Kategorie: Papoušci, téma: Krmení žaka
Jak je známo žakové nesnáší změny a špatně si zvykají na nové předměty a to znamená i na novou stravu. Takže tady bude asi nejlepší vytrvat a granule podávat dokud si na ně nějakým způsobem nezvykne. Dost často je chovatelé podávají máčené, protože je papoušci lépe přijímají, ale zase se nesmí nechávat dlouhou dobu v krmítku. Dobrý způsob jak naučit papoušky přijímat granule a nebo i jiné krmivo je například, že se rozmixuje ovoce, zelenina i s granulemi a podává se to jako sypká rozmixovaná směs. Nebo když dávám ovoce papouškům tak na ovoce nasypu granule a papoušci se přes ty granule musí dostat k ovoci a proto než se k němu dostanou, tak se zakousnou i do granulí. Ale u žaka to asi fungovat nebude, protože z nových věcí má panickou hrůzu a mohlo by se stát, že by schválně nejedl ani to ovoce. Chtělo by to vyzkoušet. Možná by i nebylo špatné pokud ho máte venku na ruce, tak mu zkusit dát jednu granulku jako pamlsek. Ale asi nejlepší rada je nechat granule v misce a doufat, že si jich časem všimne a zvykne si na ně. S pozdravem O.Hála.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Krmení žaka
Dobrý den. On si prostě vybírá jen to co mu šmakuje. Na to žádný návod není. Jen snad, to že pokud si vybírá převážně slunečnici, tak mu ji ve stravě omezte, tak aby jste ho donutila jist i to proso. Jeden z mojich senegalců, taky vybírá, ale já mu prostě raději nedám zrniny a dám mu jen ovoce a to proso mu tam nechám a na druhý den to sní.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Mluví kakariky?
Dobrý den. Podle mě se výjimečně může naučit pár slov, ale moc dobré vlohy k mluvení nemá, takže je na tom o hodně hůře než například andulka.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Krmení žaka
Ano samozřejmě záleží, ale na kupované směsi. Pokud si tazatelka kupuje nějakou směs dopředu namíchanou, tak je asi potom dost škoda, když některé zrniny nevylouskají. Pokud si tazatelka míchá směs sama, tak potom může ty zrniny, které nejedí ze směsi vynechat. Jinak, jak tady píše paní výše, že podává pestrou stravu, tak potom není zapotřebí granulí, ale pokud nepodáváte pestrou škálu ovoce a zeleniny, tak ty granule to podle mě dosti nahrazují. Já třeba svým papouškům dávám to nejběžnější ovoce a zeleninu a nekupuji denně například banány, kiwi, pomeranče atd. Když ale doma jsou, tak jim je poskytnu, ale denně jim je nepodávám a proto dávám granule, jako doplněk.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Krmení žaka
No ona totiž slunečnice je docela tučná, tak proto by neměl jíst jen tu slunečnici. Dokonce jsem byl u chovatele u kterého vypukla nějaká nemoc jen kvůli tomu, že krmil převážně černou slunečnicí. Pokud Dáváš základ Jablko, mrkev a potom občas něco na přilepšenou, tak ty granule doporučuji. A je lepší se zeptat, než potom litovat. S pozdravem Ondřej Hála.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Mluví kakariky?
