Aktuálně: 5 594 inzerátů168 305 diskuzních příspěvků17 659 uživatelů
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 05.09.2008, 17:57:11 xxx.xxx.178.82
Jedná se o syndrom poruchy snášky, zde může být způsoben nedostatkem vápníku (to vylučujete), věkem nosnic, onemocněním vejcovodu - zprvidla nahlazení (ale na to ještě není dost zima a mokro). Pak je možnou příčinou nadbytek živočišných bílkovin v krmné dávce. Slepice je nabuzená k vysoké produkci vajec a "vypuzuje" je z vejcovodu dříve, než se stačí obalit vápennou skořápkou.
Zkuste se, prosím, podívat na www.ifauna.cz ; rubrika drůbež, nemoderovaná diskuze - do vyhledávače si zadejte drcené kosti. Je tam velice dlouhé diskuzní vlákno věnované výživě nosnic a upravení krmné dávky.
reakce je pro Veroniku Cápalovou.

A teď pro Sum:
Slepice jsou celkem dost promořené salmonelami, holubi trichonomiádou, oboje je navzájem přenosné. Plus chlamidie.... Vize holubi v horní části voliéry a slepice oživují dno je hezká, ale nebude fungovat. Když se vám podaří mít opravdu zdravé jedince, tak vás čeká nelehký úkol zajištění vyrovnané krmné dávky slepicím a vymýšlením jejího podání tak, aby se slepice příjmem krmiva zabavily. A samozřejmě volba vhodného plemene. V holubech se moc nevyznám, do voliéry bych asi volila anglické páviky starého typu (ale to je moje osobní nostalgie) a ze slepic nějaké klidné zdrobnělé plemeno. Nejsnáze by jste asi sehnal brahmámky. Ale opravdu, již z hlediska zoohygieny, odlišné stravy, vámi uvažovanou kombinaci nedoporučuji. Zkuste se pouvažovat o kombinaci dvou holubích párů s odpičným temperamentem, nebo, když trváte na dvou odličných druzích k holubům dát na oživení dna křepelky. Jsou to sice také prvotřídní šikanistky, ale vzhledem k poměru hmotnosti obou druhů máte šanci, že nějaké holoubě odchováte.
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 24.06.2008, 20:00:57 xxx.xxx.178.82
chce to buď laskavější zacházení se slepicemi, nebo větší výběh, nebo dva kohouty. Hejníčko si rizdělí na dvě a zaměstnají se hlídáním sebe navzájem.
Při vstupu do voliéry s jedním kmenem jste pro silněji teritoriálně založeného kohouta vetřelec a chová se zcela přirozeně.
Pokud je svědkem hrubšího zacházení s jedinci svého hejna - třeba víc protestující slepice při kontrole hnízda, nebo nucená porážka harémové favoritky z vás dělá v jeho očích nepřítele horšího než je potkan či jestřáb. A to neuvádím brakování......
Empiricky jsem zjistila, že pipiny si opravdu pamatují a tak nějak nejsou blbé
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 17.04.2008, 22:55:54 xxx.xxx.178.82
podle hřebínků se mi zdají asi o dva měsíce mladší. Ale již ve věku 18 týdnů jim můžete začít dávat komletní směs pro nosnice. Kuřičky vám "dělal" někdo známý, nebo jsou z pojízdného slepičince? (prodej drůbeže z auta). Celkem záleží na tom, jak byly krmené jako kuřata. Ve 24 týdnech by měly vážit každé 1190 g živé váhy a dostávat k pastvě cca 100g kompletní směsky denně. Umíchat ze statkových krmiv vyváženou stravu pro nosnice je fuška.
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 26.03.2008, 23:04:22 xxx.xxx.178.82
Jo, je jaro, tak si kupte pět hybridek těsně před snáškou. Ony tak do tří týdnů ponesou a počkejte si na přelom léto -podzim, až budou chovatelé prodávat svoje přebytky. A projděte se po nějaké výstavě drobného zvířectva, co by se vám líbilo. Jestli vás rozněžní zakrslé slepičky, tak se jich nebojte, v poměrně hodně nesou při malé spotřebě krmiva.
A ještě k hybridkám. Krmte kompletní směsí pro nosnice plus výběh. Na pšenici a máčeném chlebě opravdu neponesou.
A když už někdo zmínil vlašky, tak ke koroptvím slepicím při ranní hygieně přidávám i kohouta
Obrázek
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 26.03.2008, 22:57:32 xxx.xxx.178.82
Tuláček - Chov hrabavé drůbeže.
