Aktuálně: 5 090 inzerátů172 511 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 23.04.2010, 22:03:39 xxx.xxx.226.3
To Alexandra: budu oponovat jelikož má ráda přírodně zařízenou volieru, tak jsem již zkoušela vše od jehličnanů, větví s listama, mega drny (nelíbí se mi totiž "betonárka"),jenža po čase je nutné vše vyměnit...pokud to chce mít člověk fakt hezký, tak to znamená co měsíc plundrovat les....keříky, drny, větve s listama a přes zimu? Co tam dát aby to vypadalo pěkně? Momentálně mám ve zkušební době tři umělé závěsy (filodendron) ve volieře, dva píchlé jako trsy v kulatině smrku a jednu ve výšce očí mezi budkama. Sranda ovšem je,že mi i ty umělé listy vrabčáci oštipují, dobré je to, že se do toho schovají a chrápou v tom v noci.Takže bych se umělotině nebránila, ale....musí se to umět vybrat a instalovat s citem...ale asi stejně za čas ji očešou:-))
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 22.04.2010, 20:37:40 xxx.xxx.226.3
Také mám dřevěnici pro andulky a korely, zvenku jsem natírala Luxol Extra.Zevnitř ničím.Není potřeba.Jinak nevím ,zda je dobrý nápad dávat dohromady zebřičky a andulkama a korelama. Také o zebřičkách uvažuji,ale do samostatné bednové klece,jsou přeci jen zvědavé a mohli by obtěžovat andulky v budkách. Korely: podobná situace...samička 09 a sameček 08, moc se k sobě nemají....neřeším to, na radu zkušených to nechávám na přírodě....a nezbývá než čekat :-)
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 21.04.2010, 23:00:38 xxx.xxx.226.3
Moje rady ber, prosím, s rezervou...mám teprve ani né roční zkušenosti, ale co se vybavení týče..dost experimentuju,,teď s umělýma kytkama.Pokud chceš vědět víc, i jak to u mě vypadá zadej si do vyhledávače tady na foru: stavba dřevěné voliery.....všecko je tam nafocené a popsané :-) Držím palce..
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 21.04.2010, 20:11:04 xxx.xxx.226.3
No jasně že hobliny, o pilinách jsem ani nepípla:-), to by skutečně byla blbost jak trám, už kvůli prašnosti.Jak tak koukám na ty tvé voliery..výlety...máš-li tam zem a nechceš.li tam beton nebo dlaždice a máš.li těch papoušků jen pár a máš čas na to se s tím "mazlit", tak pořádně tu zem udusej a na lehce posyp pískem, jen slaboučkou vrstvičku.Jednou za týden nebo dle uvážení dětskýma hrabičkama uhrab shrab bordel a jednou za měsíc stahni všechen písek a vyměň.Bude to vypadat přírodně, upraveně,a ptáci budou nadšeni.Ale jen za předpokladu toho, že se té čistotě budeš mít čas věnovat:-)).Já mám pod těmi hoblinami cihly,ale budu taky betonovat, kvůli podhrabávání myší.....ale stejně pak na beton přijde písek nebo hobliny...podle toho co bude:-)
Obrázek
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 20.04.2010, 20:15:35 xxx.xxx.226.3
Já měla nejdříve ve volieře písek, teď se mi nějak nedostává, tak jsem tam dala čisté!! hobliny z měkkého dřeva a zatím si je nemůžu vynachválit. Předesílám, že do voliery mi neprší.Křepelky se v tom rádi rochní, andulky probírají a celkově to vypadá velmi čistě a upraveně.Dobře se to smete, spálí v kotli a šup tam čisté (truhláře mám přes ulici):-)
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 19.04.2010, 19:49:51 xxx.xxx.226.3
I já se přidám..jsem pro zachování samostatného webu Papoušků.Takový ten chovatelský mix už najdete leckde, ale takhle pěkně vedený web s jedním zaměřením..málokde.
A souhlasím s Orinou....pokud by byla chovatelská sekce...registrovat pod vlastním jménem a příjmením, zaslat poštou ověřovací kod na uvedenou adresu (klidně si poštovné zaplatím)a myslím, že ani ostatním chovatelům ochotných diskutovat na úrovni by to nebylo proti strsti ?? tím by se ty stupid dotazy celkem "regulovaly" a pro diskutování by tam měli přístup jen registovaní...neregistrovaní by mohli jen vyhledávat a číst.
Co vy na to?
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 10.04.2010, 21:58:32 xxx.xxx.226.3
Nemám bohužel uvedené papoušky, ale 4 páry andul, 1 pár korel a 4 ks křepelky.

Rok:2009
Rozpis: Zařízení: 5.298kč
Ptáci: 2.300kč
od 13.7.2009 do 31.12.2009 30kg krmení : 1.916kč
Celkem rok 2009(5měs.od pořízení): 9514kč

Rok 2010: zařízení: 0 kč
Ptáci: 250kč
od:1.1.2010 až 10.4.2010 27kg krmení :1.067 kč

krmení: směsi pro drobné exoty, žíh.slunečnice, mák, lesknice, dost senegalských klasů...ovoce v ceně nemám....+-120kč za rok: jablka, salát, hrušky, brokolice.

