Aktuálně: 5 024 inzerátů173 617 diskuzních příspěvků17 744 uživatelů
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 12.02.2011, 09:11:58 xxx.xxx.31.1
Ahoj všichni,Renatce děkuji za pochvalu, jsem ráda ,že se ti moje fotky líbí.Ráda fotím a pak aspoň vím jak mám co staré. Morky asi už cítí jaro, krocan chodí pořád načepyřený, mokrka se stále ozývá. Měla jsem smůlu, když jsem zabíjela lošká kuřata morek jedno mně ulítlo ze dvorka na střechu a je fuč. Doufám že si někdo pochutnal. Loni nasedala v březnu v dubnu přišla škodná a všechno zlikvidovala . Tak doufám že mě to letos epotká. Už někomu morka snáší?Já je mám ještě pořád v zimním ubytování.
Obrázek
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 05.12.2010, 19:15:25 xxx.xxx.31.1
Ahoj Leni, tak už jsme s tím chovatelem mojí morky mluvili.Má je tak jak jsem si myslela,žádnej kurník nic. Zimují a spějí všechny na stromech, v létě jako v zimě..Jí zabíjela jen jednoho koráka loni toho černého jak je na fotkách. Po vykuchání, bez vnitřností a křídel vážil 5,60 Kg.Mám váhu jen do 3 kg proto jsem jej měla naporcovanýho. Stejně jsem jej připravovala po částech. I když teda vážil jen tak málo v porovnání s váhou kterou uvádíš, nepřipadal mně nijak podvyživený. Byl slušně osvalený a i stehna jsem dělala na dvě části. Nevím přesně jak byl starej, protože nebyl z mého chovu,ale těch 6 měsíců už mít musel. Moc jsme si teda pochutnali, i když teda měl jen tak málo. Nebo je to tím, že by uváděli tu váhu ještě u nekuchaného zvířete? S brojrerama nemám vůbec žádné skušenosti u žádné drůbeže. Myslím že tyhle moje nebudou určitě větší nežli ten minulý kohoutek. Zatím ahoj
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 29.11.2010, 13:56:52 xxx.xxx.31.1
Ahoj Leni, mně o žádné černohlavosti nikdo nic neříkal, tak ani nevím že bych měla něco preventivně přeléčit. Nedělala jsem s nimi nic. Krocana mám od pani ktrá si tenkrát brala moje chovné kačeny když jsem je rušila. Byla jsem ráda, že jsem je nemusela zabíjet. Dala mi tenkrát 10 morčích vajec, ale většina byla čistá. Odchovala jsem jen to jedno kuře- a byl z něho morák kterého mám v chovu. Dvě další morečky asi ve věku 4 měsíců mám od manželova kamoše ale zase to byli kohouti až po dalších výměnám jsem získala tu jedinou slepičku-morku.Tenhle chovatel má mimo morek, ještě hejno slípek, kačem, ovce, králíky a nutrie. -ty teda jsou v kotci a králíci v králíkárnách. Všechno ostatní se pohybuje společně ve velkém výběhu. Já tam byla jen dvakrát a nijak moc jsem se o to jak a kde co nocuje, ale vyložene žádný kurník tam jsem neviděla.všecko to posedávala po stromech .Byl tam jakýsi seník -jednou mně dával slámu na stlaní, proto tohle vím. Snášeli mu tam slípky a taky tam seděla kvočna. Už jsem řekla Pepčovi aby se jej příležitostně zeptal jak ty morky zimuje a jestli je má někde zavřený. Já nic podobnýho jsem neviděla. Moje loňské kuře bylo jen tak navolno, mezi slípkama a zimovalao na trámech pod půdou .Přitom se ve dne brouzdali se slipkama po zahradním výběhu ve snehu. Morka sedí na vejcích přibližně o týden dýl nežli slepice. Taky slepičí vekce mají někdy tenčí skořápku. Mně se to nestalo, ale ten tatkův známej říkal že mu slepičí vejce morka rozmáčkla. Mně se ta slepičí vejce vylíhla taky. Ale šla by taky nechat jí třeba dát jen těsně před líhnutím slepičí vajíčka z líhně. Když bys jí přidávala na celou dobu sezení, musíš vědět přesně kdy nasedla morka a o ten týden později. Výhodou u morky je to, že nevstává s vylíhnutými kuřaty hned první den jako slepice. Seděla již na vylíhnutách kuřatech ještě 2-3 dny v budce a ty kuřátka slepičí měly čas se dolíhnout i když to nestlihla najednou s morečkami. Nevím kde bydlíš, muj syn si bral dvě kuřata-morky k sobě a chtěl by to taky skusit. Určitě by se mu morka od tebe hodila do chovu,ale jestli bydlíš daleko nešlo by to. On je z Nevojiv u Bučovic. Já jsem z Ivančic u Brna. Jakmile budu něco vědět o zimování znovu napíšu. Ahoj Karen
