Zkušenosti s chovem křepelek japonských
O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.
Chov
Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční. Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.
Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.
Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.
Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.
Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.
Krmení
Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci.
Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:
Pšenice: 3 díly
Loupaný oves: 1 díl
Směs prosa: 1 díl
Čirok: 1/2 díl
Pohanka: 1/2 dílu
Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu
Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.
V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:
Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu
Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.
V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.
Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.
Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.
Krmítko pro křepelky japonské
Foto: Marián Franko
Křepelka japonská - pár (samec v popředí)
Foto: Marián Franko
Komentáře k článku
Nepřihlášený uživatel
Kačula
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
chovem nosných slepic se již zabývam dvacet let a ve velkém,ale letos poprve jsme si pro zabavu pořídil hejno deseti nosných křepelek japonských. nakoupil jsme je ve staří jednoho měsíce a k dnešnímu dni je mám doma týden. křepelky se maji číle k svetu dostávaji smes pro nosnice namíchanou s krmnou směsí pro kuřata nosných slepic a drcené skořápky.
.k tomu pravidlenou davku písku na popeleni, denne čerstvou vodu a par pampelišek ktere zavešuji, mam je venku ve volieře na roštu..bohužel dnes jsem zjistil že jedna slepička ktera se nijak velikostne i jinak neodlišuje ma nazobanou hlavičku..nevim proč ..celou dobu byly v pohode..mam přez volieru přehozeny přehoz a jsou vtom přišeří naprosto aktivní a žerou ale taky vde z nich začinaji prave honit ostatní..momentalne jsme to vyřešil tak že jsem přehoz sundal což častečne zabranilo jejich nahaneni ale zase se me zda že celkove nemaji tu svoji pohodu..taky mam obavu že když naklovanou dam jinam aby se zahojila tak po nasledovném zařazení do hejna to bude ješte horší..a proto díky za každou radu jak můj problém vyřešit..díky a same chovatelské uspechy přeje Petr.
Nepřihlášený uživatel
Je to jasná známka nízké teploty.Ne vždy se dá teplotě termostatu věřit.termostat tehdy ukazoval 37,9°C ale reál byl na 37-37,3°C.
Zvedl jsem na skutečných +-38°C(líheň s oběhem) a další snůžky v pořádku.Bazírovat na přesných 37,5-37,8°C není podle mne až tak nutné.Slepice to také neudrží v rozmezí 0,3°C.
Pohrajte si s telotou a nezapomeńte na potřebný přísun kyslíku.
Nepřihlášený uživatel
www.greenfarm.szm.sk
- máte tu nejaké informace o chovu, ak sa potrebujete niečo spýtať,tak kludne napíšte na email,alebo icq,ktoré je tam uvedené. caco
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
rozdil vysvetloval pan chovatel v dilu Male farmy o krepelkach. Samicky pry maji prsa kropenata a samecci do oranzova. Ale uprimne receno u nekterych mych dorostencu si nejsem jista, s chovem zacinam. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10306517828-mala-farma/311292320310018/video/
Nepřihlášený uživatel
prosím, mohl by mi někdo vysvětlit jak rozeznám sance od samice? Hledala jsem v internetu, ale nejsem pořád moudrá. Nemáte někdo fotky?
Děkuji
Lucka
Nepřihlášený uživatel
Zajímá mě hlavně:
- který konrétní druh křepelky je nejvhodnější pro celoroční ustájení ve volné venkovní voliéře
- křepelky chci mít hlavně na vajíčka
- jaký režim chovu je vhodný pro chov křepelek na maso (jak rychle rostou, kdy dosahují jatečních parametrů, ...)
- kolik křepelek do voliery 3*2 metry
- jenom samice, nebo i samečka
- jak vybavit volieru (duté kmeny, boudky, přístřešky, bidýlka, ...)
- dobrý chovatel z okolí Vyškova či Brna???
Předem děkuji za Vaši radu a pomoc!
Radim
Nepřihlášený uživatel
justova.m
justova.m
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
justova.m
Nepřihlášený uživatel
justova.m
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel