Kategorie: Papoušci, téma: PRVNÍ ZAHNÍZDĚNÍ ANDULEK V BYTĚ

ahoj, chci se tak trochu poradit...papoušky mám už poměrně dlouho, ale až letos jsem začala uvažovat o možnosti hnízdění a snad i mladých. Mám mladý pár, který ještě nehnízdil. Mají se k sobě pěkně a myslím, že by s budkou byli velice čilí, jen se chci poradit. Jakou zkušenost máte s odchovem mláďat v bytě?...

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: PRVNÍ ZAHNÍZDĚNÍ ANDULEK V BYTĚ
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 23.09.2015, 20:00:59

děkuji za rady, klec mám dost velkou, aby se tam budka vlezla. Bohužel měla bych špatný přístup do budky samotné..tak to zkusím vyřešit raději upevněním z vnější strany...

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: nemocná andulka
Odpověď na příspěvek uživatele Martina z 13.10.2015, 13:05:16

Upřímně řečeno s tukovými nádory jsem se setkala u andulek také, ale byly to nádory vnější a šly odstranit. Jediné co mne napadá začít andulku okamžitě ručně dokrmovat iněkční stříkačkou..hlídat dostatek tekutin, jídla a nějaké ty vitamínu. Mělo by se dát koupit i něco na dokrmování, nebo se zeptejte veterinářky. Jesli se třese, doporučuje se i infra lampa, je to malý ptáček a když je nemocný, sám se nedokáže zahřát. Je možné také zkusit dát jidlo na talířek přímo na dno klece. Kontrolujte pravidelně volátko, pokud je prázdné, je zle. Ptáček hladoví a ztrácí sílu. Měla jsem velmi nemocnou andulku, která padala z bidélka a velice špatně jedla. Právě talířek na zemi nám zachránil život. U mého Pepíčka, to byl průjem a velice bolavé nožičky, neudržel se ani na krmítku ani na bidýlku. Dneska je už zase čilý a spokojený. Pokud by se znovu objevil průjem, nebo jen podezření na problémy se zažíváním mám vyzkoušené dřevěné uhlí přímo pro ptáky, prodávají je normálně ve zverinexu. Bohužel, pokud je to tak jak říká veterinářka, těžko u tak malého tvorečka něco více dělat. Zkuste mu pomoci bojovat, aby se andulka zotavila a nabrala síly. Potom má šanci i na přežití. Bez imunity léky nezaberou a tu má právě z jídla a vitamínů, vodu nevyjímaje, tekutiny jsou hodně důležité.

Držím palce a doufám, že se brzy zlepší :)

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Králíci, téma: Můžu si králíčka dovolit?
Odpověď na příspěvek uživatele Nika z 12.10.2015, 19:20:39

ahoj, zakrslých králíčků jsem měla několik. Jsou milí, ale změny jim nesvědčí a tím ani neustálé stěhování. Než by si zvykl na jedno prostředí už by byl někde jinde. Pokud mu dáte dostatek sena, krmení a velkou napaječku s vodou, tak ten den i dva doma sám vydrží...jenom mu pak musíte vynahradit čas strávený v kleci pořádně dlouhou vycházkou a doporučuji raději větší klec, aby se mohl alespoň protáhnout a trochu se i projít po kleci. Já svého brala i na vodítku ven. Skákání po trávě a okusování všeho co mu chutnalo, se mu líbilo.

Přeji příjemné vybírání, králíček je milé a mazlivé zvířátko..:)

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Uřvaná korela
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 10.10.2015, 09:59:57

Pak jí opravdu něco chybí...korela se hlasitým nepříjemný zvukem projevuje pouze v případě, když je vzteklá, vyděšená nebo nepokojená. Moje korela "prokecá" celý den, avšak ten vysoký pisklavý tón, který máte zřejmě na mysli a  u kterého mi umírají bubínky v uších vydává jen málo kdy.

Je potřeba papouška cvičit, můj papoušek ví, že pokud se ozve slovo "NE"  s důrazem a případně zviženým prstem. Dělá něco, co se nesmí dělat a časem se naučí dělat něco jiného, nebo vyjádřit to co chce jinak, avšak vy musíte ukázat jak to má dělat správně. Sama to nevymyslí.

