Zkušenosti s chovem křepelek japonských

velikost písma:  A A A
06.02.2007, 12:32     Autor: Marián Franko     128808 zobrazení     283 komentářů

O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.

Chov

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční.  Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.

Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.

Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete  mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
 
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.  

Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi  potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle  naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci. 

Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:

Pšenice: 3 díly

Loupaný oves: 1 díl

Směs prosa: 1 díl

Čirok: 1/2 díl

Pohanka: 1/2 dílu

Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu


Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.

V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:

Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu

Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.

V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.  

Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.

Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.

Krmítko pro křepelky japonské Krmítko pro křepelky japonské Foto: Marián Franko

Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Foto: Marián Franko

Marián Franko Marián Franko
Autorem od: 20.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.12.2010, 18:03
Děkují za toho trojského koně na www.krepelky.wz.cz
26.12.2010, 10:55
krepelky-tom@seznam.cz
krepelky.prodej@seznam.cz
www.krepelky.wz.cz/
www.sweb.cz/krepelky.prodej/
26.12.2010, 10:10
Dobrý den. Nemá někdo nějaký odkaz na faremní chov Křepelky japonské - nosné? Mám zájem o velkochov.
23.10.2010, 21:52
Křepelky mají dost bohatý rejstřík zvukových projevů. Stálo by za to ty jejich zvukové projevy nahrát na magnetofonový pásek. Tedy jak se ozývají:
"hvízdání" po snešení vajíčka, "svolávání ti-diť, ti-diť", jakési broukavé "varování", kuřecí "pípání" a klamání napodobením "švitoření drobných ptáčků zpěváčků".
20.10.2010, 17:09
Křepelky se plíží po kleci i v noci. Když nemají úplnou tmu pod nějakým temným hadrem, tak i o půlnoci "straší": zobou, pijí z napáječky, dokonce vyskakují a tlučou sebou o strop klece; jsou to "noční můry". Teda moc si spánku neužijí; člověku se nechce ani věřit, že mohou v takové tmě vůbec chodit.
19.10.2010, 22:19
Kelime, to je dobře, že už Vám také nesou. A to víte, že potřebují v krmivu více bílkovin, než slepice ? Křepelky nosné prý musí mít v krmné směsi asi 20% bílkovin.
18.10.2010, 16:28
Mě se taky už roznesli nesou ty co jsou doma a i ty co jsou v kurníku. Dnes jsem se natahovval v kurníku pro vejce a jedna na mě zautočila to je potom opravdu agresivita
18.10.2010, 11:18
Nové poznatky: křepelky umí být agresivní. Pustily se do klování jedné méně zdatné slípky tak intenzivně do hlavy, že za dva dny měla hlavičku oteklou, červenou a oteklé slzící oči. Musela jsem dvě agresorky umístit do jiné klece. Asi za týden se ta šikanovaná slepička vzpamatovala, hlava jí splaskla, protože ta jedna s ní ponechaná slepička je na ni hodná. Také se objevila nová podivnost: jedna velká křepelka se začla chovat jako kohout (pojímat druhé), přestože prokazatelně snáší vejce.
25.09.2010, 16:34
Tak jsem je dnes ubytoval doma jsou na chodbě a uvidím jestli se roznesou. A jedná se opravdu o nosné plemeno bral jsem je přímo od chovatele co normálně prodává vejce
24.09.2010, 21:11
Kelime, a mají už věk na snášení ? Prý začínají snášet asi ve věku 2 měsíce. A také prý není potřeba příliš světla. Ony prý nejlépe snáší v takovém příšeří. Ty naše čekají na balkoně a nesnášejí. Snesou vajíčko až potom, když je večer vezmem domů do tepla a do šera. Nabo máte opravdu nosné ? Kdyby byly masné, tak by snášely málo. A díváte se opravdu pozorně ? Ony ty jejich vajíčka jsou tak strakatá, že téměř opticky splývají s podestýlkou nebo s hlínou. A moje slepičky, když snesou vajíčko, tak to "HLÁSÍ" tak, že dlouze zahvízdají. A když hned nepřijdu, hvízdají znova, jakoby říkaly "Ukliď to vejce, překáží." (-:-). A mají ty Vaše křepelky alespoň tři pevná, samostatná, senem vystlaná hnízdečka ?
24.09.2010, 18:14
Hm tak to se máte já jich mám asi 10 a ještě jsem neviděl ani vejce a stravu mají taky bohatou. Tak nevím čím to muže být.Koupil jsem je jako malá kuřátka a dostali vše co potřebovali a fakt ještě ani vejce taky semi to zdá divný
23.09.2010, 14:03
Ještě dodávám: moje křepelky jsou takoví mlsní tvorečkové. Třeba navlhčené dětské piškoty nebo nastrouhané jablíčko také s chutí sbaští. Občas jim udělám radost živým škvorem nebo červíkem z červavého jablka. Jedna křepelka už je ochočená a nechá se vzít do ruky a pochovat.
23.09.2010, 13:57
Kelime, představte si, že nesou. Mám čtyři, jedna byla hned po nákupu chromá, tak ta asi už nikdy neponese. Ale jinak téměř každý den snesou pečlivě do hnízdečka tři vajíčka, výjimečně dvě vajíčka. Krmím granulemi pro slepice nosnice, a před krmením je vždy trochu podrtím v třecí misce. Po vyčištění klece jim tak asi dvakrát do týdne dám do klece keramickou misku s pískem, a ony z popelení v ní mají obrovskou radost. Většinou každý den jim přinesu pampeliškové (= smetankové) listy, nakrájím na drobné kousky, posypu na prach rozdrcenými skořápkami a přidám téměř celý uvařený bílek ze slepičího vejce. Mohou se po této "míchanici" "zbláznit". Když ji nedostanou, je o jedno vajíčko méně. Na noc je dávám domů, protože na balkoně už v noci bývá teplota pouze kolem 10°C. Ale domnívám se, pokud jsou přes noc přikryté nějakou teplou houní, že i ty noční chladna mohou dobře přečkat. Ty moje už dobře umí v chladnu se k sobě přitisknout a mají pak i teplé nožičky.
23.09.2010, 09:48
Tak co jak vám nesou křepelky?Já je mám v kurníku teplota je asi už mala protože ani vejce
13.09.2010, 09:16
Pro Michaelu po třetí:
Křepelky japonské nosné se prý dožívají 2 let věku. Je to informace od velkochovatele, který je asi chová po dobu jejich maximální snášky. (Možná, že v drobnochovu se mohou dožít i o trochu více. Zatím nemám vlastní zkušenost).

