Zkušenosti s chovem křepelek japonských

velikost písma:  A A A
06.02.2007, 12:32     Autor: Marián Franko     128262 zobrazení     283 komentářů

O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.

Chov

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční.  Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.

Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.

Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete  mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
 
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.  

Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi  potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle  naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci. 

Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:

Pšenice: 3 díly

Loupaný oves: 1 díl

Směs prosa: 1 díl

Čirok: 1/2 díl

Pohanka: 1/2 dílu

Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu


Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.

V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:

Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu

Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.

V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.  

Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.

Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.

Krmítko pro křepelky japonské Krmítko pro křepelky japonské Foto: Marián Franko

Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Foto: Marián Franko

Marián Franko Marián Franko
Autorem od: 20.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

16.06.2012, 21:25
Paní Kateřině Bieberové: Takovou velmi odbornou odpověď dostanete pouze buď v lékárně, kde jste léčiva koupila, nebo od veterináře odborníka na drůbež a specialistu na křepelky.
15.06.2012, 18:15
Ráda bych se zeptala dále od tématu...jaká je ochranná lhůta pro konzumaci vajec po přeléčení Baycoxem a po odčervení Panacurem susp.? Nějak se mi nedaří nikde nalézt příbalový leták. Děkuji za odpověď.
12.06.2012, 21:05
Dobrý večer pane Petře. My jsme neměli zdaleka tak krásnou a prostornou volieru na křepelky, jako máte Vy a ze čtyřech našich křepelek se postupem doby staly agresorkami tři. Tak jsme je měli nakonec umístěné v kleci každou zvlášť. Z drátěného pletiva jsme udělali přepážky, aby se nemohly navzájem týrat. Každá pak samozřejmě musela mít ve svém ohrazeném prostoru i svou napáječku a své krmítko. Domnívám se, že agresivita u nich stoupá s věkem a možná i nějak souvisí s vysokou snáškou podmíněnou krmivem bohatým na bílkoviny. Jediné místo, kde se neklovaly, bylo společné popeliště se suchým pískem. Popelily se vášnivě rády všechny najednou.
12.06.2012, 11:51
zdravím vespolek

chovem nosných slepic se již zabývam dvacet let a ve velkém,ale letos poprve jsme si pro zabavu pořídil hejno deseti nosných křepelek japonských. nakoupil jsme je ve staří jednoho měsíce a k dnešnímu dni je mám doma týden. křepelky se maji číle k svetu dostávaji smes pro nosnice namíchanou s krmnou směsí pro kuřata nosných slepic a drcené skořápky.
.k tomu pravidlenou davku písku na popeleni, denne čerstvou vodu a par pampelišek ktere zavešuji, mam je venku ve volieře na roštu..bohužel dnes jsem zjistil že jedna slepička ktera se nijak velikostne i jinak neodlišuje ma nazobanou hlavičku..nevim proč ..celou dobu byly v pohode..mam přez volieru přehozeny přehoz a jsou vtom přišeří naprosto aktivní a žerou ale taky vde z nich začinaji prave honit ostatní..momentalne jsme to vyřešil tak že jsem přehoz sundal což častečne zabranilo jejich nahaneni ale zase se me zda že celkove nemaji tu svoji pohodu..taky mam obavu že když naklovanou dam jinam aby se zahojila tak po nasledovném zařazení do hejna to bude ješte horší..a proto díky za každou radu jak můj problém vyřešit..díky a same chovatelské uspechy přeje Petr.
16.05.2012, 13:33
Jirko, stalo se mi to jednou u bažantů a jednou aj u křepelek.Kuřata se začla klubat, to ještě o den až dva pozdě a když se vyklubala měla pokřivené stojáčky jako popisujete.
Je to jasná známka nízké teploty.Ne vždy se dá teplotě termostatu věřit.termostat tehdy ukazoval 37,9°C ale reál byl na 37-37,3°C.
Zvedl jsem na skutečných +-38°C(líheň s oběhem) a další snůžky v pořádku.Bazírovat na přesných 37,5-37,8°C není podle mne až tak nutné.Slepice to také neudrží v rozmezí 0,3°C.
Pohrajte si s telotou a nezapomeńte na potřebný přísun kyslíku.
06.05.2012, 10:44
áno slepičky majú prsa kropenata a kohoutky je mají čokoládovo hnedé.dá sa to rozoznať už vo veku 2 týždnov skoro 100%

