Žako kongo

Psittacus erithacus

velikost písma:  A A A
18.11.2006, 18:47     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     43288 zobrazení     35 komentářů

V tomto článku jsem si vybral druh papouška, jenž se stává v dnešní době stále oblíbenějším, ať už se bavíme o jeho zastoupení v chovech nebo pouze o rodinách, které se rozhodly pořídit si nějakého ptačího společníka, který se dá dobře ochočit a naučí se snadno mluvit. Jedná se o druh žako kongo (papoušek šedý). Autor článku popisuje jeho několikaleté zkušenosti s chovem. Článek je přeložen z anglického originálu, který jsem nalezl na serveru s internetovou adresou www.wingscc.com.

Můj chov papoušků šedých (žaků) začal před několika lety koupí dvou kusů bez určení pohlaví, inzerovaných v novinách i s klecí. Neměl jsem žádnou zkušenost s chovem velkých papoušků. Do této doby jsem měl pouze korely, alexandry a agapornise. Opravdu jsem z nich měl radost a moje první korela je vlastně ještě po 16-ti letech na živu.

Občas jsem prodejem mláďat přinesl radost jejím novým majitelům a vydělal tak i trochu peněz, což pokrylo jejich náklady na chov.

Žaky jsem umístil v obývacím pokoji vedle televizoru, byli polokrotcí a uměli pár triků. Předchozí majitel položil arašíd do plechovku od kafe a větší z obou ptáků (Clyde) přiložil hlavu k této plechovce a vydával chrochtavé zvuky dokud mu nebyl arašíd vydán. Bonnie, menší ale odvážný jedinec, se chtěla neustále mazlit. Byl jsem z toho trochu v obavách protože ona byla mnohem větší než druhy na které jsem byl doposud zvyklý. Možná, že také vycítila moji nervozitu. Každopádně mi proštípla dolní ret a ušní boltec. Nevzdával jsem se. Chtěl jsem si krotké ptáky osvojit. Bylo mi jasné, že jsou chytří a schopni se dále učit. O několik dní později mi Bonnie proštípla i nos! Začal jsem se čtením všeho, týkajícího se chovu žako kongo. Z odborné literatury vyplynulo rozhodnutí, dát jim budku. Jednu noc vycházely slyšitelné „kňouravé“ zvuky z obývacího pokoje. Nevěděl jsem, co se děje. Ve slabém nočním světle jsem spatřil Clyda a Bonne jak se páří. Bylo to pro mě něco ohromujícího. Následovala snůška 2 oplozených vajec, ze kterých se vyklubala 2 mláďata. Zůstala v budce u televizoru až do dne, kdy pokoj zaplnil nepříjemný zápach. Podíval jsem se a zjistil, že jedno z mláďat uhynulo ve 3 týdnech života. Tekly mi slzy, když jsem zvedal bezvládné tělíčko mláděte. Zkontaktoval jsem ptačího veterináře. Ten na zbylém žijícím mláděti udělal několik testů a zjistil, že má bakteriální infekci. Musel jsem jej ručně krmit a přeléčit jeho, i rodiče. Poprvé jsem musel prodat mládě, které mám opravdu rád. Bylo mnou zbožňováno a jen při pomyšlení na to, že budu muset mládě prodat, se mi stahovalo hrdlo. Výdaje na léčení mě ale k prodeji donutily a já zaměřil svoji pozornost na koupi druhého páru žaků. Mládě šlo k dámě jménem Frankie. Toto mládě žaka kongo bylo extrémně inteligentní.

Koupil jsem druhý pár, postavil nové venkovní voliéry a rozdělil je do dvou sekcí. Samice nového páru měla zranění na hlavě. U předchozího majitele ji strčila do pletiva a ve snaze dostat se ven si poškodila oko.