Zkoušeli jste na učit korelu něco pískat? Opakovat zvuky nebo vydávat jiné než ty vysoké volací? Tím, že ji naučíte, že s vám se dá komunikovat jinými zvuky a na ty reagujete a opovídáte, nebude volat. Já dělám, že nerozumím, když volá špatně a ona nedostane to co chce, třeba kousek salátu, nebo cokoliv co si přeje. Když zavolá správně příjde pochvala a odměna, samozřejmě také odpověď ode mne.

Zkuste si i půjčit v knihovně nějakou literaturu, třeba "PROČ MŮJ PAPOUŠEK...?" od Rosemary Low..a také něco přímo o chovu korel, někdy jsou tam dobré tipy. "Proč můj papoušek..?" je právě kniha o chování papoušků o fyzické i jejich psychologické stránce. Každý ptáček je osobnost, jako lidé a ke každému musíte mít jiný přístup. Přesto si myslím, že je zbytečné to přestat zkoušet. Zapojte ptáčka do běžné života, ať vám sedí na rameni a vídí co děláte, povídejte mu. Dejte mu jablíčko, když ho právě jíte, rozdělte se..bude nejšťastnější.

Mít papouška je jako mít doma malé dítě, je to neustálá starost a výchova, ale vyplatí se:) s dávkou trpělivosti.

Tak jen hlavu vzhůru a neztrácet nervy:)

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Mníšek nechce zrní!!
Odpověď na příspěvek uživatele Janulinek22 z 09.10.2015, 23:15:58

Nemám konkrétně mníška..ale jiné druhy papoušků doma mám. Co takhle vyzkoušet různé druhy zrníček, od různých výrobců, nebo jej nalákejte na zrníčkové tyčinky, kterou jsou sladké a chutné. Něco co bude i zábava, musí se natahovat a tyčinka se houpe, to je nikdy neomrzí. Klásek prosa měl i u těch zarputilejších úspěch.

Samozřejmě je potřeba, aby jedl zrní, jinak by jste se musel poradit s vetelinářem přes exoty, aby měl všechnu výživu. Než, ale začnete panikařit, zkuste ještě jednu věc, úplně běžně se praktikuje i u "rozmsaných" dětí. Dejte prosný klásek, vodu a pár dní počkejte maximálně však 48 hodin. Nakonec bude rád, že tam zrčníka jsou a časem si na ně zvykne. Jde o to, aby je alespoň ochutnal. Samozřejmě hlídejte, aby nehladověl příliš dlouho, není účelem ptáčkovi ublížit. Jen mu rozšířit jídelniček.

Přeji hodně úspěchů a kdyby nic nezbralo, možná to tak má být, uvidíte.

Když to vezmu v globálu měla jsem doma léta kočku a ona nikdy nevzala do pusy jedinou kočičí granuli, raději by umřela hlady. Hlavní je, že je ptáček hravý a spokojený.

 

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Mladě agapornise ma velke bříško
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 07.10.2015, 18:49:48

Pokud se vám to nezdá normální, vemte jej k veterináři. To je nejsndnější cesta. Tězko takto říci, co sním může být.

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Králíci, téma: Můžu si králíčka dovolit?
Odpověď na příspěvek uživatele Nika z 14.10.2015, 17:28:40

Pokud to bude několik týdnů, nemuselo by to až tolik vadit...králíček si stihne zvyknout, prozkoumat a zabydlet se v novém prostředí. To by mohlo fungovat. Pokud bude mít dobré zázemí..takže pořádná klec a vše okolo. Nejlepší by bylo třeba převést tu jeho klec, nebo pokud možno alespoň třeba kobereček a případně i záchod, který běžně používá. Bude mít díky tomu i v novém prostředí známé pachy, adaptace by mohla být snadnější.

Za stresové bych považovala pouze stěhování každý týden, ale jednou za čas na delší dobu to může zvládnout. Pokud mu budete věnovat pozornost než si naprostředí zvykne a i okolí na něj bude brát ohled.

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Králíci, téma: Můžu si králíčka dovolit?
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 16.10.2015, 22:31:04

já jsem také studovala a také jsem měla králíka...králíček je stejně mazlivý a chytrý jako kterékoli jiné zvíře a kocoura trápit někde zavřeného? kočka musí mít prostor, nejlépe zahradu u studujícího člověka se dá přepokládat, že žije někde na privátu nebo s přítelem v bytě...a jak bude kočku stěhovat na těch pár týdnu dvakrát do roka? kočka si nezvykne...a dokáže se vrátit na místo svého domova i ze vzdálenosti přes 100km.(to vím z vlastní zkušenosti). Je tedy možnost, že by utíkala zpět a co pak sní bude slečna dělat?

