Německý špic

Zkušenosti s chovem

velikost písma:  A A A
07.03.2008, 21:38     Autor: Věra Jaríčková     5890 zobrazení     4 komentáře

Když jsem začala s chovem špiců, nebyla jsem na kynologickém poli nováčkem. Patnáct roků jsem se velmi aktivně zabývala služební kynologií, chovem a výcvikem plemene německý ovčák.

Jen pro úplnost přidávám výčet činností: psovod, figurant, instruktor výcviku, zakládající člen ZO Otovice u Broumova, vedoucí kynologického kroužku mládeže, výchova a výcvik 2 služebních psů pro policii, hodně zkoušek všestranného výcviku i zkoušek mezinárodních s několika psy, výstavy, chov. Všechny nabyté zkušenosti jsem pak shrnula ve své knize. Proto už od počátku chovu špiců jsem si vytyčila určitá pravidla, kterých se stále držím:

Foto: Věra Jaríčková

Celých 13 let ve svém chovu upřednostňuji čistou oranžovou barvu v co nejsytějším odstínu a své feny kryji jen plnochrupými psy, kteří jsou co do kvality na elitní úrovni - bez vad exteriéru, s vysokým výstavním oceněním, kvalitní dlouhou a hustou srstí, výbornou mechanikou pohybu, naprosto přesným nůžkovým skusem a kvalitní povahou. Na vysvětlenou jen tolik, že i země původu - Německo - nyní více upřednostňuje v chovu čisté barvy. Pes s příměsí černé barvy v oranžovém zbarvení na mě působí rušivě. V chovu špiců jedincům často chybí zuby a plnochrupost není příliš častá, proto mám tento požadavek na otce vrhu v mém chovu.

Krycí psy jsem si vždy vybírala sama. Dlouhé hodiny jsem seděla nad materiály o chovu špiců, nad výsledky výstav. Chtěla jsem, aby krycí pes byl pro můj chov přínosem a ne cestou zpět. O správnosti svého výběru krycího psa se chovatel přesvědčí na svých odchovech. Pokud je potomstvo průměrné až podprůměrné (záleží však také na úrovni matky), nebyl výběr psa správný. Dosáhne-li však potomstvo kvality svého otce (matky), nebo je dokonce i předčí, tak šlo o správnou volbu psa na krytí. Pochopitelně se v jakémkoliv chovu nerodí jen celé vrhy elitní, jsou tam i jedinci, u kterých se může objevit některá z dědičných vad. Tak je to u všech plemen psů, jen výskyt druhů dědičných vad se může lišit. U špiců je to nejčastěji: neuzavřená fontanela, bílé znaky, vady skusu, nepostavené ucho (uši), monorchismus, kryptorchismus, nekorektní povaha (bázlivost, agresivita ...), vlnitá srst, chudozubost, vadné postavení špičáků atd. Ale i v případě výskytu vad je štěně tetované a má vystaven rodokmen. Chovatel po zdůvodnění výskytu vady budoucímu majiteli učiní slevu z ceny štěněte. Pokud by tak neučinil, má nový majitel po dobu 6. týdnů nárok na tzv. reklamaci zjištění vady, na kterou ho chovatel neupozornil. Každý chovatel by si měl uvědomit, čeho chce ve svém chovu dosáhnout a po této cestě vytrvale jít. Jedině tak se může dopracovat k nějakým dobrým výsledkům chovu!

V současné době moje chovatelská stanice začíná v odchovech již podruhé abecedu (jména narozených štěňat v jednotlivých vrzích se dávají postupně podle abecedy). V březnu 2005 odchovala vrh B. To co považuji za přednost je skutečnost, že se všechna štěňata narodila přirozenou cestou, bez zásahu a pomoci veterináře. Všechna doposud narozená štěňata byla odchována v bytě, aby byla dobře socializovaná a připravená na život v rodině. Bylo to velmi náročné na úklid při odchovech vrhů, které se někdy nepodaří prodat ve věku 8 týdnů, ale třeba čtyř, pěti měsíců anebo i později. Ale s tím už budoucí chovatel musí počítat.

Foto: Věra Jaríčková

Základním, společným znakem špiců odchovaných v mé chovatelské stanici je i dostatečná síla kostry, protože štěňata od malička dostávají kvalitní kravské mléko, maso ze zvířat, které několikrát za rok doma porážíme, či kupované maso drůbeží a rybí, to vše vařené. Syrové kosti dáváme na okus. K tomu přílohy: rýže, těstoviny, máčené granule, ovoce a zelenina podle chuti psů v syrovém stavu a také vitamínové doplňky.

Od jara do zimy pejskové i fenky tráví čas ve voliérách s výběhy na dvoře statku, kde mají dostatečné prostranství k procházkám a volnému běhání pod dozorem chovatele. Dorůstající štěňata a nejstarší jedinci užívají privilegia volnosti v domě.

