Zkušenosti s chovem křepelek japonských

velikost písma:  A A A
06.02.2007, 12:32     Autor: Marián Franko     128261 zobrazení     283 komentářů

O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.

Chov

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční.  Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.

Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.

Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete  mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
 
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.  

Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi  potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle  naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci. 

Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:

Pšenice: 3 díly

Loupaný oves: 1 díl

Směs prosa: 1 díl

Čirok: 1/2 díl

Pohanka: 1/2 dílu

Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu


Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.

V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:

Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu

Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.

V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.  

Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.

Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.

Krmítko pro křepelky japonské Krmítko pro křepelky japonské Foto: Marián Franko

Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Foto: Marián Franko

Marián Franko Marián Franko
Autorem od: 20.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

24.06.2013, 20:08
Pro Michaelu: Zkrátka omezte přístup kohoutka ke slepičkám pouze na dobu, kdy budete potřebovat oplozená vajíčka pro líhnutí. V době mimo líhnutí asi budete muset kohoutka ustájit samostatně do jiného prostoru, než do společnosti slepiček. Pochybuji, že by se kohoutek časem naučil ke slípkám se chovat ohleduplněji.
24.06.2013, 08:51
Tak jestě jeden dotazek.... kohoutek mi při obskakování křepelky raní az do krve na hlavě... jednou rano jsem sla za holkama a 2 prepelky meli uplne vyklovane peri na pulce hlave a byli dost od krve... myslite ze se to zmeni nebo copak by jste mi doporucili??
14.06.2013, 09:58
Gratuluji. Ve ZVERIMEXU je možné koupit krmnou směs určenou a namíchanou přesně pro potřebu křepelek.Křepelčí vajíčka je možné ukládat do plastového "platonka", které je původně určené na výrobu ledových kuliček v mrazničce. Tedy snad se to platonko nechá koupit buď v domácích potřebách nebo v Elektře, kde prodávají chladničky. Chovu zdar.
14.06.2013, 07:01
Tak už mi holky začli i snááášet =) a vypadá to, že z 6 křepelek mám 1 kouhotka =) což je takéééé super zprávička =) tak všem moc moc děkuji za rady =) moc jste mi pomohli =)
28.05.2013, 21:32
Ano, těch 18°C až 25°C by měly mít křepelky také v noci, aby se dobře cítily, ony jsou jaksi TEPLOMILNÉ. Ale samozřejmě, že občasný výkyv teploty pod 18°C také vydrží, nemělo by to být dlouhodobé. Je také poměrně překvapivé, že křepelky málo spí. Tedy slepice určitě v noci spí déle a tvrději, než křepelky (podle mé zkušenosti). Takže slepice sedí v noci na hřadu jedna těsně vedle druhé a navzájem se hřejí. Naše křepelky sice v noci byly trochu klidnější, než ve dne, avšak třeba i o půlnoci bylo z klece slyšet ťukání zobáčků do krmítka, jak i uprostřed noci se křepelky krmily. Křepelky jaksi žijí mnohem intenzivněji, než slepice, a proto asi křepelky jsou dříve vyčerpané, domnívám se, že víc jak 2 roky nevydrží. Intenzita snášky křepelek klesá už po 1 roce.
28.05.2013, 11:26
Zatím se mi křepelky snášejí, tak uvidíme jak to bude dal, ale ted by uz meli mít cca 6-7 týdnu. Ale vzhledem k tomu že venku není příznive pocasí tak maji v kleci okolo 14°C. Tak jenom čekám až se to zlepší a uvidim kolik budu mít samečku a kolik samiček =). Ještě jsem se chtela zeptat jestli tech 18-25°C musi mít i pres noc, aby snášeli??? Jinak je mám také celkem ochočené =) pokaždé co je krmím tak si křepelky hladím =) a oni na mě koukaj jak jim dávám dlabanec =)
12.05.2013, 22:03
