Stavba holubníku

velikost písma:  A A A
12.05.2014, 16:00     Autor: Mirek Matula     15915 zobrazení     1 komentář

Je jedno, jaký typ holubníku zvolíme. Určité zásady bychom měli dodržet, abychom měli z chovu holubů radost, a ne spoustu starostí. Výroba holubníku není zcela jednoduchou věcí.

 • Všechny oddělení holubníku musí být přístupné, abychom dokázali vše vyčistit, minimální výšku budníků doporučuji 20 cm.
 • Je velmi vhodné zajistit vstup slunečního světla, nejlépe při východu slunce. Slunce nám bude holubník vysušovat, dezinfikovat
 • Zajistit kvalitní větrání holubníku, za účelem zbavení se nadměrné vlhkosti. Pokud se nám nepovede dosáhnout přirozené výměny vzduchu, nebojme se použít malý ventilátor.
 • Chránit holubník před přímými vzdušnými proudy, holubům neprospívá průvan.
 • Všude, kde to je možné, použít rošty, usnadní nám to čištění holubníku.
 • Holubník stavět pro maximálně 20 párů holubů, pokud bude holubů více, je lepší, než zvětšit holubník, postavit další holubník.
 • Na jeden pár holubů se počítá s minimální podlahovou plochou 0,5m čtverečního.
 • Výše v holubníku maximálně 2,2 m, abychom tam dokázali holuba chytit.
 • Každý holub by měl mít svou sedačku.
 • Každý pár holubů by měl mít možnost postavit si dvě hnízda. Většina holubů, jakmile mají odrostlá holoubata, která ještě krmí v jednom hnízdě, už sedí na vajíčkách v druhém hnízdě. Mezi hnízdy by měla být přepážka, aby holoubata nemohla přelézt do druhého hnízda, a obtěžovat sedící holubici na vajíčkách.
 • Rada pro ty, co uvažují o postavení sloupového holubníku:

Pokud uvažujete o pořízení dvou párů holubů, tak vám bude stačit šestihran o straně 50 cm, vysoký taktéž 50 cm. Takže v průměru bude mít holubník 1 m.

Tuto plochu rozdělíme napříč neprůhledným materiálem na dvě oddělení, aby se holubi vzájemně nerušili.

Do každého oddělení musí být samostatný vletový otvor. Pro malá a střední plemena, bez rousů - opeření na nohou, stačí vletový otvor o šířce 10cm, vysoký může být 15cm, nahoře zaoblený, pro parádu. Pokud budou mít holubi rousy na nohou, je vhodné v dolní části vletového otvoru vyřezat klínky, aby se vchod ve spodní části rozšířil na 25cm. Rousná plemena si potom nebudou olamovat peří na nohou.

Kvůli čištění, a manipulaci s holuby, třeba i pro vložení hnízdní misky pro holuby, je vhodné do každého oddělení mít dvířka, široká 30 cm, vysoká minimálně 20 cm. Každé oddělení pro holuby by mělo být vysoké minimálně 25 cm.

Takže v takto navrženém holubníku mohou být dvě patra po dvou odděleních, celkem čtyři vletové otvory. Dále se pokračuje stříškou, která by měla mít přesah alespoň 10cm.

Před vletové otvory nesmíme zapomenout na alespoň 10 cm vyčnívající destičky, na kterých budou moci naši holubi pohodlně přistávat.

Ale upozorňuji, usazovat dva páry holubů je těžké, tři se usadí lépe, a za rok máte takto postavený holubník přeplněný, a stavíte nový, větší.

Mirek Matula Mirek Matula
Autorem od: 02.03.2014
2 články 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

31.10.2017, 14:41
Nechci chovat holuby, ale přistál mi na zahradě bílý pávik a je tu již tři měsíce.
Krmím ho ale nevím co s ním v zimě. Daruji ho někomu kdo má zájem.
Adresa: Písnické zahrady 431/17, 142 00, Praha 4. mobil:776608504 Bruno Vlček.