Agapornis fišeri (Agapornis fischeri)

Chcete vědět více o tomto druhu?

velikost písma:  A A A
18.11.2006, 17:43     Autor: Lubomír Pokorný     45762 zobrazení     21 komentářů

Při procházení internetem jsem narazil na serveru www.animal-world.com na anglický článek o agapornisech fišeri. Jelikož jsme se na tomto webu o agapornisech ještě nezmiňovali, rozhodl jsem se jej pro vás přeložit do češtiny. Autorem článku je Clarice Brough. Fotografie jsem pořídil u jednoho chovatele v Jemnici. Věřím, že tento článek dosti napomůže při rozhodování těm, kteří zvažují chov tohoto druhu.Agapornis fišeri je jedním z velmi přátelských druhů z rodu agapornisů a pokud je ručně dokrmen, může se stát opravdu výjimečným přítelem. Ačkoliv není tak známý jako například agapornis růžohrdlý či agapornis škraboškový, stal se tento pěkný papoušek s pestře zbarveným peřím se spoustou teplých barev a oddanou povahou dosti populární.

Tento malý ptáček vás vždy pobaví a rozveselí svým hravým a vtipným skotačením. Je to velmi aktivní a inteligentní druh, který člověku dokáže dělat dobrého společníka. Je odolný, nepříliš náročný, a proto vhodný pro začínající chovatele.

Agapornis fišeri je, stejně jako ostatní druhy agapornisů, velmi společenský a má rád stálou přítomnost někoho dalšího. Je pro ně přirozené, že žijí pevně semknuti v hejnech a proto je i v zajetí vhodné chovat je ve více kusech. Dokonce ručně dokrmený agapornis si vyžaduje opravdu mnoho pozornosti, pokud jej chováte samostatně. U chovatelů jsou nejčastěji drženi v párech. Kvůli své vysoké aktivitě si vyžadují prostornou klec. Pokud máte krotkého agapornise pouze v malé klícce, je nutné jej na delší dobu nechat prolétnout po místnosti.

Patří spíše k menším druhům agapornisů. Dosahují délky pouze kolem 14-15 cm. Mají obecně zelené peří, které na spodní straně přechází spíše ke žlutavým odstínům. Čelo, líce a hrdlo jsou oranžovo-červené a zbytek jejich hlavy je matně olivově zelený. Krk a horní část hrudi jsou zlato-žlutě zbarveny. Až na několik žlutých a černých pírek jsou ocasní pera světle modrá. Oči mají agapornisové fišeri tmavě hnědé obklopené bílým neopeřeným očním prstencem. Zobák je červený a nohy šedé. U mláďat bývá zbarvení na hlavě matnější a na zobáku jsou známky černé barvy. Existuje celá řada barevných mutací agapornisů fišeri jako například světle modrá, světle žlutá, hráškově zelená, albino, lutino či skořicová.

Ve volné přírodě jsou rozšířeni ve východní Africe na severu Tanzanie a na jihu a jihovýchodě Viktoriina jezera. Obývají samostatné křoviny či koruny stromů obklopené travnatými plochami. Zdržují se v menších hejnech. V období dozrávání semen se příležitostně shlukují do větších skupin. Poprvé byl agapornis fišeri popsán koncem devatenáctého století a jeho první chov v zajetí byl zaznamenán v USA v roce 1926.

Ve volné přírodě se živí především semeny a zemědělskými plodinami jako kukuřice či proso. Chovatelé jim však v zajetí dopřávají širší nabídku potravy. Kromě různých druhů semen přijímají také ovoce, zeleninu či kupované granule.

Jejich odchov není příliš náročný a proto jej zvládne i začínající chovatel. Dokáží zahnízdit jako samostatný pár ale i ve větších skupinách. V přírodě hnízdí v dutinách stromů, v různých škvírách lidských stavení nebo převezmou opuštěné díry po ještěrkách. Pokud jim zavěsíte hnízdní budku, musíte jim také do klece opatřit dostatečné množství vrbových větviček, proužky oloupané kůry nebo jiného podobného materiálu, ze kterého by si mohli postavit hnízdo. Samička snáší 4-6 vajíček, na kterých sedí obvykle 23 dní. Mláďata opouštějí budku zhruba po 5 až 6 týdnech. Jsou však stále závislá na svých rodičích. Jakmile se mláďata osamostatní, je lépe je přestěhovat do jejich vlastní klece.

Díky svým vlastnostem se stal agapornis fišeri mezi chovateli velice oblíbený a rozšířený druh. Můžete jej dnes snadno zakoupit ve zverimexech či přímo od chovatelů. Jeho chov jistě připraví milé chvíle jak zkušenějším, tak začínajícím chovatelům.

Lubomír Pokorný Lubomír Pokorný
Webdesigner a programátor na volné noze

Naprogramoval celý web ChovZvířat.cz. Vytváří internetové prezentace pro zákazníky z celé České republiky. Kromě webu ChovZvířat.cz je také autorem a provozovatelem soutěže Hokejová-Tipovačka.cz.

