Nemoc slepic

Potřebuji poradit.Mame roční nosnice a doposud bylo vše v pořádku.Najednou si začly vytrhavat peří u zadečku.Maji vytaminy, skorapky, travu.Nevim,kde jsem udelala chybu.Prosim odpovězte na email nosalovahana@seznam.cz dekuji

neregistrovaný Hana neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Hana z 20.05.2018, 22:00:44

Dobrý den paní Hano. Domnívám se, že příčinou může být:

 1. Nedostatek bílkovin v krmné dávce. Náprava: Začněte krmit "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu", tedy N2. Nebo alespoň dvakrát týdně jim uvařte a umelte nesolené libové hovězí maso bez šlach a dejte jim ho do krmítka ale pouze tolik, kolik jednorázově sežerou. Mezi tím můžete přidat i tvaroh.
 2. Nosnice by mohly být i zamořené ektoparazity např. čmelík nebo perožrout. Náprava: Vyčistěte a vypařte kurník a nosnice i kurník vystříkejte antiparazitickým sprejem.
 3. Snižte objem zkrmované trávy ze sekačky.
 4. Přivezte jim suchý čistý hrubší říční písek a udělejte jim pod kurníkem popeliště asi 15 cm hluboké. 
 5. Přestaňte krmit zbytky z kuchyně. (Nosnicím jsou nebezpečné vysokým obsahem NaCl, žluklým tukem, bakteriemi a viry od lidí). 
 6. Výběh a kurník zakryjte hustším textilním pletivem, aby ke slepicím nemohli z přírody pronikat divocí ptáci. Chovu zdar.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobrý den, prosím o radu . Jedna z mých slepic má v okolí hřebínku bouli - otok. Lze to léčit , případně jak ,nebo pouze zbývá utratit. Přikládám  foto. Děkuji za odpověď.

 • Obrázek
neregistrovaný Honza neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Honza z 03.07.2018, 09:04:33

...vidím to poprvé, nejsem MVDr. , nevím , jak to léčit. Vypadá to spíše na nějakou plíseň, nebo místní poranění, možná opaření od horkých pařených brambor ??? Slepici dejte zvlášť od ostatních slepic, možná se uzdraví. Krmte pouze "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu, granule N2". 

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný

DOBRÝ DEN, mám problém s mladými slepičkami, už druhá má pokaděný (průjmově) zadek ztrácí chuť k jídlu a celkově je apatická, pouze sedí, podotýkám, že na zadku trošku ztrácí peří.. Krmím, obilím, skořápky, vař. brambory, šrotem, pouštím na pastvu a přidávám minerály...Díky za radu..

neregistrovaný Roman neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Roman z 10.07.2018, 19:11:31

Dobrý den pane Romane. Nemusí se Vám to líbit ale:

 1. Příčinou průjmu může být onemocnění slepic salmonelózou, kokcidiózou,  jinou nemocí, předávkování některými minerálními látkami, nekvalitní zaplísněné nebo mořené staré obilí nebo šrot, nedostatečně uvařené brambory, nekvalitní voda k pití, konzumace jedovatých rostlin slepicemi. Někdy nevědomky drobnochovatelé zkrmují staré chemikáliemi mořené osivové obilí, které je pro drůbež JEDOVATÉ !!!
 2.  Náprava:  Pomoc veterináře a desinfekce kurníku: Trus slepic, případně i některou nemocnou slípku vezměte k veterináři a požádejte ho o stanovení diagnózy nemoci, předepsání léku proti ní a stanovení postupu léčení. Současně musíte vyčistit, horkou vodou a chloraminem vymýt a vypařit (nebo vyplynovat) celý kurník, krmítka, napáječky a hnízda; pak všechno na slunci vysušit. 
 3. Kupte "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu (N2)", tou samotnou začněte slípky krmit dle návodu a k tomu už nepřikrmujte nic. Zdrojem infekce mohou být nepřepečené, nepřevařené skořápky nebo obilí a šrot neznámého původu., nebo např. nepřevařené kuchyňské zbytky z nemocnice nebo z domova seniorů. 
 4. Do napáječek dávejte POUZE ČISTOU PITNOU VODU z vodovodu !
 5. Slepice nejsou "popelnice" ! Oddělte zdravé od nemocných. Takovým jemným podpůrným prostředkem proti průjmu může být i "živočišné uhlí" přidané do krmiva nebo neslaná nemastná uvařená rýže. 
 6. Pokud máte hejno hodně promořené nemocí, tak snad by možná bylo nejlepší ho vyměnit a nové ustájit do nového nebo pečlivě vydesinfikovaného kurníku a do nového výběhu, na čistý nový trávník. Zamezte přístup divokého ptactva do výběhu přikrytím výběhu hustou silonovou sítí. Vyhubte potkany a myši. 
 7. Doporučuji pod kurníkem zřídit popeliště s čistým hrubším suchým křemičitým říčním pískem. Chovu zdar. 
neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Já jsem řešil vyškubování peří u slepic okolo ,,zadečku" přidáváním 1 x týdně trškou magi do naklíčeného obilí po 14 dnech se začali peřovat a tak to dělám s většími časovími odstupy dále už několik let a slepice jsou v pořádku.Chovu zdar.Béďa.

neregistrovaný herbert.hacker@sezna neregistrovaný

Dobrý den,

tak mám další problém. Slepičky krásně nesou, ale od května ztrácí některé peří na zádech a křídlech. Měli jsme dost velkého kohouta a velmi aktivního, tak jsem si myslela, že je to jeho práce. Kohouta jsme 5.8. darovali. V červenci jsme objevili čmelíky a pomocí vápna, křemeliny jsme se jich zbavili. (alespoň nejsou vidět). Preventivně máme písek, vápno a křemelinu v kurníku. Krmíme N2, zelené, pšenice. Přikládám foto. 

Moc děkuji za radu.

PS: slepice, která couvala, po začátku snášení couvat přestala a prosprujewink

 • Obrázek
 • Obrázek
neregistrovaný Pipinka neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 181 - 188 (celkem 188)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Kolik je dva krát tři?
Fotografie:
  Přidat další fotografii »