www.greenfarm.szm.sk
- máte tu nejaké informace o chovu, ak sa potrebujete niečo spýtať,tak kludne napíšte na email,alebo icq,ktoré je tam uvedené. caco
16.04.2012, 06:51
To jsem teda dopadnul. Nechal jsem se přesvědčit od manželky že jsou křepelky už starý a všechny jsem dal na porážku a teď nemohu sehnat jiné. Já blbec jsem si myslel že seženu v pohodě násadová vejce a ejhle bud je to moc daleko ( poštou se mi to nechce řešit) nebo za to chtějí nekřesťanské peníze. Tak prosím chovatele z okresu Ústí nad Orlicí jestli by se nenašlo 100 ks násadových vajec křepelky japonské nosné. Díky vím že to tady není inzerce ,ale chodí sem jenom chovatelé křepelek.
13.04.2012, 20:48
Lucko,
rozdil vysvetloval pan chovatel v dilu Male farmy o krepelkach. Samicky pry maji prsa kropenata a samecci do oranzova. Ale uprimne receno u nekterych mych dorostencu si nejsem jista, s chovem zacinam. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10306517828-mala-farma/311292320310018/video/
07.04.2012, 22:23
Dobrý den,
prosím, mohl by mi někdo vysvětlit jak rozeznám sance od samice? Hledala jsem v internetu, ale nejsem pořád moudrá. Nemáte někdo fotky?
Děkuji
Lucka
21.03.2012, 20:55
Dobrý den, dovolil bych si Vás požádat o pár rad, informací či nabídek. Moje situace je taková, že jsem pár let choval ve vlastních volierách bažanty - obyč., králováky, zlaté, ... Aktuálně chov bažantů redukuji a zůstávají mi nevyužité voliéry menších rozměrů cca 3*2 metry. Chtěl bych je využít pro chov křepelek.

Zajímá mě hlavně:
- který konrétní druh křepelky je nejvhodnější pro celoroční ustájení ve volné venkovní voliéře
- křepelky chci mít hlavně na vajíčka
- jaký režim chovu je vhodný pro chov křepelek na maso (jak rychle rostou, kdy dosahují jatečních parametrů, ...)
- kolik křepelek do voliery 3*2 metry
- jenom samice, nebo i samečka
- jak vybavit volieru (duté kmeny, boudky, přístřešky, bidýlka, ...)
- dobrý chovatel z okolí Vyškova či Brna???

Předem děkuji za Vaši radu a pomoc!

Radim
16.03.2012, 22:09
Já krmím směsí pro kuřata ale granulky a vařím vejce krásně rostou je jim 14 dní a už lítaj jak vrabčáci.Jen ještě vychytat to líhnutí ale každý se učí
15.03.2012, 18:36
dekuji pak napisu jak to dopadlo...
15.03.2012, 18:35
dekuji pak napisu jak to dopadlo...
14.03.2012, 18:49
ja bych se rad zeptal, od kdy davate ricni bily pisek krepelcatum? dekuji
14.03.2012, 07:13
dělá se spec.směs pro křepelčata, myslím, že by však mohla být vhodná i směs pro kuřata nebo bažanťata, hlavně pozor na vodu, a't se Vám neutopí...
13.03.2012, 15:24
dobrý den chtela jsem se zeptat budu po prve lihnout křepelky co je treba pro ne udelat az se vylíhnou jakou stravu dat.. dekuji
12.03.2012, 20:00
tak jsou právě naklubaný, tak zítra bude onen den - poprvé líhnu křepelky, tak jsem natěšen :-)
06.03.2012, 14:47
dobry den chtela jsem se zeptat budu po prve líhnout křepelky . co je potreba pro ne udelat az se vylíhnou jakou jim dávat stravu.. atd a kolik mají mít stupnu. la v čem je chovat dekuji
05.03.2012, 22:24
Tak jsme včera dolíhli a na rovinu jsem docela nas.... .Z 80 vajec 42 křepeliček 10 neoplozenejch a zbytek se naklubal a umřely.Vůbec se neproklubaly van. Poradte kde jsem udělal chybu protože to celá rodina špatně nesla Vlhkost jsme zajištovaly mlžením a vodou pod vejci teplota 38.5 takže plus minus 37,5 . Ato jsme ještě musely 7 kuřátkům vázat nožky.ale to vypadá že budou v pořádku protože lítaj jak blechy.Bohužel se mi 2 utopili ve víčku od majolky.No nenaprdlo by vás to?K tomu článku o umírání nebude to tím senem že se snažej dohnat hendikep v krmení pojídáním toho sena a ucpou se?
04.03.2012, 18:04
Nahlidni sem http://www.ifauna.cz/drubez/forum/r/detail/682977/krmna-smes-pro-krepelky