Porovnám-li nyní zpětně soužití s plemenem německý ovčák a německý špic, zažívám se špicem neskonalou pohodu a psychický oddech, protože je veselý, dovádivý, něžný, oddaný, bystrý a nevyžaduje žádnou zvýšenou péči, kromě běžné údržby srsti.

V úvodu jsem se zmiňovala o nárocích na krycí psy. Podobné požadavky kladu i na chovné feny a v chovu si nechávám pouze jedince (feny) kvalitní. Pes - plemeník už na pohled musí upoutat pozornost svou výjimečnou krásou, ale i u fenky musí být na pohled zřejmá „ženská krása".

Než začneme s chovem psů, musíme si uvědomit, že chov psů nám do určité míry změní život. A to po stránce finanční, vztahu se sousedy, práce ohledně chovu také zabere spoustu času, někdy i rodina může mírně protestovat, když malá štěňátka čurají v bytě, okusují nábytek, tapety, krycí psi nejraději očurávají ledničku ... atd. ale to už k životu chovatele prostě patří.

Foto: Věra Jaríčková

Věra Jaríčková Věra Jaríčková
Autorem od: 30.12.2013
1 článek 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.06.2009, 18:04
Německý špic vlčí v chovatelské stanici Re-Jan Moravia.

Svou fenu vlčího špice Zuzu Punkt Widzenia (na fotografii) jsme kryli vlčím špicem Gordonem Šumbarský pramen. Oba rodiče jsou vynikající povahy i exterieru.

Plánovaný termín porodu je 30. 6. 2009.

Více info:

http://re-janmoravia.ic.cz

07.06.2009, 17:56
Německý špic velký černý má rád děti což dokládá i tato fotografie. Pokud chcete mít jistotu, že štěňě které kupujete bude zvyklé na děti. Předem si zjistěte, zda-li je od malička v kontaktu s dětmi.

Na fotografii fena velkého černého špice Aeimy Black Re-Jan Moravia se štěňaty a Martin Nociar.
Chovatelská stanice Re-Jan Moravia

Nociarová Renáta

http://re-janmoravia.ic.cz
07.06.2009, 17:51
Německý špic velký černý a německý špic vlčí.


Ráda bych seznámila veřejnost s těmito velkými variantami německého špice.

Německý špic velký černý a bílý i německý špic vlčí je středně velký, velmi přizpůsobivý a všestranně využitelný pes. Od pradávna byl využíván jako hlídač a společník člověka. Hlídal dům i dvůr, strážil domácí zvířata a doprovázel člověka. I v dnešní době se velcí a vlčí špicové využívají k hlídání obydlí. Bezpečně ohlásí případné nebezpečí a neváhá zasáhnou v případě potřeby. Jako svědomitý hlídač nemá sklony k toulání. Zbytečně však neštěká. Jeho velkou výhodou je možnost celoročního pobytu venku. Sníh, mráz, déšť ani palčivé sluníčko mu nevadí. Má dlouhou a bohatou srst, která však není náročná na údržbu. Nezachytává se do ní listí ani neplstnatí. Srst bývá vždy upravená a nepotřebuje střihové úpravy.

Špicové jsou velice inteligentní. Rádi a snadno se naučí všelijakým kouskům. Jsou lehce vychovatelní a dobře ovladatelní. Špice si každý vycvičí sám. Je vhodný i pro začínajícího kynologa, do rodiny s dětmi, nebo pro starší lidi. Špicové nevyžadují mnoho pohybu. Snadno si přivyknou na rytmus rodiny. Svého pána milují a jsou na něj velice fixovaní. Velcí a vlčí špicové mají rádi děti, rádi si hraj a s polečně s dětmi dovádějí. Na domácí zvířaty si snadno přivyknou a jejich soužití nebývá problematické.

Jsou to všestranně využitelní rodinní psi, nepostradatelní hlídači a pomocníci, veselí společníci a super kámoši pro celou rodinu.Chovatelská stanice Re-Jan Moravia

Nociarová Renáta

http://re-janmoravia.ic.cz
07.06.2009, 17:25
Německý špic velký černý.

Velice vzácnou variantou německého špice je špic velký černý. V dnešní době velcí bílí i velcí černí špicové mají velice úzkou chovatelskou základu. I přes veškeré snahy chovatelů je jejich situace kritická. Z tohoto důvodu se snažíme pravidelně odchovávat štěňata velkých černých špiců. I v roce 2009 se pokoušíme o odchování štěňat. Fenu velkého černého špice Aeimy Black Re-Jan Moravia jsme kryli velkým černým špicem z původní staré české linie Aronem z Broumovského údolí. Plánovaný termín porodu je 25. 6. 2009. Byli by to jediní pokračovatelé této linie. Pevně věřím, že se nám podaří rozšířit chovatelskou základnu tohoto kriticky ohroženého plemene a tím zachovat tuto rasu i pro příští generace.Chovatelská stanice Re-Jan Moravia.

Nociarová Renáta

http://re-janmoravia.ic.cz