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 28.11.2010, 14:31:46 xxx.xxx.31.1
Ahoj Leni, co se týká chovu morek, nevím co je správný ,můžu ti jen říct jak jsem to dělala já. Na druhý pokus jsem odchovala ještě 9 krůťat, v lednu budou mít 6 měsíců. Z lítání mám taky strach, i ty křídla jsem stříhala, ale nikdy se nepokusily přeletět plot. Možná je to tím, že by se musely rozbíhat do kopce a to je asi těžší.Výběh na zahradě nemám nijak velký a vede na půdu. Tam sedají na trámech a slepice jsou pod nimi na dvorku dolním. Možná i to ukojí jejich touhu po nocování ve výšce. Co se týká odchovu tak mám jen jeden pár, krocan se celou dobu držel nahořa na zahradě a půdě, morka hnízdila dolke.Dokut jen snášela slezla si sama dolů a po snešení vejce zase odešla za krocanem nahoru. Mám s nimi dohromady i slípky a ty snášeli i k morce do hnízda, dokut neseděla prostě jsem cizí vejce vybírala,ale jakmile nasedne dávám jí do vchodu budky mřížku ,aby ji tam nezanášely slepice. Stejně jsem to dělala i když nasedla slepice. Je potom nutný večer až slepice jsou v kurníku mříž otevřít aby se mohla vyvenčit a zavřu to až ráno.Morka měla svoji budku v malé ohrádce na tam vysokou podestýlku. Určitě nesmíš prvních 6 týdnl pustit morku ven musí mít tu podestýlku takových 10 nebo i víc cm vysokou a být pod střechou. Až se jí to vylíhlo dala jsem na výběh ještě i zakrytí aby jí tam nemohly skákat slepice, mladým by vše vyzobaly. Co se týká nějakého očkování tak to já nevím nic jsem nedělala,jen dávám vitaminy pro drůbež do vody. S určováním pohlaví jsem měla taky velké problémy. původně jsem chtěla jako to máš ty 2 slepice a moráka, ale několikrát jsme to měnily a nakonec jsem byla ráda že mám aspoň jednu a nadbytečnýho krocana jsme snědli.Teď tak v těch 4-5 měsíci to už poznávám podle braavic na hlavě. Kohout je má větší. Krocan měl už druhé hnízdo a pořád žádnou štětku ,ta mu vyrostla až letos koncem léta. Tady se můžeš podívat jak jsem chovala toho mého prvního kohoutka s kuřátky a jak letos pokračoval už jako otec. http://karelex1.rajce.idnes.cz/A14_Chov_krut_r.2009%2C2010%2C/ Teď jsem nakonec ráda že mi nezůstalo všech 15 krůťat ,teď co už nemám trávu zrní do nich jen padá, dvě krůtičky jsem dala synovi, ale i těch 7 žerou jak hejno slepic.
Obrázek
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 22.07.2010, 20:14:17 xxx.xxx.31.1
Já bych řekla ,že by mohlo jít o křížence na Araukány. Loni jsem jich měla několik v rukách.Mají hřebeny různé i velké a některé měly i ty modré nohy po Araukáně. Křížence v chovu nemám,ale prý tu modrou barvu po Araukánách snáší všichni,
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 22.07.2010, 20:01:00 xxx.xxx.31.1
Odebírala jsem jen brzy z jara, kdy ještě v noci a k ránu mrzlo. V pozdější době je to zbytečné. V prvním hnízdění jsem nechala v hnízdě jen 3-5 vajec,která jsem označila a čerstvé vzala pryč. Až na ta v hnízdě sedla vyměnila jsem je za dobrá.
