Ruční dokrmování mláďat - I. část

velikost písma:  A A A
29.01.2008, 21:58     Autor: Milan Bartl     31550 zobrazení     20 komentářů

V následujících řádcích vás seznamí s problematikou ručního dokrmování papoušků odborník na slovo vzatý p. Milan Bartl:

Náš chov

Během let jsme docílili odchovů u různých druhů papoušků a to právě přineslo i nutnost začít se věnovat ručním odchovům mláďat. Zkušenosti jsme získávali na druzích papoušků jako jsou žakové, arové, kakaduové, eklektusové, amazoňané, amazoncí, aratingy, senegalci, dokonce i na papoušcích královských.

Každý druh se vyvíjel a choval specificky, je velmi zajímavé pozorovat a srovnávat vývoj jednotlivých druhů papoušků. Dokrmování jsme prováděli od různých stadií vývoje, včetně líhnutí.

Amazoňan modročelý, stáří 55 dnů Amazoňan modročelý, stáří 55 dnů Foto: Milan Bartl

Všechny informace, které Vám tu sdělím jsou mnou vyzkoušené a u mne fungují. Ovšem je jisté, že mnoho z Vás bude mít i zkušenosti jiné, třeba lepší a úspěšnější.

Proč tedy ruční dokrm provádíme? Je to vlastně z nutnosti zachránit mláďata v případě, kdy je rodiče odmítají krmit, matky z nezkušenosti odmítají o mláďata pečovat, málo krmí, z důvodu úhynu samice, pokud rodiče mláďata škubou nebo je ohrožují z nějakých stresových důvodů na životě, kvůli kroužkování plnými kroužky a v neposlední řadě kvůli prodeji krotkých mláďat zájemcům o papouška miláčka.

Foto: Milan Bartl

Vybavení

Na ruční dokrmování se musíme dobře vybavit. Je nutná líheň, potom inkubátor, desinfekční prostředky, základní lékařské pomůcky jako jsou pinzety, nůžky, stříkačky, gumové rukavice, domácí ubrousky a podobně. Je také nutné mít porcelánové nebo skleněné nádobí na přípravu kaše a krmení, určené jen k tomuto účelu. U malinkých vyklubaných mláďat je naprosto nutné dodržování hygieny až rádoby sterilního prostředí. Nalíhnutá mláďata jsou bezbranná, nemají ještě fungující imunitní systém, neodolají bakteriím a tepelným výkyvům - jakékoliv podchlazení vede ke zpomalování orgánových funkcí a následuje úhyn. Pokud je to možné je dobré mít připravena antibiotika a preparáty na úpravu trávení atd. Říkám to proto, že při pomnožení např. bakterií nebo kvasinek v trávící soustavě mláděte má poměrně rychlý průběh a na váhavé rozhodování není mnoho prostoru. Jakmile se trávení zastaví, mládě chřadne, je dehydrované a zpravidla velice rychle zkolabuje.

Když tedy začneme od začátku, první problém je, když na vajíčkách samička vůbec nesedne nebo z nich často slézá, popř. je po snesení ihned zlikviduje. Pak je nutné hlídat a ihned po snesení vejce odebrat do líhně. Další problém nastane, když chovný pár vajíčka poškodí v průběhu sezení. Tento problém řeším u jedné své chovné páry araraun. Bilance je tam dost krutá. V každé snůšce se samičce podaří naprasknout nebo promáčknout vejce (z 38 snesených vajec bylo 17 rozbitých nebo prasklých). Nezbývá než taková vejce odebrat z hnízda, zavoskovat a umístit do líhně. Oplozené vejce má po prvním týdnu až deseti dnech patrný terčík, od něhož se rozbíhají červené krevní žilky. Zárodek se zvětšuje a postupně zaplňuje prostor vajíčka. Na oblé straně vajíčka je vzduchová bublina, která se v poslední fázi před líhnutím zešikmuje. Právě v místě hranice vzduchové bubliny se začne mládě proklubávat na svět. Na skořápce se objeví trhlinka nebo dírka, která má skořápku vylomenu z vnitřní strany směrem ven. Teplota v líhni se nastavuje do na 37-37,3 stupňů, vlhkost 35-45 %. Vlhkost před líhnutím se musí zvýšit minimálně na 80 % vlhkosti a teplota snížit na 36 stupňů, aby se skořápka zvláčněla a stala se prostupnější. Problém s vlhkostí nastane tehdy, když je v líhni více vajíček různého stáří. Asi dva dny před líhnutím je třeba vypnout naklápění a zvýšit vlhkost na minimálně 80% vlhkosti. Jenže vejce ostatní v líhni jsou mladší a tak vysokou vlhkost ještě nepotřebují. Řešit se to dá tzv. dolíhní, kterou už může být třeba inkubátor. Tam vejce před líhnutím přemístíte a upravíte zmiňovanou vlhkost.

