Zvědaví kakarici

velikost písma:  A A A
20.07.2008, 23:37     Autor: Marek Milfajt     9450 zobrazení     14 komentářů

Nejzajímavější na kakaricích je jejich zvědavost. Musí o všem vědět, každé místečko mít zmapované a do detailu prohlédnuté. Za jejich zvědavost bych zařadil zvuky, které dokáží vydávat. Chtěl bych se pokusit vám zde o těchto vlastnostech, a ještě o dalších věcech týkajících se těchto nenápadných papoušků, něco napsat.

Začnu tím, proč jsem si vlastně vybral do chovu tento druh. Prvně mě zaujali svojí barvou a celkovým vzhledem. Vůbec poprvé jsem spatřil žlutou mutaci. Hledal jsem i další, ale na prvním místě u mě zůstala žlutá, která se také v ČR nejlépe shání. Než s něčím začnu, rád o tom vím co nejvíce. Největší zásobárnou informací pro mě byl internet, dále samotní chovatelé. Přečetl jsem co se dalo. Všechno co jsem si o nich přečet je pravda, jsou opravdu takoví jak se píše. Zklamáním pro mě bylo, nenalezení žádné pořádné literatury. Jediná zmínka o kakaricích je v knize Papoušci 2.díl (je opravdu nepatrná). Když už jsem o nich něco věděl, rozhodl jsem se sestavit jim klec. Konstrukce je dřevěná, záda jsou plná a na dno jsem udělal dva šuplíky, rozměry jsou 150x150x80 (DxVxH). Zbytek je pletivo, použil jsem oko 19x19 mm a síla drátu je 1,4 mm. Pro kakariki naprosto dostačující. Další velká věc, proč jsem se pro ně rozhodl, je právě jejich povaha, o které když jsem četl, tak mě to rozesmálo. Byl jsem moc zvědav jací budou doopravdy.

Klec byla dokončena úplně na čas, těsně před odjezdem sem přidělal dvířka, nainstaloval větve a přisponkoval pletivo. Jeli jsme s tátou na víkend pryč a cestou zpět jsme měli v plánu zastavit se ráno na burze v Týništi nad Orlicí. Tam jsem je naštěstí sehnal, přijeli jsme po 7 hodině a už mi to tam přišlo poměrně prázdné. Samečky jsem tam viděl čtyři žluté a jednu zelenou straku, ale samička byla pouze jediná. Vybral jsem si nejhezčího samce a vzal jedinou nabízenou samičku. Je kroužkovaná, samec ne, ale oba měli být letošní mláďata. Radostně jsme vyrazili směr domov.

Po dojezdu jsem je umístil okamžitě do nové klece a otevřel jim dvířka od přenosky. Jeden byl venku okamžitě, druhému to chvíli trvalo. Poté následovalo mé nadšené pozorování dvou nových spolubydlících.

K mému překvapení ihned začali létat, lozit, skákat v kleci a všechno zkoumat. Dřív jsem měl jen andulky a ty vždy jen seděly v koutku a koukaly po vypuštění do nové klece. Takže jsem byl naprosto uchvácen jak „řáděj" a očividně se jim tam líbí. Ihned našli i malou houpačku pod stropem, ale na tu když usedli, tak se rozhoupala trošku moc a dostali hlavou o pletivo. Teď už přišli jak na to a zvládají to bez problémů. Čím mě dostali a naprosto uzemnili po pár hodinách v novém domově bylo, že bez ostychu žrali klas nezralého obilí, co jsem držel v ruce. Ruka jim vůbec nevadila, teď už z ní normálně berou cokoli a někdy zkusí i samotnou ruku. Druhý den, když jsem to zkoušel opět, tak samec žral klas, ale samice obešla ruku a zkoušela kůži, tak jsem ji nechal, nakonec mě štípla až do krve. Velice příjemné!