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 22.07.2010, 19:43:47 xxx.xxx.31.1
Tohle tema jsem objevila až dneska, Událost se stala již víc jak před měsícem. Morka mi vyseděla 6 svých a 6 slepičích kuřat. Když měla kuřata týden, do rána zmizly.Jedno živé krůtě jsem našla prochladlé za prknem a dvě pohozené u slípek.Nebylo vidět,žádné poškození. Považovala jsem to za práci potkana,protože jsem dřív ve stejném výběhu mívala kačenu s mladými a občas se jedno stratilo. O asi týden později byla do rána vtažená slípka v kurníku za prkna .Byla bez hlavy jinak nic. Kurník jsem zavřela a dala tam jedové granule na potkany. Slípky nocovaly ve výběhu a za pár dnů bylo po další.Zase bez hlavy.Tenkrát jsem ještě nevěděla ,že tohle dělá kuna. Postupně jsem přišla o 6 slepic. Posledním dvěma jsem začala do rány vtírat jed na potkany a aby mi ji neodnášeli uvázala jsem návnadu na špagát. To už granule v kurníku nemizely,ale ze začátku je něco konzumovalo. Ta škodná spořádala dvě slepice tímto způsobem dochucené jedem. Na místě kam si je odtáhla jsem návnadu každý den vracela znovu s dávkou jedu. Pak přestala nívnada mizet.Po čase mi pošla jedna z koček, určitě se otrávila, ale jestli to všechno měla na svědomí ona nebo se jen na konci přiživila to už se nedovím. Už je to měsíc a něco. Morka má další kuřata.Vylíhlo se jich 15 včera tři pošla zbytek vypadá dobře. Ve středu jim byl týden.V tom věku jsem o první hnízdo přišla. Ani slípky už neubívají a už se vrátily do kurníku. Na fotce jsou z prvního hnízdění dvě mrtvá kuřata krůťat které jsem ráno našla
Obrázek
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 29.05.2010, 18:40:37 xxx.xxx.31.1
Pro p.Frantu, mě teda nepřišlo, že by jim něco scházelo .Do poslední chvíle byla všechna čilá, běhala za morkou a skovávala se pod ní. Samostatně již chodila ke krmítku.Měla jsem je jen ve výběhu na vysoké podestýlce je pod střechou. Krmila jsem teda směs pro odchov kuřat, to pro krůťata tady neměli. Sháněla jsem to,řebříček dávám taky, ale o zelené stála jen, stará.Kuřata o něj nejevila ještě záje, .Jen ten přídavek do vody jsem neznala. Myslím si ,že kdyby mi je sedmý den nepochytalo něco, že bych je byla odchovala. Co nadělám. Snad jsem se toho" pytláka "už zbavila. Po kuřatech jsem ještě přišla o 5 slepic . Nejdřív jsem použila granule a pak jsem vnadila jednu z těch zabitých slepic. Dneska třetí den se nic neděje. Zabitou slípku jsem potírala jedem .Tak snad je pokoj. Ještě počkám do uterka to už bude 14 dnů. Morka včera začala znovu snášet.