Toliko mé skromné účetnictví.Návratnost...zatím nulová :-))
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 10.04.2010, 21:45:48 xxx.xxx.226.3
Vy mi snad čtete myšlenky:-), chtěla jsem sem už dávno napsat klady a zápory.Takže postupně: velikost je 2,20*1,70*2,20, tuším, že někde v tom popisu je to přesně.Mám tam 4 páry andulek, jeden pár korel a na zemi 4kousky křepelky čínské. Kočky neřeším, páč na dvoře mám čubinu, která si voliery nevšímá (voříšek) ,ale kočky k nám díky tomu nelezou, protože má přístup kolem téměř celé voliery.Tam kde přístup nemá, jsem dala dvojité pletivo, ale stejně je to na sever, tak tam je teď zvenku natlučený koberec a časem ,až bude práce a korunky, zruším jedno pletivo zvenku a dám tam dutinkový polykarbonát.Odchovy zatím nemám, čekám na lepší počasíčko a hlavně chci ještě spodek vybetonovat,pak teprv budou mít celkově klid a otevřu budky.Nikam v tomhle ohledu nespěchám:-), byť to zní divně.
Nevýhody: krajinky se dost seschly, takže to pobití zevnitř palubkama je nezbytnost, jinak by tam táhlo.
Už teď vím, že by voliera měla být větší , ráda vevnitř tvořím "přírodní "prostředí a nemám moc prostoru:-)),každopádně delší určitě.
Podlahu musím vybetonovat, mezi cihlama se mi tam prohrabali myši a užírají ptákům krmení a smrdí to tam myšinou, což nesnáším....
Díky tomu, že je dřevěná je mnoho přístupových cest pro myši, každopádně lepší je pletivo menší než mám já 16*16, tou 16ctkou snadno prolezou.Ale oni si štrádují i po dřevě zvenku, takže to je celkem velká nevýhoda.
Dveře nemají bezpečnostní zádveří, zatím mi nic neuletělo, i když tam cpu velký pařezy a šutry, ovšem je to otázka času,takže to bych tam aspoň 1m ještě udělala, kdyby byl prostor.
Proti kočkám udělat dvojité pletivo, obojí natřít na hnědo, lépe se přes to kouká a na jedno pletivo buď vnitřní nebo venkovní udělat rám, aby se dalo ev.vysadit a prostor mezi pletivy zamést,vydesinfikovat....
Další nevýhodou je, že jak se blíží hnízdění, tak kde co mohou, tak andulky oštipují, jestli by náhodou nešla udělat díra :-)).Ovšem nedevastují, je to takové jemné oštipování...
Nutno jednou za dva ,tři, čtyři roky zas natřít balakrylem,aby to mělo vizáž:-)
Trochu horší na dezinfekci,kor při vápence a jiných urputných roztočů...


Výhody: celkem levné pořízení, rychlá stavba (pokud je dobrý počas),dobře mi to zapadlo do prostoru, cokoliv jde přišroubovat zevnitř:bidýlka ze smrku, úchyty a tak, bez nutnosti vrtání, sádrování..tedy větší variabilita vnitřku, v létě to dřevo zatím krásně voní, lze kdykoliv jednoduše zbourat, bez základů, nebo přistavět bez velkých zásahů do vzhledu (o čemž uvažuji, ale manža o tom neche ani slyšet):-))

Je to o tom se o to víc starat, kdo má papoušků víc, tak by to asi nechtěl, právě kvůli dezinfekci, údržbě...ale já mám čas, tak si s tím hraju.Když to te´d sepisuji, tak to má víc nevýhod než výhod, ale já bych neměnila za beton, taky proto, že toho mám málo.

Pokud by jste si chtěla popovídat, najdete mně celkem pravidelně na chatu tady na papoušcích (večer) nebo funguju na emailu :-))

