Návštěva největší chovatelské burzy v Evropě

Zwolle

velikost písma:  A A A
22.02.2011, 20:06     Autor: Radek Nesvačil     2908 zobrazení     3 komentáře

Letošní únorová burza v holandském Zwolle, byla v mnoho věcech jiná než ty předešlé tady je tedy pár postřehů.

Tak jako každý správný muslim, podnikne alespoň jednou za život cestu do Mekky, tak i každý správný chovatel ptactva by měl alespoň jednou za život navštívit holandskou burzu ptactva. Tohle setkání chovatelů z celé Evropy se pořádá každý rok z jara a na podzim, letošní jarní termín připadl na 19.února. Oproti předešlým ročníkům, které jsem měl zatím možnost navštívit se lišil v několika nových věcech. Tak jako se na toto setkání těší chovatelé z celé Evropy, tak se na něj připravují bohužel i velice dobře organizované skupiny zlodějů, kteří v předešlých letech využívali tlačenic u pokladny a okrádali návštěvníky o peníze. Stejně tak se v loňském roce zvýšil i počet vykradených aut. Naštěstí letošní rok pořadatelé najali security službu, takže se snad situace do budoucna zlepší. Co se ale oproti předešlým ročníkům asi nejvíc zlepšilo je organizace a otevření haly pro chovatelskou veřejnost. V minulých letech se před otevřením haly lidé namačkali k pokladnám a byl obrovský problém se vůbec dostat ke vstupu, kdo tohle nezažil tento nepochopí...Naštěstí letos pořadatelé k pokladnám vybudovali uličky ze zábran, takže se k pokladně bez mačkanic dostal každý i s přepravkou a díky security, kteří zjednali pořádek u vstupu se pak bez problému dalo dostat i ke vstupním dveřím. Ale největším přínosem je určitě to,že po otevření pokladny v 8:30 se konečně otevřela ve stejný čas i hala, a nemuseli jsme tak mrznout další půlhodinu na mrazu jako loni.

Hala před otevřením v 7 hodin ráno Hala před otevřením v 7 hodin ráno Foto: Radek Nesvačil

Cena vstupného byla i letos 6,50 Eur. Holandská hala Ijsselhalle nelze rozlohou srovnat s žádnou burzou pořádanou v ČR. Pokud chcete projít celou halu a prohlídnout si opravdu všechno, počítejte v nejlepším případě s minimálně dvouhodinovou procházkou. Hala je rozdělena na dvě části po obvodu je pak nabízeno krmivo a jiné chovatelské příslušenství (tady stojí za zmínku holandská firma AVIAN která nabízí kompletní řadu krmiv a vitamínových přípravků pro hmyzožravé ptactvo). Stejně jako u nás je i v Holandsku ptactvo vystaveno na stolech a chovatelé prochází uličkami. Ty jsou ale dost široké, takže se nechá v klidu zkouknout co kdo nabízí bez větších strkanic. Větší chaos nastane, až když po 10 hodině halu naplní i laická veřejnost. Pro lepší orientaci jsou řady stolů označeny písmeny abecedy, což kupující ocení, protože v množství lidí, kteří se v hale pohybují během chvíle naprosto ztratíte přehled o tom kde jste co viděli. Letos jsem měl to štěstí, že jsem od začátku burzy chodil s kolegou a chovatelem hmyzáků, Martinem Jirouškem. Takže bylo dost času na to burzu projít, dobře popovídat o všem co k chovu patří a otipovat jsi i to na co by jsme tak měli zálusk. Halu jsme prošli do 12 hodin třikrát dokola pak jsme dali krátkou pauzu na oběd a vyrazili jsme nakoupit ptactvo které jsme si vyhlídli. Po obědě už není hala natolik plná, takže se nechá i v klidu fotit. Jen je vetší riziko, že zvířata které si vyhlídnete už na Vás nemusejí čekat, ale na druhou stranu se zase nechá lépe smlouvat o ceně. Záleží na každém jakou taktiku si vybere. Tak a teď tedy konečně k tomu co každého z nás zajímá nejvíc, vynechám papoušky a droboť a ve zkratce zkusím napsat co zajímavého bylo letos k vidění z hmyzáků a plodožerů. Protože u nás v současné době řádí pandemie turacózy, začnu tedy zástupci těchto druhů.

