Zkušenosti s chovem křepelek japonských

velikost písma:  A A A
06.02.2007, 12:32     Autor: Marián Franko     128767 zobrazení     283 komentářů

O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.

Chov

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční.  Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.

Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.

Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete  mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
 
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.  

Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi  potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle  naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci. 

Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:

Pšenice: 3 díly

Loupaný oves: 1 díl

Směs prosa: 1 díl

Čirok: 1/2 díl

Pohanka: 1/2 dílu

Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu


Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.

V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:

Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu

Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.

V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.  

Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.

Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.

Krmítko pro křepelky japonské Krmítko pro křepelky japonské Foto: Marián Franko

Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Foto: Marián Franko

Marián Franko Marián Franko
Autorem od: 20.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

04.03.2012, 17:59
Zkuste celý život jíst rohlíky jak dlouho vydržíte. Dejte ji pořádnou stravu
04.03.2012, 15:52
dobrý den začal jsem s chovem křepelek měl jsem jich 13 ztoho 5 kohoutků, zničeho nic mi začínají umírat vůbec nevím proš prosímPOMOZTE MI na pití mají vodu podestýlku seno a na jídlo rozšrotovanou pšenici moc děkuji za radu :-(
03.03.2012, 20:54
no slyšel jsem, ze se lihnuti docela tahne (16.-18.den) takze casu dost :-)
03.03.2012, 20:53
no cetl jsem, ze se lihnuti docela táhne (16.-18.den) tak času dost :-)
03.03.2012, 20:46
tak jsem z toho blázen včera byly vejce v líhni 15 dní a vyklubal se Pepík dneska líhnutí pokračuje 22 kousků tak jsem zvědavej jak dlouho se budou klubat ale oplozenost asi nebude nic moc nasazoval jsem 80 vajec poslaných od chovatele alevypadá to že to bude slabá polovina ale třeba budu překvapenej dám vědětJ
03.03.2012, 18:42
ta to držím pěsti a těším se s Vámi!
02.03.2012, 21:13
tak se nechci chlubit ted jsme s manželkou zjistili že už začínaj pípat v líhni zítra je to 16 den tak uvidíme jak to dopadne dám vědět
29.02.2012, 17:13
uz se vam letos vylihly mladý? pochlubte se :-)
21.02.2012, 23:39
Ty kuličky se vám udělaj u každé malé drůbeže když se neuklizí podestýlka.Já je mám od 5 týdne v klecích s roštama nohy si nechladěj a jsou spokojený.Ted jsme dodělaly křěpelník 4 patra nad sebou s vykulováním na vejce .Jsou tedy vyžší než je uváděno v tabulkách a opravdu jejim líp než na podestýlce.Po návštěvě u chovatele který je choval na rádoby podestýlce s kuličkama jak fazole jsem přesvědčenej že těm mým klecovým je mnohem líp
15.02.2012, 20:26
takze pro zacatek jeden parek činskych ? :-D ( letos jsem mel min 2 C , prumer 5 Celsia v zazimovaci mistnosti)
13.02.2012, 14:55
Kelime, melete také" blbosti" a na chytráka si hrajete Vy. Já mám jiné zkušenosti. S Vaším přístupem k diskusi ta diskuse by něměla vůbec smysl. Ještě že ostatní diskutéři se od Vás diametrálně liší.
