Zkušenosti s chovem křepelek japonských

velikost písma:  A A A
06.02.2007, 12:32     Autor: Marián Franko     128859 zobrazení     283 komentářů

O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.

Chov

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční.  Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.

Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.

Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete  mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
 
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.  

Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi  potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle  naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci. 

Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:

Pšenice: 3 díly

Loupaný oves: 1 díl

Směs prosa: 1 díl

Čirok: 1/2 díl

Pohanka: 1/2 dílu

Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu


Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.

V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:

Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu

Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.

V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.  

Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.

Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.

Krmítko pro křepelky japonské Krmítko pro křepelky japonské Foto: Marián Franko

Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Foto: Marián Franko

Marián Franko Marián Franko
Autorem od: 20.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.08.2012, 13:22
Dobrý den jsem také začátečnice v chovu slepičku od kohoutka taky špatně poznám ale mám problém mě se nechtějí zobrazovat fotografie neumíte mi někdo poradit předem děkuji
05.08.2012, 21:42
Doporučení pro paní Katku: Zachraňte dvě oškubané slepičky tak, že je ustájíte zvlášť, aby je ty ostatní nemohly škubat.
03.08.2012, 17:40
Pane Marku, moc děkuji za radu a za přání... bohužel já kohoutka nemám, takže mrňousků se asi nedočkám. No uvidím, když budou holky hodné, třeba jim nějakého seženu. :-) Mám ale velkou obavu, že mi nejen 2 již teď oškubané slepičky ještě více "oholí". Pořád s tím bojuji a už jsem úplně bezradná. Ostatní jsou krásné, ale 2 se ne a ne doopeřit. Když už začnou obrůstat, opět (např zrovna dnes) jim nějaká "kamarádka" dorůstající pírka vyškube. Jinak se ale prý kohoutek chová nesmírně galantně a slepičkám i nosí různé lahůdky, které najde...tak načatá trošku jsem. Katka
02.08.2012, 23:24
Děkuji panu J.M. snad se mi to povedlo dobře nafotit.Marek
02.08.2012, 23:15
Já krmím směsí pro nosnice ale šrotovanou proso nepřidávám protože toho andulky shodí dost na zem.Hrabanku neošetřuji křepelky si jí přehrabou a vyberou broučky a stejně na ní andulky kadí tak jí jednou za měsíc vyměním. Na trávení jim kupuji grit a nebo nechávám vyschnout písek s potoka oni se vněm i rády popelí.Jestli jim budete přitápět tak ponesou a radši bych je nechal v teple.Ta voliera určitě ze 3 stran zakrytá stačí a pozor v léťě na vedro i když slunce milují a vyhřívají se ať se mají kde schovat třeba pod keř nebo jim o stěnu do rohu opřete prkno oni tam i rády nesou.Přeji také kuřátka Marek:-)
02.08.2012, 23:03
Panu Markovi: Dílky za pěkné a poučné fotografie; takto názorně ukázaný rozdíl kohoutka od slípky asi ještě nikde před tím na tomto webu nebyl. Tak díky Vám už my ostatní víme více. Chovu zdar. J.M.
02.08.2012, 21:33
