V San Diegu byla utracena samice vzácného nosorožce bílého, pocházela z Dvora Králové

velikost písma:  A A A
23.11.2015, 19:00     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1186 zobrazení     1 komentář

Zvěrolékaři v San Diegu byli nuceni utratit v neděli ráno samici jménem Nola. Na celém světě žijí nyní poslední tři kusy nosorožce bílého severního.

Důvodem tohoto činu byl špatný zdravotní stav vzhledem k vysokému věku. Samici bylo 41 let a trpěla řadou nemocí, například artritidou. Před časem musela být Nola ošetřena i kvůli zánětu, který ji hnisal na pravé kyčli. V neděli ráno tamního času se nosorožčin zdravotní stav výrazně zhoršil.

V americké zoologické zahradě žila samice Nola již od roku 1986. Do San Diega byla přesunuta ze safari ve Dvoře Králové.

Poslední 3 kusy nosorožců bílých severních vlastní ZOO ve Dvoře Králové. Zvířata jsou od roku 2009 umístěna v keňské rezervaci v Ol Pejetě. Minulý podzim ve jmenované rezervaci uhynul stářím samec jménem Suni. V polovině roku uhynul v ZOO v San Diegu další samec na rakovinu.

Letošní rok v červenci uhynula ve Dvoře Králové poslední samice žijící v Evropě. Příčinou smrti byla prasklá cévka.

Budoucnost nosorožců je velmi nejistá. V roce 1960 žilo na Zemi kolem 2000 nosorožců. Hlavní vliv na pokles stavu má pytláctví. O dvacet let později už žilo pouhých 20 kusů! Ještě v dubnu letošního roku jsme vás informovali o posledním žijícím samci, kterého hlídá ozbrojená ochranka (více zde). Nyní přežívají poslední tři!

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

10.03.2018, 12:40 denilsonjeff
Zdravo! Ugovor o kreditu ima isti karakter kao i mjenica, ukoliko vam je potreban problem sa novcem, osporen je kapital koji će služiti za davanje posebnih pretpostavki na tržište, a cijena se kreću između 1.000 i 900.000 €, ona se ne uzdržava u Ozbiljno, dao sam zajam pre 20 godina. Dakle, uveravam vas pravo vrijeme. Možete nas kontaktirati na nildamien@gmail.com