Ochránci v Praze objevili vzácného netopýra Saviova. Byl vyhublý, museli ho dokrmit

velikost písma:  A A A
31.01.2014, 18:28     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1629 zobrazení     0 komentářů

Přímo v centru hlavního města Prahy objevili ochránci vzácného netopýra Saviova. V Česku byl dodnes jeho výskyt doložen pouze z jihu Moravy, v Čechách dosud pozorován nebyl. Netopýr zalétl v prosinci do jedné z kanceláří poblíž řeky Vltavy. Byl značně vyhublý, ochránci ho proto museli dokrmit. Že se jedná o vzácný druh netopýra, zjistili ochranáři teprve tuto středu.

Vykrmeného samečka před uložením k zimnímu spánku určila Helena Jahelková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, poznala v něm netopýra Saviova, latinsky Hypsugo savii.

Netopýr není nijak zraněný, což znamená, že na jaře může být vypuštěn spolu s ostatními netopýry zpět do přírody. 

Každý netopýr nalezený v zimě potřebuje podle ochranářů pomoc člověka. 

Netopýři jako hmyzožravci nemají v zimě zdroj potravy, tukové zásoby vyčerpané při létání během probuzení ze zimního spánku nemají z čeho doplnit a mohou uhynout naprostým vyčerpáním za několik dnů, v mrazu i během několika hodin, vysvětlila Zieglerová. 

Netopýři, které lidé v zimě naleznou na chodníku, na balkoně nebo kteří zaletí do místnosti, bývají silně dehydratovaní a vyhublí. Postarat by se proto o ně měli odborníci.

Netopýr Saviův Netopýr Saviův

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.