Agresivita koček

velikost písma:  A A A
16.03.2019, 15:00     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2486 zobrazení     7 komentářů

Agresivitu lze definovat jako známku přizpůsobení se živého tvora životnímu prostředí, kdy chrání sám sebe a svůj život. Musíme rozlišovat, zda se jedná o agresivní chování z důvodu špatného přizpůsobení k novému prostředí nebo je následkem nevhodného odchovu.

Ve druhém případě je na vině nedostatečný kontakt s lidmi během prvních tří měsíců života koťat. První měsíce jsou totiž velmi citlivé období, během kterého si koťata vytváří vztah ke svému okolí. Zanedbáme-li v této době kontakt s lidmi, hrozí následná bázlivost a agrese. Stejně důležitý, jako je kontakt s lidmi, je i kontakt s ostatními kočkami, respektive s ostatními domácími mazlíčky. Jistou roli v sociální interakci hraje i správná výživa během březosti kočky.

Perská kočka Persian Cat

Perská kočka byla chována v Přední Asii, již před několika staletími. Na konci minulého století způsobily rozruch na výstavě koček v Londýně a dodnes platí pro...

Zobrazit více informací

Samozřejmě i v případě koček platí zásada, že se mezi nimi najdou jedinci, kteří se nikdy nestanou opravdovými domácími miláčky. Zatímco některé si oblíbí pouze jednu osobu (svého pána), jiné se zalíbí více lidí. Agresivní chování koček umocňuje klecový chov v omezeném prostředí nebo častá manipulace v kombinaci se změnou prostředí – účast na výstavách, častá veterinární péče. Kočka, která nebyla učena, že při kontaktu s lidmi musí zatáhnout drápy, nesmí kousat a celkově mírnit živý temperament, se stává agresivní. Umělý odchov kotěte bez jeho matky, rovněž přispívá k nešvarům v chování.

Jak se pozná bázlivá kočka se sklony k agresi? Nejčastěji tak, že prská, syčí a nahrbuje hřbet. Také poměrně rychle střídá podřízené a útočné postoje. Pokud je „zahnána do kouta“, krčí se k zemi a syčí. Jakmile se člověk snaží takovou kočku uchopit nebo jen pohladit, rychle se otáčí na záda a je připravena zaútočit svými drápy. Někdy protivníka uchopí předními končetinami a kousne. Agresivní chování koček se projeví také při veterinárním zákroku, kdy jsou někteří jedinci až nepříčetní. Agresivita se projevuje i mezi více kocoury v rámci skupinové hierarchie. Problémy ve skupině mohou nastat během dospívání, ať už kocourů nebo koček. Doposud mírumilovná zvířata začnou být vůči sobě agresivní.

Agresivitu lze aspoň částečně pochopit před nadcházejícím porodem, kdy si kočky udržují odstup od ostatních koček, ale i lidí. Více se takto projevují matky, co byly odchovány umělou cestou. S postupným růstem koťat, klesá i agresivita matky. Jde však o dědičnou vlastnost a koťata od agresivní matky, budou mít v budoucnu také sklony k agresi.

Jistá forma agrese, která však nebývá cílena vůči chovateli, je kořistnická agrese. Základ se ji pokládá už v pěti nebo šesti týdnech života, kdy se koťata učí lovit kořist. První myš jsou sama schopna chytit asi po třech měsících života. U doma chovaných koček se tento druh agresivního chování nevyskytuje. V bytě ji kočky pouze pilují tréninkem s hračkami, zatímco venku si hrají s hraboši, ptáky nebo myšmi. Kočka je predátor, který loví i pro zábavu a ne pouze pro zahnání hladu. Někteří jedinci se chovají i k misce s krmením jako ke kořisti. To znamená, že se k ní pomalu připlíží a následuje výskok a „ulovení“ misky. Obdobně mohou napadnout i lidskou nohu či ruku. I když je to pro kočky přirozené, může být takové chování značně nepříjemné a pro děti i částečně nebezpečné. V době odchovu koťat přichází další možnost agresivního chování. Kocour může kočce zabít mláďata. Stává se to většinou v případě, když na území rodinky vstoupí cizí kocour. Ten koťata usmrtí, aby stimuloval kočku k nové říji.

Siamská kočka – věrný společník na celý život

Siamská kočka je věrný společník s exotickým vzhledem. Výhodou je menší vzrůst, má veselou povahu a okouzlující pohled. Historie této kočky je velice bohatá,...

