Zkušenosti s chovem křepelek japonských

velikost písma:  A A A
06.02.2007, 12:32     Autor: Marián Franko     129513 zobrazení     283 komentářů

O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.

Chov

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční.  Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.

Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.

Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete  mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
 
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.  

Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi  potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle  naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci. 

Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:

Pšenice: 3 díly

Loupaný oves: 1 díl

Směs prosa: 1 díl

Čirok: 1/2 díl

Pohanka: 1/2 dílu

Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu


Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.

V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:

Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu

Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.

V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.  

Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.

Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.

Krmítko pro křepelky japonské Krmítko pro křepelky japonské Foto: Marián Franko

Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Foto: Marián Franko

Marián Franko Marián Franko
Autorem od: 20.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.08.2010, 18:18
A foto krmítka
22.08.2010, 18:17
Děkuji. Napaječku zatím nemám ale budu jí řešit stejně jako mám u králíku 2 l flašku s trubičkou umístěnou do misky . Ano krmítko mám asi na 5 kg krmiva a je to opravdu to pozinkované po straně. Dosypává se to vrchem tak že nemusím ani sundávat vrchní víko. Ano vše je ruční výroba. Dělám ve firmě kde se to ještě dá sfouknout. pokud by byl zájem o krmítko asi by se dalo nějak dohodnout. Tady foto má provizorní napáječky
21.08.2010, 18:43
Kelime, máš tu ubykaci pro křepelky moc pěknou.
Díky za obrázky.
Jak máš řešenou napáječku ? Můžeš přidat foto detailu napáječky ? Máš zásobníkové krmítko ? To je to pozinkované po straně ? Napáječku a krmítko sis vyrobil sám nebo někde koupil a u koho ? Předem díky za odpověď.
21.08.2010, 18:17
A obsazená 12 kusy křepelek . Doufám že někdo taky přidá nějakou tu fotku
21.08.2010, 18:15
tak mám konečně hotovou ubykaci pro křepelky a nejsem línej jsem dát fotku
20.08.2010, 07:49
Křepelky jsou zcela pečlivé a důsledné ve snášení vajíček do hnízda. Pouze výjimečně zpočátku snesly asi jen tři vajíčka mimo hnízdo (nebo ho z hnízda vyklopily) asi pro to, že původně hnízdem byl vratký košíček. Teď tam místo něho mají keramický těžší obdélníkový "květník" vystlaný senem, a už mimo hnízdo nesnášejí. Zdá se, že touží po ještě lepším temnějším hnízdě; pokusím se jim časem vytvořit něco na způsob ze tří stran uzavřené kukaně. Jsou hladové po bílkovinném přilepšení. Jedna mi po otevření klece někdy vyskočí až do dlaně. To prudké vyskakování, až se hlavou uhodí o strop klece, je pro ně typické.
15.08.2010, 18:41
Koukám že nikdo nic nenafotil už abych to měl hotové a mohl se pochlubit svou odchovnou
15.08.2010, 18:27
Mohu prodat malé množství křepelčích vajec tj.do 20 ks a poslat je zájemci na dobírku. Zájemce ať nabídne cenu včetně dobírky a adresu, na kterou mám vajíčka poslat.
14.08.2010, 20:59
Tak jsem zjistila, že to táhlé pískání podobné siréně, asi znamená: "Oznamuji, že jsem snesla vajíčko". Křepelky takto totiž dlouze hvízdají ještě na hnízdečku po snesení vajíčka.
Také milují míchanici z nadrobno nakrájených smetankových listů, bílku vařeného slepičího vejce a krmné směsi. Přidávám i trochu sušeného odtučněného mléka.
10.08.2010, 18:45
1) Před nákupem mladých křepelek si každou připravenou k prodeji pro Vás jednotlivě prohlédněte, zda normálně chodí, žere, pije, zda nemá nějaký zdravotní problém. Po nákupu "zajíce v pytli" je pak smutné pozorovat rozdíl mezi zdravými čipernými křepelkami a jejich např. částečně chromými vrstevnicemi.

2) Křepelky mají smysl pro hudbu. pokud nějakou slyší, tak se pokouší také "zpívat" (-:-). Zní to jako různě vysoké protáhlé pískání nějakého sviště; dokonce to trochu připomíná i vrzání (-:-) nějakého technického předmětu.

3) Dnes ze tří zdravých křepelek dvě snesly vajíčka ve stejnou hodinu tj. v 18°° hod do hnízda.
08.08.2010, 21:27
Pokud máte dobré hobliny, z měkkého dřeva, z nemořeného dřeva, tak snad budou vyhovovat. Ale stalo se také, že truhlárna do hoblin určených jako stelivo pod drůbež přimýchala hobliny z mořeného dřeva, a to pak bylo pro drůbež toxické. Ony kuřata i křepelky všechno pod sebou zobou. Tak POZOR ! Ano, já je mám na suchém mechu a na seně. Ale to dlouhé seno vláknité také není dobré: minulý týden jsem v poslední chvíli vytáhla z křepelky asi 25 cm dlouhé vlákno trávy z toho sena, už se pokoušela do sebe nacpat posledních 5 cm.
Také jsem slašela, že uhanula kuřata podestlaná hoblinami koupenými ve Zverimexu a určenými ke stlaní pro křečky.
Jinak křepelky milují popelení se v suchém jemném písku. Kdo má dost suchého jemného čistého křemenného písku, tak je to také ideální materiál na stlaní pod ně.
08.08.2010, 19:29
koukám že je nemáte na roštech. Já je měl na slamě a začali se jim nabalovat nožky tak jsem jim dal jako podestýlku hobliny a zdá se to v pohodě
08.08.2010, 12:54
Přidávám foto nosných křepelek ve věku cca 2 měsíce.
07.08.2010, 22:17
Kelime, s tak malými kuřátky zkušenost nemám.