? - Drůbež na farmách a v drobném chovu
Také doporučuji raději čistokrevné slepice než hybridky. Ale jaké pro ně máte podmínky? Zděný kurník má své výhody, ale dřevěný postačí. A jak výběh? Voliéra nebo volně po dvoře? Jaké máte zdroje krmiva? Kolik slepic plánujete? A chcete jen vajíčkové kulomety nebo taky aby masíčko na majdu bylo? A kde bydlíte? Nemyslím adresu, ale jestli jste v kopcích s tuhou zimou nebo někde kde rostou meruňky a při mínus pěti brečíte, že Sibiř hadr.... Počítáte s odchovem kuřat a chcete aby kvokaly nebo budete problém líhnutí řešit líhní?
Moc otázek, že.
Taky jsem větší část života prožila ve velkém městě. Burankou jsem sedmým rokem
Obrázek
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 23.03.2008, 19:20:00 xxx.xxx.178.82
Lehce dezinformační Encyklopedii slepic jsem si momentálním pominutí smyslů objednala v Knižním klubu.
Jo, papír křídový, obrázky hezké, kalendářík chovatele se dá upravit na naše klimatické podmínky.
Zkuste se podívat po publikacích pod kterými je podepsán pan Tuláček, Šonka... Třeba Tuláčkův Chov hrabavé drůbeže je pro začátečníky skvělý.
A kolegyňky, chovatelky, zkuste sebrat odvahu a výřečnost a poptejte se, kde v okolí je nějaká místní organizace Českého svazu chovatelů. Celoroční příspěvek vám rodinnou kasu nezruinuje a zcela jistě najdete "patrona", který vám v začátcích pomůže. Radou, kontakty na jiné chovatele..... Kurník a výběh si musíme halt dělat samy. A taky, zajděte se podívat na www.ifauna.cz rubrika drůbež A udělejte si na to volný večer. Než se proklikáte přísěvky, tak to bude chvíli trvat. Ale nuda to nebude.
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 23.03.2008, 10:42:04 xxx.xxx.158.156
hedvábnička je vynikající kvočna. Křepelčí vajíčky sice mají úžasně pevnou poskořápečnou blánu, ale přece jen hmotnost křepelky a hedvábničky.....
Podsazovat bažanty moc nedoporučuji. Ne kvůli tomu, že by nevyseděla, ale protože bažantíci jsou celkem choulostiví a mají specializovanější potravní nároky. Bacílek, který kuře odežene mávnutím křidýlka, bažantě bací do mrtva.
Mít bažantíky a slepice v kupě se mi nejeví jako dobrý nápad.
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 19.03.2008, 22:27:43 xxx.xxx.154.112
předpokládám, že se tzv "hadí" vejce vyskytuje jen u jedné slepice a ostatní jsou normální.
U slepic, zejména u plemen s vysokou snáškou /hybridky rekordmanky jsou nejtypičtějším příkladem/, se i při kvalitním výživovém stavu vyskytuje syndrom poruchy snášky. Je to souhrnný název pro různé projevy abnormalit ve snášce. Zpravidla tím trpí jedna nosnice v hejnu, není to zlozvyk, není to přenosné a ostatní nosnice.
Zkuste vypozorovat, která to je, oddělit jí a krmit "hůř". Tedy snížit trochu bílkoviny - dát jen směs, a přidat vápník - omítka, skořápky, vápenný grit.
Ale babičkovsky selské řešení je polévka z oné nebožačky. Ono se poruchy ve snášce stejně objevují těsně před koncem snůšky.
Krev na skořápce je, protože je velké a obtížněji prochází kloakou. Stejný jev můžete pozorovat i u prvních vajíček - tzv. kuřecích.
Absence tvorby skořápky je, že žloutková koule prochází vejcovodem příliš rychle a nestačí se vrstvou vápníku obalit.
Krmíte více než dobře, bohatě by stačila jen směs a pastva
Martina
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 18.03.2008, 14:49:01 xxx.xxx.151.95
To je trošku problém. Pokud pod názvem Barbie prodávají už křížence pižmovky a bílé kachny, tak mladí nebudou. K této doměnce mě svádí termín husokachna. Jestli ale prodávají pod názvem Barbie nějaký finální hybrid z kachen - ponejvíce z pekingských, tak by jste se potomků mohl dočkat.
Ale pro domácí výrobu mulardů vám doporučuji kačera pižmovky a kachnu rouenky. Výsledné kačeny budou mít lehce nad 3 kg po očištění a kačeři nepůjdou pod 5 kg. Sádla minimum. Při opačném křížení by jste měl větší hmotnostní rozdíly mezi pohlavími.
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 14.03.2008, 13:40:19 xxx.xxx.178.82
Aha, Dani, vředění je stav, kdy zapnu líheň, nechám jí nahřát, vložím do ní vejce, natahuji si budíka na otáčení a s napětím čekám prvních pět, šest dní do prosvětlení a vyřazení neoplodněných vajec To je pro okolí ještě pohodička. Pak nastává druhá fáze, od prosvětlení na zjištění oplozenosti k prosvětlení na přendání na dolíhňové lísky. Ke značnému napětí jak to dopadne, se ještě přidává , zda jsem je při prvníp prosvěcování nepodchladila, nebo nepřehřála, jestli zaznamenaný překmit nebyl na vejcích měřený (nikdy nebyl, ale ci kdyby...), jestli darebáci energetici bez upozornění nevypnuli proud, když jsem byla v práci... A vrcholí to ve dny očekávaného klování. Jestli mají dost vzduchu a dobře mi funguje ventilace.... a milion dalších obav no a to jsou dva dny, kdy manžel jezdí k mamince.
