Zkušenosti s chovem křepelek japonských

velikost písma:  A A A
06.02.2007, 12:32     Autor: Marián Franko     128265 zobrazení     283 komentářů

O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.

Chov

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční.  Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.

Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.

Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete  mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
 
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.  

Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi  potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle  naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci. 

Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:

Pšenice: 3 díly

Loupaný oves: 1 díl

Směs prosa: 1 díl

Čirok: 1/2 díl

Pohanka: 1/2 dílu

Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu


Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.

V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:

Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu

Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.

V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.  

Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.

Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.

Krmítko pro křepelky japonské Krmítko pro křepelky japonské Foto: Marián Franko

Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Foto: Marián Franko

Marián Franko Marián Franko
Autorem od: 20.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

28.04.2013, 20:25
Zdravím všechny chovatele. Je to poprvé co někde takhle píši, zatím jsem jen četla příspěvky. Líhnu křepelky již po druhé, ale líhnutí je hrozně zdlouhavé. 16den se vyklube 1, 17 den 3 a pár se proklove ten 18den. Mám líheň Cosmo Evo, popis líhně je šílený. První líhnutí dopadlo 200vajec a 80vylíhlých, ale kdyby se jim nepomohlo, tak jich je tak10. I když se jim pomohlo jsou velice čiperné a zdravé. Mohl by mi někdo poradit čím by to mohlo být? Děkuji a chovu zdar :-)
28.04.2013, 17:51
Dobrý den, měla bych dotaz,jsem začátečník a dnes jsem si koupila na trhu slepičky křepelek a měli na nohách kuličky od jidla a trusu... chovatelka mi řekla ze to nic neni a ze to mam odmocit a ze to pujde dolu.. po odmočení jsem zjistila že vetšina křepelek má zdeformované konce nozicek , jsou napuchle a části i odumřele, nebo zlomene =(... chtěla bych se zeptat jestli se proti tomu da neco dělat a jestli se to da vylecit a zda to krepelku může ohrozit ??? předem děkuji za pomoc
20.12.2012, 19:36
Veselé a spokojené vánoce, hodně štěstí a zdraví chovatelům i jejich drůbeži v novém roce 2013 přeje J.Marková
16.12.2012, 16:59
možem:-)
15.12.2012, 10:34
jde nejak uklidnit kohoutka když mi až do krve klová slepičky
05.12.2012, 13:11
:-D..... žeby??? :-)... misto lihne jdou vajička na panev:-)..ale dík za gratulaci a typ:-) Petr.
04.12.2012, 23:32
Gratuluji. Pane Petře, říká se, že "Příroda je mocná čarodějka". Takže Vám radím, abyste se pokusil sbírat, správně uchovat a nasadit do líhně vajíčka právě té křepelky, která nese i v zimě (a dalších v zimě nesoucích křepelek) . Možná se Vám po několika generacích podaří vyšlechtit mrazuvzdorné "Křepelky zimní" , o které budou mít ostatní chovatelé velký zájem.
04.12.2012, 16:00
Zdravím, chci se jen zeptat jestli mate nekdo podobnou zkušenost jako ja... mam křepelky ve venkovni lolieře i ted kdy je teplota u nas v noci skoro deset stupnu pod nulou snehu atd..voliera neni nijak zvlašt zateplena a přesto mi jedna křepelka každy den nese jedno vajičko... je to normalní?..pži teto teplote a počasí?.. dík za odpoved
Petr
04.11.2012, 12:46
slepičky maji svetla břiška a kohoutci tmavší skořicové..

Petr
03.11.2012, 19:58
Dobry den potrebovala bych poradit.dostali jsme krepelky je jim tak 8 tydnu ale nevime jak rozeznat samce od samice.(mame je doma 4 tydny tehdy se to jeste poznat nedalo)dekuji
22.10.2012, 19:06
ja to myslel tak že jsou nervozní zřejme z toho ochlazeni..s tím přechodem do tepla to nebude zas tak horké..:-)..pujodu jen do chlívku kde teplota klesne při velkych mrazech tak na nulu..zatim jsou pořad venku. snáška od deseti čtyři vajička denne..

