První odchov andulek vlnkovaných

velikost písma:  A A A
28.10.2009, 17:25     Autor: Jakub Pazderník     12036 zobrazení     4 komentáře

S chovem exotického ptactva jsem začal před dvěma lety. Tuto zálibu jsem zdědil po mém otci. Začínal jsem celkem neobvykle s roselami penantovými a žlutobřichými. Teprve minulý rok jsem si pořídil andulky. Pět párů přírodních, jeden pár šedých, žlutých, modrých a bílých.

Na podzim, když došlo na sundávání budek jsem zjistil, že v jedné z nich je pět vajíček. Po dlouhém pozorování jsem přišel na to, že jde o pár složený z přírodního samce a samice žlutozelené straky. Snůška se na první pohled zdá jako dobrá zpráva, ale na druhou stranu je velice špatné, že přišla v tomto chladném období. Voliéra s andulkami nemá vnitřní zálet, tak jsem za pomoci svého otce opravil starou klec o rozměrech 130 x 60 x 50 cm (D x V x Š). Klec byla přesunuta do vnitřního vytápěného prostoru. Ani jsem nepočítal s tím, že se povede přesun andulek do klece tak, že se samička vrátí do budky s vejci. Opak byl pravdou a postupně se vylíhla tři mláďata. Byl jsem z toho nadšený protože se jednalo o můj první úspěch. Také jsem přemýšlel o ručním dokrmení, ale v okolí Příbrami neznám nikoho, kdo by měl s touto činností zkušenosti a byl mým případným poradcem. Snažil jsem se sehnat i nějaké informace na internetu, ale nakonec jsem si řekl hop nebo trop. Samice i samec se o svá mláďata vzorně starali. Do klece dávám dvakrát denně čistou vodu a každý den směs zrní, kterou si míchám sám. Samozřejmě nechyběla ani vaječná míchanice. Zmiňovaná směs zrní se skládá ze čtyř druhů prosa, lesknice, ovsa atd. Každý den jsem též podával ovoce a zeleninu.

Mládě Mládě

Mláďata rostla jako z vody a také svůj první pokus o kroužkování jsem velice prožíval. Povedlo se mi okroužkovat všechna tři mláďata kroužky zakoupenými na burze. Nastal den, kdy jsem očekával vylétnutí mláďat z budky. V tomto období jsem strávil u klece každou volnou minutu a pozoroval, jak se andulčí rodince daří. Klec byla dostatečně velká na to, aby se naučila mláďata brzy létat. Z krmení okusily mladé andulky nejdříve měkké ovoce, jako třeba broskev. Postupem času je samec se samičkou naučili loupat zrní.

Jedno mládě bylo po samičce téměř celé žluté, akorát na temeni bylo zelené, což se mi hodilo na dopárování lichého žlutého samce. Brzy jsem zjistil, že se jedná skutečně o samičku, takže další nově složený pár byl na světě. Druhou mladou samičku jsem spároval s přírodním samcem. Poslední, třetí mládě, jsem prodal spolužačce. Můj první odchov andulek byl velice dramatický, ale nakonec jsme to společnými silami s matkou přírodou zvládli.

Pohled do budky Pohled do budky

Jakub Pazderník Jakub Pazderník
Autorem od: 04.01.2014
1 článek 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

23.04.2019, 18:11
Taky je tomu pár desitek let,kdy jsem začal s chovem.Dovedu si představit tu radost a přeji at vydrží.
29.05.2015, 10:40
cau ja mam andulku a nevim jestly muze bit modra samice a zluto zeleni samec je to mozne? poradte pls
19.01.2011, 16:45
Dobrý den.Váš článek je velice zajímaví.Také jsem andulky choval.To co popsujete se mi také stalo jenže se přesun nepovedl.Nechaly budku bez povšimnutí.Zdravvotní důvody mě donutily s chovem papoušků zkončit.Jse na Vozíku.Mám doma jen 4 korely pro radost.Měl jsem ve voliérce dvě budky a bylo potřeba dát do voliérky větší budku.Samička Natálka měla již jedno vajíčko.Udělali jsme to velice jednoduše.Původní budku jsme vyndaly z voliérky a novou budku jsme měli připravenou na stole.Manželka Natálku vzala do ruky a vyndala z původní budky,a držela jí.Syn přendal vajíčko a Natálku jsme daly do budky k vajíčku a sin ji zavěsil zpět do voliérky.Mysleli jsme že Natálka z vajíčka uteče.Opak byl pravdou.Seděla na něm jako kdyby se nic nedělo.Měla celkem 5 vajíček,alebyla neoplozena
08.01.2010, 23:24
Pěkný článek na amatéra. Doufám že toho od něj bude víc