Aktuálně: 5 139 inzerátů172 348 diskuzních příspěvků17 714 uživatelů
Mil@n
Mil@n (420 příspěvků) 10.07.2008, 09:39:11 xxx.xxx.90.130
Vlastní zkušenosti

Dobrý den,
Chtěl bych se s vámi podělit o zkušenosti z chovu papoušků. Sice mám teprve jen andulky, korely a zebřičky, ale už jsem nějaké informace o chovu papoušků posbíral a doufám, že budu stále jen a jen chytřejší. Většinu věcí někteří skoro všichni znáte. Tento příspěvek jsem napsal, abych do začátku poradil nováčků v chovu těchto překrásný a vynalézavých zvířat.

Začnu tím jak rozeznat pohlaví u mladých andulek. Jak už jistě víte, tak dospělý samec andulky má modré ozobí a samice hnědé nebo růžové. U mláďat je to jinak. Samečci mají fialové ozobí a samičky bílé, ale i někdy tam naspodu ozobí mají slabě modrou čáru.

Nyní budu psát z vlastní zkušenosti jak se andulky a korely vyrovnávají s deštěm ale i jiní papoušci. Jistě papoušky před deštěm někteří schováte domů nebo je přikryjete nějakou plachtou. Toto jsem také dříve dělal, ale je to chyba! Papoušci totiž mají moc rádi vodu. Vždycky když začne pršet, tak moje andulky vylezou nebo přelétnou na pletivo a nastaví bříško, aby jim na něj pršelo. Po dešti vypadají jak zmoklé slepice, ale to ničemu nevadí.

Tento odstavec bude o přeměně barvy peří po postříkání vodou. Když máte modrou andulku a postříkáte jí vodou, tak se její peří přebarví na černou, ale jen na tak dlouho než uschne. Takové přeměňování barvy jsem ještě vypozoroval u bílé andulky. Bílým andulkám se taky peří po postříkání vodou zbarví do černa, ale zase jenom do doby než uschne.

Teď něco ke korelám. Může se stát, že samice neustále oklovává samcům chocholku ale také jiným samicím. Tuto samici mám, ale s tím se nedá nic dělat jedině samici prodat.

Jak rozeznat pohlaví u korel to zajisté určitě skoro všichni znáte, ale píší to hlavně pro začátečníky. Jsou tři způsoby jak rozeznat samce od samice. První způsob je podle ocasu. Samice tam mají vlnky, ale samci mají ocas jednobarevný (toto však neplatí u mutací albino a lutino). Další způsob je podle zpěvu. Samci melodicky zpívají, což se o samicích říct nedá, ty mají hlučný pronikavý tón. Třetí možnost je podle tvářiček. Samice mají nevýrazné tváře, ale samci je mají pěkně červené. Všechny uvedené metody kromě zpěvu se poznají až po přepeření.

Ještě jedno menší upozornění! Pokud chováte papouška např. pár rosel v menší voliéře a právě vám sedí, tak je nikdy nepřendávejte do větší voliéry, aby vám neslezli z vajíček. Když chováte třeba andulku, tak jí moc neměňte prostředí, aby vám neumřela.