Nápověda k chatu

Jste-li nově příchozí, věnujte prosím pozornost následujícímu textu, který vás seznámí se všemi funkcemi tohoto zvířecího chatu a napoví vám, jak je správně využívat. Chat si rozdělíme pro lepší orientaci na čtyři části:

  1. Horní navigační panel
  2. Levý postranní panel
  3. Formulář pro psaní příspěvků
  4. Okno chatu

1. Horní navigační panel

Jednotlivé části si nyní detailně popíšeme. Nejprve si představíme horní červeno-modrý navigační panel:

První, červeně podbarvené pole s nápisem Chat o zvířatech znázorňuje, kde se právě nacházíte.

Statistiky

První funkcí modrého panelu jsou – Statistiky. Zobrazují přehled uživatelů, seřazený sestupně podle počtu nachatovaných hodin (první sloupec). Nachatované hodiny se započítávají a aktualizují automaticky při každém odeslání příspěvku do chatu. Ve druhém sloupci je uvedeno datum, kdy se uživatel zaregistroval na webu Chovzvířat.cz. Třetí sloupec znázorňuje datum posledního přihlášení daného uživatele na celý web ChovZvířat.cz.

Smajlící

Po kliknutí na tlačítko Smajlíci se objeví tabulka se 132 smajlíky. Pod každým smajlíkem je jeho originální kód, složený z hvězdičky, čísla a hvězdičky (například *93*). V chatu se dají smajlíci použít dvěma způsoby, a to kliknutím myší na konkrétního smajlíka v tabulce (ten se poté objeví ve formuláři pro psaní příspěvku a vy jej pouze odešlete) nebo vypsáním kódu požadovaného smajlíka. Vypisování kódu se využívá zpravidla u nejčastěji používaných smajlíků, u kterých si zapamatujete jejich čísla. Ty potom můžete do formuláře pro psaní textu vypsat, aniž byste si otevřeli tabulku se smajlíky.

Nastavení

Nastavení – na toto tlačítko doporučujeme kliknout hned při první návštěvě chatu. Tato funkce vám umožní nastavit údaje dle vašich představ. Nastavovat lze:

  1. Barvu vašich příspěvků v chatu
  2. Počet zobrazovaných příspěvků na stránce (rozmezí 30-80)
  3. Velikost textu – vybírat můžete ze tří velikostí (malé, střední a velké písmo)
  4. Zobrazení času u příspěvků

Zkratky

Čtvrtým políčkem v modrém panelu jsou Zkratky – po kliknutí se vám objeví tabulka se 13 zkratkami. Jedná se o nejčastěji využívané zkratky, kterými si můžete v chatu zkrátit některá často používaná slova či fráze.

Pravidla

Další záložkou jsou Pravidla. Zde jsou vypsaná pravidla, kterými se řídí tento chat o zvířatech. Přečtení pravidel, a jejich dodržování, je nutností.

Nápověda

Nápověda – je předposlední záložkou, která slouží k seznámení s chatem a snadné orientaci v něm.

Opustit chat

Opustit chat – je posledním tlačítkem v horním panelu. Pro odchod použijte výhradně toto tlačítko! Neodcházejte pomocí tlačítka pro zavření okna v pravém horním rohu. Po tomto kroku zůstáváte stále v chatu a budete odneseni až po 30-ti minutách nečinnosti.

2. Formulář pro psaní příspěvku

Třetí částí chatu je formulář pro psaní příspěvků a některé další funkce:

Do velkého bílého obdélníkového pole píšeme text příspěvku. Po jeho dopsání odešleme text buď stisknutím klávesy Enter nebo kliknutím myší na políčko Odeslat.

Na pravé straně vedle tlačítka odeslat vidíme 24 nejpoužívanějších smajlíků. V chatu je můžete použít pouhým kliknutím na některého z nich.

Pod smajlíky se nachází další funkce, kterou je velikost písma. Každý uživatel si může dle libosti zvolit malé, střední nebo velké písmo textu v chatu. Tato volba však bude platná pouze pro aktuální návštěvu chatu. Pokud chcete změnit velikost písma na stálo, využijte Nastavení.

Pod formulářem pro psaní příspěvku se nachází údaj o vaší aktivitě. Nápis Nepromluvil jsi (v našem případě 06:23 minut), zbývá (23:37 minut) do vynesení z místnosti. Každý účastník chatu musí minimálně 1x za 30 minut něco sdělit ostatním, jinak je z chatu vynesen pro svoji neaktivitu.

Pod tlačítkem Odeslat se nachází malá ikonka fotoaparátu. Touto funkcí je možné vložit do chatu fotografii nebo obrázek z vašeho počítače. Podporovány jsou formáty jpg, png nebo gif.

3. Postranní panel

V horní části jsou vypsáni uživatelé, kteří jsou právě přítomni v chatu, po kliknutí na jejich přezdívku se Vám objeví jejich podrobný profil. Pokud máte na svém PC zesílený zvuk, bude každý nově příchozí uživatel oznámen zvukovým signálem – krátkým pípnutím.

V dolní části tohoto okna jsou Poslední fotografie, kde je vyobrazeno posledních 12 fotografii, které byly vloženy uživateli do chatu. Kliknutím na každou fotografii bude zobrazena v plné velikosti. V plném zobrazení lze procházet až 50 fotografií zpětně. Navigovat mezi fotografiemi se můžete buď šipkami přímo na fotografii, nebo tlačítky vlevo a vpravo na klávesnici.

4. Okno chatu

V tomto okně je zobrazován text, který si účastníci chatu vzájemně píší. Vlastnímu textu předchází šedě znázorněný čas, ve kterém byl příspěvek odeslán. Zobrazení tohoto času lze v Nastavení vypnout, poté se objevují v chatovacím okně pouze texty příspěvků a přezdívky jejich autorů.

V chatovacím okně je možné kliknout na přezdívku uživatele, kterému chcete napsat zprávu. Přezdívka se Vám poté sama objeví ve formuláři sloužícím pro psaní textu příspěvku. Po odeslání bude toto jméno příjemce zprávy v okně chatu zvýrazněno černě a tučně. Chatování více osob se tak stává přehlednějším.

Fotografie vložené do chatu jsou zobrazeny v malé velikosti. Kliknutím na fotografii se otevře v plné velikosti.

Pokud jste vstoupili do chatu později a bojíte se, že vám uniklo něco důležitého, využijte tlačítko pod posledním příspěvkem v chatovacím okně – Načíst starší příspěvky. Takto můžeme postupně načíst až 500 starších příspěvků.

Pro další dotazy nás neváhejte kontaktovat.