Teplé počasí obrací přírodu naruby. Zmatení jsou třeba tažní ptáci

velikost písma:  A A A
17.01.2014, 18:36     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3656 zobrazení     0 komentářů

Mírná letošní zima popletla květiny i pěvce. Počasí s často až jarními teplotami obrací přírodu naruby. Na začátku ledna 2014 rozkvétají některé druhy květin a keřů - například sakury. Netypicky se chovají také nejen stěhovaví ptáci. Ti dokonce začali znovu hnízdit.

My jsme před Vánoci byli svědky toho, že Pardubice vpodvečer zněly zpěvem kosů, červenek. A teď mám dokonce informaci, že kdosi našel kosy už sedět na hnízdě na vajíčkách. Já si myslím téměř jistě, že takové hnízdění bude zmařeno z důvodu nepříznivých podmínek, řekl zoolog Východočeského muzea Vladimír Lemberk. 

Znovu se projevuje trend posledních let, že tažní ptáci často vůbec neodlétají a zimu bez problémů přečkají v našich podmínkách. Platí to například o drozdech, pěnkavách, špačcích a občas zůstávají blízko svých hnízdišť i čápi. 

Ti ptáci spíš nejsou zvyklí reagovat podle momentálních klimatických podmínek, protože přece jen některé ty teplotní zvraty potom přicházejí velice rychle. A pro řadu hlavně těch drobných ptáků by potom byl už problém odtáhnout do jižních kraj. Takže spíše je to takový dlouhodobý trend,“ dodává Lemberk. 

Mírný průběh zimy přidělává starosti třeba lesníkům. Kvůli rozmáčené půdě se do lesa nedostane těžká technika a plánovaná těžba dřeva tak nabírá skluz.

Hnízdo kosa černého se snůškou Hnízdo kosa černého se snůškou

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.