Zázrak, říkají čeští chovatelé o zachráněné žabce z Kolumbie

velikost písma:  A A A
21.01.2014, 19:38     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1756 zobrazení     0 komentářů

Žába rodu Scinax, která v březnu minulého roku přicestovala do naší vlasti v bedně s banány z Kolumbie, dělá chovatelům radost. Skutečnost, že se žábě v Česku daří, považují čeští chovatelé za úspěch.

Žábu objevil v minulém roce jako první prodavač Kauflandu v Plzni, který zavolal záchranáře.

Šéf záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň přebíral žábu v žalostném stavu s tím, že asi nepřežije. Dostal ji v igelitovém sáčku od rohlíků, zcela dehydratovanou, vyhublou a vystresovanou a ještě k tomu u nás panovalo chladné počasí.

Ještě tentýž večer předal žábu chovatelce Jiřině Hepové, která má s chovem obojživelníků zkušenosti. Značnou komplikací bylo, že nikdo v tu chvíli nebyl schopen určit, o jakou žábu se přesně jedná a odkud pochází.

Vzácná žába původem z Kolumbie Vzácná žába původem z Kolumbie Foto: Jiřina Hepová

Chovatelka uložila nového chovance do karanténního akvária, které vyhřála na 25 °C a vlhkost byla v rozmezí 80-90 %. Jako potravu zvolila chovatelka nelétavé octomilky. Po dvou týdnech objevila Jiřina Hepová první exkrement, který značil, že žába potravu přijímá.

Rychlá reakce zachránila obojživelníkovi život, protože kdyby chovatelka čekala na přesné určení druhu a další informace, bylo by pozdě.

Pan Moravec, kurátor sbírky obojživelníků a plazů v Národním muzeu v Praze poté podle fotek a země původu určil, že se jedná o rod Scinax. Jedná se tak o vzácnou žábu se zvláštním zvukovým projevem. Má chraplavě škrábavý hlas, jako když byste něčím drápali o beton. A je upovídaná, pokud v místnosti slyší hlasy, hned se přidá,“ líčí paní chovatelka a zmiňuje i úžasné mimikry. Na sluníčku je úplně zlatá, ale umí být tmavě zelená až šedá. Někdy má pruhy na zádech, jindy zase chybí. Charakteristické jsou i její dlouhé končetiny, které jsou až třikrát delší než samotné tělo.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.