Chcete pomoct ježkům? Postavte jim ježkovník

velikost písma:  A A A
20.10.2015, 19:00     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9409 zobrazení     2 komentáře

V dřívějších dobách měli volně žijící ježci v zahradách dostatek možností pro úkryt. Naprosto jim postačila hromada dříví, balíkovaná sláma ve stodole, hromádka shrabaného listí či zahradní kompost. V dnešní době, kdy se lidé snaží udržovat svoje okrasné zahrady uklízené, mají ježci značné problémy a jejich stavy klesají. Přitom stačí málo, například hromada větví a listí, kterou na podzim nespálíme.

Ježek východní Erinaceus roumanicus

Ježek východní dosahuje délky těla 171-285 mm, ocas je dlouhý od 14 do 39 milimetrů, zadní tlapka 30-45 milimetrů, váha se u dospělého ježka pohybuje v rozmezí...

Zobrazit více informací

Ježek západní Erinaceus europaeus

Délka těla zvířete činí 190-310 milimetrů, ocas dosahuje délky 18-43 milimetrů, zadní tlapka má pak délku 35-51 milimetrů. Ježek západní dosahuje v dospělosti...

Zobrazit více informací

Postup výroby ježkovníků

Další možností je vybudovat ježkům umělý úkryt. Výrobu zvládne každý, i méně zručný člověk. Naprosto postačí dřevěná bedýnky o rozměrech 40x50 centimetrů a výšce 30 centimetrů. Bedýnku vyplníme senem a suchým popadaným listím. Do jednoho boku vyřízneme vstupní otvor a do protilehlé stěny zabudujeme větrací trubku, která bude vyvedena nad zem a zakryta například lupením nebo kousky dřeva atd.

Kam úkryt umístit?

Ježčí úkryt zahrabeme z půlky pod zem a jeho druhá půlka bude nad zemí (viz. nákres). Nejvhodnější je umístění do klidné části zahrady, nejlépe pod keře nebo stromy. Brzy na jaře je vhodné ježčí boudu vyčistit, ale nejprve se přesvědčte, že není osídlena, protože v ní již mohou být ježčí mláďata! V takto vybudované boudičce mohou ježci bydlet i několik let. Nalákat je lze například syrovým masem nebo psími a kočičími granulemi, postačí ale i miska s vodou před vchodem.

Ježčí úkryt je z části zapuštěn do země a druhá, vnější část, je zakryta hromadou listí Ježčí úkryt je z části zapuštěn do země a druhá, vnější část, je zakryta hromadou listí

Komu bude sloužit?

V České republice se běžně vyskytuje ježek západní a ježek východní. Samice přivádí na svět mláďata 1x nebo 2x do roka a jejich vrhy jsou poměrně početné (8-10 mláďat). Zimní období ježci přespávají, upadají do tzv. hibernace (snížená aktivita). Aby tento ježkovník posloužil i jako zimní úkryt, je nutné zapustit jej celý pod zem a zasypat hromadou listí. Ježkovník může přes zimu dobře posloužit jako úkryt i pro jiné druhy živočichů.

Proč mít na zahradě ježka?

Hlavní složkou potravy ježků je hmyz, požírají takové druhy hmyzu, které ptáci nebo jiný hmyzožraví živočichové neloví. Dále konzumují s oblibou slimáky a žížaly a to ve velkém množství. Uvádí se, že každý ježek spořádá denně tolik potravy, kolik sám váží. Strach z toho, že bude ježek požírat ovoce je neopodstatněný. Sice jim zcela nepohrdá, ale slouží spíše jako zpestření jídelníčku.

Ježčí rodinka v umělém zahradním úkrytu

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.08.2021, 11:10
tak,ježkum,se,musi,vyrobit,umělý,ukryt
zvladne,to,i,meně,zručný,člověk,takova
dřevěná,budka,ale,neš,bude,jaro,tak,ta
budka,se,musi,vyčisti
03.08.2021, 11:46
Kde jste viděli ježka, jak žere slimáka ? Ano pochutná si na žížale, ale ta pro něj může být jako mezihostitel zdrojem vnitřních parazitů, ale slimáka ne. Vím o čem píšu, ježky zachraňujeme od roku 1991. Ano, vzorně upravené zahrady ježek zrovna nemiluje a když si k tomu připočtu, že jsou postřiky, které zničí např jetel, ale trávu zachovají, tak to ježků moc neprospívá.