Žila asi jenom rok a uhynula při sezení na vejcích. Pro tato vejce jsem musel koupit inkubátor. Vylíhlo se jedno ze 4 vajec a to pokrylo náklady za veterináře. Musíte mi rozumět, toto všechno bylo ve fázi mého učení. Byl jsem odhodlaný tyto překážky překonat. Začal jsem kupovat ptáky, které lidi z nějakého důvodu již nechtěli. Někteří byli plaší, jiní naopak krotcí. Někteří dokonce tak krotcí, že jsem nikdy nepochopil jak se s nimi mohl někdo dobrovolně rozloučit. Někteří mluvili a dělali různé triky. Každý byl jiný a každého z nich jsem respektoval a snažil se uzpůsobit jejich náladovosti a zvykům. Bydlíme v osídlené oblasti a sousedé říkali, že je křik žaků neruší. Chov se rozrůstal a my se rozhodli z mnoha různých důvodů přestěhovat do severního San Diega. Chtěli jsme více pozemků a větší dům. Před stěhováním jsem koupil 3 páry papoušků šedých z karantény. Nikdy předtím jsem nechtěl odchytové ptáky ale můj dobrý kamarád je pro mě získal a nabídl mi, že mi je před koupí nechá prověřit veterinářem. Zatím jsem je držel dál od mých prvních ptáků. Poté, co jsme se přestěhovali, nechal jsem vyšetřit i starý pár Dr. Robertem Stonebreakerem. Provedl některé testy, což bylo velmi drahé ale ptáci byli velkou části mého života a jejich zdraví bylo důležité i pro mě.

Nepochyboval jsem, že když se rozhodli hnízdit, musejí být zdraví. Nemohl jsem riskovat ztrátu nečeho, co jsem nahromadil v průběhu mnoha let. Do této doby jsem přišel pouze o jednoho dospělého žaka. Je mnoho dalších příběhů, které bych vám mohl říct ale teď se budu zaměřovat na vlastní zkušenosti.

Voliéry byly postaveny ihned po přestěhování do nového domu. Všichni ptáci byli v garáži a na terase po několik týdnu, dokud nebyly voliéry dokončeny. Postavili jsme jednu velkou voliéru, kde středem prorůstá strom. Kotce měli rozměry 90x90x150 cm. Všechny boxy mají mezi sebou neprůhledné stěny tak, aby na sebe nemohly páry navzájem vidět. Hnízdní budky pro žaky kongo vždy až po vletové otvory borovými pilinami. Ptáci je vyhrabou ven, jak sami chtějí. Každá z klecí má menší dvířka. Použili jsme pletivo o rozměrech 2,5x2,5 cm. Střecha je pokryta folií a pro zastínění byla použita černá látka. Při dešti, zůstávají hnízdní budky suché. Když je třeba, mohu ptáky rosit rozprašovačem nebo se koupou a chladí sami. Některé části voliéry jsou tmavé, jiné zase světlejší. Páry si vyberou místo, kde se cítí nejlépe. V mé přítomnosti se jeden z párů vždy přemístil do zadní části boxu a zdál se dost vystrašený. Proto jsem je přemístil do tmavějšího boxu, kde se zdají být klidnější. Dno voliéry smetu 1x týdně a zbytky dávám do kompostu.

Chci ještě postavit dlouhou voliéru, kde by páry byly 1-2 měsíce v roce a pořádně se tam prolétly a dostaly do výborné kondice. Dalo by se to nazvat letním bytem. Konzumují krmivo Toppers, obohacené o vitamíny. To stojí sice více peněz ale já nenávidím krmiva, do kterých musím přidávat určité složky. Žakům to naprosto vyhovuje, jsou krásní. Misku vysypávám každý čtvrtý den:

  • 1.den: nové krmivo
  • 2.den: protřepu misku a odeberu z ní vyloupané zbytky
  • 3.den: opakuje se den 2. + přidám šálek nového krmiva
  • 4.den: do misky od vody nasypu krmivo a do misky po krmivu dám čistou vodu. Takto to prohazuji každý 4. den.

Čistou vodu dostávají každý den nebo i častěji, je-li horké počasí nebo voda znečištěna. Misky čistím 2x týdně a suším na slunci. Mým štěstím bylo i to, že jsem zde měl dobrý vztah s mnoha farmáři z okolí, k dispozici mi tak byla široká škála ovoce a zeleniny. Zemědělci to raději levně prodají nebo rozdají, než aby to museli vyhazovat. Vždy se mě vyptávají co žakové dělají. Dostanu tolik ovoce, až sám musím některé rozdat. Před podáváním vše důkladně očistím. Všichni dostanou stejné krmivo a zkonzumují jej až sami chtějí. Preferují určitý druh ovoce a zeleniny nad jiným ale nakonec jsem si všiml, že časem pojídali i druhy zeleniny, které dříve ignorovali.

