Burza Úštěk

O ztrátě iluzí

velikost písma:  A A A
17.04.2008, 19:20     Autor: Čestmír Malec     6675 zobrazení     6 komentářů

Rád bych se podělil o zkušenost s burzou exotického ptactva, která se obvykle koná druhou neděli v měsíci v obci Úštěk.

Vybaven pouze informací od kamaráda amatéra a jedním pochvalným článkem získaným po téměř detektivním pátrání na internetu, vydal jsem se na burzu exotického ptactva do Úštěku. Při svém optimizmu a získané informaci, že se jedná o poměrně velkou akci, jsem byl přesvědčen, že s mým orientačním smyslem letícího holuba, nemohu minout místo konání. Nakonec Úštěk není velkoměsto.

Příjezd do spícího městečka jsem naplánoval na sedmou ranní, kdy měla zmíněná akce začínat. Nehybné ticho na náměstí přerušilo až odbíjení hodin a spása v podobě místní prodavačky, která otevřela obchůdek a začala zametat i tak nedotčený chodník. Na dotaz ohledně burzy ptactva odvětila, že nějaké ptáky je možné vidět u rybníka. Že se jedná o hejno kachen řešících nedělní snídani jsem zjistil o pár minut později. Naštěstí menší srocení plechových miláčků dávalo naději na úspěch.

Po vstupu do bývalé hospodářské budovy, u které by statik zaplakal, mi bylo za slušných dvacet korun umožněno vstoupit do horní části výše zmíněného stavení. O rozměrech místnosti se lze jen dohadovat, protože byla zahalena kouřem, o který se starala asi dvacítka statných hospodářů. U stěn na stolech se v přenoskách krčila hrstka vystresovaných polootrávených ptáků. Prohlídka mi trvala asi 5 minut, ale i tak jsem stihl vyslechnout několik soukromých poznámek mezi zúčastněnými, proč že se toho nebo onoho kusu potřebují zbavit a jakou neplechu jim v jinak bezvadném chovu udělal. V 7.15 jsem tak se slzou v oku (jednak kvůli dýmu a jednak nad těmi ptáky) opouštěl zmíněnou burzu a děkuji mým dětem, že netrvaly na cestě se mnou. Myslím, že věkem ještě nedorostly takovému zážitku.

Nechci se dotknout pořadatelů ani účastníků, ale dosud jsem žil v iluzorní představě, že chovatelství je v první řadě láska ke zvířatům, která budiž korunována finanční odměnou za lopotnou dřinu a strávený čas. Z té úštěcké burzy se nějak ta láska vytratila. A fotky snad raději nepřikládám. Jednak nejsou z mobilu moc kvalitní a navíc nechci z těchto velmi pěkných stránek dělat hororovou základnu. Kdo nevěří, ať tam běží. Druhá neděle v měsíci se blíží, ale klidně si tu cestu ušetřete. 

Čestmír Malec Čestmír Malec
Autorem od: 04.01.2014
4 články 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.10.2012, 21:06
Ahoj.
Jsem z Uštěka a je to tam opravdu mazec,je to seskupeni ruzných lidi ktery to dělaji jen kvuli penězum a ne z lasky ke ptactvu,Vřele všem doporučuji at se přijede podivat jak to tam funguje.
09.04.2012, 19:18
Zdravím všechny, 8.4 jsem také navštívila burzu v Úštěku a hned u vchodu na mě koukalo upozornění: Děkujeme, že zde nekouříte... rozdíl oproti dřívějšku byl velmi znatelný. Ptáci byli v klidu a dalo se tam vydržet i delší dobu
20.09.2008, 19:19
Zdravim všechny, zrovna jsem prohlížel články zde na tomto webu a všiml jsem si i odkazu na tuto burzu. před letními prázdninami jsem se tam také stavoval a nevidím žádné rozdíly mezi atmosférou tehdy a atmosférou která panovala když jsem tam byl já se vůbec neliší. Také tam byla, chce se mi říci až "mlha" kouře z cigaret a také jsem se tam moc dlouho nezdržel. Musím říci že jsem byl zklamaný a ptáků mi tam bylo i líto. A ještě bych rád podotknul že neni zrovna dostatek burz v Ústeckém kraji, alespoň v okresu Děčín.
13.05.2008, 14:02
Já sem z Jablonce a právě jsem se tam taky chtěl jet někdy podívat, ale jak sem si přečet článek tak radši ani nechci a pojedu klíďo jen tady v Jbc...


Ty fotky by mě taky zajímali...
21.04.2008, 20:19
dej sem nějaké foto ať se na to podíváme
21.04.2008, 16:16
dobrý den.MOhl by jste mi poslat fota na mail?Rád bych to viděl jaká to byla hrůza.