Zkušenosti s chovem křepelek japonských

velikost písma:  A A A
06.02.2007, 12:32     Autor: Marián Franko     132273 zobrazení     283 komentářů

O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.

Chov

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční.  Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.

Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.

Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete  mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
 
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.  

Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi  potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle  naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci. 

Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:

Pšenice: 3 díly

Loupaný oves: 1 díl

Směs prosa: 1 díl

Čirok: 1/2 díl

Pohanka: 1/2 dílu

Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu


Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.

V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:

Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu

Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.

V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.  

Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.

Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.

Krmítko pro křepelky japonské Krmítko pro křepelky japonské Foto: Marián Franko

Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Foto: Marián Franko

Marián Franko Marián Franko
Autorem od: 20.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

31.07.2012, 09:29
a další
31.07.2012, 09:23
a další
31.07.2012, 09:22
a další
31.07.2012, 09:19
to je nádhera pro všechny kdo nevěří:-)
31.07.2012, 09:17
dobrý den posílám slibované fotky japonek
30.07.2012, 21:49
panu Markovi: Sláva, další přirozený odchov. Určitě také Vy přidejte fotečky Vašich kuřátek. Docela Vám závidím. My máme v bytovce hrozně netolerantní sousedy. Ani pět křepelek v kleci na králíka na našem vlastním balkoně nám nedovolili chovat. Přitom je to nijak neobtěžovalo; uzkostlivě jsme dbali na to, aby podestýlka nikam nepadala.
30.07.2012, 18:49
Zdravím a gratuluji pánovi konečně jsem našel v diskusi že někomu vyseděla japonka kuřátka.Tak mě se teď vylíhlo 7 s 10 vajíček musím spáchat fotografie a pochlubit se jestli mě slepička nechá protože je dost ostrá a vyjíždí mi po foťáku :-)Jinak mám hejno 6 slepiček a 1 kohoutek ve volieře s andulkama.
28.07.2012, 22:54
Gratuluji ke "kolektivní snášce" křepelek do jednoho hnízda a ke "kolektivnímu sedění na vejcích". Přeji, aby se vylíhlo hodně křepelátek. A chovatele prosím, bude-li to možné, aby zase napsal, jak to dopadlo a potěšil nás ostatní nějakou fotečkou křepelčích kuřátek. Chovu zdar !
28.07.2012, 22:49
Dobry den
Uz jsem tu jednou psal o tom jak mi křepelka vyseděla mladé a jelikož to bylo pozdě a bylo již chhladno přežílo mi pouze jediné kuře ze třech a tak jsem se těšil, až příjde teplo a zasedne znova na snůžku a nezklamala ted sedi na vejcich i jeji potomek. Jedina nevyhoda je pouze ta, že ostatni ji kladou vejce do hnízda a tak jich ma kolem třiceti no sedi natom dvě. Věřím, že něco vysedí.
15.07.2012, 13:11
děkuji za reakce :-) a typy..
09.07.2012, 19:30
Dobrý den pane Petře, sama zkušenost s touto firmou nemám, ale na Fauně doporučují http://www.plastykoword.cz/index.php?page=program. Třeba se domluvíte... K.
08.07.2012, 18:48
Pane Petře, my jsme používali jako "plata" na křepelčí vajíčka takové dvě destičky z pevného bílého plastu; v každé z nich bylo ve třech řadách sedm půlkulatých dolíčků, přesně na velikost křepelčích vajíček. Takže v každém platonku bylo celkem 3 .7=21 dolíčků. Mezi dolíčky byly asi 3 mm hluboké zářezy. Ta platonka ( domnívám se) že původně byla určena k nějakým jiným kuchyňským účelům. možná na přípravu ledu, nebo zmrzliny v ledničce. Ta platonka mám teď vedle sebe u PC, ale nemám k dispozici nikoho, kdo by mi je vyfotografoval a přiložill do této diskuse.
08.07.2012, 10:41
zdravíčko...nevíte někdo kde by se daly za rozumnou cenu sehnat plata na vajíčka křepelek?..díky Petr.
05.07.2012, 21:49