Paní Michaelo, dávám Vám známku "Výborně!" Připravte si více klecí určitě. Protože starší křepelky jsou také na sebe agresívní a klovou se do hlavy. My jsme nakonec museli ustájit každou zvlášť, tedy větší klec jsme museli rozdělit na čtvrtiny drátěným pletivem. Také jsme "neměl srdce" je utratit, protože jedna z nich byla úplně ochočená: stála u dvířek klece a čekala, až ji vezmeme ven do náruče, aby se mohla podívat balkonovými prosklenými dveřmi do přírody. Když venku jel chlapec na kole nebo běžel pejsek, tak křepelka ten pohyb s velkým zaujetím a nataženým krčkem sledovala. A ještě něco: Když křepelka snese vajíčko, tak to hned oznámí takovým delším zapísknutím. A někdy to udělá i druhá křepelka, která oznámí snesení vajíčka svou kamarádkou (-:-).
12.05.2013, 17:27
JJ mám je v kleci... to jsem si docetla, že jsou velice cile =)... tak uvidim kolik budu mit nakonec samecku =) dyžtak budu rozšiřovat chov =) protoze po tom co jsem je dostala z toho, tak bych je utratit nedokazala =) ...
10.05.2013, 14:48
Dobrý den Michaelo. Jsem ráda, že od vás čtu samé dobré zprávy. Kohoutka (kohoutky) poznáta podle odlišného zbarvení peří a později podle chování: budou honit slepičky a činit to, co všichni samečkové mají od přírody vrozeno, tj. aby byla vajíčka oplozená. Zmínila jste se o VÝBĚHU (!) K tomu mám připomínku, že malé křepelky (=mladá kuřata) ještě nelétají, protože ještě nemají dostatečně vyvinuté letky v křídlech. Ale jejich vývoj je velmi rychlý. V dospělosti už LÉTAJÍ a vyletět do výšky např. 50 cm a do dálky např. 250 cm pro ně není problém. Takže pozor na to: musíte je mít umístěné v zastřešené, ze všech stran uzavřené voliéře, nebo v kleci z drátěného pletiva včetně stropu té klece zhotoveného ze stejného pletiva. Jinak by Vám mohly ULÉTNOUT ! Chovu zdar !
10.05.2013, 07:41
S tím samečkem jsem si to take zjistovala a všude jsem našla, že má lososově nahnědlou hruď... jestli je to tak tak mam samečka. A nebo mi prodali neco namixovaného :-D. Na fotečce je jeden u kterého si nejsem jista a druhy ktery se vyfotit nechtel je uplne na hrudi namixovany kousek kropeny kousek uplne ciste bili... Zatím mi nekokrha ani jeden =D ... Jinak už nožičky mají v pořádku o 120% než co jem je koupila =) a rostou jako z vody =) ted jsem byla 4 dny ve skole a malej jsem je uz ani nepoznala =) ... popeliště ve výběhu mají k dispozici =) a každe rano se rozcvicuji =) tak snad uz budou v porádku =) jinak děkuji moc za rady =)
01.05.2013, 21:39
Paní Michaele: Až budou Vaše křepelky úplně zdravé tj. budou mít zcela zahojené rány na běháčcích, tak jim každý den na chvíli dejte do voliéry starý smaltovaný pekáč s asi 7 cm vysokou vrstvou jemného čistého SUCHÉHO ŘÍČNÍHO PÍSKU. Uvidíte, jak se v něm budou šťastně popelit. To pak písek lítá vzduchem i na metr daleko, křepelky se popelí "jak o závod" a nejraději to popelení mají na sluníčku. Pak se v tom písku blaženě rozvalují a křidélka roztahují pod slunečními paprsky.
01.05.2013, 17:43
Dobře jste udělala s tím framykoinem; ten je velmi dobrý, velmi účinný, gratuluji ke zlepšení stavu křepelek. S kohoutkem nemám zkušenost, ale prý "kokrhá", naparuje se, a prý má (na rozdíl od slepiček) lososově zbarvené peří na hrudi a snad i nějakou podkovovitou tmavou kresbu (?). Snad obrázek najdete na internetu a poznáte kohoutka (ky) podle odlišného chování. Ještě doplňuji: Jako krmivo používejte "Kompletní krmnou směs pro nosnice N1", nebo přímo směs pro křepelky. Správná teplota prostředí je 18°C až 25°C; ani méně, ani více. Radost budou mít z jemně nasekaných lístků pampelišky (=smetanky lékařské) nebo salátu. Světelné podmínky: pološero i dlouho do noci. Můžete jim přidávat i v mikrovlnce přepečené (asi 7 minut) usušené skořápky ze slepičích vajec jemně nadrcené. Můžete zkusit jim vytvořit snášecí hnízdečka, ze zkušenosti s nimi se domnívám, že by je měly rády. Byly by to takové dřevěné budky vystlané kratším senem z čisté zahrady, kde se žádné zvířectvo nechová. Chovu zdar !
01.05.2013, 16:57
Děkuji moc za rady =) , vyzkoušela jsem framykoin mast. Holky jsou zatim kazdym dnem čilejší a čilejší... Rány uz mají uzavřeně, a dokonce uz nozičky i více používají... Tak snad to dopadne dobře... Ještě bych potřebovala pomoci s rozeznáním pohlaví ze zakoupených 6 křepelek mám urcitě jednoho samečka, a 3 samičky... ale u 2 jsi nejsem jistá zašlu foto =)
