Případů varroázy u včel ubylo

velikost písma:  A A A
21.04.2014, 17:30     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1339 zobrazení     1 komentář

Nebezpečného kleštíka včelího, který způsobuje varroázu u včel, v letošním roce ubylo. Nejhůře jsou roztočem postiženy lokality na Strakonicku a Jindřichohradecku. Nově odpadá včelařům povinnost přeléčit včelstva, pokud výskyt kleštíka nepřesáhne danou hranici.

Výsledky letošního vyšetření včelstev na varroázu shrnuje Vladimír Rachač z Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj.  

Zatímco v roce 2013 bylo pozitivních přes 16 procent stanovišť a přes 12 procent včelstev, tak v letošním roce, je to necelých 9 % stanovišť, popisuje Racháč.

O menší výskyt kleštíka (latinsky: Varroa destructor) se zasloužili včelaři, kteří včely pravidelně léčí. Svým dílem ale přispělo i loňské počasí, říká českobudějovický včelař Vladimír Šámal. 

V Česku jsou pouze 2 školy, které nabízejí obor včelař V Česku jsou pouze 2 školy, které nabízejí obor včelař Foto: Střední odborné učiliště Blatná

Určitě je to tak, že teplejší a delší léta mají negativní vliv na varroázu, protože samičky mají větší příležitost obnovovat populaci a mají třeba o dvě, tři generace navíc,“ vysvětluje.  

Ačkoliv je léčba včelstev velmi důležitá, v letošním roce už nemusí včely přeléčovat každý včelař. Nové nařízení popsal ředitel Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj František Kouba. 

Léčí pouze ti včelaři, u kterých výskyt varroázy byl nad tři roztoče v jednom včelstvu. Ostatní včelaři léčit nemusí. 

Vzhledem k tomu, že je příroda letos o měsíc napřed, začne dříve také snůška včel. Včelaři si proto budou muset pospíšit i s léčbou varroázy, v době snůšky se totiž už léčit nesmí.

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

28.06.2017, 14:02
Varroaza není nic dobrého. No já na podzim aplikoval thymovar, který je schválený veterinou a výborné výsledky.