Ochranáři v Beskydech poprvé nafilmovali rysa ostrovida

velikost písma:  A A A
22.04.2012, 16:05     Autor: Jakub Štos     2125 zobrazení     5 komentářů

Ochráncům přírody se vůbec poprvé podařilo nafilmovat volně žijícího rysa ostrovida v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Jedinečné záběry pořídili v Javorníkách, kde vzácnou šelmu zachytili s pomocí fotopasti vybavené kamerou.

Ochráncům přírody se vůbec poprvé podařilo nafilmovat volně žijícího rysa ostrovida v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Jedinečné záběry pořídili v Javorníkách, kde vzácnou šelmu zachytili s pomocí fotopasti vybavené kamerou.

„Jsou to historicky první záběry volně žijícího rysa ostrovida v CHKO Beskydy. Podařilo se je získat během uplynulého měsíce března 2012," uvedli zástupci Hnutí Duha Olomouc a slovenského Fatranského spolku - ochranářských organizací, které společně monitorují pohyb rysů v česko-slovenském pomezí. Ochranáři sledují tyto šelmy v Beskydech s pomocí fotopastí přibližně tři roky.

Nafilmované zvíře se pohybuje na 200 kilometrech čtverečních

„Fotografií za tu dobu máme desítky, ale tohle je poprvé, co se rysa podařilo také natočit," řekl Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

Připravená fotopast s kamerou zachytila rysa hned několikrát.

„Na krátkých sekvencích je vidět typické teritoriální chování rysa, kdy si pachovými žlázami značí skalní výstupek. Rysi, kteří žijí samotářsky, tak ostatním jedincům dávají najevo hranice svého teritoria," popsal Kutal.

Stejné zvíře ochranáři „stopují" v Javorníkách už delší dobu.

„Velikost území, kde se rysi pohybují, je obrovská. Na základě jedinečného zbarvení srsti byl pohyb tohoto rysa pomocí fotopastí identifikován na celém Javornickém hřebeni, tedy na území zhruba 200 kilometrů čtverečních," podotkl Kutal.

„Lze tak názorně vidět, jak velké území rysi obývají. Monitoring vyvrací představy o tom, že v každém údolí žije jiný rys," dodal. Ochranáři upozorňují, že právě z velkých prostorových nároků rysů pramení i největší ohrožení vzácné šelmy.

„Jednak jsou to neprůchodné překážky v krajině, jako například dálnice. A dalším nebezpečím jsou pytláci. Ztráta jediného zvířete přitom může na dlouhou dobu znamenat konec výskytu rysa v celé oblasti," poznamenal Kutal.

Zmiňované video můžete zhlédnout zde

 

Jakub Štos Jakub Štos
Autorem od: 25.12.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

28.04.2012, 17:58
Ano na první pohled je patrny úbytek aktivní hmoty zapřičiněný jednostranou nedostatečnou výživou.Přeji rysům z toho prý projektu co nejrychlejší únik s područí toho člověka.
28.04.2012, 16:16
I u soukromých chovatelů jsou k vidění nádherní a statní ostrovidi, ale je třeba mít k chovu profesionální přístup. Ve Vámi zmíněném Projektu rys je amatérismus vidět na první pohled, zvířata jsou hubená a nedostatečně osvalená, mají malou hlavu, týká se to dokonce i kanadkých rysů, kteří by vzhledem k husté srsti měli alespoň na pohled vypadat dobře, ale nevypadají.
Rysovi zachyceném na videu přeji, aby se nesetkal s pytláky a myslivci, byla by škoda takového krásného a nadějného zvířete.
28.04.2012, 10:12
Ten nafilmovasný rys je opravdu nadherný přestavitel svého druhu.Zcela jednoznačně je vidět jak devastující vliv může mít chov těchto zvířat v zajetí podívame li se na vzhled zvířat z takzvaného "Projektu rys" jednoho amatérského chovatele.
25.04.2012, 22:10
Dobrá zpráva, pěkné záběry. Rys je evidentně v dobré kondici:-)
23.04.2012, 17:38
Super zpráva:-) díky