30.04.2013, 06:30
Paní Michaelo, hned teď ráno sedám k PC, abych Vám odpověděla, povzbudila Vás. Tedy možnosti desinfekce a léčen, klidně použijte prostředky určené pro lidií:1) Kdysi prodávali v lékárně tzv. "pero" jodové tinktury, můžete zkusit. Je to malá tmavá bakelitová lahvička se šroubovacím víčkem a v ní jódová tinktura, a tou potřít ránu a nechat zaschnout.2) V "soupravě proti klíšťatům" je také silná jódová tinktura a ještě doléčující gel v tubičce. Můžete použit, ale tato "souprava" je hodně drahá tuším cca 360,--Kč (?). 3) Ta "fialová vodička" se jmenuje "Genciánová violeť ", můžete ji také koupit v lékárně a použít. 4) Další možností je "ajatin" ve spreji. V normální lékárně pro lidi požádejte o "Účinný desinfekční prostředek na drobná poraněn, nejlépe ve sprejií" a neříkejte, že to chcete použít na křepelky. Ony by lékárnice pak k tomu měly "spoustu řečí". Ještě mne napadá "bórová voda". Držím palce. Můžete si prostředky, které jsem vyjmenovala nalézt na internetu a přečíst si o jejich účincích a způsobu použití. Prosím pokuste se křepelky co nejméně stresovat. KLID také LÉČÍ . Aby nemusely mnoho běhat. HEŘMÁNKOVÁ MAST je v tubě, lze ji koupit. Také "ŘEPÍKOVÁ MAST" má dobré léčivé účinky a prodává se v kelímku. Napáječku s čistou vodou takovou, aby křepelky nemohly do vody vlézt. Ony (představte si !) ony si bolavé běháčky umí ve vodě CHLADIT. Ale z hlediska zabránění infekce a zacelení ran není vhodné, aby si běháčky máchaly.
29.04.2013, 11:57
chtěla jsem se jeste zeptat jestli nemate nahodou zkusenosti s dezinfekci... takou tou filaovou co se dava zviratum na rany...
29.04.2013, 11:55
O peníze mi nejde... teto chovatelce bych je uz urcite nevratila... budu se řidit radami a doufam ze to holky zvladnou ... snad jim to dobre dopadne, jeste jsem se chtela zeptat jakou mast myslite a kde ji pripadne koupim??
... pak dám vědet a moc dekuji za rady =)
29.04.2013, 11:42
Michaele: Jediné, co můžete udělat, je držet na naprosto suché podlaze, tedy měnit klec, vždy ji dát na plné slunce úplně vyschnout a nedopustit, aby šlapaly ve svých výkalech, několikrát denně měnit podestýlku za SUCHOU. Můžete se pokusit jim poraněné běháčky v místě poranění občas natřít heřmánkovou mastí. Vaše obrázky se mi bohužel nezobrazily, ale umím si to představit. HLAVNĚ naprosté SUCHO,měkkou nezaplísněnou podestýlku, klid, aby mohly odpočívat v sedě na podlaze ! Možná můžete zkusit jako podestýlku suché čisté hoblinky z měkkého dřeva, NEMOŘENÉHO, NEBARVENÉHO. Ještě možnost: že byste křepelky proti vrácení peněz vrátila chovatelce, která Vám je takto zmrzačené prodala. Máte na to právo, jednalo by se o tzv. "skrytou vadu". Dle Vašeho uvážení ?
29.04.2013, 08:18
zde je dalsi nejhorsi ... nerada bych aby mi uhynuly tak mi prosim poradte, je mi jich hrozne lito =(
29.04.2013, 08:17
Právě tak jsem to udělala ale bohuzel ty kulicky uz tam meli tak dlouho ze po odstraneni se objevili odumreliny, zlomeniny a i urvane drapky :-( ... muzu nejak zabranit infekci aby mi holky neumreli??? je mi jich hrozne moc lito, nechapu jak se nekdo o ne takhle starat... tedka se některé uci chodit bez kouli jak byli navykle na ně.... tady zasílam nejhorsí z nich
28.04.2013, 22:19
Pro Michaelu stručně: Kuličky trusu na drápkách běháčků mladých křepelek je VELKÝ PROBLÉM, se kterým jsme my také bojovali. Je pravdou, že se ty kuličky mohou odmočit. Udělejte to tak, že je nějakou doubu (dost dlouhou, odhaduji nejméně 1/2 hodiny) nechte ťapat ve vlažné vodě, dokud jim ty kuličky samy neodpadnou. Nepokoušejte se (!!!) jim ty kuličky násilím strhnout, protože byste utrhla jemné drápky, pak se jim do rány dostane infekce, a slepička na otravu pak zahyne.
Pak, až se kuliček zbavíte, musíte velmi často křepelky čistě podestýlat SUCHÝM STELIVEM, aby se jim kuličky znovu nevytvořily. Kuličky se tvoří z vlhké podestýlky. Ty napuchlé, zlomené a zdeformované běháčky křepelkám způsobily právě ty kuličky a možná i odchov na podlaze z drátěného pletiva. Jediné, co teď můžete udělat, je dopřát jim teď klid a velmi měkkou suchou podestýlku na pevné podlaze.