Amazónek bělobřichý 28, 29 a 30 dnů staří Amazónek bělobřichý 28, 29 a 30 dnů staří Foto: Milan Bartl

Prosvěcování vejce

Před koncem vývoje je nutné sledovat prosvícením, zda nemá mládě obrácenou polohu. Mládě ve vajíčku mění polohy a před líhnutím by mělo zaujmout pozici hlavou směrem k tupé straně vajíčka. Pokud to nedokáže, naděje na samostatné vylíhnutí se zmenšují a musíte počítat s asistencí při líhnutí. Mládě má jen určitou dobu na vylíhnutí. Bývá to maximálně kolem 40 hodin od prvního naťuknutí skořápky. Pokud se nevylíhne v tomto intervalu, jeho síly začnou ochabovat, ozývá se zprvu rychlé a silné pípání, které začne slábnout a mládě to začne vzdávat. Také mu hrozí udušení, pokud se nedokáže rozbít skořápku a udělat si dostatečný otvor. Pokud je ve vajíčku déle, než má být, hrozí kontaminace z rozkládajícího se trusu, který z mláděte začne odcházet. Asistované líhnutí neboli tzv. loupání z vajíčka je nebezpečné, musí se provádět velmi opatrně, protože mládě je spojeno se skořápkou žilkami. Když žilky přerušíme, mládě zpravidla vykrvácí. Aby k tomu nedošlo, je nutno prokapávat operační prostor vlažným fyziologickým roztokem. Ten navlhčí místa spojení se skořápkou a zabraňuje dehydrataci mláděte. Loupání z vajíčka je velmi citlivý postup a měl by ho provádět člověk s určitou praxí. Pozor na nevstřebaný žloutkový vak anebo vystouplý pupík (spojený se skořápkou membránou). Membrána se oddělí sama, nesmí se odstřihnout, žloutkový vak nebo pupík se zatáhne během 24-48 hodin.

Ary ararauny staré 53, 55 a 58 dnů Ary ararauny staré 53, 55 a 58 dnů Foto: Milan Bartl

Po nalíhnutí mláděte má novorozenec ještě zásobu energie ze žloutkového váčku, který by měl být v době líhnutí zatažen v břiše. Vystačí minimálně na 24 hodin života mláděte. Prvních 24 hodinách života mládě podáváme jen 37 stupňů teplý Hartmannův roztok, který brání dehydrataci mláděte. Potom se začíná s polévkově řídkou dokrmovací kaší. Moje zkušenost je taková, že pokud začínáme s dokrmem nalíhnutých mláďat od prvního dne, použijeme kaši Nutribird. To z toho důvodu, že je velmi jemná. Touto kaší krmíme první dva až čtyři týdny života. Je to specifické podle druhu dokrmovaného papouška. Vím, že někteří chovatelé krmí od počátku kaši Kaytee. Zkoušel jsem u naší první nalíhnuté ararauny zkrmovat Kaytee, které je mnohem hrubší, asi jako dětská krupice, dopadlo to tak že malinká ara vůbec netrávila. Přes podávané podpůrné preparáty na trávení, nám nakonec nezbylo, než kaši z volete sondou vytáhnout ven a aplikovat jemný Nutribird. Mládě už bylo v ohrožení života a my opravdu jsme už nevěděli čím to, že potrava arovi nepostupuje z volete dále. Po aplikaci jemnější kaše nastal téměř okamžitý zlom. Protože ve voleti zůstávaly ještě podpůrné trávící látky, došlo k rychlému nastartování trávení a naše Adélka začala dohánět prvotní ztrátu přírůstků.

