Zmutovaná čínská prasata ve tmě svítí

velikost písma:  A A A
06.01.2014, 08:13     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1707 zobrazení     0 komentářů

Vědci z čínské univerzity přivedli na svět deset selátek, která ve tmě svítí. Použili k tomu DNA z medúz. Tu injekčně vpravili do embryí. Zmutovaná prasata mají vyhlídky na stejný život, jako ta normální, uvádí v tiskové zprávě havajská univerzita, kde byla tato metoda vyvinuta.

Odborníci vpravili do zárodků fluorescentní genetický materiál, který se začlenil do původní prasečí DNA. „Je to jen ukázka toho, že u zvířete můžeme vyvinout gen, který původně vůbec nemělo,“ vysvětlil biolog Stefan Moisyadi.

Prasata se narodila už loni v srpnu a podle vědců je svítící protein nebude v životě žádným způsobem omezovat. Podle Moisyadiho by se metoda v budoucnu mohla používat při léčbě lidí.

Svítící králíci

Experimenty s fluorescentním proteinem z medúz probíhají již desítky let. V minulém roce ho turečtí a havajští vědci v rámci výzkumného projektu vpravili do samice králíka. Ta pak porodila osm mláďat, z nichž dvě ve tmě zářila.

V 80. letech minulého století vědci zase vytvořili svítící myši. Později došlo i na koťata, štěňata nebo opice.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.