Další věc, zjistil jsem, že papoušci žako kongo milují hračky. Po několik let jen seděli v boxu se dvěma nebo třemi bidélky, hnízdní budkou a dvěmi miskami. Jak nezábavné! Vžijte se sami do této situace. Do každé klece jsem začal dávat borovicové šišky, kartáčky na zuby, role od toaletního papíru, míčky, řetězy, atd. Prováděl jsem špionáž a zjistil, že se dospělci chovají jako malé děti. „Povídali“ si navzájem, hráli si, pískali a měli zcela vyplněný čas. Dal jsem si za cíl, až budu mít více peněz, že jim koupím alespoň jednu nebo dvě hračky měsíčně. Milují také dlouhý plastový řetěz, prodávaný ve zverimexech nebo podobných obchodech.

Všechny mám pojmenované, po vstupu k nim je uvítám jménem a hovořím s nimi. O každém páru si vedu detailní záznam. Píši, kdy se ke mně dostali, jestli měli vůbec někdy mladé,… Také si vedu záznam, komu jsem mláďata prodal.

Vezmu mládě ještě než otevře oči. A krmím lžící s krmivem Pretty Bird, obsahujícím 8% tuku. Dříve jsem používal vlastní krmivo ale přicházely problémy s bakteriemi a váhovým přírůstkem. Po Pretty Bird se zdají krásní a silní. Rodičům dávám v době mláďat měkké krmivo, které posypu právě přípravkem Pretty Birda, proto po odebrání mláděte nemám žádný problém s přechodem na toto krmivo. Všem žakům dávám také sépiovou kost a senegalské proso. Co se týče období líhnutí, je těžké jej předpovídat ale podle mých záznamů byly v podstatě jenom dva měsíce (březen a listopad), kdy se nevylíhla žádná mláďata žaků. Leden, květen, červen a srpen byly nejproduktivnější měsíce a ve všech dalších byla vylíhnuta ze snůšky asi jenom polovina mladých. Samozřejmě, že by bylo krásné, kdyby bylo vylíhnuto spoustu mláďat ve stejném období ale skutečností je, že některý pár je produktivnější a jiný má zase pouze jedno hnízdo ročně nebo dokonce za 2 roky.

Mám takové množství starých ptáků, že nějaká ta mláďata mám po většinu roku. Samozřejmě je těžké udělat si volný čas, je to hodně práce dokrmovat tolik mláďat, ale dělá mi to radost.

Strávím hodně času s mláďaty, krmím je lžící, držím je a všude se jich dotýkám. Myslím si, že je potřeba být s nimi jako u opravdového dítěte. Povídám si s nimi a věřím, že je rozmazlím a tento temperament jim zůstane vtisknut až do dospělosti.

Zůstávám ve styku s většinou nových majitelů. Nabízím jim pomoc, jak učinit mládě šťastným. Občas dostanu krásné dopisy, obrázky nebo telefonáty o tom, jak báječné mládě dostali. To mě vždy potěší.

Odmítám prodej lidem, kteří tráví spoustu hodin v práci, moc cestují, jsou nepřátelští, chtějí žaka kongo pro malé dítě nebo když se prostě nehodí k jejich životnímu stylu. Nehodlám trávit dlouhé měsíce s mládětem a pak jej nechat komukoliv. Nové majitele musím nejprve poznat. Je těžké se loučit s plně opeřeným, téměř odstaveným mládětem, které vás považuje za mámu. Jsem z toho smutný.

Musím se, a také budu pokračovat, v učení o mých ptácích a nikdy mě to neunaví. Vybudoval jsem si dobrý vztah s ostatními chovateli a hodně se od nich naučil. Jen málo lidem věřím 100%. Nikdy nenechám cizí lidi koukat na mé ptáky. Neplánuji můj chov rozšířit. Nyní mám dokončenou sbírku.