Po pár dnech už měli klec prozkoumanou, z novin co byly provizorně na dně zbyly cáry a oni se v kleci začínali nudit. Stále byli nalepeni na pletivu a pozorovali mě. Nakonec mi jich bylo líto, nevydržel jsem a pustil je volně po pokoji. Pokoj není nejmenší a je tady hodně věcí, měli a stále mají co zkoumat, očividně je to opravdu baví, stejně jako mi lozit po posteli. Prolezou naprosto každý kousek pokoje, od podlahy po strop. Při běhání po zemi, kde jsou parkety se jim to klouže, vypadají srandovně. Teď je pouštím skoro každý druhý den, aby se prolétli a pohráli si.

Při čtení článků jsem narazil na zmínku o jejich hlase. Někteří chovatelé prý jejich pískání přirovnávají k mečení kozy. Nedokázal jsem si představit jak to může znít a jaké to bude až mi v pokoji budou „mečet kozy". Ukázalo se, že opravdu to tak někdy zní, ale není to tak hrozné, jak jsem se obával. Někdy je to spíše k smíchu. Vydávají opravdu úžasné zvuky, jen jako budíček v 5 ráno je to dost nepříjemné. =)

Pár při koupeli Pár při koupeli

Milují také vodu a hrabání. Po přidání vody s miskou na koupel se také moc neostýchali. Nejdřív teda jen obcházeli, ale nakonec samec vlezl do misky. Byla průhledná, takže viděl na dně noviny. Vypadal opravdu směšně, když hrabal ve vodě a kloval do ní. Nemohl se dostat na obrázky na dně, nakonec se i vykoupal. Až byl promočený, mohla jít na řadu samička. Jak se oba oklepávali a skákali dovnitř a ven tak úplně zmáchali noviny. Začali si s nimi hrát a z novin nakonec nezbylo nic, jen kulička. Po pár dnech jsem konečně vyměnil noviny za písek. Ten jsem nejdřív asi půl hodiny „pekl" v troubě na nejvíc, abych omezil riziko nákazy od mikroorganismů. Jakmile jsem jim dal písek na dno, okamžitě tam vlítli a začali se v něm přehrabovat a sezobávat. Teď samec vezme misku se žrádlem jednou packou, tahá jí za sebou a při tom žere. Po nějaké chvíli se mu podaří vysypat a oba žerou ze země, taková jejich obliba.

Myslím si že musí být úžasní i jako domácí mazlíčci. Mě však uspokojuje koukat na ně jako na pár a účastnit se jejich života. Snad se příští rok dočkám i nějakých potomků.

Marek Milfajt Marek Milfajt
Autorem od: 04.01.2014
2 články 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

12.05.2009, 12:01
Zdravim ! chtela jsem se zeptat co je nejlepsi dat kakarikum na dno klicky, aby se jim dobre hrabalo a taky aby si brousili drapky. Moje Meggie ma prerostle drapky docela hodne, koupila (zachranila!) jsem ji ve zveraku, vubec se o ni nestarali, nemala tam ani sepiovou kost ! takze ma trosku prerostly i zobacek..:-( Drapky se chystame zastrihnout, ale s tim zobackem nevim ......Poradite mi prosim ?
14.04.2009, 13:24
Zdravím,jeden náš pár měl loni tři hnízda s dvaceti mladýma,několik jsme dokrmili a dělají společníky.Samičky jsou hodné,samci údajně občas štípnou,ale nevím,jak je chovají.I se výborně dokrmují,to bude asi taky tou zvědavostí.Bohužel se nenaučí mluvit,ale doženou to svou aktivitou.Máme žluté a zelenožluté straky a dvě mladé byli nejspíš skořicová straka,viz foto.
08.04.2009, 19:24
Já mám pár Kakariků ve voliéře venku a teprve teď mi poprvé zahnízdil tak jsem zvědav jací budou rodiče. Ty co jsem měl dřív měli spoustu vajíček ale vždy plané a samice přesto seděla pečlivě. Všem můžu tento druh jen doporučit. Jsou velmi živí a přátelští. Jinak moc pěkný článek.
15.03.2009, 10:59
Chtěla bych kakariky,ale domů do domácí voliéry všude se píše o venkovních odchovech,tak bych chtěla poprosit a poradit,kdo má zkušenosti a tyto chová doma