Vážení

Zde bych velmi rád zdůraznil význam pravidelného vážení před krmením a zapisování údajů. Vytvoříte si tak růstový graf jedince, který se dá konzultovat a srovnávat s jinými a záznamy mohou později posloužit k orientaci při dalších dokrmech. Pokud mládě nevážíte, tak hlavně v tom ranném stadiu vývoje nikdy nepoznáte, zda a jak jedinec prospívá. Zastavení zvyšování přírůstků, vždy znamená nějaký problém. Díky vážení lze tento problém rychle odhalit a reagovat.

Související články:

Ruční dokrmování mláďat - II. část

Amazónci staří 1 a 2 dny Amazónci staří 1 a 2 dny Foto: Milan Bartl

Milan Bartl Milan Bartl
Autorem od: 04.01.2014
2 články 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.06.2021, 07:31
Dobrý den. Ulétla nám andulka, která ma v budce šest mladých. Andulák se ke krmení vůbec nemá. Poradíte nám prosím, jak postupovat, aby andulatka přežila? Děkuji
17.04.2021, 23:16
Potřebuji se zeptat jestli se dá voda zvlášť mladeti a kase zvlášť
13.06.2017, 18:03
Dobrý den čím se dá nahradit dokrmovaci smes prosim o radu protože jsem nikde nesehnal smes prosim o radu
07.11.2016, 07:44
dobry den chci se zeptat jestli jde udělat domací dokrmoací směs pro papoušky ajak se da vyrobit jestli je ani na internetu recept tak bych byl rád za informace a jak se o mlady postarat když bych je chtěl ručně dokrmit
23.07.2016, 07:42
Zdravim prosim vas rucne dormuji mlade stare zhruba mesic cekam az mi prijde nutribird cim ho muzu dokrmovat zatim
12.06.2010, 20:32
Zdravím všechny tady,mám prosbičku o radu,podařil se mi druhý odchov korelek,první byl jakž takž bez problému,ale nyní mi samička okousala jedno mládě,že málem přišlo o očičko a z křidýlka mu tekla krev,rozhodla jsem se ho z hnízda odebrata postarat se o něj,zatím mu dávám inj.stříkačkou piškot se žloutkem,míchaný s převařenou vodou,ale bojím se aby mu to stačilo,nevím po kolika hodinách je třeba ho dokrmovat a jestly se i sám nějak ozve,když bude mít hlad,jsou mu už 4 týdny.
Jestly mu také musím otvírat zobáček,nebo je schopný si už potravu vzít sám.Děkuji moc za brzkou odpověď.
06.04.2010, 18:13
SPĚCHÁ !!! Dobrý den všem.Před 2 lety sem si koupila agapornise a teť mají konečně první malé.Chtěla bych si nějakého nechat jako společníka který se mnou bude bydlet v pokoji, sedět na rameni a venku neuletí.Sou 3 a sou jim tak 4 týdny, takže asi někdy příští týden vyletí, napadlo mě, že aby byl krotký, ručně bych si ho dokrmila, ale nevím, jestli už na to není moc pozdě, jestli by to pro jednoho nebyl moc velký šok - jestli bych třeba neměla dokrmit všechny tři. Taky potřebuju vědět jak často se v tomto věku musí krmit, když je budu mít v krabici tak jestli třeba neutečou - jestli má být krabice zavřená nebo zrovna radši v kleci, jakou mají mít teplotu a jestli na ně musí 24 hodin deně svítit lampička - a jestli normální nebo třeba infračervená lampa...?? děkuji předem za odpověď( pokud možno prosím pište co nejrychleji a na email nebo icq )..jo a je mi 13 :-)
28.03.2008, 13:54
musim pochvalit - krasny clanek! moc jsem se poucila
15.02.2008, 22:31
Dobrý den, není třeba zmatkovat. Neznamená, že když samice nežrala, že nemohla mládě nakrmit, určitě ve voleti něco má a není vyhládlá. Přesto si myslím, že i ta samice se byla nažrat, třeba ve vaší nepříromnosti. Korely obecně jsou spolehlivými rodiči. Pokud se jedná o první hnízdění, tak se může stát, že skončí nezdarem.
15.02.2008, 21:35
Dobrý den mám takový problém dnes se mi vylíhlo první ptáče a samička stále nejedla a tím pádem ani nenakrmila mládě co mám dělat nebo čím ho mohu krmit objednám si tu směs katy na ruční dokrmování ale než mi přijde bude to nejaký den trvat nevím co mu mám dát ve zverimexu mají jen něco čím krmí rodiče a to mam doma a samice nic z toho nejí ani své normální zrní je to korela.poradte prosím
08.02.2008, 11:06
Dobrý den, doufám, že tento článek již brzy dokončíte. Tohle téma mě totiž momentálně nejvíc zajímá, protože bud dokrmovat mládě poprvé v životě, tak o tom chci vědět co nejvíc. Zatím hledám kde můžu, ptám se koho můžu, takže už mám pár informací, ale nikde jsem nenašla přesné instrukce od skušeného chovatele. Pomůcky, co jste vypsal už mám, teď bych ráda věděla přesnější postup, mám jen několik málo informací jak postupovat.Těším se teda na další pokračování článku a předem děkuji, moc mi pomáhá.
30.01.2008, 21:29
jo dík
30.01.2008, 21:24
Pro tu je ta směs obyčejná bez přídavku tuku. To je ta levnější. Ty směsi co jsou v článku na obrázcích jsou pro normální krmení a to třeba agapornisů i rozel.
30.01.2008, 20:22
to ne to dokrmuje muj strejc má aklektuse kakaďáky a ary já jsem myslel třeba fisera na ochceni nebo rozelu
30.01.2008, 20:14
Přečtite si to pozorně. Jsou dva druhy jedna běžná pro většinu papoušků a pak druhá s větším obsahem tuku například pro ary, eklektuse.Budete dokrmovat ary?
30.01.2008, 15:05
mohu se zeptat jak jste psal o dokrmovací směsy je vhodná pro všechny papoušky
30.01.2008, 13:43
Dobrý den. Neberu to jako kritiku.