Zobrazit celý článek

Teritoriální agrese nemusí být vždy cílena pouze na cizí kočky, ale i na psy nebo lidi. V některých případech je kočka agresivní pouze k jednomu konkrétnímu jedinci a ostatních si nevšímá. Ne každý ví, že teritorium si kočky značkují močí, podobně jako to dělají psi.

Agresivní chování koček může vyvolat i některá z nemocí. Nejčastěji se jedná o Aujeszkyho chorobu nebo také vzteklinu. Aujeszkyho choroba je známá především u prasat, ale trpí na ni i ostatní druhy hospodářských zvířat. Projevy jsou obdobné jako u vztekliny s tím rozdílem, že není přenosná na člověka. Agresivita koček přichází jako následek stresu, nervového onemocnění, či selhání oběhového systému nebo při epileptických záchvatech. Léčba takových koček je poměrně problematická a znamená vyvarovat se provokace agresivní kočky. Chovatel musí včas odhadnout, kdy ustoupit před blížícím se útokem. Jakmile začne smýkat ocasem a hrbit hřbet, chvíli vyčkejte a nechte kočku zklidnit.

Existují samozřejmě i léčiva proti agresi. Tato antidepresiva však lze použít jen omezeně a rozhodně nejsou řešením napořád. Navíc mají řadu nepříznivých vedlejších účinků a také narušují funkci ledvin a jater. U březích koček by se antidepresiva neměla podávat vůbec. Hrozí znetvoření vyvíjejících se plodů. Nikdy nezkoušejte kočce podávat lidské léky, neboť pro ni budou pravděpodobně toxická.

Co poradit závěrem? Všichni, kdo chtějí odchovat přítulná a láskyplná koťata, se s nimi musí často mazlit a komunikovat s nimi. Od útlého věku musí být koťata uvyknuta na neznámé lidi. Separovaný odchov v kleci nebo jediné místnosti, bez kontaktu s okolím a cizími lidmi, budou kočky řešit po svém – agresivitou.

Typický bojový postoj dvou kocourů a následná bitka

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

23.01.2021, 11:18
no,a,tomašova,teta,z,australie,zvana,sofinante,elgrhun
provozuje,v,australiji,u,protinošcu,mam,dojem,že,jmenuje,se
vlasta,nebo,jaroslava,provozuje,sexualni,služby,u,protinošcu,v,australji
23.01.2021, 11:06
ano,toto,potvrdil,muj,bratranec,eunuch,tomáš,vitorio,stejskal,který,bydli
vratimov,na,podlesi,1152,žije,ze,starši,pani,proč,nemuže,mit,mladši,protože
se,boji,že,bysemu,narodilo,postižene,ditě,dyt,tomaš,přiznal,že,je,gej
potvrdil,to,take,i,muj,děda,eunuch,řezniček,z,haviřova,který,už,neni
schopny,šoustati,kdyby,si,aspon,zbabičkou,řezničkovou,za,šoustli,nebo,vykouřili,kokota
ani,toho,schopni,nejsou,dědek,z,bapku
23.01.2021, 10:50
ano,agresivita,koček
tak,kočku,agresivni,poznáš
tak,že,se,chce,mazliti,a,tulit,pak,tě,škrabne
nebo,hryzne,toje,jako,muj,eunuch,stejda,govano,luláno
gisuspe,don,govany,don,gisuspe,gisuspe,stejskal,gdyš,sedi
na,gauči,z,moji,tetou,,a,křiči,počurame,polětař,pod,zadečkem
neboli,posérene,polštař,pod,zadečkem,jde,knemu,šavlovic,pes
chce,se,snim,mazlit,a,za,křiči,kdyš,se,chce,na,polštaři,vrtěti,zadečkem
pes,poskočil,žemi,camprlika,sežral,tak,mito,řekl,muj,eunuch,bratranec,tomaš
21.08.2020, 20:11
Stačí se dívat po složení, já jsem to konzultovala i s veterinářkou, která mi doporučila krmivo Brit, se kterým jsem i já velice spokojená. Je to vše šťavnaté a pěkně voňavé.
20.08.2020, 02:02
Právě vůbec nevím, podle čeho bych měla vybírat kvalitní krmivo? od které značky třeba nebo ze kterého obchodu?
18.08.2020, 22:41
Pokud nemáte žádné zkušenosti, tak můžete klidně přejít na konzervy nebo rovnou granule pro kočku, tam určitě nemůžete vůbec nic pokazit. Jen doporučím vybírat kvalitní krmivo.
16.08.2020, 20:09
Chtěla bych se poradit ohledně kvalitního krmiva pro kočku. Dokázal by mi prosím některý chovatel poradit, jak kvalitně krmit 2 roky starou kočku, kterou jsem podědila po mé babičce?