Králíček je lepší řešení..přeci jen mu stačí menší prostor a není tak svéhlavý jako kočka o kocourech nemluvě..:)

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: žako nebo ara nobilis...

Chci vás poprosti o radu, rozhoduji se mezi koupí žaka nebo ary nobilis..není pro mne důležitá ani tak cena, jako povahy těchto druhů. Mám doma andulky a korelu, i snášenlivost je tedy důležitá. Můžete mi  někdo, kdo má zkušenost s chovem dát trošku srovnání? Moc děkuji.

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: žako nebo ara nobilis...
Odpověď na příspěvek uživatele V. z 21.10.2015, 10:01:14

děkuji a máte i zkušenosti jak se nobilisek srovná s jinými druhy papoušků?..mám doma ještě andulky a korelu...

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: žako nebo ara nobilis...
Odpověď na příspěvek uživatele V. z 26.10.2015, 09:01:03

Děkuji, je to dobrá rada. Také jsem se dívala po ručně dokrmených nobiliscích. Bohužel příliš mnoho inzerátů, které by se mi zdáli věrohodné jsem nenašla na žádného papoušky typu ara...často píší úplné nesmysli, nebo dokonce nesmyslné ceny a navíc mnohdy tak špatnou češtinou. Někdy mi to připadá jako nelegální prodej, ale neumím to sama posoudit.

Chtěla jsem se zeptat, ara nobilis patří do citesu nepletu se že?...tuším dokonce skupina B?...u vás je možné koupit nobiliska i s registračním listem a testy dna?..jesli máte třeba web stránky ráda se podívám. Pořízení nebude hned, ale dobrý kontakt se vždy hodí:)

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Zlomená noha
Odpověď na příspěvek uživatele uz mesiac z 28.10.2015, 09:48:45

a není spíše pravděpodobné, že to srostlo křivě? pokud totiž srostla křivě nemůže se nikde udržet. V tom může poradit veterinář.

Jesli to ale opravdu nesrůstá tak nečekej a na veterinu. Takhle by se jenom trápila, raději ať jí nožku pořádně napraví.

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Agapornis
Odpověď na příspěvek uživatele Iveta z 14.10.2015, 23:11:34

nemám přímo agapornise, ale malé druhy papoušků chovám už mnoho let.... agapornis je hlučnější..můžete si poslechnout třeba ve zverinexu co vás čeká, ale každý papoušek je v zásadě hlučný, chce pozornost a komunikuje.

Co se pozornosti týče, pokud bude sám v kleci, musíte na něj mít opravdu čas a věnovat se mu. Pokud je ochočený můžete jej mít u sebe a dělat doma i běžné činnosti..moji papoušci strašně rádi pozorují z ramene jak věším prádlo na věšák například..:)

Bordýlek asi bude, papoušci pelichají, kakají a louskají zrní ze kterého zůstávají šlupky. Když je krmíte venku odpadává jim jídlo od zobáčku. A malý druh jako je agapornisek se nenauší chodit na jedno místo. Je potřeba se smířit, že budete muset utřít skříň něbo dveře, které utrpí "drobnou újmu" od vašeho drobečka.

Pokud si jej však pořídíte, musíte se stím smířit. Někdo ptáčka nepouští z klece, aby nenadělal, ale to je naprosté týrání. Jako by vás někdo zavřel do místnosti a vy nikdy nesměla vyjít ven a jen se dívala oknem na ostatní.

Někdo doporučuje udělat třeba ptačí strom, vyloženě průlezkový strom z větví přímo pro papouška, kde budemít hračky a zábavu. Většinou se takového místa bude držet a naučí se chodit tam. Můžete to zkusit. Jen pozor papoušci nemají rádi změny, takže pokud mu takovou hračku dáte tak mu ji musíte také nechat. Papoušek zvláště v dospělosti si navykne na svoje rituály a změny hůře snáší. Stačí třeba výraznější přesouvání nábytku a už se dívá na stejný pokoj s novou nedůvěrou.

 

 

 

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Alexandr malý - puberta
Odpověď na příspěvek uživatele Pavlína Černá z 15.06.2009, 09:31:10

a co ten kanárek, který je blízko...někdy to není moc dobrý nápad...já musela také rozdělit papoušky, kteří se měli původně dobře snášet. Bylo to peklo, nadávali, vztekali se. Ani ne tak když byli malí, ale jak dospěli tak bylo zle. Mohlo by to být ono, nebo mne ještě napadá. Nezměnilo se v pokoji kde bydlí něco nebo v kleci? Nová hračka, přesunutý nábytek, nový zvuk, televize rádio...nebo není doma třeba občas hádavá atmosféra? Papoušci jsou na tohle hrozně hákliví.

