Aktuálně: 5 091 inzerátů172 505 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 05.12.2007, 10:38:41 xxx.xxx.29.179
Může. Samička může snést vajíčko na zem - to v lepším případě. Ale také v ní může zůstat a pak se to musí řešit, protože jí hrozí i smrt. Měla jsem stejný problém. Bylo by lepší je rozdělit než budou starší a třeba je nechte spolu jen mimo klec - když létají. A nebo jim raději dejte budku a vejce pak odstraňte (až je snůška celá). Také můžete zkusit klec přearanžovat, třeba je to zabaví a přestanou.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 03.12.2007, 13:02:50 xxx.xxx.29.171
Já se také chystám dát do voliéry jezírko. Myslím, že je důležité, aby bylo mělké a asi ho raději budu na noc nějak zakrývat, aby se tam po tmě neutopili. Myslím, že je to bude moc bavit :-)
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 03.12.2007, 12:56:20 xxx.xxx.29.171
Přípravek Selemektin neznám, takže nemůžu poradit. Já jsem vždycky aplikovala Ivermectin jen jednou, ale to byla vždy jen začínající vápenka. Pokud je vápenka v horším stadiu, tak nevím jak často. Určitě bych se poradila s veterinářem.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 27.11.2007, 15:51:36 xxx.xxx.29.171
Klec by měla být delší než vyšší. V kleci s průměrem 30cm nemůžou ani přelétávat z bidla na bidlo. A drží se co nejvíš, tudíš prostor dole skoro nevyužijí. Moc nechápu "taktiku", kterou uplatňujete - trestat je za to, že se nevrátí do klece? Nemyslím, že to andulky pochopí. Lepší by bylo je do klece nalákat na něco, co mají rády a nebo je prostě chytit, ale ne "za trest" nepouštět ven :-( . To, že pak pár dní nechtěli ven - možná měli z minula špatnou zkušenost. Chce to trpělivost !!! S tím koupáním - zkuste jim dát vetší mělkou misku s vodou a s umytými listy pampelišky nebo trávy, ne moc vody. Většina mých andulek se hned vykoupe. Ty vaničky, co se prodávají jsou malé a andulky se do nich nejspíš bojí vlézt. Rozprašovač má rádo jen pár mých andulek, ostatní před ním prchají. Je to individuální.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 27.11.2007, 08:57:35 xxx.xxx.29.163
Modrá je samička a žlutý vypadá na samečka. Ale chtělo by to lepší fotku ozobí. S tím "hádáním" - zkuste jim v kleci přearanžovat větve, hračky, atd. někdy to pomůže. A plastová bidýlka opravdu nahraďte dřevěnými. Větve např. z jabloně, černého bezu, očistěte a omyjte horkou vodou. Andulky je milují - já jim je dávám i s kůrou (hodně dobře umyté) a všechny andulky je hned ozobávají :-). Také je možné, že se andulky "hádají", pokud je klec malá. Jaké má vaše klec rozměry? A jak často jsou andulky puštěné, aby se proletěli?
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 27.11.2007, 08:45:01 xxx.xxx.29.171
U hmotnosti záleží na druhu andulky. Výstavní andulky bývají větší a většinou víc váží, "normální" andulky váží méně. Pokud je vaše andulka "normální" typ andulky, měla by vážit asi mezi 28g - 50g. 20g už by bylo hodně málo. A víc než 50g může být příliš, ale záleží na typu. Andulka může být i křížená normální x výstavní a může být vetší než normální andulka, a potom by mohla vážit o něco víc. Obézní andulka může mít problém a létáním a když sáhnete na její hrudní kost, bývá obrostlá tukem. Když jí zajistíte dostatek pohybu a ne moc tučnou stravu, neměla by být obézní. Myslím, že pokud ji máte v zimě v chladnější místnosti, může začít víc jíst.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 26.11.2007, 09:05:40 xxx.xxx.29.179
Já myslím, že o pořízení jakéhokoli zvířete do rodiny byste si měli být úplně jistí vy (dospělí). Dítě se sice na ptáčka rádo podívá, ale starat se o něj nebude - to musíte vy. Takže bych si určitě zjistila o andulkách vše, co mohu, než se rozhodnu. I malá a levná andulka je živý tvor a potřebuje péči a pozornost !!! Určitě bych si nepořizovala zvíře pro roční dítě - za pár let už mu andulka tak zajímavá nepřijde a co se s ní pak stane? Zamyslete se nad tím prosím, ať tím pak nemusí trpět andulka. Andulky žijí mnoho let. S těmi alergiemi nevím, ale v peří jsou roztoči a někteří lidé na ně mohou mít alergii.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 25.11.2007, 10:22:02 xxx.xxx.183.213
Nasla jsem jmeno toho oleje na vapenku, co mam od veterinare (spec. na exoty), je to Ivermektin 1%, a me vzdycky zabral (davam ho pod kridlo).