Faktem je, že některé věci schválně vynechávám, protože se o nich budu zmiňovat v dalším pokračováním, ale zde jsem teploměr prostě zapoměl napsat neúmyslně. Byla to moje chyba, ale jak říkám v dalších článcích se budu o některých věcech rozepisovat a to i o teplotě.
30.01.2008, 12:45 cone
Znám několik chovatelů, kteří teplotu odhadují na hřbetu ruky, já sám patřím mezi ty, co používají teploměr a volím teplotu vyšší, 40°C.

Nebyla to kritika, ale z vašeho článku budou čerpat mladí lidé, kteří s dokrmováním nemají žádné zkušenosti a budou tento článek používat jako návod.Tak v nějaké pasáží o teplotě krmné směsi se zmíňte o možnosti použít teploměr pro míň zkušené chovatelé.

Jistě tato sada článků hodně začínajícím chovatelům pomůže.Zdravím a těším se na další pokračování. Cone
30.01.2008, 12:35
Děkuji za doplnění, teď nevím zda to mám do článku dodatečně doplnit a nebo bude stačit váš dodatek tady v diskusi. Popravdě řečeno jsem teploměr vživotě nepoužil. Prostě teplotu většinou odhadnu, ale ano máte pravdu je to vhodná pomůcka pro lidi, kteří chtějí dokrmovat.
30.01.2008, 09:08 cone
Ještě bych do výčtu pomůcek pro dokrmovaná mláďata uvedl teploměr na zjištění teploty krmné kaše. Teplotou vysokou / nad 43°/C můžete mláděti poškodit volátko, a kaši o nízké teplotě pod 33°C zase mláďatka hůře přijimají.