Aktuálně: 5 143 inzerátů172 462 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů
mah
mah (188 příspěvků) 31.08.2008, 01:28:11 xxx.xxx.156.4
Ted popíši svou zkušenost u andulek. Je mi 18 a okolo papoušků se pohybuji ty 3 roky. Když jsem začínal- jeden pár, opravdu povedenej, měl jsem ho donedávna a takových pěkných kusů nemám ani polovinu (čímž nechci říct že ostatní nejsou pěkní, jen vyzdvihuji první párek), tak jsem od něj dochovával 1-2hnízda ročně. Normální snůšky byly 5-7 z toho mladý většina. Jelikož jsem měl samici od kamaráda, probíhali později výměny za odchovy,atd... tím jsem neměl tolik odchovů k prodeji a bylo to snazší. Taky to, že o papouškách všude a s každým kecám a tak udám i na pokec (třeba mojí paní učitelce Fyziky ze školy :-D). No, ale jak říkám ne všechny jsem časem, i od jednoho páru, udal a tak přišli na slovo burzy. Dojel jsem a bylo mi líto mrňousky prodat výkupcům a tak jsem šel ´´nahoru´´ do haly, kde se prodávají papoušci (jezdím do Hodonína proto nahoru- hala je v podkrovní části velké budovy). Mladé to nebyly špatné a ceny nebyly přemrštěné, lidi procházeli a prohlíželi. Ale když už došlo na potencionální prodej, začali lamentovat že to je moc za takové degeny a že to si máme strčit někam,... Dnes už vím, že se snažili jen oškubat malý ´´blbý´´ kluky o pěkný mladý, ale tehdy jsem pár kusů prodal za tu cenu co jsem měl a šel to raději hodit do výkupu. Tam mi řekli stejnou cenu jako dospělým a nikdo se mne nesnažil odrbat proto že jsem byl mladý. Pozice mladého co se ho každý snaží oškubat jsem se zbavoval dlouho, teprve nedávno mne začali brát a nikdo se nesnaží do mne navážet a nutit mne snižovat cenu. proto chápu mladý (ten výraz se dá sice použít i na mne ,ale myslím tím okolo těch 15ti a méně) že to dávaj rovnou do výkupu a nestresují se pak tím frmolem a smlouváním. Časem jsem taky přišel na to, že ne vždy takto prodám a výkup je v tomto dobrá věc. Promiňte ,možná to bude znít špatně ale třeba ty, Zebro pokud vím, máš andulky jen na okrasu a neodchováváš. Máš to jako mazlíčka- podobně jako psa. Ale chovatel se musí dívat i alespon trochu na finanční stránku věci. Nemůžu si dovolit doma držet co já vím 60 mladých rok a doufat že je za rok prodám. Za rok jsou další... Potřebuju aby v nejlepším andulky byly v plusu a nejhůře lehce ztrátové(vydělali alespon na 50% krmiva). Nejsem milionář, aby jsem si moh dovolit kupovat pěkné kusy do chovu a zároveň čekal, že vše prodám dál do chovu. Neprodám a nikdo(většina) neprodá. A neprodá ani při jednom, dvou párech. Samozřejmě najdou se vyjímky, ale i ty za pár let při takovém chovu (zajímalo by mne jaký by to byl chov, pro 2 páry by jsem nedělal voliéry 2m,... navíc by jsem u 2 párů nevydržel tak dlouho ,aby se to dalo vypozorovat) nebudou mít komu prodat. Myslím, že ten názor že to přece MUSÍ jít prodat mezi chovateli je právě u některých způsoben tím, že s tímto nemají tolik zkušeností.