Já si osobně myslím, že nejde jen o mluvení, že největší radostí je když se sním můžete mazlit, když vidíte, jak se Vás nebojí a podobné věci. To že řekne pár slovíček je, už spíše taková třešnička na dortu :D
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Agapornis škraboškový, modrý
Pohlaví jde poznat velice těžko. Taky je možné, že budete mít dva samce, nebo dvě samice. Agapornisové nocují v budkách, ale když jim ji nepředložíte, tak se nic nestane. Jak předejít tomu, aby Vám nehnízdili? To jim nesmíte předkládat pestrou stravu.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: rady pro začátníky v chovu
Dobrý den. Mám na to trochu jiný názor. Obyčejná klec pro andulku rozhodně nestačí. I kdyby měl kakariki dostatek množství pohybu mimo klec. Kakariki se převážně pohybuje po zemi proto potřebuje prostornou klec na délku a hloubku. Drn trávy určitě potřebuje a přes zimu to musí nějak bez něj vydržet. Pani Grymová vynikající veterinářka napsala v jednom članku v časopise papoušci o tomto problému, že hodně lidí co chová tyto papoušky jako mazlíčky v malých klíckách je nevědomky týrají a často hynou z nepochopitelných důvodů. Ona sama se přiklání k tomu, že máji nedostatek pohybu a nemají přístup k zemině (tráva, kořínky, hlína). Já doporučuji prostornější klec a drn trávy. Ono pojem klec pro andulky, taky může znamenat cca 30 x 30 cm. A když do této klícky budete chtít dát drn trávy a misku z vodou, tak toho pohybu moc mít nebude.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: rady pro začátníky v chovu
Nejideálnější by byly rozměry cca 100 x 50 x 50cm (délka, hloubka, výška) Pokud nemáte takové možnosti, tak určitě bude dostačující i délka kolem 80 cm, ale rozhodně by neměla být délka menší než 50 cm. Čím větší tím lepší. Určitě chcete pro papouška jen to nejlepší a rozhodně si myslím, že by jste chtěla, aby váš kakariki žil co nejdéle.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: papoušek nádherný
Dobrý den. Důvodů proč křičí může být více. Třeba si tímto vyžaduje vaši pozornost. Jinak se všichni ptáci nějak projevují. Někteří převážně jen ráno při východu slunce a potom během dne si občas zakřičí a některé druhy křičí i na večer. Papoušek nádherný nemá moc dobré vlohy k mluvení je to spíše voliérový pták než papoušek na ochočení (jako mazlíček), ale to neznamená, že ho někteří lidé nechovají jako mazla. Jinak částečně křiku se dá zamezit částečným přikrytím klece v ranních hodinách. Částečně píši protože papoušek musí mít dostatek čerstvého vzduchu a další problém je, že se v kleci tvoří malé částečky prachu což mu taky moc na zdraví nedopřeje. Ochočit moc taky nepůjde musíte se mu hrozně moc věnovat. Musíte si u něj získat důvěru. Tím, že mu budete předkládat pamlsky. Musí se přestat bát vaši ruky. Například Moji Alexandři rudohlavý jsou plaší ptáci, ale položím jim na poličku půlku piškotu a samečci si okamžitě pro něj jdou to je asi první krok k ochočení. Tyto poličky jsou velice dobré. Uvedu další příklad pro jednu pachou páru andulek jsem postavil klec, kde jsem udělal dvoje dvířka jedny velké a jedny menší takzvané krmné dvířka na kterých je i menší plošinka místo poličky na kterou pokládám misky s krmením a některé misky mají přišrubované na pletivu. Tento způsob krmení se mi opět ukázal velice vhodným protože jsem ptáky nikterak neochočoval a jednou při krmení jsem jak samečka, tak samičku hladil po zádech a vůbec si mě nevšímali. Ono hodně pomůže i menší klec takhle papoušek si lépe získá důvěru a zkrotne, ale zase je problém v tom, že papoušek nádherný je velký letec a potřebuje pohyb. Doufám, že jsem Vám, alespoň trochu poradil a nebo trochu inspiroval.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Andulka
