Zkušenosti s chovem křepelek japonských

velikost písma:  A A A
06.02.2007, 12:32     Autor: Marián Franko     132260 zobrazení     283 komentářů

O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.

Chov

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční.  Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.

Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.

Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete  mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
 
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.  

Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi  potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle  naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci. 

Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:

Pšenice: 3 díly

Loupaný oves: 1 díl

Směs prosa: 1 díl

Čirok: 1/2 díl

Pohanka: 1/2 dílu

Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu


Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.

V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:

Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu

Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.

V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.  

Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.

Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.

Krmítko pro křepelky japonské Krmítko pro křepelky japonské Foto: Marián Franko

Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Foto: Marián Franko

Marián Franko Marián Franko
Autorem od: 20.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.03.2010, 19:34
KOUPIM VAJICKA KREPELEK
02.02.2010, 17:48
jaká je prosím velikost kroužku pro japonské nosné křepelky, a v jakém stáří se nasazují, mam tam divoce zbarvený, mandžuský a skořicový ty jsou velkostí tak na stejné úrovni tak roužky budou stejné že? V rozdílu velikosti koružku u slípky a u kohouta asi taky není znatelný.
01.02.2010, 21:03
Bál jsem se jak píšete že to budou "rasisti", ale opak je pravdou mam tam asi 3 barvy a několik kohoutů(které musim zlikvidovat) a vůbec nic si nedělaj, nedavno jsem je přesunul do skleníku, protože kohouti pojímali až slepičky byly celé opelichané, zde jim vyhasla sexuální aktivita a hezky se zpravily a svítit pro pár křepelek se mi taky moc nevyplatilo, během snášky dostávají směs pro nosnice, proso a kysané mléko, přes léto jsou venku takže se i napasou. Ve skleníku přizimují 3 druhy bažantů a sebritky a všichni až na drzé sebritky mají harmonické soužití.
29.03.2009, 11:22
teda udělal sem chybu tych 20 cm je výška

29.03.2009, 11:16
kolik se vleze nosných křepelek do klece 80`40`20 d`v`š

a kolik stojí jedna slepička nosné křepelky na burze v uherském hradišti nebo někde jinde
29.03.2009, 11:16
kolik se vleze nosných křepelek do klece 80`40`20 d`v`š


a kolik stojí jedna slepička nosné křepelky na burze v uherském hradišti nebo někde jinde
01.07.2008, 09:50
ahoj, či dobrý den, ráda bych se poptala, máte-li někdo zkušenosti s chovem křepelek doma v bytě - myslím třeba kolik hluku nadělají a jak je potřeba se o ně starat. Potom jaké nejmenší stádečko je dobré si pořídit, aby se cítily dobře, popř. jak moc si na člověka zvyknou. V jakém věku si je pořídit, aby si na nové prostředí nejlépe zvykly. Jak dlouho žijí a dá se s nimi cestovat? Nerada bych měla nějaké vystrašené bochánky v rohu klece..

Díky za případnou odpověď
27.03.2008, 21:20
pro miloše mám doma nějaké odchovy je to kroužkované holubíma kroužkama číslo 7
13.03.2008, 22:48
Omlouvám se alepři registraci jsem napsal jsem blbě rok narození 19.11.1978

Spozdravem Miloš Ditrich
13.03.2008, 21:03
Zdravím Vás mam zajem o křepelky nosné 4:6

křepelky faraon 5:10.Chci založit vlastní skupiny a dělat jím reklamu. Mohl byste o ních napsat víc informací.

Kolik budu platit celkem i s drahou?

Poslal byste je tak abych je měl v Sokolově dne uterý 8.4.2008 ráno v den mí vyplaty nevíte jestli se daj někde sehnat kroužky.

Každý co ja znam mi Vás doporučíli jsou s Váma spokojený a řekly a si je od Vás objednám že se s Váma da domluvít.

Děkuju za odpověd můj E-mail: MilosDitrich@seznam.cz

Omlouvam se že píšu takle pozdě nemohl jsem si spomenout na stranku.

Adresa:

Miloš Ditrich


Hornická kolonie 338/1

Nové Sedlo u Lokte

357 34
02.03.2008, 15:35
Dobrý den, 10 kohoutků na 10 slepiček je až moc, já mám na 10 slepiček pouze 2 kohouty a musím je mít oddělené (perou se). Japonská křepelka může být celý rok venku, ale bude vám snášet akorát v léťě a to tak přibližně po dobu 2 měsíců (v nejteplejších měsících), a také ztratili schopnost sezení na vejcích, doporučil bych líheň.

Budete-li mít zájem, tak chovám křepelky nosné a masné (faraon).
15.02.2008, 12:17
Začál jsem chovat Křepelky japonské

mám je v počtu 2 kouhoutky,3 slepičky. Těch 5 ks mi dala kamarádka.

Uvažuji že to ješě zvýšim 10 kohoutků,10 slepiček.

Je to dobrý nápad? Jsem začátečník .

Můžou být celoročně venku , se zebřičkama ?

Mám plánu zkusit nasadit kvočnu


Zakrslou Bojovnici a Zakrlou 3barevnou a nechat to na ních , je pravda že křepelky jap. slepičky nesedí ?

Dají se někde sehnat? Kdo by je posílal drahou do Chodova u K.Varů.Dají se sehnat na ně někde kroužky?

Kolik stojí 1,0-kč a 0,1-kč. Mám zájem pouze o vajíčka co se s nima dá dělat jaký jsou druhy ? Klidně mi tykejte .

Děkuji za odpověd Miloš .