Je možné, že je to i část povahy, ale to se dá výchovou částečně omezit...už jste slyšela o povelech pro papoušky?..já jsem naučila své papoušky kam jít mohou, odkud musí na povel odletět. Jaké zvuky jsou zakázané a za jaké chování zase dostanou odměnu. Je k tomu i knížka...ŠKOLA PRO PAPOUŠKY...hodně mi pomohla...dá se pujčit v knihovně..alespoň u nás ji mají...mám vyzkoušené, že se to dobře naučí i korela...takže s alexandrem nebude problém...:)

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Žako a voda v truse?

zkuste ještě uhlí pro ptáky, ve zverinexu je mají..nebo slaboučký černý čaj místo vody....při průjmech to většinou zabere, jinak vám veterinář poradil správně...uvidíte za pár dní...případně doporučuji rovnou na veterinu a s sebou i vzorek trusu( dáte pod papouška čistý papír a ten pak vezmete veterináři)...

stresový faktor je taky možná věc, ale to by zřejmě i škubal brka, nebo byl nesvůj, nehrál si, nejedl...byly by tam i další zjevné indikace...

ještě je na snadě, jak je na ovoce a zelenou stravu zvyklý..možná je to proto, že je ještě malý a více jej krmili suchým krmením...to zjistěte u chovatele, který vám ptáčka prodal...a případně dávejte ovoce a zeleninu po malých dávkách a přidávejte než si zvykne..

žaka přímo nemám, ale papoušky máme mnoho let..velké i menší a vždycky to zabralo...tak mnoho zdaru při léčení..:)

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: žako nebo ara nobilis...

neub.mirka@seznam.cz

budu ráda, když se ozvete..:) díky..

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: držení papouška

Dobrý den, ráda bych se poradila. Mám doma korelu cca 6 měsíců starou, je krotká, lozí po všech, bere si jídlo z ruky. Všude je jí plno a pořád něco povídá. Prostě paráda. Dokonce se naučila jít na klec, když se jí řekne nebo přestat dělat to co se mi nelíbí na povel.

Mám však velký problém když ji chci vzít do ruky. Musím ji chytit do ručníku, má velice šikovný zobák na dělání krvavých ran na mé ruce. Přitom se normálně ruky nebojí. Nevím si rady, dnes jsme stříhaly drábky a bylo to hrozné utrpení, pro mě asi větší než pro vzteklou a křičící korelu, kterou jsem musela prvně horko těžko uklidnit. Máte někdo nějaký typ jak to usnadnit? nechci ji takhle stresovat a trápit při každém stříhání.sad

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: držení papouška
Odpověď na příspěvek uživatele Natalka z 16.11.2015, 13:59:52

Střihali jsme po druhé...proto ta naštvanost...on totiž Amálek se bojí prstů na ruce...punčocha je dobrý nápad, ale tak blízko mě rukama přiblížit nenechá, dělá semnou všechno jenom ho nesmím plašit prstama. Třeba si časem zvykne, je to zverinexové zvířátko, tak asi proto.

O žilkách vím, ta korelka má tak dlouhé žilky, že jí to piluji jemným elektrickým pilníčkem. Zkusili jsme uštípnout jenom jeden drápek a i když to bylo mimo žilku moc plakal. Pilníčku se kupidivu nebojí..nebo jej alespoň neštípe. Do kleštiček mi strkal neustále zobák. Třeba se to poddá časem, nechci mu ubližovat,

tujinka tujinka 57 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: držení papouška

Děkuji za radu, ještě jsem uvažovala o kožené rukavici, nějaké pevné, ale jemně vydělávané, aby mě nepoštípal a já mu neublížila...je těžké jej vůbec chytit do ručníku, punčochu se mi pokusil ukousat...a moje prsty sní. Já mám ručník na svoji ochranu, potřebovala bych spíš náhubek..:D...ale budu zkoušet...třeba to časem bude lepší....je to tvrdohlavý puberťák, neustále zkouší co vydržím, dneska mi zkouší udělat dírku na novou naušnici, objevil radost ze štípání do ucha...trhat mi vlasy už asi nestačí...:D

tujinka tujinka 57 příspěvků
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 20 (celkem 57)