Samozřejmě u některých chovatelů je to prodej z lenosti. Např. letos na jaře. po lonsku nedostatek andulek a prodali by v hale i za dvojnásobek výkupu (ale i ten byl pohádkový 140,-) takže spousta lidí odchytávali lidi před výkupcema a brali takto.
mah
mah (188 příspěvků) 23.08.2008, 13:33:03 xxx.xxx.156.4
Pro Šárku: Taky by jsem se přiklonil k samičce. Nejen popsaným projevem,ale pokud vidím dobře, má vlnkování pod ocasem a zašedlé lísní skvrny. Tyto sice již nejsou 100% ale dost často to tak stále je, že je mají matnější samičky...
mah
mah (188 příspěvků) 23.08.2008, 13:26:26 xxx.xxx.156.4
Rozdíl je pouze v životaschpnosti mláďat. Při párování chocholatých spolu je velká úmrtnost plůdků a mláďat. Menší plodnost rodičů,... Proto se při jejich chovu využívají nechocholaté andulky, které z jejich odchovu stejně dostaneme. Tyto jsou odolnější, plodnější a tak se chovné páry sestavují buďto z jen těchto ptáků, nebo kombinace takto štěpitelného ptáka a chocholatého, chocholatý x normální (vůbec nemá chocholaté v krvi) a asi nejméně poiužívaná možnost chocholatý x chocholatá. Kontakty na chovatele najdete ve Fauně. Jednou za čas je někdo nabízí. Taky u toho článku, ze kterého jsem toto vyčetl, byl kontakt. Tak si kdyžtak kupte Faunu a nebo pohledejte na internetu. Není to nic těžkýho ;-)
mah
mah (188 příspěvků) 13.08.2008, 23:25:08 xxx.xxx.156.4
zapomněl jsem si přečíst, že prodáte i andule. Kolik jich máte, jaké barvy, jaké pohlaví, stáří, jaká cena, odkud jste??? Odepište mi prosím na e-mail. Děkuji Hellinger
mah
mah (188 příspěvků) 13.08.2008, 23:22:55 xxx.xxx.156.4
já právě se snažím vybírat přez inzeráty. samozřejmě, že nabídka je třeba větší u jednoho druhu, takže si vybírám co nejblíž domovu. proto třeba déle trvá než si vás někdo najde. na druhou stranu pro vás i nás pohodlné, nic vás to nestojí a člověk dojede k vám domů. Preferuji nákupy u chovatelů. Bohužel např. u andulek nemohu stavět hejno o 10 a více párek na dvou chovech a mít vše příbuzné, tak vozím z burzy a hledám na netu,... Podávat na jeden portál je málo. nejlépe vložit inzerát kdekoli to jen jde. Viděl jsem i nacpané papoušky na králičích webech. toto se mi ale jako králíkáři nelíbí. Tam klienty neseženete. Ovšem Faunu, tuto inzerci a další....
mah
mah (188 příspěvků) 12.08.2008, 00:22:29 xxx.xxx.156.4
Je to individuální, dle mne je to, že je sameček lepší, oblbovačka pro klienty, ptž samičky odcházejí rychle a dobrý sameček může zvládnout víc samiček zároveň. prostě samečků je celkově nadbytek. A když už ani chovatelé nekupují co s nima. Tak se nabízí jako vhodnější. A ptž to tak funguje dlouho, většina lidí má samečky. a tak ptž je jich víc se vyskytne i více mluvících samců.
mah
mah (188 příspěvků) 06.08.2008, 17:58:43 xxx.xxx.156.4
Pro Zebru: díky za reakci s vysvětlení barev, já se v tomto vyznám snad dostatečně. Pokoušel jsem se chovat výstavní andulky a studoval jsem proto vše co jsem našel o mutacích... Bohužel jsem přišel na to, že jelikož dávám většinu financí do chovu králíků nemohu si jako student dovolit táhnout s králíky i extrémně finančně náročné výstavní andulky(pozn. myslím tím oblasti chov- odchov- výstavy,... s tím, že by jsem se snažil je mít na úrovni a ne jen že jsou výstavní). Dotaz byl myšlen tak, že mne zajímá které mutace a kresby, atd... v kombinaci se ´´nazývají´´ duhové. Článek o nich jsem četl v nějakém časopise a příliš mne nezaujal po odborné stránce, kde jsem našel myslím i pár chyb.