Přeji hodně štěstí při stavbě a vychytávání "much"
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 08.04.2010, 20:16:55 xxx.xxx.226.3
Tak já se také přidám: mám jednoho samečka a tři slepičky, vpuštěné odzačátku najednou spolu.Před týdnem jsem zahlédla samečka jak obštastňuje všechny tři slepičky!! Tedy si nevybral jednu, ale všechny:-)) Spávají také všichni pohromadě a pokud jim dám moučné červy, tak samaeček volá postupně všechny tři samičky.Mám to z pozorování.takže né vždy to musí být podle knížek:-))
Obrázek
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 05.04.2010, 20:01:09 xxx.xxx.226.3
Jeden pár korel může být s andulkama.Ono záleží hlavně na ptácích..v konečném závěru. Pokud je dáte dohromady..bude voliera pestřejší a korelám to nijak neuškodí:-)
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 24.03.2010, 07:50:07 xxx.xxx.226.3
Tak já budu trochu zpátečnická.Na ifaunu jsem přestala chodit, protože je to tam..nu řekněme roztříštěné, spousta kategorií, byť mě zajímajíi rybičky, koně, psi a papoušci začínám dávat přednost pouze konkrétním webům.Jako je tento a proto tu to mám ráda.Stejně jako u ryb akvarko.cz, na těch spec. webech se víc kumulují lidé, co je dané téma hodně zajímá.Toť můj názor....já jsem pro tento web s novými funkcemi , líbí se mi a jssem tu spokojená:-)
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 10.03.2010, 20:42:45 xxx.xxx.226.3
No nejsem odborník, křepelky mám od loňska od července.Také je mám u andulek a korel ve venkovní volieře.Mám tři samičky a jednoho samečka a je to v pohodě.Za úkryt je dobré mít kus kůry nebo si sehnat v lese velký trs trávy.Mám je také ve volieře, tedy ty trsy, ale přecházím na trsy umělé.Dobře se omývají od trusu "horních" ptáků, jsou stálezelené a úkryt poskytují také dobře, už také proto, že se dají dobře vytvarovat "podloubí" kde rády křepelky sedávají.toliko mé postřehy:-))
Obrázek
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 08.03.2010, 20:53:32 xxx.xxx.226.3
Na Vánoce 08 jsem dostala nový kompostér, celý rok jsem poctivě třídila odpad a plnila a plnila. V létě 09 mi manžel postavil volieru asi 3m od kompostéru.A tak jsem mohla zbytky od ptáků také krásně recyklovat.Jenže..ouha, do kompostéru se nastěhoval párek myšiček. I což, mávla jsem nad tím rukou, sežerou zbytky, je tam toho dost, tak co. Jenže podruhé ouha...ty myšice bláznivý začalo pálit dobré bydlo a přestěhovaly se mi do voliery.Jasně, že podlaha z cihel a tak kutaly a kutaly, až si vyhrabaly super labyrint ve spárách.Průser byl v tom, že se tam objevily v těch krutých mrazech a to se prostě nedalo betónovat.A tak jsem vyhlásila myší válku.Do děr jsem zatloukala stanové kolíky..podhrabaly se.Nacpala jsem tam jed ... sežraly a vrhly se na zrní. Dávala pastičky..těm se ale elegantně vyhnuly.A pak mě napadla spásná myšlenka.Páč si na mě už zvykly, že jsem ve volieře dost často, už ani neutíkaly, jen zalezly za kůru a čekaly, až zas odkráčím.Tak jsem na podlahu natáhla starou gumu z kravína a nechala jen kousek volný nad spárou..nu myšky si tam udělaly díru a já čekala a čekala.Když zas po těch oblevách dnes přišly mrazy, vzala jsem konývku a lila a lila studenou vodu do myší díry.Za chvíli vylezla úplně mokrá myšice..na to já hup a pomocí akvarijní síťky byla moje.Ještě jsem to zopakovala dvakrát a tři úlovky byly mé. Sice to bylo na celý den, furt tam chodit..ale s výsledkem jsem spokojena. Jestli je tam ještě nějaká..uvidím zítra podle sežraného zrní.Pozitivum vidím v tom, že křepelky, které jsem občas nechtíc v honbě za myší naháněla také ,si už tak zvykly, že když vlezu dovnitř, tak mi lezou v klidu pod nohama v dřepu. Sice to zas až tak s papoušky moc nesouvisí, ale já se musela prostě někde pochlubit. Co ty sežraly ptákům zrní a jen ve třech..no hrůza. Ale boj je snad na nějakou dobu u konce..a šance byli vyrovnané..jo mám dobrý pocit. A co vy, jak lovíte myšice?
Obrázek
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 13.02.2010, 21:43:24 xxx.xxx.226.3
Tak další pokračování (nebudu zakládat nové téma),pár fotek teď ze zimy přelom 09/2010.Voliera do 3/4 zabublinkovaná, keramické misky vyměněny za dětské plastové (když v nich voda zamrzne..nepraskají), voda měněná co cca 1,5-2hod.Můžu si to dovolit ,jsem na MD:-).Travnaté drny zůstaly, jen jsem pod ně dala silnou vrstvu hoblin.Využívají je pro zahrabání křepelky.V těch nějvětších mrazech (tady měřeno -22C) se všechny 4 drží přes noc u sebe, přes den normálně šmejdí po potravě. Stejně tak andulky a korela se na noc stěhují do střední části voliery na "strom" mezi listí.Z voliery bylo odstraněno (co šlo) všechno kovové.Ptáci se zatím těší dobré kondici.Jen musím dát za pravdu..podlahu je lépe udělat betonovou.nechala jsem na podlaze cihly a na zimu se mi mezi spárou prokutala do voliery malinkatá myška.Mě ani ptákům moc nevadí...ale vždycky večer jim sežere veškerou slunečnici, což mě trošku krká.Takže na jaře se bude dělat nová podlaha .Krmení dostávají vícero druhů a větší množství.Střecha pod náporem sněhu dobře drží a když fouká ve volieře se nehne ani lístek.Tož uvidíme věcí příštích......
Obrázek