Moje adr: Miloš Ditrich

Horníická kolonie 338

Nové Sedlo u Lokte 357 34 ( Západní čechy)
01.09.2007, 21:26
nevim proč ale nějak mi křepelky umíraj už jsem jich vystřídal nespočet teď se mi jedna drží (je strašně plachá) ale navim jestli jsou naočkovaný
12.08.2007, 13:06
já jsem křepelky choval několik let pak jsem přestal a ted uvažuji že se do chovu pustím znova jen pro zábavu líhnout jsem je zkoušel pod slepicí (antverpský vousáč křepelčí) dal jsem pod ní 15 vajíček a nechal jsem jí sedět před vylíhnutím jsem vajíčka přendal do líhně a vylíhlo se mi 13 kousků možná by se mi vylíhli i pod kvočnou ale neměl jsem odvahu to pod ní nechat až do konce protože jsem měl strach že až se vejce naklube že se rozmáčkne a slepice je umačká. to u mě nebyl problém vylíhnout ale odchovat to mi pak spousta mladých popadala
03.08.2007, 14:04
Rozměry klecí jou samozřejmě v centimetrech.
03.08.2007, 13:23
Chtěl bych reagovat na některé věci, které napsal pan Dohnal. Pracuji ve VUŽV Praha-Uhříněves, jako vedoucí chovu japonských křepelek masného typu a co se týče oplozenosti a následné líhnivosti, tak nemohu zcela souhlasit. Oplozenost máme zhruba těch 75-80%, líhnivost je samozřejmě horší, ale vždy nad 60%. Kdybychom se inspirovali radou pana Dohnala, že se do půl dne od prvního vylíhnutí mají zbylá nevylíhlá kuřata či naklovaná vejce vyhodit, tak jsme s líhnivostí na nějakých 30%. To bychom tady mohli zavřít. My nasazujeme vždy v pondělky v 17:00, takže líhneme po 17-ti dnech, tedy ve čtvrtek, a také ještě vybíráme z líhně následující den v pátek do zhruba 18 hod. První kuřátka se sice začínají proklovávat již ve středu v poledne, nějakých 5%, ale ve čtvrtek ráno kolem 9 hodin je již vylíhlých takových 40% a v ten pátek se jich dolíhne více než 20%. Z celkového počtu vylíhlých křepelek, jich asi 3% uhyne na špatné nohy (roznožky), další jedno až dvě procenta se v kritickém prvním týdnu po vylíhnutí utopí v napáječkách. Poté jsou odchovávány 8 týdnů bez větších problémů na roštech a další zbytek života (14-15 týdnů) tráví v klecích o rozměrech 40š 25v 50h, v poměru 1 kohout a 3 slepičky. Po šesti měsících jsou vyskladněny (prodány). Není to samozřejmě nejlepší způsob odchovu, ale pro rozmnožovací chov není nic lepšího.
30.06.2007, 10:13
Vážený pane Dohnal, z mých článků není nic opsáno. Ale o to právě jde, při diskuzi jsou všichni velmi chytří, ale když jde o to napsat něco, tak nikdo, nic, nijaký, ničí, žádný. Pokud máte zkušenosti s chovem napište článek, pomozte ostatním. Popište detailně své vlastní nezdary a jak jste je řešil. Například chov na roštu je nepraktický ale křepelkám odebírá mnoho přírozených možností chování - hrabání, popelení. Je z hlediska kvality života zvířat nepřijatelný.
29.06.2007, 13:58
Jen tak by mě zajímalo jestli ten kdo tento článek psal chová doopravdy křepelky, nebo to někde opsal.

Pro ostatní na vaše dotazy: U křepelek je malá líhnivost vajíček, pokud nasadíte do líhně 100 vajec a vylíhne se vám jich aspoň 50 tak jste měli docela úzpěch. Já jsem se je pokoušel odchovávat několikrát, ale je to s ními strašně těžký, vždy mi jich hodně uhynolo. Křepelčí vejce mají dost tvrdou skořápku a malé křepelky mají problém se dostat na svět z vejce. Taky jsem četl nějaký článek od chovatele, že když se začnou křepelky líhnout, tak které se nevilíhnou do zhruba půl dne od té první tak se mají pak vyhodit i třeba naklubaná vejce, že tito jedinci budou slabí a budou pomalu růst, myslím, že na tom bude taky něco pravdy. Kamarád má s nimi větší úzpěch, jenže na ně má speciální odchovnu kde mají vše co potřebují, dostatek tepla a uzpůsobená krmítka. Když se vám vylíhne mladá křepelka tak velikostí zdánlivě připomíná čmeláka a takový tvoreček prochladne jedna radost. Mě se třeba dost stávalo, že se mě utopili v napaječce. měli na pití jen mainkou skulinku a stejně se tím protáhli. Chov na podestýlce je velice nepraktický, zlatý rošt, nebo pletivo naspod klece a s tím svícením kamarád svítí pořát.

Mějte se a hodně chovatelských úzpěchů Petr Dohnal
21.06.2007, 22:00
OPRAVA ......vajíčka oplodněná......
21.06.2007, 21:57
Ahoj, zkoušel jsem podsadit vajíčka pod holuby (americký king) z 5 vajíček se mi vylíhlo 1 kuřátko zbytek byli lichý, mám ho pod žárovkou ale zdá se mi že nežere tak asi odejde. Zajímalo by mne proč, když mám pohromadě 2 kohoutky a 6 slepiček, jsem neměl zbívající vajíčka neoplodněná??? A čím tyto malinké kuřátka krmit. Předem díky za odpověď.