POZOR: Tak zvaní "červíci" z volné přírody, kterými uvažujete křepelky krmit, mohou být zdrojem parazitů, kterými se z nich mohou křepelky nakazit. Např. u slepic se tak může stát po sežrání žížal, obsahujících parazity "kapilarie".
12.09.2010, 16:07
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jakého věku se dožívají křepelky? děkuju...
12.09.2010, 00:14
Pro Michaelu po druhé:
Křepelky nemohou být pouze v kurníčku a mít volný výběh do přírody, jako slepice. To byste jim musela každé ustříhnout letky v jednom křídle, protože by vám už první den odlétly z výběhu neznámo kam. A ustříhat jim letky v jednom křídle se mně zase daleko více "příčí" (-:-), než je chovat v kleci nebo ve volieře, kde si mohou občas zalétat.
12.09.2010, 00:07
Pro Michaelu:
Také s chovem křepelek začínám. Přesto už vím, že nutně potřebují volieru, protože docela zdatně létají a vyskakují. Nutně potřebují suchou podlahu, protože jinak se jim na drápkách vytváří spečené kuličky trusu, které jim pak mohou způsobit utržení drápku a následně infekci. Nutně potřebují dokonalou napáječku, kterou nepřevrátí, do které nenahrabou podestýlku a neznečistí ji trusem; já už zkouším 4. druh napáječky. Možná, že se nejlépe osvědčí překlopená plastová láhev. Dále křepelky potřebují zastíněné hnízdo na snášení vajec;, osvědčil se mi k tomu účelu keramický obdélníkový široký květináč vystlaný senem. Křepelky nutně potřebují teplotu vzduchu v rozmezí asi 18°C až 25°C. Světla mnoho nepotřebují. A popeliště se suchým stále novým čistým pískem musí mít nejméně 1 metr daleko od krmítka a od napáječky, protože se tak vášnívě popelí, že písek lítá na metr daleko od popeliště.
10.09.2010, 20:43
dobry den , premyslim o koupi tak cca 10 slepicek, o kohota nemam zajem , chtela bych je jen na vejce pro domaci pouziti , chtela jsem se zeptat protoze chov v kleci se mi prici , postavit jim ubykaci kde jim budu svitit, podestlanou slamou nebo pilinami,a s oplocenym vybehem kde se mohou popelit a zobat cerviky, na noc je budu zavirat , jak je to pri tomto chovu s nosnosti , zaznelo tady, ze kdyz budou venku nesou jen dva mesice v roce , je to stejne i kdyz jim budu svitit a budou mit v ubykaci stalou teplotu ?a jeste ohledne napajecky ...musi se vyrobit nebo se prodava nejaka specialni pro slepice ci kurata ? Dekuji za informace, jsem zacatecnik a s chovem drubeze nemam velke zkusenosti.
22.08.2010, 18:19
No a křepelky po X té