Ptačí budka pro sýčka obecného

velikost písma:  A A A
30.05.2014, 16:00     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7465 zobrazení     5 komentářů

Zde popisovanou budku pro krásné populární sovy - sýčky je možné zakoupit u některého výrobce na internetu, cena se v českých internetových obchodech pohybuje kolem 700 Kč za kus. Stejně tak je možné si tuto budku vyrobit doma za mnohem nižší náklady, bude vás to stát jen trochu zručnosti a uděláte dobrý skutek pro tento stále méně početný druh.

Popis budky pro sýčky obecné

Sýček obecný je drobná sova o velikosti holuba domácího, má silné končetiny zakončené ostrými drápy. Sýček obecný byl v dřívějších dobách velmi hojný a oblíbený venkovskými lidmi. Obývá podlouhlou budku tvaru podlouhlého kvádru, ideálně s předsíňkou, která se umísťuje pod vodorovné větve listnatých stromů - nejlépe dubů, či v opuštěných starých sadech na vodorovné větve třeba třešní či višní. Sýček je závislý na lidské přítomnosti a sdružuje se při okrajích vesnic, hřbitovů a všude tam, kde z důsledku lidské činnosti je větší výskyt hlodavců, které s oblibou sýčci loví. Za noci je do daleka slyšitelné jeho typické tajemné houkání. V současnosti však stav sýčka obecného rychle ubývá právě z důvodu kácení starých stromů s dutinami ve větvích. Budka pro sýčka je pro záchranu tohoto druhu velmi nadějné řešení.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.02.2019, 17:02
Dobrý den může být budka umístěna 1,5 km od vesnice?
08.05.2018, 11:06
Chci se zeptat , může být umistěna budka pro sýčka obecného také pod okrajem střechy zahradní chatky? Děkuji P.
09.03.2018, 21:46
zbynek Fojtasek Domnívám se,že na čistění. Ráno jdu stavět první.
02.09.2017, 13:32
Dobry den,
pustil jsem se do vyroby prozatim 2 budek pro sycka dle nakresu.
Nevim ale k cemu je otvor prumeru 11 cm na zadnim cilku budky.
Poradite mi ??
Dekuji Fojtasek
03.02.2016, 10:54
Bohuzel nejsem moc ptaku znaly, ale chtel bych poridit nejakou nejuniverzalnejsi ptaci budku pro nejvice druhu ptaku. MYslite si, ze je lepsi tento typ https://www.dilnahammer.cz/ptaci-budka-snow.html nebo tento https://www.dilnahammer.cz/ptaci-budka-rubikus-dijon.html ? Diky