Ale je to jen u prvního líhnutí v sezóně - líhnu i 10 cyklů, ale to je s postupným nasazováním vajec. Normálně zažínám v půli února a končím klubáním v půli června.
Vloni mě potrápila aspergilla, už vím jak jsem k ní přišla, tak jsem udělala snad vše na její likvidaci, nasadila jsem celkem pozdě a mám plnou hlavu jestli jsem plíseň zlikvidovala doopravdy ze všech mikropórů zařízení líhně a jestli jsem desinfekcí neotrávila vajíčka.
No a tyhle všechny obavy, očekávaný možný nezdar, skoro měsíční jediné téma rozhovoru - inkubace, a těsně před klováním ozývající se bolest žaludku manžel shrnul do odpovědi, proboha nevřeď. A tak jedním slovem shrnul mojí krátkodobou každoroční nesnesitelnost.

K té teplotě. Líheň jsem si vymyslela sama, protože cenově dostupné byly malé a velikostí vyhovující zase nemravně drahé. Mám ruční otáčení vajec, ale nucenou ventilaci. Při určení teploty jsem vycházela z poznatku, že pod slepicí se pohybuje teplota na vejcích 33,4 – 38,8°C (to je střed 36,1°C!?!) (autor Havlín, tuším Začínáme s chovem) a že teplota pro líhně s nuceným oběhem 37,6 – 37,8°C
Protože mám lehce předimenzované keramické topné těleso, tak má i větší tepelný doběh - teplota se ještě chvíli zvyšuje i po jeho odpojení termostatem a na druhou stranu i jeho reace na sepnutí je drobně zpožděná. Proto mám nastaveno 37,2 °C a teplota prostoru líhně mi kolísá od 36,8 do 39,5 až 40,3°C ale je to teplota v proudu vzduchu kolem lísek. Ve středu prostoru - měřeno přímo na vejcích mi osciluje kolem těch 37,6.
Nevím jak máte líheň závislou na teploté okolí a nevím jakou máte konstrukci líhně a nevím, kde je umístěný teploměr, nebo čidlo snímající teplotu.
Obecně je smrtelná teplota pro zárodky nad 42°C, vysoká teplota při líhnutí vyvolá předčasné klování a slabá kuřata, nízká teplota při inkubaci zase vleklé klování, slabá ulepená kuřata, špatně uzavřené pupky.
Zárodky první třetinu líhnutí teplo akumulují, pak je vyrovnaný stav a od druhé poloviny inkubace začínají teplo vydávat.
Zkuste si dneska teplotu pohlídat, jak se vám pohybuje v průběhu dne. Třeba jste jen přišla ve chvíli, kdy už bylo topení vyplé, ale těleso setrvačností dobíhalo.
Jejda, to jsem se zase rozkecala. Nějak si to přeberte, odhoďte balast a nevřeďte.
Martina
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 14.03.2008, 10:44:52 xxx.xxx.178.82
ještě, pro pečlivky. Líhnuté kuře je po mámě hybridce a kohoutovi pámbu ví (měla jsem mix kříženců zakrslých plemen) a suché kuře je plemeno pánubohu se povedlo. Rok před tím jsem dostala krabici týdenních kuřat od kamaráda s tím že neví kdo je máma a kdo táta, byl jsem půl roku nemocný a žena mi to hodila dokupy aŤ tak nelítá s kýblem krmení. Nechala jsem je ze sportu dospět a na jejich vajíčkách jsem testovala líheň vlastní konstrukce, než se pustím do čistého plemene
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 01.03.2008, 10:08:39 xxx.xxx.178.82
z překmitů teploty v líhni jsem při prvním líhnutí byla na větvi a vředila neuvěřitelně. Teploměr se záznamem nejnižší a najvyšší hodnoty registroval 29°v jedné krajní poloze a 45°v druhé. Ale pak jsem si uvědomila, že minimum bylo sejmuto po vložení orosených vajec a maximum byl krátkodobý překmit, jak se topné těleso snažilo dorovnat na nastavených 37,7°.
Jinak pro uklidnění. Teplota hnízda při přirozeném líhnutí pod kvočnou osciluje mezi 33 a 39°C.
Ale pokud líhnete zároveň vodní drůbež s hrabavou a nedesifikujete vejce i líheň formaldehydovými výpary, obávala bych se kontaminace líhně plísněmi.