Dobrý den. Ono je to těžký dělat závěry. Když napíšete, že sedí a je načepířená. Takhle moje andulky vypadají, když si čistí peří, nebo kdž se okoupou. Předložil jste budky. To je první krok. Dále předpokládám, že v budce jsou hobliny. Dále začněte předkládat pestrou stravu. Jako například naklíčené zrniny, piškoty, nastrouhanou mrkev, jablko, vaječnou míchanici, nebo uvařené vejce i se skořápkama, rohlík namočenej v mléce, nebo ve vodě atd. prostě pestrou stavu.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Andulka
Z kroužku jediné co poznáte je rok kdy se pták narodil a taky zemi ve které se narodil. Značení CZ,SK a podobně, ale pokudse jedná o andulky, tak ty už většina chovatelů nekroužkuje.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Aratinga jenday
Nejdříve jste si měla pořídit nějakou odbornou literaturu. I když Vám někdo poradí, tak by bylo stejně lepší, aby jste věděla i podrobnosti, které vám určitě každý neřekne. Aratingy jsou poměrně hlučné druhy papoušků. Podle mého nemají moc dobré vlohy k mluvení. Krmivo je stejné jako u všech ostatních papoušků. Ovoce, zelenina, Zrniny pro střední druhy papoušků. Odčervovat nebudete muset jen v případě, že by jste aratingu chovala ve venkovní voliéře, například přes léte. Prostě když bude v kontaktu ze zeminou. Možná by nebylo špatné kontaktovat nějakého chovatele arating a zjistit od něj nějaké informace.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Alexandr maly
Dobrý den. Nevím zda odborně poradím, ale pokusím se poradit. Uvedu nejdříve příklad ze kterého by jste si mohl něco vzít. Přijela ke mě pani pro dokrmeného papouška a ukazoval jsem ji ochočeného senegalce mazla, kterej, ale napadá všechny lidi kromě mě. Mého otce kouše do ucha. Pani k němu přišla nastavila prst papoušek si přelezl vylezl ji po ruce až na rameno a vůbec nekousnul. Nekousnul ji z jednoho důvodu. Ptáci totiž VYCÍTÍ strach. Pokud uvidí, že se jen trošku bojíte, nebo to vycítí, tak Vás napadne a proto mu musíte ukázat, že nemáte vůbec strach a proto, když Vás občas kousne nesmíte mu dát najevo, že to bolelo a že se ho bojíte. To samé udělala ta pani u mě měla velice dobrý vztah k papoušům a prostě se nebála ani v podvědomí to ptákovi nedala najevo a proto ji nekousnul. Dále jde o to, že Alexandři malý mají jinou mentalitu než ostatní papoušci. Jsou to letci a od přírody nedůvěřivý ptáci pokud se tedy bavíme o alexandrovi malém a proto je obtížné je ochočit pokud nejsou ručně dokrmeni a nemají dobrý vztah k lidem. Takže tito ptáci jsou poměrně plaší. Jsou to letci a proto by měli mít prostor k létání, ale pokud ho chcete ochočit, tak doporučuji ho umístit do menší klece a upravit mu jídelníček, tak aby neobsahoval příliš tučnou stravu, takže vynechat podávání černé slunečnice. Maximálně podávat bílou, nebo žíhanou slunečnici v menším množství a podávat ovoce. V menší kleci by měl rychleji skrotnout. Musíte mu předkládat pamlsky a pomalu ho učit, že se ruky nemusí být a proto na něj vlídně mluvte a pomalu se snažte co nejvíce ruku přidbližovat až se ji přestane bát.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Krmivo pro korelu