Autorem od: 01.03.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.09.2012, 12:00
Dobry den mam doma agapornise.
je to mladě a mam ho pul roku a stale klobe.
A da se naučit mluvit
03.03.2012, 14:42
ahoj da se agapornise naučit mluvit ? mam pul roku stareho a zají ma mě je li to možné
22.01.2011, 13:14
Dobrý den,pořídili jsem si Agapornise a už to budou dva roky,a stále se bojí ruky,nebojí se osoby,ale nenechá na sebe sáhnou.Nevíte jak by se přestal bát? děkuji a přeji hezký den.
07.09.2010, 18:13
dobry den,mam dva roky par agaporisů fiserů.Samicka snasi co tri mesice vajicka.Prvni tyden sedi na vajickach a pak je vyhodi. mam strach at se nevysili.Prosim poradte.dekuji moc za radu.Josefina
24.04.2010, 13:51
Prosím o radu koupil jsem si 3 Agapornise fischeroví ale nevím co je samička a co je sameček muže te mě nak poradit.Zdá se mě že dva se pusinkoujou ale nejsu si jistej.Děkuji za rodu.V případě mužu poslat i foto..
15.04.2010, 15:53
Dobrý den, máme čerstvě párek agapornisů fišerů. Mají podle mě poměrně velkou klec, dostatek jídla, vody, pamlsků a pořád na ně mluvíme Jelikož je mám asi 14 dní, tak jsme je ještě nepouštěli z klece, jsou i dost plaší. Posledních pár dní, ale pořád okusují mříže, vypadá to, jako by chtěli utéct, což nás mrzí...Je to normální? Myslíte že bychom je měli pustit je proletět?Nebo je zabavit hračkou (popř. kterou) ?
20.01.2010, 18:57
Prosím o radu - dnes nám uhynula samička z asi čtyřletého páru agapornisů fischeri. Pro děti je to tragédie, tak jsme začli hned řešit otázku, zda nechat samečka samotného (nevíme, zda přijme nového druha) nebo pořídit nového partnera (samečka nebo samičku a jak starého). Za rady a případné zkušenosti s tímto problémem předem děkuji. Honza
19.07.2009, 11:03
Prosím o radu, mám 3 mláďata a zajímalo by mně jestli je možné si ponechat mláďata s rodiči a nebo jestli je nutné je oddělit ?
26.05.2009, 23:58
ked je agapornis sam podstatne sa zvysuje jeho krik pretoze vola na vas,alebo na chybajuceho partnera.agapornis je velmi silne parovy vtak,vo francuzstine ich nazyvaju inseparables nerozlucitelni,v anglictine lovebirds ako vtaky lasky pretoze su stale spolu a neustale sa spolu hraju.urcite odporucim druha alebo druzku uplne spievat neprestanu ale zlepsi sa to ;-)
24.05.2009, 14:22
Nazdárek, mám dotaz: Máme jednoho docela mladého Agaporniska, který si rád zavříská, slyšela jsem však, že když mají v kleci kamaráda (i stejného pohlaví) jsou mnohem hodnější. Je to pravda, nebo tím docílím akorát toho, že se budou vřískat jeden přes druhého? Děkuji za rady :-)
12.04.2009, 11:44
Dobrý den, tohle bych opravdu nezkoušel, podle mého názoru by byl z andulky vystresovaný chudák a mohla by dopadnout i hůře.
10.04.2009, 14:58
Prosim o radu máme doma andulku a dostala jsem agapornise mužou spolu do jedné klece děkuji za odpověd
08.08.2008, 22:03
Také bych se rád zeptal, mám bednovou klec či volieru (80x60x70 cm) - ze sololitu a v rozích dřevěné hranoly, vše nabarveno nazeleno, je možné v takovéto kleci chovat agapornise, nebudou ničit zmíněný sololit???
03.03.2008, 10:16
PROSÍM VÁS CHTĚLA BYCH POŘÍDIT MAMINCE NĚJAKÉHO AGAPORNISE.MŮŽETE MI PROSÍM PORADIT JAKÝ DRUH JE DO BYTU NEJLEPŠÍ A JESTLI SE NAUČÍ MLUVIT?MOC DĚKUJI KATKA
04.02.2008, 18:57
pro dva minimálně 100*60*70 délka šířka výška pro jedince může být menší
04.02.2008, 18:55
Dobry den, chtela bych se zeptat, jake rozmery by mela mit klec pro jednoho a jake rozmery by mela mit klec pro dva jedince? Dekuji.
10.04.2007, 14:06
Klidně si ho do paneláku pořiďte. Jeho zpěv je sice podstatně hlasitější než andulky, ale zpívá jen několik minut párkrát za den. Větší obavu bych měl z chovu jedince. Pokud se mu nebudete věnovat několik hodin denně, bude se trápit, případně i zemřít. Mnohem lepší je mít dva. Uvidíte to i sami, čeho všeho jsou ve dvou schopni. Doma jich mám šest stálých a o zábavu není nouze. Ale to jen vlastní zkušenosti.
12.03.2007, 15:01
Hezký den, prosím o radu...

chtěla bych si pořídit Agapornise domů, do bytu, do paneláku. Je tento papoušek vhodný pro tento chov? Bojím se především jeho křiku...na nějž upozorňujete.

Nebo kterého papuška byste mně doporučil?

Měli jsme vždycky andulku...ted jsem se odstěhovala od rodičů a chtěla bych mít doma zase "živo", ale nééé nesnesitelný křik...Prosím, poradíte?
06.01.2007, 10:46 raven_kix
Údaje byly opraveny, ještě jednou děkujeme za upozornění ;-)
05.01.2007, 23:24 raven_kix
Omlouvám se, ale tyto informace jsem našel na jednom zahraničním webu, myslím, že jeho odkaz u článku uvádím. Stejné informace jako mám já ve článku jsem teď našel i na několika webech v češtině. Jsem teď sám zmatený :-). Pokusím se po tom zapátrat a údaje opravím.Děkuji za reakci!