13.02.2012, 06:48
Koukám že opravdu melete blbosti. Já mám křepelky napájené napaječkou a mám křepelky které jsou starší. Kuličky se jim na nohách dělají at jsou mladé nebo staré. Tak jenom poukazuji na to že to co tam píšete je blbost. Nevím jáký vliv by mělo stáří křepelky na to jestli stoupne do trusu nebo ne. A žádný Pám Bůh nejsem jenom mě štve když si někdo hraje na chytráka a není to pravda. Tak a teď si pane neregistrovaný můžete ty vaše blbosti radit dál.
12.02.2012, 19:06
Ještě malá poznámka: Nově koupený zástav nosných křepelek byl většinou odchován na roštu. Mladé křepelky mají od roštu trochu "namožené = unavené" běháčky. A jestliže jim nový nezkušený chovatel dá nesprávnou napáječku, tj. obyčejnou misku s vodou, tak tam ty křepelky v novém prostřdí do té vody lezou a ty své nožičky si v ní chladí; když vylezou, tak i na suché podestýlce si pak ty trusové kuličky snadno na drápcích vytvoří, protože si běháčky opakovaně namáčí v té misce s vodou.
12.02.2012, 10:51
Kelimovi: Vyjádření " před snáškou" možná je trochu zavádějící. Správně mělo být řečeno "ve věku před snáškou". Jde o to, že v tomto věku se to křepelkám opravdu stává a je to pro ně nebezpečné. Tedy snad pro budoucího chovatele křepelek je dobré uvést toto varování. I chovatel, který tuto zkušenost předává dál s chovem začínal, a jako takový třeba někde udělal chybu. Protiúder Kelimovi (-:-): Ježíši Kelime, proč se tak čertíte ? Ježíši Kelime, starší slepičky už ty trusové kuličky na drápcích neměly, tak nemusíte v diskusi "vyskakovat" a "brát boží jméno nadarmo" !!! Ježíši Kelime, Vy si myslíte, že jste Pán Bůh, a nikdy ale nikdy jste neměl žádný chovatelský problém ???
12.02.2012, 05:36
Ježiši a to jste sebral kde?
(V mládí před snáškou trpí na kuličky trusu na drápcích:-)
Pokud je máte na podestýlce a nečistíte tak na to trpí pořád nevím proč by to mělo být jenom před snáškou
11.02.2012, 21:46
Křepelky japonské nosné výborně nesou (každý den každá slípka jedno vajíčko). V mládí před snáškou trpí na kuličky trusu na drápcích: těžko se to odstraňuje rozmočením ve vlažné vodě; může dojít k utržení drápku, následné infekci a úhynu. Aby snášely vajíčka, potřebují krmnou směs pro nosnice N1 a teplotu prostředí přibližně od 18°C co 25°C. Mladé křepelky se celkem k sobě chovají dobře. Starší jsou nesnášenlivé až tak, že je nutné každou dát zvlášť do vlastní klícky. Pokud krmíte nevhodnou směsí, začnou křepelky snášet pastřepky.
04.02.2012, 19:28
Zdravim,
uvazuji o "chování" krepelek , jentak pro radost ve venkovni voliere cca 2x1x2m (š,d,v) mozna i s papouchama.
Jaky druh by jste mi doporucili ?
Činskou - jeden pár ?
Japonskou - hejno ( masnou, snaskovou)?
Kerý druh je pro naše klima nejvhodnejsi ?
diky moc za pripadne odpovedi .)
Martas
02.02.2012, 21:46
Já je mám letos poprvé venku s papoušky ve voliéře dneska u nás bylo -15 a v pohodě samozřejmě nenesou ale to nevadí.Večer se k sobě schoulí a ráno pobíhaj po voliéře jako by venku nemrzlo.Včera jsem si přivezl nové hejno 10slepiček a 2 kohoutky ale ty jsem se bál nechat venku takže je máme nastěhované v chodbě.Jinak krmím sypkou směsí pro slepice a nebyl problém i 2 vejce za 24.h Letos budu poprvé líhnout tak dám vědět.
25.01.2012, 08:46
Nemohli byste se někdo dát foto křepelek jak je máte nyní přes zimu? - pro inspiraci.., díky!
25.01.2012, 05:45
Na fotce jsou japonské nosné. Jenom se musí dýl dělat protože jsou rok staré ,ale maso je chutné. A pro J.M škubat jdou opravdu nádherně cca 2 min i s vykucháním