Aktuálně: 5 593 inzerátů168 302 diskuzních příspěvků17 659 uživatelů
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 13.03.2012, 16:51:32 xxx.xxx.38.222
Nemocný tygr se pohybuje volně mimo výběh mezi návštěvníky, za dřevěným!!! plotem jsou další tygři, útočící na návštěvníky, není to zrovna příjemný pocit, zvlášť pro znalého chovatele, který ví, co se může stát
Obrázek
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 13.03.2012, 16:33:52 xxx.xxx.38.222
Pár KR ve výběhu cca 1,5 x 1,5 m, jediná police, na kterou se oba ani vleže při odpočinku nevejdou, potrava se háže skrz oka pletiva do výkalů a zbytků potravy - nemožnost úklidu. Jeden z rysů nepřežil.
Obrázek
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 13.03.2012, 16:18:44 xxx.xxx.38.222
Nejen pochybná exhibice jistých chovatelů na jiném webu, ale i události posledních týdnů(napadení chovatele lvicí, uprchlý rys ostrovid ze soukr. chovu, smrt ocelota a potrat ocelotky u obchodníků se zvířaty a další) mě přiměly k založení tohoto tématu. Čím déle chovám šelmy a čím více pronikám do problematiky jejich chovu, tím více zjišťuji, že chov šelem není skutečně pro každého a zákonné podmínky pro chov těchto zvířat jsou nedostatečné. V podstatě je třeba mít v pořádku jen potřebné doklady a tím to končí - člověk může chovat svobodně vlastně co chce, třeba i slona. Nikde ale není dáno nějakým předpisem, jakým způsobem je třeba vést chov šelem, jak velký mají mít výběh atd. Pro velikost výběhu existuje pouze doporučení, což v praxi některým nezodpovědným chovatelům umožňuje chovat šelmu i v malé kleci. Pokud by byly zcela jasně určeny rozměry výběhu pro danný druh, jeho vybavení a bezpečnostní opatření, způsob krmení, stanovena potřebná konkrétní veterinární péče atd. atd., pak by nedocházelo v tak velké míře k případům, jako je vytrhávání drápů šelmám, aby mohly být v blízkém kontaktu s návštěvníky, nevytvářely by se pochybným křížením tzv. pološelmy, nemnožily by se případy útěků šelem z důvodu špatného zabezpečení či neodborné manipulace s nimi, nepářily by se zcela vědomě za účelem zisku z koťat ochočené šelmy s neochočenými, samice by odchovávala mladé sama(s výjimkou lvů) jako v přírodě a ne ve skupině s ostatními jedinci svého druhu, kteří mláďata zabijí nebo je zabije ze stresu sama matka, nebyl by k vidění ocelot chovaný v kleci po králíkovi či rysi v přepravce pro kočky, 2 pumy na 6m2, nedocházelo by k trvakým zdravotním postižením z důvodu špatné stravy či neodborně vedeného umělého odchovu, k náhlým a zbytečným potratům ze stresu u zcela zdravých zvířat, vyloučily by se případy, kdy si šelmy navzájem ukousnou kus končetiny nebo celý ocas, protože mezi výběhy jednotlivých druhů šelem úplně cybí ochranná zóna a jsou nalepené na sebe jeden vedle druhého, a to nemluvím o ochranné zóně okolo celých výběhů z hlediska bezpečnosti návštěvníků, bez které není např. chov v Polsku povolen. Neexistovaly by případy, kdy si chovatel teprve po 20!!! letech chovu sežene veterináře a po celou tu dobu v klidu nechává zvířata umírat, nebyli by k vidění 3 tygři nacpaní v jedné maringotce atd. atd. Je toho mnoho, čemu by se dalo zabránit. Osobně si myslím, že by nebylo od věci zavést pro budoucí chovatele zkoušky ze základních znalostí praktického chovu a krátkou povinnou praxi u vytypovaných zkušených chovatelů či v zoo Chov šelem je náročný především z hlediska prostorových a finančních možností. Jistěže soukr, chovatel má oproti např, zoo tyto možnosti značně omezené(vše si financuje sám), ale není-li schopen a často ani ochoten predátorům poskytnout přiměřené podmínky k životu, pak nechť si tato zvířata nepořizuje. Bohužel velmi rychle se množí případy, kdy si šelmy pořizují lidé z důvodu obchodování s nimi pod rouškou zájmového chovu, takž i na koupi a prodej těchto zvířat by mělo být v rámci zákonem danných podmínek pamatováno. Ač jsem sama chovatelkou šelem, musím konstatovat, že šelmaři se nemohou rovnat např. s chovateli práků či jinými a mají co dohánět. Z mého pohledu by zákonné a závazné podmínky pro chov šelem měly být výrazně zpřísněny z výše uvedených důvodů. Osobně bych nepovolila ani chov pouze 1 kusu(vždy jen pár), který brání u těchto ohrožených druhů reprodukci(pomíjím časté psychické a zdravotní problémy takových jedinců). Jistě, tímto by vymizeli tzv. mazlíčkáři, ubylo by nekalých obchodů a zúžila by se značně chovatelská základna(zůstali by jen poloprofesionální chovy), ale v tomto případě se ptám: O KOHO ZDE VLASTNĚ JDE? O uspokojení potřeb člověka nebo zvířete? A zde pár příkladů, jak by chov šelem neměl vypadat!!!