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 24.11.2007, 18:47:41 xxx.xxx.183.213
S tim pozdejsim lihnutim - myslim, ze je to mozne, pokud je snizena teplota - tak se lihnuti muze o par dni oddalit. Ale problem muze byt i v necem jinem.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 23.11.2007, 16:25:43 xxx.xxx.29.187
S tím líhnutím později nevím, mělo by to být tak 2 dny po sobě. Ta samička na obrázku je hodně mladá - pár měsíců. Je to ta, která má vajíčka? Jestli ano, v tom bude ten problém.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 23.11.2007, 09:10:22 xxx.xxx.29.179
Chov v hejnu má i svá rizika. Klec/voliéra je přece jen omezený prostor, to v přírodě není. Stává se, že si andulky navzájem rozbíjí vejce nebo zabíjí mladé. Nebo bojují o budky. Mělo by být více budek než párů a všechny stejně vysoko. Ale co vím od chovatelů, tak je bezpečnější chov v párech. Mít chovné klece blízko sebe, tak se andulky sliší. Ale i jediný pár může v pohodě hnízdit.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 22.11.2007, 15:18:07 xxx.xxx.29.179
Věk je v pořádku. Tak snad budete mít s ostatními vejci více štěstí. Znám případy, kdy andulky prostě mladé zabíjeli nebo nekrmili, i když bylo vše v pořádku, některé to prostě dělají a neměli by být znovu v chovu. Ale snad to není váš případ a andulky to příště zvládnou lépe :-) Přeju hodně štěstí. S naklíčením vám nepomůžu, mě se to skoro vždycky hned zkazí :-(. A možná bych teď odstranila z klece hračky - "aby se samec více věnoval rodině".
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 22.11.2007, 08:33:09 xxx.xxx.29.163
A jak jsou andulky staré? Andulky by měli být tak rok, rok a půl staré, dřív by se neměli nechat hnízdit. U mladších andulek je větší riziko problémů.Ale také by neměli být příliš staré. Možná mláďata nekrmili (měli plná volátka?), nebo je jeden z rodičů mohl zabít (mě kdysi mladý samec zabil 2 mladé a jedno zmrzačil), atd. Ale mláďata mohou uhynout z mnoha důvodů. Také by hnízdící pár měl mít klid, některé páry mohou při rušení přestat krmit nebo mláďata zabít. Je lepší dát krmení blíž k otvoru budky, aby to samice neměla daleko a můžete jí zkusit dát do budky klas senegálského prosa. To by mohlo pomoci, pokud mladé nekrmila. Hlavně, pokud mládě uhyne a v hnízdě jsou další mlaďata nebo vejce, co nejdříve mrtvé mládě odstraňte, rychle se rozkládá a mohlo by to ublížit dalším vajíčkům/mláďatům. To první vajíčko možná rozbili, protože nebylo oplodněné.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 20.11.2007, 13:24:48 xxx.xxx.29.171
Jestli si trhají peří, to nevím, ale na samotu určitě trpí každé zvíře. Asi by možná bylo lepší mít potom dvě korely - můžou být i stejného pohlaví. Aby měli jeden druhého než přijdete domů. I tak mohou být ochočené.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 20.11.2007, 12:55:00 xxx.xxx.29.187
Nevím, co Vám přišlo kruté? Ta aplikace pod křídlo? To se jen kapne z injekce (bez jehly samozřejmě) pod křídlo, protože tam je velká žíla a tak se přípravek přes kůži vstřebá do systému a působí zevnitř. Našla jsem foto pokročilé vápenky - myslím, že to mluví samo za sebe. Určitě bych to jen tak nenechala, ale šla bych na veterinu.
Obrázek
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 20.11.2007, 12:44:46 xxx.xxx.29.179
Já myslím, že "naše" zimy jsou pro papoušky moc chladné. Možná, pokud je nějaká mírná zima, tak ano, ale v Australii jde teplota tak k -5C a ne -25C jak někdy u nás. Já bych to určitě neriskovala - to nemůže být ani pro zdravého papouška dobré.
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 20.11.2007, 12:37:14 xxx.xxx.29.179
Já je mám ve vnitřních voliérách a protože jsou v nich nově, tak jim v noci svítím, aby nepanikařili - protože to tam ještě neznají. Ale jinak jim přes den nepřisvěcuji, ani v zimě - mají dostatek denního světla. Ale v noci přisvěcuji, jen tak aby viděli, protože bez světla mi často v noci panikařili, lekali se (mám andulky a korely, nevím jestli to dělají i jiní papoušci)
Zebra
Zebra (138 příspěvků) 20.11.2007, 12:31:15 xxx.xxx.29.179
O samotě chovaný papoušek (i korela) potřebuje Vaši pozornost. Hračky, atd. jsou určitě důležité, ale papouškovi společníka plně nenahradí. V přírodě žijí v hejnech a pokud ji budete mít o samotě a nebudete jí věnovat dostatek pozornosti, korela bude nešťastná. Alspoň když přijdete z práce/školy, tak korelu pusťte z klece, aby se prolétla (až si trochu zvykne na nové prostředí, ne hned po koupi) a věnujte se jí (hraní, ochočování, atd.)