Nikdy nebudu litovat chovu afrických papoušků šedých (žako kongo). Jsou to nádherní ptáci.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.08.2013, 20:46
Já ho také vozím ven, když byla ta vedra, tak jen dopoledne. Začaly ale řádit vosy, on je chtěl chytat, přes klec jsem mu natáhla záclonu, vydržela bez úhony asi 3 hod. pak ji začal prodírkovávat.
Tak zas nic, nějak musím vymyslet aby se nedotýkala klece.
Má někdo nějakou vychytávku - létá doma i na záclonu, pověsila jsem na ní i různé věci, ale třeba za den už mu nevadily
13.08.2013, 21:21
Já ho také vozím ven, když byla ta vedra, tak jen dopoledne. Začaly ale řádit vosy, on je chtěl chytat, přes klec jsem mu natáhla záclonu, vydržela bez úhony asi 3 hod. pak ji začal prodírkovávat.
Tak zas nic, nějak musím vymyslet aby se nedotýkala klece.
Má někdo nějakou vychytávku - létá doma i na záclonu, pověsila jsem na ní i různé věci, ale třeba za den už mu nevadily.
12.05.2013, 13:24
Dobrý den,
prosím o info týkající se žaka.
Máme doma žaka ve velké kleci, ale nemáme venkovní voliéru. Pokud je venku pěkné počasí, vyvezeme ho i s klecí na terasu.
Je prosím možné někde zjistit, od jaké venkovní teploty je možné "venčit" žaka?
Mám strach, aby nám nenastydl, tak ještě vyčkáváme.
14.02.2012, 14:51
Nebrúste, keď to nemá rád, zastrihnite mu ich. Strihajte tak, aby nešla krv, zhruba 1 až 1,5 mm.Keby náhodou zastrihnete viac a tiekla by krv tak mu to zastriekajte tekutým obväzom.
12.02.2012, 20:47
Dobrý večer, máme 2roky starého žaka. Prosím o radu jak mu brousit drápy. Nemá to rád a já mu nechci působit stres. díky
10.02.2012, 21:07
Dobrý večer, nedávno jsem byl v nejmenovaném zverimexu a viděl jsem tam 2 roky starého žaka v uboženém stavu bez peří na hrudi a ocasních pírek. Bylo mi ho strašně líto. Sehnal jsem si informace o chovateli a chtěl stím něco udělat ale nepovedlo se. Vybral jsem své úspory a koupil ho i když pro některé známé jsem byl cvok a dávali mi různé kontakty na chovatele ale mě ho bylo strašně líto.Máme ho doma asi 14 dnů a je v perfektní kondici ani pírka si už neškube jen když ho zavřu do klece ihned si pírka vyškubává proto ho mám pořád na volno jen když má hlad tak si do klece zaletí a je to hrozný mazel.Nevím jestli je tak inteligentní a mazel od povahy, nebo je mi nějak vděčný že jsem ho vytáhl ze spárů bezohledných prodejců.Foto přiložím později aby jste viděli jak vypadal když jsem ho přinesl domů.Jo a jmenuje se Kája.
08.02.2012, 11:25