Obrázek
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 12.03.2012, 15:08:37 xxx.xxx.38.222
Nevím, v jakém pořadu jste to slyšel(můžete sem dát odkaz?), ale přijde mi to dost nepravděpodobné. Jestliže rozeznají různé chutě, proč by neměly poznat tu sladkou? Moje šelmy mají všechny rády šlehačku a když jim dám dvě misky - v jedné člehačka neslazená a v druhé sladká - tak si vždy vyberou tu sladkou. Kdyby nerozeznaly sladkou chuť, jak píšete, bylo by jim jedno, kterou zbaští. A co teprve, když dostanou sladký pribináček nebo jiný krém, to se mohou i zalknout, jak jim chutná:-)
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 12.02.2012, 14:05:10 xxx.xxx.38.222
Pro M. P. Animals: Vezmu to taky po pořádku - předně zde nehodlám tvrdošíjně obhajovat svůj názor, protože kdo bude chtít začít s velkou kočkou, tak s ní stejně začne. Já se svým názorem spíš snažím upozornit na různá úskalí, která hrozí a vysvětlit, proř je lepší začít s malou šelmou, a nejde jen o jejího majitele, ale i o tu šelmu samotnou, na to by se nemělo zapomínat. Začínala jsem s oceloty, výběh sice nebyl dělený na 2 části, ale to proto, že oceloti byli ochočení a úklid jsme vyřešili jinak. Na noc jsme je na vodítku odváděli za námi do domu, kde mají svou vybudovanou místnost, ráno před odchodem do výběhu se prostě uklidilo venku a po odvedení ocelotů i uvnitř. Navíc jsme postavili další malý výběh, který byl volný a byl k dispozici samici v době, kdy odchovávala mládě. Takže pro oceloty mám hned tři prostory. Ale chybě jsem se nevyhnula:-(. Pro rysy mám výběh nedělený a že je to velký chyba, jsem zjistila, když jsme čekali odchov a najednou nebylo místo, kam umístit samce. Bylo to vekmi rychlé poučení a všechny další výběhy už jsme stavěli dělené. Taky musí chovatel počítat s odchovy, i když jsou u šelem zřídkavé, takže např. výběh u gepardů mohu rozdělit v případě potřeby na tři části mobilním plotem. Bohužel i v zoo dělají tyto chyby, a to i v nových projektech, což mi v jejich případě nejde do hlavy. Taky chovatel nikdy neví, koho v budoucnu do výběhu umístí, může dojít ke změně druhu v něm, takže pro mě je samozřejmé , že výběh musí být dělený. S očkováním s Vámi souhlasím, nácvik je velmi důležitý a zvíře se naučí poměrně rychle. Vlastně jste napsal totéž, co já, jen jinými slovy. Chytání do podběráku je myslím jasné - velký stres pro šelmu a úspěch není zaručen, takže tohle nikdy. Troufám si říct, že už za ty roky chovu šelem nějaké zkušenosti mám, přesto bych si nepořídíla třeba levharta. Ne proto, že bych jeho chov nezvládla, ale právě proto, že vím, jaká úskalí při chovu hrozí, a je jedno jestli jde o malé či velké šelmy. Logicky je u těch velkých vše náročnější a složitější a těch nečekaných problémů se během chovu může vyskytnout opravdu hodně, proto bych já osobně nikdy nezačala s velkou šelmou, ale vyzkoušela si chov nejdříve na malé, což jsem i udělala.
Obrázek
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 09.02.2012, 22:00:50 xxx.xxx.38.222
Já si dovolím taky jedno přirovnání: je rozdíl učit se plavat v bazénu s instruktorem a skočit jako neplavec do rozbouřeného moře 5 km od břehu. Tak asi takhle je to i s těmi šelmami.
Obrázek