Turaka červenokorunkatá Turaka červenokorunkatá Foto: Radek Nesvačil

Turaka byla zastoupena celkem 5druhy z těch méně běžných stojí za zmínku Turaco hartlaubovo (T.hartlaubi) a pěkný pár T.červenokorunkatých (T.erythrolopus). Ze špačků jsme napočítali asi 5 druhů méně běžní byli určitě špačci mongolští (S.sturnina), zahlédl jsem také velice pěkný pár špačků červenozobých (S.sericeus), z leskoptví jsem na vlastní oči viděl poprvé v životě ...

Špačci červenozobí Špačci červenozobí Foto: Radek Nesvačil

... leskoptev Hildebrantovu (L.hildebranti). V 6 druzích byli k vidění vousáci, z těch vzácnějších třeba v.skvrnitoboký (Tricholaema lacrymosa) nejpočetnější zastoupení měli, ale určitě bulbulové, drozdi a skalníci. Tam se také dali najít ty největší perličky shodně po jednom páru byli nabízeni bulbulové dvouskvrnní (P.bimaculatus), kaštanoví (Hemixos castanonotus) horští (I.mcclellandii), celkem slušná kolekce byla k vidění i mezi timáliemi a sojkovci např.sojkovec chocholatý (G.leucolophus) či timálie modrokřídlá (Minla cyanouroptera), sojek jsme napočítali  5 druhů, za zmínku určitě stojí sojky purpurové (Cyanocorax cyanomela). Protože se v současné době těší velké oblibě v ČR i plodožravé druhy holubů, zmínín i jeden pár holoubků černotemenných (P.melanospilus) a jeden kus holuba dvoubarvého (D.bicolor). Ani příznivci eurofauny, ale nebyli zklamáni k vidění bylo množství hýlů a stehlíků v různých mutacích, ale i v přírodním zbarvení. I když mutacím moc nefandím, za všechny zmíním bílou mutaci kosa černého (T.merula). Zkrátka každý si tu našel tu svoji "srdeční" skupinu a rozhodně bylo z čeho vybírat. A pokud jste si snad ani z tohoto množství nedokázali vybrat, byla tu poslední sázka na jistotu v podobě prodejce tradičních kulatých holandských sýrů. Takže když jsme v půl 3 odpoledne opouštěli parkoviště byl jsem rád, že si mohu zase sednout a když jsem ve tři hodiny ráno lezl do peřin v duchu už jsem plánoval, jestli budu mít v září zase čas vyrazit.

Bulbulčík horský Bulbulčík horský Foto: Radek Nesvačil

Turako hartlaubovo Turako hartlaubovo Foto: Radek Nesvačil

Turako bělolící Turako bělolící Foto: Radek Nesvačil

Timálie rudolící Timálie rudolící Foto: Radek Nesvačil

Radek Nesvačil Radek Nesvačil
Autorem od: 27.12.2013
10 článků 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.01.2018, 21:34
NEPOŘÁDÁ SE ZÁJEZD NA VÝSTAVU DO ZWOLLE?
23.02.2011, 13:42
Ahoj Zdendo,
budu tě muset bohužel zklamat,ale u tangar ceny nevím na přepravkách psány nebyly a protože jsem se pídil po jiných druzích tak jsem se na tangary ani neptal..takže nemůžu sloužit
ono navíc většinou byli po lichých kusech (modrohlavá.sedmibarvá)ale ty zbívající tam bývají vidět celkem pravidelně takže o důvod víc abys na podzim vyrazil na výlet:-)
23.02.2011, 09:19
Ahoj Radku.
Díky za info z návštěvy Zwolle. Jelikož jsem křesťan, tak u mne ta Mekka odpadá, ale za chovatele se považuji, takže tu burzu ve Zwolle musím každopádně někdy navštívit. Z plodožravých holubů byli nabízeni také 1,1 holub nádherný (Ptilinopus superbus), ale jen velice krátce, jelikož byl právě u toho, jak je chovatel vytahoval a vkládal do výstavní, prodejní klece Jirka Kohout a v podstatě prodejci pouze vysvětlil, že superbusům bude přece jenom nejlépe v té jeho přepravce. Radku, chtěl bych se tě zeptat na tangary, druhy jsi již uvedl, ale pokud by jsi mohl napsat také ceny. Díky G.Z.