Dobrý den. Pokusím se taky trochu přispět. Černou slunečnici nepodávejte. Už jsem viděl reportáž v televizi, kde pani rádoby chovatelka doporučovala krmit korely výhradně jen černou slunečnicí pry jim chutná nejvíce. Ano to je pravda, ale obsahuje moc tuku a potom dochází k problémům s játry. Byl jsem u jednoho chovatele, který tvrdil, že si odrovnal celý chov jen kvůli podávání převážně černé slunečnice. Takže černou slunečnici nepodávám vůbec. Pokud mají ptáci dostatek pohybu v prostorné voliéře, tak se nemusíte tolik obávat. Většina chovatelů doporučuje raději bílou, nebo žíhanou slunečnici, ale vůbec si neuvědomují, že tato slunečnice obsahuje taky poměrně vysoké procento tuku, ale pravdou je, že obsahuje méně tuku než černá slunečnice. Proto doporučuji slunečnici dávat opravdu jen málo a pokud nemají ptáci prostornou voliéru, tak černou vůbec nepodávat. Zrniny se dají nakoupit na burze. Já poslední dobou nakupuji například SMĚS STŘEDNÍ PAPOU� EK BÍLÁ a potom přikoupím další směs, kde je místo bílé slunečnice žíhaná slunečnice a obě dvě směsi pak míchám dohromady, protože v té směsi kde je žíhaná slunečnice se najdou jiné zrniny než ve směsi, kde je bílá slunečnice. Většinou směsi tvoří různé druhy prosa převážně tedy žluté, červené někdy se najde i směs kde je zelené proso. Dále je to konopné semínko, kardi, oves, slunečnice bílá, malá i velké, slunečnice žíhaná malá i velká. Dále ve směsi občas je i pohanka a podobné zrniny. Čim více je ve směsi tím lépe, ale doporučuji ptákům podávat menší dávky zrnin, protože mají ve zvyku si vybírat ty největší a nejtučnější zrniny a menší zrnyny ponechávají bez povšimnutí. Důležité je dbát na čistotu zrnin (neměli by obsahovat přiliš mnoho prachu) Co se týká černého bezu, tak doporučuji vybírat stromy co nejdále od silnice a vždy si větve prohlídnout jestli nejsou znečištěna od trusu venkovního ptactva (jednu dobu jsem bidla omýval vařící vodou a drhnul kartáčem) Bobule můžete podávat podával jsem jak čerstvé, tak sušené, někteří chovatelé si dělají zásoby na zimu a zamražují bobule do mrazáku. Ale musíte počítat s tím, že bobule hodně barví, takže bidla a celé chov. zařízení i misky budete mít špinavé. Někteří chovatelé tvrdí, že ptáci mají černý trus což nemohu potvrdit. Listy nepodávám, protože mám obavy, abych si nezanesl nějakou nemoc do chovu, proto doporučuji pořádně prohlídnout aby nebyly od trusu. Dále je nepodávám z důvodu toho, že je potom větší nepořádek v kleci či voliéře, ale teď jsem podal větvičku černého bezu i s listy alexandrum rudohlavým a mile mě překvapilo, jak se s velkou chutí vrhly na listy. Samec si vzal listí do nožkya okusoval je. Samice si dokonce ulomila celou větvičku i s listy a odešla na jiné vzdálenější bidlo a v klidu listy pojídala. Co se týká ořechů, tak můžete podávat například vlašské ořechy, ale doporučuji jen velmi málo, protože obsahují hodně tuku. Pro korely je můžete rozmaškat do zrní, nebo je rozmixovat na menší částečky. Dále občas můžete koupit v obchodě lískové ořechy, nebo mandle, ale taky doporučuji jen velmi málo a pro korely rozmixovat na menší částečky. Burské oříšky taky mohou, ale pozor! Jedině nepražené a každou skořápku raději skontrolujte jestli je ořech v pořádku a nemá nějakou plíseň. Pokud budou nějaké další otázky, tak se klidně ptejte.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Alexandr maly
Alexandr není vhodný pro rodinu s malým dítětem. Je to temperamentní tvor, je hlučný, dokáže si štípnout a může být zbytečně ze strany dítěte stresovaný. Vhodný papoušek na mluvení není snad žádny je to individuální. Pokud se chceme ale bavit o papouškovy, který má určitě vlohy k mluvení, tak by to mohla být andulka, korela a další druhy, ale nečekejte žádné zázraky.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Krmivo prp mládata