Další podvodník z Kamerunu, žako za 3tis jen za dopravu, lékař v katolické nemocnici nemající čas se o papouška starat, má dva žaky staří 1 rok a 2 měsíce, inzeruje na spěchá to. Na inzerát jsem odpověděla, jen tak ze srandy, tvrdí, že k žakům má doklady, není schopen je naskenovat a odeslat jako důkaz, že se nejedná o podvod. Už mi bylo divné to, že papoušky, kteří jsou zvyklí na sebe je ochoten rozdělit, no budeme si z paní/a dělat prdelky nadále a uvidíme co se z něj vyklube. Mmj vyžaduje komunikaci v aj, ale ta mu teda vůbec ale vůbec nejde :-D
16.01.2012, 18:00
Chlapec dospel. Chce sa s Vami páriť a manžela považuje za soka !
11.01.2012, 10:36
Prosím o radu! Náš samec žaka má 4 roky. Je to mazílek, ale asi měsíc útočí a klove do krve manžela. Nezměnili jsme mu žrádlo ani žádné změny z naší strany nejsou. Nevíte někdo důvod jeho chování?????? Děkuji
31.10.2011, 15:16
Všechny Vás tu moc prosím o radu,za nedlouho si budu kupovat papouška žako kongo ALE v knize známého chovatele těchto papoušku pana Milana Bátla jsem se dočetla že pro papouška žako je velice toxické když se vaří na teflonovém nádobí, výpary pro něj jsou smrtelné a pokud se jich nadýchá začne krvácetdo pllic a zahyne,Je tohle opravdu pravda???? Mám nádobí odznačky telfal- je pokryto zevnitř teflonem,bylo by to pro něj opravdu toxické kdybych začala vařit? tohle mě od koupi papouška dost odradilo, ale od nikoho jsem tohle totiž ještě neslyšela.Poradtě prosím popř.pište na mail CihlarovaMarketa@seznam.cz Děkuji
18.09.2011, 11:28
mam 10mesac zaka a teraz zacal kusat neviem co sa mu stalo ale to je takr nezvicajne ma stalu pozornost neviem si to visvetlit podel te sa o skusenosty dakujem
21.02.2011, 14:08
How can you be so rude and such a thing to write. I'm not stupid, and the doctor with children certainly are not the voice! The "airport" for the poor baby birds. You're such professionals have a huge gap.
14.02.2011, 13:39
TO Petra Trčková - mám doma žaka i robotický vysavač. Je to zajímavé spojení. Žako je totiž z odchytu a některé předměty ho stále ještě vyvádějí z míry. Ale řádění robotického vysavače třeba pod klecí ho tak nerozdovádí, jako moje šmejdění s mopem na dlouhé holi. Na vysavač si už zvykl, na dlouhou hůl už asi v životě nezapomene. Takže robůtka doporučuji. Neuklidí sice trus, který se mrška občas protáhne z klece ven, ale zrní, peří, zbytky granulí a hlavně prach sebere spolehlivě. Jen je třeba udržovat sběrací nádobu prázdnou, tzn. dle míry nepořádku, po každém úklidu vysypat :-)
08.09.2010, 11:52
Dobrý den,

