V Kněžmostě vyrobili unikátní hnízdo, přilákat by mělo čápa bílého

velikost písma:  A A A
10.03.2014, 20:17     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1942 zobrazení     0 komentářů

Ptákem roku 2014 se stal čáp. Ornitologové budou tyto opeřence po celý tento rok bedlivě sledovat a sčítat. Pomoci s tím mohou i lidé v Kněžmostě u Mladé Boleslavi. Tamní kovář totiž vyrobil speciální umělé hnízdo, které společně s ornitology umístili na vrchol tamního nevyužívaného komína.

Umělecký kovář Tomáš Kverek popisuje výrobu hnízdního koše. Jeden metr a třicet centimetrů dlouhou konstrukci ve své dílně připravil za pouhý jeden den. 

Vezmeme ocel kruhového průřezu, kterou vytvarujeme do letopočtu. Musíme to ohřát, výheň má okolo 2000 °C ve žhavém uhlí a samotné železo se ohřívá na nějakých 1 200 °C, popisuje postup výroby hnízdního koše umělecký kovář.

Železo ohřejeme a pak přejdeme na kovadlinu, kde pomocí kladiva dotvarujeme zbytek, dodává. 

Do hotového hnízdního koše přijde už hnízdo samotné, které ornitologové vlastnoručně upletli. 

Vždycky volíme delší liány, tohle je psí víno, které má pruty dlouhé, aby hnízdo šlo krásně uplést a dáme ještě hnízdní výstelku, popisuje ornitolog Pavel Kverek, který bedlivě dohlíží i na práci svého syna Tomáše. 

Vědci už před lety instalovali podobné hnízdo v nedaleké obci Koprník a čáp bílý se tam vrací každoročně. Pavel Kverek doufá, že právě tito ptáci teď najdou nový domov i na třináctimetrovém komínu v Kněžmostě. 

Usazení zhruba metr a půl velkého hnízda na komín trvalo ornitologům pouhých 40 minut. Čápi by sem prý mohli do týdne přiletět. Znáte-li také nějaký starý a nepoužívaný komín, můžete udělat také tento dobrý skutek.

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.