Petr.
15.10.2012, 22:23
No, naše jsou také ve venkovní voliéře + na noc domek a již máme téměř přepeřeno. Přibrali jsme také nové spolunocležníky (zdr.velsumky). Vajíčka již 14 dní nemáme. Nervozita to asi nebude...když naše "holky" viděla teta, konstatovala, že je jim asi zima. No musíme si zvykat. Snad zimu zvládneme. Jestli je dáte teď do tepla, šla bych na to opravdu opatrně... Katka
14.10.2012, 17:17
zdravíčko..přátele mam dotaz..mam deset křepelk prvnim rokem..celou dobu ve venkovni volieře,snáška perfektni jen ted logicky s chladnějším počasím omalyly..co me znervoznuje je zmena chování..jsou podraždene a nervozní..přisuzuji to zmene teploty a připadnemu přepeřování..mate nekdo podobne zkušenosti?..co nevidet pujdou to tepla tak snad to přejde... díky za info ..Petr.
23.08.2012, 12:04
Může někdo poradit spůsod škubání křepelek
20.08.2012, 21:32
Markétě: Ano, klec pro králíka, dole plast a nahoře mříž. V bytě lze chovat, ale je od nich zápach až bolí hlava a musíte jim asi 2krát týdně vyměňovat podestýlku. Musíte tedy k tomu mít nasušené seno, nebo kupovat hobliny a odpad nosit na kompost na zahradu nebo do kontejneru. Bez kohoutka není problém. My jsme 1 rok tak chovali pět slepiček. Problém byl, že se začly klovat, až jsme museli každou jednu samotnou oddělit pletivem.
20.08.2012, 15:36
Dobrý den, uvažuji nad chovem pár křepelčích slepiček bez kohoutka v bytě bez možnosti výběhu venku. Dá se to? Jaké nejmenší množství slepiček se dá chovat a jak velkou klec by měli mýt? Dá se použít i třeba klec pro zakrslé králíky, takové ty dole plast a navrch mříže, nebo plexisklo? Děkuji za info
16.08.2012, 22:39
Tak podléhám fotkám pana Marka a uvažuji o koupi křepeláka, máte někdo špatné zkušenosti s chovem společně s kohoutkem??? A je lepší počkat s pořízením až na jaro? Jak ho slepičky přijmou? Klady moc ráda "uslyším" :-))
13.08.2012, 20:12
díky za info..slepičky mam letos prvne a jsou venku ve volieře..snaši perfektne..od deseti až čtrnact vajec denne..jelikož mam farmu na nosne slepice tak vím že tam palti prvnim rokem zlato druhym stříbro a třetím papinák:-)..ale u křepelek to vyzkoušene nemám..ale videl bych to tak na dva roky a pak hejno vymením za nove..na zimu je bohužel mužu přemistit pouze do byvaleho chlivku kde se teplota v nejvetších mrzekch sotva drží nad nulou..což jim asi take nepřida..a je jasne že snašet nebudou tak uvidíme narok..
13.08.2012, 19:49
Trošku krve na skořápce vajíčka nepovažuji za nějakou zásadní chybu; během doby to přestane. Jak dlouho nechat křepelky snášet není otázka jednoznačná. Bylo by dobré, abyste sledoval a zapisoval snášku každé slepičce individuálně, je to možné po označení slepiček nějakými kroužky nebo podle specifického vzoru na vajíčkách. Slepičky, které by přestávaly nést nebo začly nést pastřebky, byste postupně zabíjel (nebo nechal dožít do doby likvidace celého hejnka). Nebo byste je mohl darovat do nějakého přírodovědeckého kroužku do školy nebo do domova důchodců. Rozhodování Vám nezávidím, my jsme je druhým rokem živé a zdravé vrátili dodavateli.
12.08.2012, 20:09
zdravíčko..

chci se zeptat jak dlouho nechat slepičky ve snašce..mam jich deset snaší perfektne i patnact vajec za den nektere už brzy rano a večer zas..videl bych to tak na dva roky a vyměnit hejno ne?..

druha vec nekdy sbiram vajička co maji na skořapce tršku krve.,.snaši sice pekne velke ale i tak nemate s tim nekdo zkušenosti? díky..