Já krmím směsí" granule pro nosnice a granule pro krůty - tak mi to bylo doporučeno chovatelkou a přidávám i proso, vaj.směs, grit, Propoul atd. Na zimu je prý dobré přidat šrot, ten ale ty moje moc nechtějí. A tu hrabanku nějak ošetřujete? U nás v okolí je totiž spousta volně žijící zvěře a tak mám obavu, abych jim něco nezanesla. Možná by stačilo ji nechat nějak "přehřát".? Teď podestýlám pouze sekanou slámou. A ještě jeden malý dotaz: Vy máte křepelky v chladu pořád, takže jsou zvyklé...pokud budu v domečku přitápět je asi nesmysl je při teplotách třeba okolo 2-5°C vypouštět proběhnout ven do voliéry, která bude k domečku přistavěna, že? (i voliéru chci nechat udělat ze 3 stran uzavřenou, takže by tam průvan být neměl) Děkuji za odpověď. Katka
02.08.2012, 20:20
Dobrý den japonkám nepřitápím ale na podlaze mám tak 10cm hrabanky z lesa nebo hobliny a slámu takto mi přezimovali i křepelky čínské a také to zvládali .Soused má čínské křepelky v neizolované volieře a zimu zvládli bez problémů i když byly celodení mrazy -15 čtrnáct dnů v kuse.Hlavně nesmí být průvan ale kyž máte možnost přitápět tak budou jenom spokojenější a ponesou Vám.Jinak krmím směsí pro nosnice tam je vše potřebné ale i do vody můžete dát v zimě vitamíny a pokud v zimě uvidíte v obchodě salát tak si na ně vzpomeňte budou mít radost:-)
02.08.2012, 16:05
Tedy Marku, křepeldy máte nádherné! Ta světlá barva je zajímavá. Jinak Vám moc děkuji za popis a ještě bych se chtěla zeptat, zda ptáčkům v zimě přitápíte zářičem? Pokud Vám slepička vysedí kuřátka, tak určitě ani přes zimu nikterak nestrádá...tedy jestli nepřitápíte, asi jim to nijak extra nevadí. Křepeldy mám od letošního jara, takže jsem totálně bez zkušeností. Já zakoupila infrazářič...možná tedy zbytečně. Katka
02.08.2012, 11:01
A ještě slepička a tase kohoutkovi dost líbí takže má hlavičku rozcuchanou.
02.08.2012, 10:54
Kvočna ale už má o jednoho čmeláka míň byl poslední a slabší.Jinak je jich tedy 7 a už mají pírka na křídlech:-)
02.08.2012, 10:50
A tady to je špunt který slepička nemá.
02.08.2012, 10:47
Slepička
02.08.2012, 10:46
Dobrý den tady jsou slibované fotky kohoutka
01.08.2012, 19:05
Díky.Kohoutka nafotím zblízka.Pohlaví určuji podle špuntu u kloaky pokusím se udělat fotku a nebo podle zvláštního zvuku co kohoutek vydává potom co prožene slepičku:-). U této světlé formy ho na pohled od slepičky nerozeznám.U přírodní by mel mít jinou kresbu ale ty nemám takže nemohu posoudit.Marek
01.08.2012, 18:41
Dobrý den děkuji.Katko křepelky se snáší dobře i když je nenechá kohoutek chvíli napokoji možná že to bude tím že mají dost místa. Volieru má 2,5m na délku 2,5m na výšku a1.5m na šířku.Voliera je rozdělená na dvě části tu druhou mám z části zaizolovanou ale na zimu nechávám spodní malá dvířka otevřená pouze při větších mrazech je zavírám a samozřejmě mi přes zimu křepelky nenesou začnou až v květnu.Jo ata výška není důležitá ale já tam mám s nima andulky.
31.07.2012, 20:58
Díky moc za krásné fotografie. A ona hrdá matka, se opravdu ČEPÝŘÍ, ona opravdu K V O K Á ! To je křepelka hrdinka, křepelka kvočna. Teh kohoutek označený červenou šipkou je také pěkný. Ještě až budete mít pane Marku chvilku času zase, tak prosím přidejte fotečku kohoutka zblízka. Mnoho lidí (včetně mne) neumí rozeznat podle barvy peří kohoutka od slípky. Předem děkuji. Možná v časopise iFauna, že by Vám za článeček s fotkami něco zaplatili. Určitě by Vaše zkušenosti zajímaly i čtenáře odborných časopisů. Chovu zdar !
31.07.2012, 20:31
Překrásná kuřátka!!! Koukám, že máte pospolu více barevných variant...jak se spolu snáší? Četla jsem, že křepeldy odlišné barvy bývají napadány. A ještě se Vás zeptám, jak u Vás křepelky přezimují? Našim rekonstruujeme nové bydlení, tak hledám inspirace a nějaké vychytávky. Děkuji. Katka
31.07.2012, 12:58
zdravím, tak těch kuřátek je 8 :-) nějak neumím počítat
31.07.2012, 09:30
a tady je taťka a zbytek rodiny