Dobrý den s tímto krmením mám více než dobré zkušenosti a jsem s ním spokojen. Ve vašem případě není problém v krmivu, ale v prodejci. Musíte být pozorná a číst si spotřební lhůtu. Přeci když jdete nakupovat do obchodu tak se pro jistotu podíváte do kdy se má výrobek spotřebovat. Ano teď bylo období kdy prodejci doprodávali staré zásoby a krmivo, které mělo poslední měsíc do konce spotřebné lhůty, ale prodejci na tuto zkutečnost upozorňovali a krmivo bylo značně zlevněno na 130 Kč další měsíc opět prodejci upozorňovali na toto krmení a dále nabízeli nové krmivo, kde byla v pořádku spotřební lhůta, ale toto krmivo, už stálo 180 Kč. Toto krmivo, které má konec spotřební lhůty se ještě může chvili používat, ale musí se dobře skladovat a připravená směs okamžitě skrmovat, takže neexistuje, žádné uschování nespotřebované směsi do ledničky a podobně na pozdější krmení. Vyzkoušel jsem i směs Nutribird, ale tu nedoporučuji a nikdy více si ji nepořídim. toto krmení je hodně řidké a mláďata ho špatně přijímají. Jsou chovatelé, kteří jsou s tímto krmením spokojeni. Já jsem spokojen s Kaytee. Dále jsou samozřejmě lepší a kvalitnější směsi, ale zde, už si musíte připlatit je to například ručně dokrmovací směs od firmy Zupreem a podobně, ale jak píši cena je vyšší.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Alexandr maly
Dobrý den o ochočování ani neuvažujet. V dnešní době se prodávají ručně dokrmené mláďata, která jsou ihned při odběru od chovatele ochočena a lezou po rameni a podobně. Alexandr je poměrně hlučný papoušek má větší intenzitu hlasu. Cena za ručně dokrmeného papouška je vyšší než za odchovaného pod rodiči (plachého). Agapornis škraboškový je taky poměrně hlučný, ale z vlastní zkušenosti vím, že je éně hlučný než například známější agapornis růžohrdlý. Já osobně bych nedoporučil ani jednoho z těchto papoušků. Doporučil bych například nejméně hlučného Alexandra rudohlavého z celého druhů Alexandrů. Jinak s Agapornisi růžohrdlými mám zkušenosti takovou, že jsou to pěkní, legrační a zvláštní mazlíčci, takže toto by mohlo být i podobné i u agapornise škraboškového. Já být váma, tak se rozhodnu podle toho, který papoušek se Vám více líbí, protože každý má nějaké klady i zápory. Alexandr malý má trochu jiné uvažování, takže v pozdější době například v pubertě by se mohl začít prosazovat a mohl by štípat a pokud by jste neměli určité zkušenosti, tak by se papoušek mohl zkazit a měli by jste doma malého teroristu, ale pokud se Vám líbí a máte odhodlání tak proč ne. Pokud je odhodlání, tak jde všechno.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: Alexandr maly
Alexandr rudohlavý je velice rozšířený a často chovateli podceňovaný. Jeho cena stále klesá. Cena se pohybuje kolem 1000 - 1500 Kč za ptáka odchovaného pod rodiči. Vy budete potřebovat dokrmené mládě, které se pohybuje okolo 2500 - 3000 Kč. Není tolik hlučný, jako alexandr malý není vůbec náročný na prostor a přijímá jakoukoliv stravu. Mám sním velice dobré zkušenosti. Chovám dva páry a v prosincu předložím budky a měli by hnízdit. Mláďata nejsou ani moc atraktivní, ale jakmile ptáci dosáhnou 2,5 let až 3 roků, tak se plně vybarví a jsou překrásní. Doporučil bych pořídit samce, ale málokterý chovatel dělá testy na pohlaví. Já pokud se mi podaří odchov budu dokrmovat a popřípadně dělat i testy, protože samečci jsou ve 3 letech pěkně zbarveni. Nikdy jsem neměl snimi problémy. Chovatelé říkají, že jsou zvědaví a často se s člověkem co je denně krmí sblíží natolik, že pojídají pamlsky od něj přes pletivo z ruky.
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Kategorie: Papoušci, téma: rady pro začátníky v chovu
S agapornisi mám zkušenost právě nějaké dokrmuji. Co vás zajímá ptejte se. Přikládám fotku.
  • Obrázek
Hicks Hicks 1576 příspěvků
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 20 (celkem 1576)