Vidí pes černobíle nebo barevně?

Reklamní sdělení
velikost písma:  A A A
08.03.2017, 10:00     Autor: Markéta Petroušková     8874 zobrazení     6 komentářů

Už jste si někdy říkali, jak asi může Váš pejsek vidět? Je pravda, že vidí černobíle? A jak to, že vidí v noci lépe, než vy? Proč se více orientuje podle čuchu, než podle zraku?

Jak vidí psi

Pokud jste již někde zaslechli, že psi, nebo kočky, vidí černobíle, můžete to považovat za pouhou fámu, která se povídá již po generacích. Skutečnost, že psi vidí jen černou a bílou není ovšem tak daleko od pravdy, jelikož jejich zrak dokáže rozeznat mnohem více odstínů šedé, než lidské oko. K těmto barvám ovšem ještě patří dále odstíny žluté a modré. Pro příklad se můžete podívat na názorný obrázek.

Vidí psi černobíle?

Důležité pro pochopení rozdílnosti zraku psa a člověka je dobré znát stavbu oka. To se skládá z tyčinek a čípků – tedy dvou typů buněk, které vnímají světlo. Tyčinky nepotřebují mnoho světla a zprostředkovávají vidění černobíle. Čípky jsou mnohem citlivější na světlo, než tyčinky a dokáží vnímat barevné odstíny. Lidské oko vnímá kombinace barev modré, zelené a červené. Psi oproti tomu mají pouze dva druhy čípků. Dalo by se říci, že psi vidí stejně.

Vada zraku psa?

Stalo se Vám někdy, že jste svému pejskovi hodili míček do dálky a on jakoby ho snad ani neviděl? Je tomu přesně tak. Pes vidí totiž ostře pouze do 6m! Vše, co je dál než 6m je pro něj velmi rozostřené a za touto vzdáleností se orientuje pouze díky dobrému vnímání pohybu. Pokud by Vás zajímalo, jak daleko dokáže ostře vidět člověk, který nemá zrakovou vadu krátkozrakost, je to až 22m.

Vhodné hračky pro psy

Vzhledem na to, že známe problematiku psů a jejich zrakového vnímání, rádi bychom Vám doporučili pořizovat hračky pro psy tak specificky barevné, aby jim co nejvíce vyhovovali. Z předchozích odstavců si tedy můžete odvodit, že správnou hračkou pro psy nebude červená hračka. I když je červená hračka do očí bijící pro Vás, tak pro pejsky naprosto splyne v okolním prostředí. Doporučujeme pořizovat například fialové hračky.

Markéta Petroušková Markéta Petroušková
Autorem od: 07.03.2017
1 článek 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.08.2020, 20:15
Doporučuji se podívat na krmivo od značky brit, věnují se tomu už opravdu dlouho, a můžete si tam vybrat krmivo, které je pro psa zdravé a vyvážené co se týče živin a vitamínů.
20.08.2020, 02:05
Vy takové kupujete? kde nebo od které značky? abych měl třeba nějaký základ pro výběr?
18.08.2020, 22:45
Určitě můžete kupovat krmivo pro psa, které bude vyvážené a zdravé. Díky tomu může mít i pozitivní vliv na zrak, ale i celkově na jeho zažívání.
16.08.2020, 20:18
Ovlivňuje i kvalita stravy, kterou pes žere nějak jeho zrak? můžu mu dávat krmivo, které bude obsahovat vitamíny pro lepší zrak?
08.06.2019, 22:31
mám doma psa i když třeba dám na jeden metr míč tak to prostě nevdi byla i u doktora to mi řekl že prostě slepej prostě to nechápu proč se to nedává žádný smysl
30.10.2017, 14:44
muj pes je takovej pitomec že i když mu dám před hubu klobásu tak si kýchne a lekne se toho