Pyrurové - obecná část

velikost písma:  A A A
13.04.2009, 21:38     Autor: Luboš Jedlinský     16215 zobrazení     11 komentářů

Pyrurové jsou menší papoušci převážně zelené barvy, jsou však mezi nimi i výjimky, které oplývají příjemnými barvami. Mezi jednotlivými druhy jsou velikostní rozdíly od 24 cm do 30 cm, nejmenším zástupcem z rodu pyrur je pyrura bělouchý, který měří cca 24 cm.

Na druhé straně se pyšní svou největší a nejrobustnější postavou vzácnější pyrura modrobradý, který zbarvením těla jako by vůbec nepatřil do rodu pyrurovitých, dorůstá až do délky 30 cm. Takovou chloubou mezi těmito drobnými papoušky je asi nejvzácnější zástupce pyrura rovníkový, je na pokraji vyhynutí, tudíž ho v soukromých chovech asi jen tak nespatříme.

Pyrurám se věnuji už docela dlouho. Hned na začátku mě zaujali svou kamarádskou povahou, hned mě okouzlili, a byli to právě asi nejdostupnější pyrurové hnědouší. Jejich barva je zelená. Ano, pravda je, že na první pohled to nejsou právě zbarvením lákaví papoušci, ale pár týdnů po pořízení si je chovatel opravdu zamiluje. Při dobrém zacházení se vytvoří neuvěřitelně silné pouto, mezi párečkem pyrur a jejich ošetřovatelem, aniž by jsme se pokoušeli je jakkoli ochočovat, za nedlouho, si zvyknou na tolik, že při příchodu, k chovné voliérce spustí jejich vítací pokřik a hned jdou k pletivu škemrat o nějakou tu dobrotu ve formě jablka či jejich oblíbené pochutiny - piškotu. Toto platí úplně o všech zástupcích rodu pyrur, jsou to tedy opravdu zvláštní papoušci.

V mém chovu je zařazeno několik druhů a podruhů. Mezi mé chlouby však patří mutace, které se u nás chovají velmi vzácně, spíše téměř vůbec a tak tomu odpovídá i jejich cena. Hnízdí většinou jednou ročně, vzácně vyvedou snůšky dvě. V jednom hnízdě bývá v průměru 5 vajec. Jsou to velice plodní papoušci a téměř vždy bývá celá snůška oplozena. Mláďata rostou velice pomalu, na to že to jsou papoušci menší než třeba korela, potřebují téměř jednou tolik času než opustí budku.

Chovné páry by se měly chovat samostatně, maximálně s jinými druhy mírumilovných papoušků. Je možné je chovat třeba s korelami, papoušíky rodu agapornis a tak dále, ale není ani nemožné držet dva páry pohromadě. Já mám dva chovné páry pyrury perlového červenobřichého u sebe a vycházejí spolu vítečně, dokonce ani v období hnízdění mezi nimi nejsou žádné potyčky.

Pyrura žlutoprsý Pyrura žlutoprsý

Když budeme mluvit o pyrurovi jako papouškovi na ochočení, tak myslím, že v tomto směru nemá mezi malými papoušky konkurenta. I nedokrmený pyrura, kterého vyvedli z hnízda rodiče, se za krátkou dobu stává výborným kamarádem. S člověkem utvoří na věčné časy nerozlučnou dvojici a to i tehdy, když si k němu pořídíme druhého pyruru, ani po té na člověka nezanevře a věnuje se mu na plno.

Já jsem fanda ručně dokrmených těchto malých papoušků. Dokrmuji je velice rád, protože právě po dokrmení se z nich stávají úžasně věrní společníci. Ještě nikdy jsem neviděl tohoto papouška, že by byl agresivní k člověku, proto je cena ručně dokrmené pyrury vysoká, ale určitě se ta investice vyplatí a i ten nejmenší druh se dožívá kolem 20 let a výše.

Luboš Jedlinský Luboš Jedlinský
Autorem od: 23.09.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.08.2018, 08:52
Dobry den,vaham mezi korela nebo pyrura,chci mazlika,po ranu je v chalupe chladneji,takze odolnejsi druh diky
21.08.2018, 08:51
Dobry den,vaham mezi korela nebo pyrura,chci mazlika,po ranu je v chalupe chladneji,takze odolnejsi druh diky
17.03.2017, 19:29
Dobrý den,chtěla bych se zeptat. V kolika letech (měsících či dnech) je vhodné začít a trénováním - výchovou pyrurz červenobřiché? Dnes jo je 33 dnů. Děkuji.
23.04.2009, 15:01
mutační pyrury pana Englice jsem viděl,jejich stav a kondice 100%.Cena byla skutečně i s DNA 2000kč/ks.Není problém se dohodnout na dovozu dalších.
23.04.2009, 11:05
zelenolící přírodní od 800 do 1200za kus bez určení pohlavý, a za zelenolící kolem 3 až 4 000, možná že teda už 2000 když je zatolik prodává, cena mohla klesnout a nebo naopak ta cena mohla odpovídat kvalitě ptáka, těžko říct. Luboš Jedlinský
23.04.2009, 10:06 Orina
A kolik je cena za zelenolící a za mutace, když pominu cenu pana Englice?
22.04.2009, 11:14
dobrý den


mě osobně se také víc líbí přírodní ptáci to se musí nechat, mutace mají nevírazné barvy, ale chtěl jsem něco co je neokoukané a jsem spokojený. ale neřekl bych že o ně není zájem. s klidem můžu říci že docela je, jen mít dostatek mladých. Luboš Jedlinský
22.04.2009, 08:39
mutace u zelenolících už nejsou rarita a u nás o ně není zájem.Naštěstí,není nad krásné,robustní přírodně zbarvené ptáky.
21.04.2009, 20:35
no jo pan eglic:-)) asi jako ti jeho dokrmení agošové:-)) v belgii, holandsku jich je plno, tak je již mohl dovést...
21.04.2009, 12:53
K tomu Vašemu článku o zelenolících bych jen pro případné zájemce podotknul,že skořicovou mutaci prodává na burze pan Englic i s DNA za 2000kč.
17.04.2009, 00:12
Ahoj Luboši. Ty tvoje hypoxanthy jsou opravdu parádní.Nejspíše to bude další druh pyrury po kterém "půjdu". Jinak jsem viděl nějaké mutační pyrury nyní na Přerově. Pořád ti odchovávají perláty ve dvou párech? Tak at se daří vše podle Tvých představ.