Paní Bieberová, děkuji za zprávu. Domnívám se (ale je to nutné prověřit; budete-li mít zájem, můžete se o to pokusit), že ta vajíčka bez teček jsou pouze od jedné a téže slepičky. Že to je právě ta její "individuální dekorace" na vajíčkách. Nemyslím si, že by byl nějaký nedostatek ve stravě, když ostatní slepičky mají vajíčka kropenatá. Až se vám podaří vypozorovat a poznat individuální kresby na vajíčkách jednotlivých křepelek, tak z těch vajíček budete moci sestavit řady podle jejich "autorek" a každou slípku si vyfotografovat s tou její osobní sbírkou vajíček. Tak i poznáte, která nese každý den 1 vajíčko, která občas snese za 24 hodin i 2 vajíčka, a která nese třeba jen každý druhý den. Je to velmi zajímavé. I velikost je typická. Některá má hnědé skvrnky, některá téměř černé skvrnky, některá jich má málo a veliké, jiná hodně a maličké.
05.07.2012, 08:41
Paní Marková, těší mě, že Vás poznávám! Moc a moc jste mě potěšila a děkuji Vám za to. "Zvířatomilci" si prostě rozumí! Ještě přidám perličku: včera přišla paní (známá zákaznice), že by potřebovala opravit zlatý náramek. Roztrhl jí ho dceřin "BULÍK", kterého teď hlídá. Když jsem se psiska zastala, že si chtěl asi jen pohrát - pookřála a vytáhla z peněženky fotku bulteriéra, kterak cupuje kládu!
Abych neodbíhala od tématu, ještě zareaguji na barvy vajíček křepelek. Toto tvrzení jsem v pořadu paní Bohdalové slyšela také, ale je mi záhadou, že jsem už 2x našla vajíčko celé bílé...tedy né sněhově, ale prostě bez jediné skvrnky! Možná je to nějaký nedostatek ve stravě???
04.07.2012, 18:23
Paní Kateřině Bieberové: Děkuji Vám za milé řádky o Vašich zvířátkách a ze prání NEJ... Jsem ráda, že jsme se tu na těchto webových stránkách virtuálně sešly. Je dobře, že existujete, a že máte ke zvířítkům velmi podobný vřelý vztah, jako já. A ani mi nevadí, že nevím odkud jste. Hlavně ať Vám to vydrží. Však si jistě zase něco v dalších diskusích povíme. Mějte se pěkně. S pozdravem J.Marková
02.07.2012, 21:29
Ještě zajímavost: Každá křepelka snáší vajíčka s individuálním originálním vzorem na skořápce. Takže pokud má chovatel menší počet křepelek, které dobře rozezná jednu od druhé, určitě pozná podle vzoru na vajíčku také to, která slepička ho snesla. Je to stejný nezaměnitelný znak, jako jsou otisky prstů u člověka. Kdyby se to zadalo do počítače tak se domnívám, že by počítač uměl určit "autorku" vajíčka podle jeho vzoru třeba i v hejnu desítek nebo stovek křepelek.
02.07.2012, 12:30
Ahoj. Dovolte, abych přidal i já své postřehy z chovu křepelek japonských. Asi před týdnem jsem si pořídil 8 slepiček a 2 kohoutky. Mám je společně ve velké voliéře, ale už nyní uvažuji, že je rozdělím. Některé slepičky mají totiž na hlavách vytrhaná peří. Domnívám se, že je to způsobené od kohoutků, kteří (jak jsem vypozoroval) jsou stále při chuti. V sobotu, při krmení, našla dcera první vajíčko a v neděli druhé. Vajíčka jsou zatím menší. Jako podestýlku mám hlínu a písek. Na některá místa jsem rozházel seno, ale toto dám asi pryč. Taky jsem udělal ve voliéře malé domky (z cihel), které jsem vystlal senem. Krmím směsí pro nosnice, prosem, strouhanou mrkví s jabkem a zasypu to pšeničným šrotem. Asi dvakrát jsem jim vařil rýži (na což byly zvyklé od předchozí majitelky). Přemýšlím, že bych chov rozšířil na 20 až kusů.
01.07.2012, 22:55
Také jste mě potěšila!!! Křepeldy mě vyloženě nadchly a jejich strakatá vajíčka také...jako dítě jsem měla doma kačírka Donečka. Táta ho přinesl, když přišel o svoji kachní maminku a jako jediný se vyklubal pod lampou. Patřil taťkovo kolegovi a když Donečka začala jiná náhradní máma klovat a odhánět od svých starších kachňátek, donesl ho k nám domů. Nikdy bych nevěřila, jak dokáže být takové kachně závislé na lidech! Piplali jsme ho a jakmile jsem se vzdálila z jeho obzoru, začal nepředstavitelně "plakat" a volat mě. Běhal za mnou jako pejsek po zahradě a jak spěchal, protože měl kraťoučké nožičky, vždycky si šlapal na "plácačky" a padal. Večer pak s taťkou usínal u televize tak, že si zasedl do kapsy jeho košile a hlavičku si schoval pod límec. Kdo to neviděl, neuvěří! Když odrostl, vrátili jsme ho mezi ostatní a dožil si svůj život bez porážky na pekáč.
Když už zmiňujete jména, ta naše mazlivka se jmenuje Josefína a ostatní Hrozinka, Anežka, atd...Protože ale máme zvířátek více, vždy nastává chaos, protože např. Josefína nebo Pepina říkáme i jedné zakrslé králindě, která se však jmenuje vlastním jménem Peggy. Jinak každé zvířátko je vážně absolutní individuál, stejně jako lidé. Děkuji Vám také za přání a dovoluji si Vám taktéž popřát jen to NEJ...!
01.07.2012, 22:36
dobry vecer
Chci se zeptat zda ma nekdo zkusenost s prirozenzym odchovem krepelek.