Pro Peťula: Nikdo jiný je nenabíze a že NEJSOUl? :-D blbost. je jich všude dost, jenomže nejspíš nezaregistrovali tento chytrý marketingový tah s názvem ´´duhové´´ andulky a tak prodávají pod inzeráty normálně andulky a příliš se o to nestarají. a jen tak pro potřebu, když budeš mít JEN TYTO ANDULKY, VŠECHNY ´´DUHOVÉ´´ JSOU PERLOVÉS DALŠÍMI KRESBAMI... A POKUD JSTE SI DALA TU PRÁCI A MRKLA NĚKDE PO MUTACÍCH A JAK SE KŘÍŽÍ, TAK VÍTE, ŽE NIKDY OD DVOU PEREL NEODCHÁTE I.faktorovou perlu jako jsou oni a tudíž ne duhovou. ale pouze II.faktorovou a tyto jsou buďto celé bílé nebo žluté s jakoby stříbřitým leskem (aby jsem tím nenavedl někoho a za chvíli se neprodávali ´´stříbrné´´ a ´´zlaté´´ andulky :-D). Pro ty co mají zájem se něco naučit o barvách a kresbách andulek doporučuji web chovatele výstavních andulek pana Ondřeje Michálka ( www.andulky.wbs.cz )
mah
mah (188 příspěvků) 04.08.2008, 22:33:17 xxx.xxx.156.4
andulky, papoušci, by měly mít rzné průměry bidélek. proto nepoužívám různé tyčky co se prodávají ale např. vánoční stromek včetně kmene. je sice už extrémně pro andulky široký, ale zase když jim to nevadí...
Obrázek
mah
mah (188 příspěvků) 04.08.2008, 14:47:39 xxx.xxx.156.4
Opravdu máte pěkný andulky. A toho, že je necháte prvně přez zimu venku se nebojte. Když budou venku pořád tak se postupně ochlazuje a oni se aklimatizují. Pokud budou mít ve voliéře dost silné bidla ,aby jim neomrzli pařátky a voliéra má závětrnou stranuaby na ně nefoukal ledový vítr(když občas zafouká ze strany kde není stěna nevadí, ale aby jim to neprofukovalo) neměl by být problém. V případě velkých mrazů přikryjte voliéru např. igelitovým pytlem a nechejte třeba volný pás 20 čísel nad zemí pro cirkulaci vzduchu. Aby jim voda nezarmzala tak to nevím jak udělat, leda přidat trochu soli do vody a jinak měnit při krmení a kontrolách...
mah
mah (188 příspěvků) 04.08.2008, 02:25:43 xxx.xxx.156.4
sehnat panacur není, alespoň v mém okolí, problém. na burzách běžně najdete u prodejců krmiv, misek, knížek o papoušcích, atd... je to taková malá plast. lahvička s kapátkovým vrškem a v ní bílá tekutina. Cena naposled když jsem nakupoval byla 60Kč. Je u toho i dávkování. A jestli jste opravdu ještěna burze nesehnal tak se divím, většinou to je u každého druhého prodejce. Zkuste burzy navštívit znovu a ptejte se jak na panacur tak na přípravky na odčervení.
mah
mah (188 příspěvků) 03.08.2008, 17:22:57 xxx.xxx.156.4
Dnes jsem, po delší době, navštívil burzu v Hodoníně. Byl jsem překvapen změnou ve skladbě prodávaného zvířectva. Dříve výrazně převládali exoti. Dnes jim zdárně šlapali na paty holuby a drůbež. Králíků bylo méně než obvykle. Jel jsem hlavně kvůli papouškům, ale stejně jsem, čistě pro potěchu oka, prohlížel a diskutoval i o dalších prodávaných zvířatech. Při odchodu z areálu těsně před parkovištěm mne zaujal celkem nenápadně umístěný pán prodávající drůbež. Šel jsem se blíž podívat a byl jsem velmi překvapen. V přepravce před sebou měl 1,2 Ayam Cemani. Ani jsem nevěřil co před sebou vidím, dokud mi pán nepodal papír, který dokládal , že to opravdu Cemanské slepičky jsou. Po kratší diskusy jsem také zjistil, že to je ten samý pán ze Slovenska, který o těchto slepičkách psal ve Fauně a díky jehož článku jsem se o existenci tohoto druhu drůbeže dozvěděl. Škoda ,že kohoutek byl se slepičkami příbuzný, ale i tak. Nádherná podívaná. Kdo si chce článek Ferjenčíka přčíst najdete ho na http://www.ifauna.cz/rubriky/clan_show.php?id=4146&r=5
Cenu jednotlivých Cemanek jsem nezjistil...