máme doma žaka, jmenuje se Oliver. Je to celkem mluvka, ale taky nepořádník. Z klece umí vyklopit i misku se zrním, či cokoliv, co unese v zobáku nebo v drápcích. Dosud jsme pro každodenní úklid používali ruční vysavač, ale ten už dosluhuje, a protože máme i malá dítka, které nás dokonale zaměstnávají, uvažujeme o koupi robotického vysavače. Máte někdo, prosím, zkušenost s robotickým vysavačem a jeho úklidem po papouškovi? Reklamní informace slibují, že to zvládne, ale raději bych něčí osobní zkušenost.

Díky moc
Petra
07.06.2010, 15:40
Dobrý den všem,ráda bych upozornila na evidentního podvodníka z Kamerunu s mailovou adresou linobobo@gmail.com,nabízí tři žaky ve věku 1,4 a 5 let.zatím po nás nechtěl peníze,tvrdí,že je s manželkou v Kamerunu na výzkumu fauny a že jejich žakům místní klima nesvědčí.nejsem chovatelka papoušků,proto jsem si zjišťovala klimatické podmínky a narazila na vaše webky...vidím,že nejsem sama kdo by málem naletěl,oni ty diskuze mají něco do sebe:-)Ale co se dá dělat,cena 5000,-Kč za žaka asi naláká leckoho...stydím se že jsem tak blbá a radši budu šetřit o pár měsíců déle.Díky za info a varování,s pozdravem Jana Hofmanová
13.05.2010, 13:59
dobrý den prosim vás všichni dávejte si pozor!!!!! na podvody s prodejem ptactva objevil se na internetu další podvodník co si hraje na cizince využívá mail:hard2end@yahoo.com.Je to šmejd šmejdů,Odepsal sem mu na mail kde nabízel žaka,po té požadoval 100 euro na letenku do předu a pak že dalších 100euro údajně doplatíte až ho budete mít.Když nu na to nepřistoupíte tak se snaží všelijak přesvědčovat atd.Píše do mailu že mu je 57.let atd.
Kdebi podle mého na krásnu ty ptáky měl určitě by nikoho nemusel přesvědčovat o tom že jedná férově protože za cca. 6000kč převedeno na český by to prodal všude.
Myslím že u nás ty ptáci zas tak drahý nejsou na to aby člověk posílal prachy do hajzlu jen tak.
ps:Má inzerát i v annonci.Nikde neudává tč.pouze mail:hard2end@@yahoo.cz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jinak každému rád přepošlu ty maily co mi poslal!!!
09.05.2010, 12:41
Dobrý den Michale, také se o svého papouška bojím a uvažovala jsem o přistřižení peří, ale vždy mě odradila představa, že z něj udělám mrzáka. Tak snad už vaše zase Ája brzy poletí. Náš Bruník lítá jako čert, dělá kolibříka a strašnou spoustu pitomostí a já si nikdy neuměla představit, že bych ho o to připravila a co by asi dělal. V kleci totiž tráví minimum času. Uvažovala jsem o kšírách, ale nevěřím jim. Jaké s nimi máte zkušenosti. Jsou opravdu bezpečné?
28.04.2010, 22:50
DOBRÝ DEN VŠEM CO SDÍLEJÍ DOMÁCNOST SPOLEČNĚ S ŽAKEM. CHTĚL BYCH JEN INFORMOVAT TY JEŽ UVAŽUJÍ O PŘISTŘIŽENÍ KŘÍDEL. MÁME ŽAKA ÁJU 1,5 ROKU "MLADOU" A POTÉ CO NÁM LONI SKORO ULÉTLA JSEM JI NECHAL PŘISTŘÍHNOUT KŘÍDLA. VĚTŠÍ BLBOST UŽ DOUFÁM NEVYMYSLÍM. CELÝ ROK JSEM MUSEL SLEDOVAT, JAK SE MUJ MILÁČEK TRÁPÍ S VYVÁŽENÍM TĚLA, S NESČETNÝMY MNOHDY I TVRDÝMY PÁDY PŘI NICHŽ I KAPKA KRVE UKÁPLA. ČEKAL JSEM NA DOBU PŘEPEŘOVÁNÍ A NAKONEC JSEM DNES MUSEL POZVAT ORNITOLGA, JEŽ MU MUSEL ZBYTKY PEŘÍ VYŠKUBAT.(držet jí u toho nebylo nic příjemného). Vím, že ptáka tím můžete až na měsíc urazit a přeruší konverzaci. MŮJ NA ŠTĚSTÍ VYDRŽEL JEN CCA 5HODIN A UŽ HO ŠUDLÁM. TEŤ BUDE NÁSLEDOVAT VITAMÍNOVÁ KŮRA NA PODPORU RŮSTU A VĚŘÍM, ŽE SE TÍM STANE PLNOHODNOTNÝM. chci vám tímto poradit, abyste případné podobné rozhodnutí dobře zvážili. Vím, že např. kšíry nekdo odsuzuje ale dle mého jsou na případný přenos papouška nanásilně oproti dlouhodobému nepřirozenému ochrnutí pohybu min na rok. Jsem s pozdravem Michal
04.03.2010, 10:31
Dobrý den chtěl jsem se zeptat jestli žakovi vadí velke teplo myslím tak 30 až 40 stupnu?
20.12.2009, 15:53
Dobrý den,


mám doma samičku papouška Žako, jsou jí 3 roky. Nedávno jsem ji měla u veterináře a ten mě upozornil na její zbarvení. Papoušek má světle šedá záda a křídla a místy se mu šedá peříčka zbarvují do červena. Nejedná se o celé červené peří, má jen jakoby nádech do červena. Když jsme ho koupili, byl jen šedý s červenými ocasnímu pery, postupem času se, ale začal takto vybarvovat. Bylo mi řečeno, že se může jednat o mutaci, které se u nás začly objevovat nebo to může také způsobovat onemocnění jater. Prosím o jakékoliv informace. Děkuji Langerová