zda to není pro tyto ptáčky trápení.Z diskuzí tady vyplívá,že někteří je v domácím prostředí chováte.Měla jsem žakouška a zůstala mě interierová voliéra tak bych sichtěla pořídit jednoho ne na chov jen jako domácího společníka.
20.11.2008, 18:49
Velmi zaujimavy clanok.Moj kakariki byva v klietke s korelou.Vola sa Daisy.Kakariki aj korelu by som nevymenila za nic ine.Posielam obrazok po kupani.
05.10.2008, 19:52
takyse přidám .Pár žlutých mám od srpna a jsem snima velice spokojený.je snima velká zábava .o víkendu je nechám prolítnout a když se unaví a dostanou hlad tak se sami vrací do klece ,což andule musím nahánet a chytat.Andulek zatím mám 5 ks a jsou podstatně hlučnější než kakarici.zvědaví jsou až běda a do všeho klovou do čeho se dá. mamželce i do kytek tak jsem je musel ty kytky dát do vedlejšího pokoje .Chovu zdar a malé foto k pokochání. petr
29.09.2008, 19:24
čauky,všichni máte pravdu,ale-já mám klec asi 50x50 a v ní už 2 roky kanára samce a je tam spokojenej ani nikdy nejde ven, když ho pustím prolítnout,skáče jen v kleci,ale jinak je jako ostatní-koupe se několikrát denně,má rád hlavně proso....a mám otázku,prosím vás-nemáte tušení někdo kde v Domažlickém okrese sehnat nějaký dobře vybavený zverimex,sháním nějaký červený šrotík na přepeření,poradil mi chovatel.dík předem
09.09.2008, 21:41
Sem za jedno tady s těmi co říkají že hlučný není.. Mám pár, mám je v pokoji kde jsou, teď už jen 3 andulky =( a andulky nadělaj víc hluku než oni.. Křikem opravdu odhánět neuměj.. Když se naštvou nebo se jim něco nelíbí tak dokážou "zařvat", ale přirovnal bych to k andulce a netrvá to nikdy dlouho, když jo, je to podezřelí... Zvědavost nemá chybu, zrovna včera mi samec ulít přes celej byt a dostal se do kuchyně a obyváku tak si lítal v prostoru cca 10x5x3,5 (DxŠxV) a z5 sem ho dostal spíš náhodou, se samicí na sebe křičeli, ale najít cestu se mu nedařilo... Aspoň si prohlíd celej byt.. Jinak jsou to opravdu úžasní papoušci a zatim sem nenašel nic v čem bych si na ně moh stěžovat... ;-)
04.09.2008, 18:29
Vlastním jednoho samečka už tři roky a hlučný opravdu není... teda pokud se zrovna nedožaduje propuštění z klece... jinak s tou zvědavostí to někdy až přehání a stalo se mi že zalezl za nábytek a nemohl vycouvat protože tam byla malá škvíra.. naštěstí si pamatují a tak už tam nikdy nevlezl znova... jinak všem co by ho chtěli tak možu jen doporučit... akorát je potřeba pamatovat na jeho tři závyslosti.. vodu (dokáže se koupat každý den, přes léto i několikrát za den) prostor k pohybu a větší klec no a velkou zásobu ovoce (půlku menšího jabka do sebe dostane za chvilku)..
01.09.2008, 15:22
Také mám doma jednoho kakarika a musím říct, že hlučný není vůbec, právě naopak. Rosely jsou hlukem až otravné, to se s kakarikem nedá vůbec srovnat. Je to ideální společník pro lidi, kteří chtějí chovat papouška, ale nesnáší hlučný skřekot.
26.08.2008, 16:30
Chtěl bych se zeptat, jestli jsou opravdu tak hluční. Dá se to například přirovnat k roselám, které jsou až někdy k nevydržení? Děkuji za odpověď
10.08.2008, 09:51
Díkes.


Jsou fakt super, nemaj chybu, sem moc rád že sem se rozhod pro tenhle druh... ;-)
08.08.2008, 21:48
Pěkný článek. Občas jsem se i vžil a zasmál se. S něma se určitě nemůžeš nudit. Tak ať vám to spolu vydrží.
01.08.2008, 21:55
bezva článek..