Nápověda k diskuzi

Dříve než začnete využívat zdejší diskuzi, doporučujeme přečíst si následující text, který vás seznámí s funkcemi. Pro lepší orientaci při popisu si rozdělíme diskuzi na čtyři části:

  1. Hlavní menu a menu zvířecích sekcí
  2. Seznam diskuzních témat
  3. Diskuzní příspěvky
  4. Pravý postranní panel

1. Hlavní menu a menu zvířecích sekcí

V horním modrém panelu se nachází Nápověda, která byla sepsána pro lepší orientaci v diskuzním fóru. Přečíst by si ji měl každý nově příchozí uživatel. Stejně tak Pravidla, kterými se tato diskuze řídí.

Pod tímto modrým panelem se nachází menu jednotlivých zvířecích sekcí. Důležité je pochopit jeho funkce jak v diskuzi, tak i na ostatních částech webu. Bližší popis menu sekcí naleznete v Hlavní nápovědě. Nyní jen stručně. Kliknutím na název sekce zvolíte danou zvířecí sekci, opětovným kliknutím nebo kliknutím na položku Diskuze v hlavním menu výběr zrušíte a zobrazíte opět všechny sekce. Tento výběr bude zachován pouze v rámci diskuze. Zaškrtnutím čtvercového políčka napravo od názvu sekce (můžete jich zaškrtnout i více) bude výběr platit pro všechny části webu.

Máte-li svoji zvířecí sekci vybranou, ať už jednu nebo více naráz, a máte pocit, že vám menu zvířecích sekcí zbytečně zavází, můžete ho skrýt kliknutím na šipečku, která se nachází dole uprostřed. Stejně tak ho můžete skrýt kliknutím na červené tlačítko s názvem sekce vlevo vedle modrého panelu v hlavním menu. Stejným tlačítkem můžete menu sekcí opětovně otevřít.

2. Seznam diskuzních témat

Každý zájemce o založení nového diskuzního tématu využije červené tlačítko – ZALOŽIT NOVÉ TÉMA nad seznamem diskuzních témat. Druhou možností na založení nového tématu je sjet pod seznam témat, kde je k tomuto účelu připravený formulář.

Na jedné stránce je zobrazeno 50 témat, seřazených dle data posledního příspěvku. Počet témat na stránce můžete měnit dole u stránkování. Zobrazen je vždy tučně název tématu, například Jak ochočit AGAPORNISE (viz. obrázek). Vlevo od tohoto názvu tématu se nachází ikonka zvířecí kategorie, do které diskuzní téma náleží, v našem případě jde o papoušky. Pod názvem tématu je šedě znázorněn autor, v našem případě Dominikp. Vedle autora vidíme datum a čas (14.09.2008, 14:10). Tyto údaje nám říkají datum a čas, ve kterém bylo diskuzní téma založeno. Malá Ikona fotoaparátu a číslice vedle ní, nám říkají, že v dané diskuzi je obsažena fotografie a jejich počet.

Ve druhém sloupci s nadpisem Odpovědí, vidíme počet odpovědí na založené téma. Dvě pomlčky znázorňují téma, na které ještě zakladatel nedostal žádnou odpověď.

Třetí sloupec – Zobrazení, udává počet, kolikrát bylo téma zobrazeno různými uživateli.

V posledním, čtvrtém sloupci, s názvem Poslední příspěvek, vidíme datum a čas poslední odpovědi na dané diskuzní téma. Pod datem a časem je autor, který poslední příspěvek napsal.

3. Diskuzní příspěvky

Po kliknutí na diskuzní téma, se nám zobrazí konkrétní diskuzní příspěvky. Na prvním místě je dotaz zakladatele (odlišen modrým podbarvením) a pod ním jsou seřazeny odpovědi.

Do diskuzního tématu může každý uživatel (ať už registrovaný nebo neregistrovaný) přispět kliknutím na červené tlačítko PŘISPĚT DO DISKUZE, umístěné vpravo nahoře nad seznamem příspěvků vedle názvu tématu. Druhou možností jak do diskuze přispět je pomocí formuláře pod posledním diskuzním příspěvkem na každé stránce v každém tématu. Součástí formuláře pro psaní příspěvku je i možnost vložení až 5 fotografií z vašeho PC, nebo videa ze serveru youtube.com. U textu vašeho diskuzního příspěvku můžete provést různé formátování – tučný text, kurzíva, podtržení, odrážky, odkaz, atd.

V levé části každého příspěvku vidíme autora. Pokud si registrovaný uživatel vloží profilovou fotografii, bude u příspěvku také zobrazena. Pod každým diskuzním příspěvku je datum a čas, kdy byl příspěvek vložen. Vedle těchto údajů jsou zobrazeny poslední dvě skupiny čísel z IP adresy autora, které slouží k částečnému odlišení anonymních autorů. V pravé dolní části pod textem diskuzního příspěvku se nachází tlačítka Nahlásit, Citovat a Odpovědět.

Nahlášení porušení pravidel

V případě, že příspěvek porušuje pravidla, klikněte pod ním na tlačítko Nahlásit. Správci diskuze přijde na e-mail upozornění a následně bude situaci řešit.

Odpověď

Příspěvky se v tématu vypisují chronologicky podle data vložení. Chcete-li tedy zareagovat na konkrétní příspěvek, který se nachází výše ve výpisu, klikněte u něj na tlačítko Odpovědět. Díky tomu bude snadno rozeznatelné, ke kterému příspěvku vaše reakce patří.

Citace

Pokud chcete reagovat na určitou část nějakého příspěvku, klikněte u něj na tlačítko Citovat a nechte v citaci pouze daný kus textu. Nikdy necitujte celé příspěvky.  K tomu slouží výše zmíněné tlačítko Opovědět.

4. Postranní panel diskuze

Pomocí vyhledávače můžete prohledat již existující témata, čímž se eliminují stále se opakující dotazy.

Kdo je zrovna online? Tato funkce nám zobrazuje uživatele, kteří právě pročítají diskuzi.

V tabulce nejnovější témata diskuze vidíme šest nejnovějších témat, která byla v dané zvířecí sekci založena. Zvířecí sekci znázorňuje ikonka vlevo.

Nejdiskutovanější témata obsahují výpis šesti témat s nejvíce příspěvky. V úvodu diskuze a v některých více frekventovaných zvířecích sekcích je tento seznam vytvořen z témat vytvořených za poslední měsíc. Všude jinde za celé období.

Nejaktivnější uživatelé znázorňují šest nejpilnějších přispěvatelů do diskuze. Seznam se opět přizpůsobuje zvířecí sekci, ve které se uživatel právě nachází.