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 21.05.2010, 22:46:22 xxx.xxx.31.1
Jo a kekrůtím kuřátkům je dobré mít kuřátka slepic. Krůťata jsou nešikovná a kuřátka je naučí zobat. Tady jsou fotky z loňského mého odchovu krůtěte ,zbylo jen jedno letošní kohout. http://karelex1.rajce.idnes.cz/13_spolecny_odchov_krutat_a_araukan/
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 21.05.2010, 22:42:27 xxx.xxx.31.1
Tak to vás musím zklamat, zatím nesnáší. Viděla jsem že se začínají znovu pářit. Ale odchov krůťat bez kvočny je náročný na teplo. Do 6 týdnů nesmí jít ven. Já měla v loni k malému výběhu přidanou bednu s lampou a vedne v noci jsem jim tam topilažárovkou.Musí mít pod sebou prkna a na něm vysokou podesttýlku. Po vylíhnotí musí mít pod lampou kolem 38 °C .(První tři dny na nich kvočna pořád seděla).Nesmí se dostat do vlhka ..Už si nepamatuju přesně předepsanou teplotu v odchovně, jen si pamatuji že z těch 38 klesala každý den o 2 °CLoni jsem si to někde našla na netu,teď to už tak přesně nevím. Jo a kačení vejce nechci, ledqa nějaká slepičí,ale to není nutný. Já loni kačky musela zrušit, sousedi si stěžovaly. Myslím,že mail je v profilu ahoj Karen
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 14.05.2010, 22:51:41 xxx.xxx.31.1
Tak to šlo celej tejden.Byla radost se na ně koukat.Víc fotek je tady na Rajčeti http://karelex1.rajce.idnes.cz/14_Chov_krut/ Přesně za týden jsem ráno našla ve výběhu jen jednu mrtvolku a zoufalou morku. Další mrtvé krůtě bylo odtažené mimo výběh. Nevím co sežralo 10 kuřátek ale nepřežilo ani jedno. No jistě musel to být nejspíš potkán, protože nahoře nad výběhem nocoval jejich otec - krocan. Tak se stará vrátila na zahradu ke krocanovi a nezbývá mi nežli doufat ,že se to příště už nestane. Zavřít je na noc nemám kam.
Obrázek
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 14.05.2010, 22:44:00 xxx.xxx.31.1
Kuřátka morka vyseděla vodila je společně se svýma krůtičkama.První3 dny z nich neslezla,jen kuřátka časteji nežli její vlastní se chvílemi kolem ní batolila.Bylo to moc krásný a i šikovnější. Kuřátka jsou šikovnější, hned zobají co vidí - to krůtičky jsou trdla a co jim někdo neukáže ,je nenapadne zkusit. Třetí den odpoledne začala morka vyvádět mladé z hnízda. tak jsem budku oddělala - kuřátka se do ní nedokázala sama vrátit.Postupně se naučila všechna samostatně běhat a zobat .Morka byla moc pečlivá máma
Obrázek
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 05.05.2010, 13:31:16 xxx.xxx.31.1
Včera a dnes do rána se vylíhla první moje letošní drobotina. Morka seděla pečlivě a líhnutí jsem čekala až dnes a zítra. Do hnízda jsem o 14 dnů později přidala 10 vajec od slepic. Mám 6 krůtiček a 5 kuřátek ráno vylíhlých jedno bylo ještě naklubaný.
Obrázek
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 22.03.2010, 14:17:56 xxx.xxx.31.1
Myslela jsem to tak ,že snáší každý druhý den, ale už to změnila .Druhého krocana jsme snědli ještě v zimě.A ještě bych potřebovala vědět, jestli mám vejce odebírat a pak vrátit najednou. Mám je totiž do kupy se slípkama a snáší do jednoho hnízda - mají jich několik, ale nesou do jednoho.Při sezení má slepice na budce mřížku aby ji tam nezanášely ostatní, s krůtou to mám v plánu stejně.Vypouštím ji ráno a večer.
Obrázek
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 07.12.2009, 13:11:06 xxx.xxx.31.1
Děkuji všem co se snažili mně pomoct a něco naučit. Tak podle noh rozdíl moc nevidí,ale ta vrázčitost je skutečně u té co má být holka menší. Přitom ta holky je o měsíc starší nežli kohout z mého chovu. Tak snad už mám spoň tu jednu jistou.
Ještě jednou dík. Karen
Karen Válková
Karen Válková (52 příspěvků) 05.12.2009, 23:57:30 xxx.xxx.31.1
To já pořád řeším jak poznat jestli je to holka nebo kluk.Podle tý štětky to teda u mne nejde. Ty nemají žádnou štětku ani dospělí co už odchovávali letos kuřata ji nemají. Když jsem k němu šla naposledy je vyměnit tak jsem se schválně dívala. Hudrování -jo to jsem slyšela.Myslím že i ten můj už hudroval. Jistě je kohout ten černý a ten menší-můj.Ta další má být holka .Je stejně stará a od stejného chovalele jako ten černý.Nestaví ocas ani jsem ji neslyšela hudrovat,jen ta hlava mi připadá stejná.Tak v nejlepším případě mám dva samce a jednu holku. NO budu muset černýho zabít. Škoda.Ta napravo má být holka
Obrázek