mah
mah (188 příspěvků) 03.08.2008, 17:08:57 xxx.xxx.156.4
Proč by je nepochytal? Většina z nás s takovýmito rozměry voliér nikdy nepřišla do styku. Málokdo z nás má pro drobotinu takové klece ,aby používal (nevím jak se tomu jinak dá říct) podběrák, jaký se používá na ryby, ale s tímto by neměl být problém papoušky- i ty malé v takto rozměrné voliéře chytit. Normálně je chytneme do síťky jak třeba motýli :-D a přitáhneme. Pak rukou vytáhneme a dáme do přepravky.
mah
mah (188 příspěvků) 03.08.2008, 16:46:32 xxx.xxx.156.4
samička navštěvuje budku ze zvědavosti nemusí to zákonitě znamenat, že sepáří a že bude snášet. Spíše bych přiřkl vinu samečkovi. Ještě se mi nestalo ,že by samička po výměně samečka nesnášela. Ale zato jsem se setkal se samečky, kteří ani s jednou ze 4 samiček ,které jsem jim postupně vyměnil se nespářil a další zase měly snůšky prázdné.
mah
mah (188 příspěvků) 03.08.2008, 16:44:20 xxx.xxx.156.4
pro neregistrovaného(nou): proč dáváte pár andulek přez zimu do místnosti? napadá mne, že když si je takto rozmazlujete tím, že i přez zimu mají teplo a potom je na jaře ,když už je krásně a sluníčko hřeje ven, je jim tam zima a pochopitelně se jim hnízdit nechce. naopak papoušci ,kteří zimu tráví venku už většinou s chutí hnízdí neboť jim je horko. A to ,že se andulky probírají a jsou u sebe ani moc neznačí že se jedná o pár, kolikrát i mi lidé se chováme tak, že to vypadá že ti dva spolu něco mají a jedná se jen o dobré kamarády. Ale pokuste se jim předložit pestrou stravu a stimulovat je ke hnízdění, již ne všechny klasické andulky jsou ochotné hnízdit na počkání a musíme se i u nich začínat trochu tomuto věnovat.
mah
mah (188 příspěvků) 02.08.2008, 19:05:22 xxx.xxx.156.4
pěkné mláďata. já si začal uvědomovat, že postupně míň a míň vídám na burzách klasicky sbarvené ptáky a začíná být přebarveno. Najít JEN modrou, JEN zelenou... je čímdál obtížnější a tak jsem se rozhodl pro další nákupy vybírat již pouze takto jednoduše sbarvené ptáky...
mah
mah (188 příspěvků) 29.07.2008, 17:38:11 xxx.xxx.156.4
udělal prostě chytrý marketingový tah, aby prodal. A když zjistil jak dobrý tak zdvihl i cenu :-D Je pohodlnější sehnat je od někoho na koho mám kontakt v časopise než si je hledat po burzách...
mah
mah (188 příspěvků) 29.07.2008, 17:34:27 xxx.xxx.156.4
pokud jsem si správně zjišťoval informace jaké by mělo být prostředí karantény a jak daleko od samotného chovu, jen málokdo z nás by si takovouto mohl dovolit a ti co si ji dovolit mohou většinou získávají další chovný materiál od svých známých ,kde ví jaký je zdravotní stav, takže je taky nemaj. Myslím, že to možná trochu pomůže, ale co se týče mne tak jsem toto praktikoval pouze jednou u kusu ze zverimexu jinak ne. Beru jen kusy co jsou podle vzhledu OK a taky podle toho jak se jeví prodávající. Pokud je přenoska špinavá,... tak du dál.