Ale rozměr klece se domnívám bude stačit. Pokud to jsou nosné křepelky, tak zkušení chovatelé nedoporučují se slípkami chovat i kohoutky. (To pouze v případě, že chovatel chce z jejich vajíček líhnout kuřata).

Jinak problémem je napáječka: Překlopnou napáječku buď křepelky vylijí (překlopí), nebo do ní nahrabou podestýlku (když je položená na podlaze). Proto překlopná napáječka pro dospělé křepelky musí být podložena nějakým podstavciem. Já ji mám postavenou na asi 7 cm vysoké kameninové misce. Z kapkové napáječky pro hlodavce se křepelkám nedaří pít, přestože do kuličky ventilu klovou, ale nestačí případnou kapku vody zachytit. Také s krmivem určeným pro nosnice slepic nejsem spokojená. Křepelky potřebují na bílkoviny silnější krmnou směs, než nosnice slepic.

Také přicházím k názoru, že křepelky potřebují zastíněná hnízdečka, pevná, pevně ohraničená, vystlaná senem. Košíčky jsou sice pro ně na sezení pohodlné, ale nejsou stabilní, překlápí se, a vajíčko pak z nich křepelky vyklopí, jak po košíčku skáčí.

Napište, jak se Vám bude dařit odchov, zda se Vám podaří všech 10 kuřat odchovat. Nějaká fota možná přidám příště.
06.08.2010, 12:32
Koupil jsem si 12kusu kuřátek křepelek a potřeboval bych nafotit vaše chovatelský zařízení. Dával jsem si poptávku na moderku drůbež ale nikdo nic a tak doufám že se tady najde ochotný chovatel co mi pomůže. Kuřatum je teprve týden mám je ještě doma pod žárovkou ,ale už jsem začal vyrábět něco jako králíkarnu o rozměru 150 cm x80 cm a nevím jestli to bude stačit pro cca 10 kusů. A ještě dotaz zda tam můžu nechat 2 kohoutky a 8 slepiček spolu nebo se budou kohoutci napadat. Díky všem kdo přispěje
01.08.2010, 20:55
Tak to odstranění kuliček slepenců na prstech moc jednoduché není, ba dá se říci, že i po několikaminutovém máchání v teplé vodě se moc nedaří a dochází ke krvácejícímu poranění prstů a drápků.
Jinak křepelka před snášením vajíčka večer je neklidná a pobíhá po kleci, jakoby hledala další lepší úkryt na snášení, než je košíček vystlaný senem. Ale nakonec vajíčko do košíčku snese.
29.07.2010, 21:51
Tak z prvních 10 vajíček křepelky snesly 9 ks do košíčku a pouze 1 vajíčko na podlahu. A ještě jsou tak "pečlivé" (-:-) , že snáší do téhož jednoho košíčku ze dvou, do kterého snelsla první vajíčko první křepelka. Nesou ve dvou dobách: buď mezi 18°° až 17°° hodinou, nebo mezi 19°° až 20°° hodinou. Když je ten oblíbený košíček po 18°° hodině obsazený, tak do něj další křepelka snese druhé vajíčko o hodinu později. Vajíčka váží v rozmezí od 9 g do 13 g. Každá křepelka má trochu jinou podkladovou barvu vajíčka a hlavně typickou osobní jedinečnou "dekoraci" skořápky z tmavých skvrnek.

Trápí mne, že se některým křepelkám na drápcích na nožkách vytvořily z trusu tvrdé kuličky, které jim brání v chůzi, a já jim je neumím odstranit. Poradí mi někdo, jak ty slepence odstranit, aniž by se křepelce poškodily nožičky ?
03.07.2010, 23:16
Přidám pozorování křepelky japonské nosné: její hlasová projev je jemný něžný, někdy trochu podobný čiřikání koroptví, někdy tlumenému projevu slepičímu. Mladé slepičky "ševelí" po "kuřátkovsku". Rády si sedají do mechem vystlaného košíčku, milují popelení v písku a hrabání v podestýlce. Ráno po probuzení se rozcvičují: vyskočí vzhůru a skočí do dálky třeba až 50 cm, pak skočí nazpět. Umí kolmo vzhůru po výskoku vyletět. Také umí pohyb "plížením vpřed", když chtějí chytit mouchu. Někdy spí na boku hlavu nataženou dopředu a růžové nožičky do zadu. Když je jim horko, snaží se hlavu strčit pod podestýlku nebo se ochladit popelením se v chaldnějším písku. Překlopná napáječka možná je, ale musí být podložená asi 8 cm vysokou keramickou nádobkou, protože jinak vodu v napáječcei křepelky během hodiny zaháží podestýlkou.
30.06.2010, 09:42
Křepelka masná je mnohem větší.
17.05.2010, 16:04
Chtěl bych se zeptat jak poznám křepelku masnou od křeřpelky nosné?Děkuji :-)