Nemoc slepic

Odpověď na příspěvek uživatele martina z 06.05.2019, 22:03:07

Příčina: Nákup kuřic velmi mladých, tělesně nevyspělých, které byly příliš brzy (tj. vzhledem ke svému věku) krmeny krmením obsahujícím hodně bílkovin, a proto podněcujícím předčasný počátek snášky vajec.   Jejich pohlavní dospívání bylo urychleno před odpovídající dospívání tělesné.

Prevence: Oddálit pohlavní dospělost na pozdější dobu, aby mohly kuřice tělesně vyspět, tím se jim dostatečně vyvinou cesty pro snešení prvního vejce a nenastane vyhřeznutí kloaky způsobené příliš velkým prvním vejcem. Je třeba krmit "Kompletní krmnou směs pro mladší kuřice", potom "Kompletní směs pro starší kuřice", a teprve pak "Kompletní směs pro nosnice N1" a pak N2.  

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobrý den,

dnes jsme našli v kurníku "zmačkané " vejce. Skořápka je pevná, vlikost normální, váha 70g a barva normální. Nevíte čím to může být způsobené. V pátek jsme byli u veterináře se slepicí a dostala antibiotika, protože se jednalo asi o bakteriální infekci, snad zánět pohrudnice. Injekce zabrala a slepička se chová standartně. Toto vejce od ní není, protože nemocná byla arakaunka. Na doporučení lékaře jsme vymyli a vydesinfikovali kurník savem.

Děkuji za odpověď

 • Obrázek
 • Obrázek
neregistrovaný Pipina neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Pipina z 12.05.2019, 16:03:21

Možné příčiny:  Onemocnění infekční, parazitické, úraz, vrozená vada. Hmotnost slepičího vejce =70,-- gramů je příliš veliká ! 

Předpoklad snášení normálního vejce do budoucna: Málo pravděpodobný.

Řešení: Nosnici, která snesla abnormální vejce, bude lépe z chovu vyřadit.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 12.05.2019, 21:30:43

Moc děkuji za odpověď. Máme 2x arakauna a ti snáší vejce cca 55g. Ostatní slepice snáší vejce kolem 70g. Mají jeden žloutek, ale jsou veliké. Co máme udělat aby byla vejce menší? Takto snáší již déle než rok. Krmíme N1 smíchanou s rozšrotovanou pšenicí. Slepičky běhají i po zahradě, takže mají zelené a v zimě jsme dávali veškerou nať od zeleniny a vařené šlupky z brambor a slunečnici s kukuřicí. Slepicím jsou asi 2 roky, jsou to hybridi koupené jako kuřice. Pokud by se jednalo o parazity, jaký přípravek doporučujete na odčervení?

Moc děkuji za trpělivost s nezkušenou chovatelkou

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.05.2019, 19:58:54

Dobrý den. Úvodem Vám chci říci, že nejsem veterinářka, ale jsem absolventkou AF VŠZ v Brně, specializace "Chov prasat a drůbeže" (tedy bývalá zootechnička),nyní už ve starobním důchodu. K Vaší zprávě mám několik komentářů:

 1. Plemeno "araukana" je spíše chovatelská rarita, mající např. zeleně zbarvenou skořápku vajec. 
 2. Plemena slapic snášející vejce o hmotnosti cca=70,-- gramů (např. minorka, welsumka ) bývala dříve také spíše chována specializovanými chovateli, a určitě nebyla chována ve velkochovech. Velikost vajec má vysokou dědivost, tedy je poměrně pevným znakem určitého plemene, chovatel na ni nemůže mít zásadní vliv. Ve velkochovech byly chovány nosnice hybridi o průměrné váze vajec cca=56 gramů. 
 3. Krmná směs N1 je směs určená jako startovní při počátku snášky. KS N2 se podává už nosnicím roznešeným, v plné snášce. Správně se má krmit pouze kompletní krmná směs. Větší přimíchávání statkových krmiv do KS může narušit plnohodnotnou ideální výživu nosnic všemi komponenty směsi, která je tak vypočítána, podle potřeb nosnic vybalancována a průmyslově vyrobena. 
 4. Parazité mohou být různí: např. kokcidie, škrkavky, syngamoza, čmelíci aj. Specifický účinný antiparazitický přípravek určí a předepíše pouze veterinář. Na tomto webu weterináři na dálku, (a hlevně zdarma), neradí a neordinují ! 
 5. Závěr:  Doporučuji Vám koupit nové ZDRAVÉ nosné klasické hybridy TETRA s klasickou hmotnostíí vajec cca = 56 gramů od prověřeného prodejce kuřic. Možné by bylo koupit i od souseda, o kterém dlouhodobě víte, že má drůbež ZDRAVOU . Od neznámého cizího chovatele nekupujte, je to riskantní. Protože infekční nemoci jsou velmi úporné, možná, že by bylo i úspěšné nové zdravé kuřice ustájit v novém kurníku a v novém zatravněném výběhu. Do výběhu se přezouvejte do pracovní obuvi, zakryjte výběh textilní sítí, vyhubte hlodavce, nevoďte ke slepicím cizí návštěvy, ani psy ani kočky, ani děti !!!.
 6. Moderní užitkoví hybridi jsou vyšlechtění na krmení kompletními krmnými směsmi. 
 7. Můžete někdy navštívit např. Chrustenice, Dobřenice, Přemyslovice, Žabčice nebo Ivanku pri Dunaji ; tam všude býly dříve na chov drůbeže specializované podniky. 

Chovu zdar !

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.05.2019, 19:58:54

Dodatek: Mnoho lidí se domnívá, že při současné SVOBODĚ se dopracují lepších výsledků popíráním dřívějších pravidel a zásad např: rodit děti doma (ne v nemocnici),  neočkovat děti proti závažným infekčním nemocem, slepice nekrmit krmnými směsmi, nýbrž pouze statkovými krmivy, nejíst maso ani vejce, nemýt si ruce před jídlem, kupovat a chovat kuřice od neznámých podnikavců bez zdravotních certifikátů a pod. Ale nežádoucí následky chování se podle zmíněných středověkých mýtů se pak brzy dostaví v podobě vyšší nemocností i úmrtností lidí i slepic sad 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.05.2019, 19:58:54

Dodatek č.2: Dobrých výsledků v chovu slepic lze dosáhnout pouze při dodržování moderních, vědecky potvrzených zásad chovu. Není to možné dosáhnout návratem zpět např. o půl století nebo až do středověku. Nelze věřit moderním pověrám šířeným mezi laiky sebevědomými "spasiteli".  

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 15.05.2019, 00:01:29

Moc děkuji za obsáhlou odpověď. Krmnou směs kupujeme v Primagře a N2 tam nemají.Žádný další obchod s krmvem jsme v okolí nenašli. Kuřice jsme koupili u firmy Slepičář před dvěma lety a dvě araukanky jsme koupili na prodejní výstavě drůbeže loni. Oba prodejci nám tvrdili, že kuřice jsou řádně proočkované. Starší slepice snášely od začátku velká vejce, většinou dvoužloutková. Pak se velikost trochu zmenšila a jsou jednožloutková. Stále se pohybují kolem 65 - 70g. Do výběhu nikoho nepouštíme, přezouváme se, kurník i výběh uklízíme 1 až dvakrát týdně, v kurníku mají seno nebo hobliny a také ořechové listí. Do výběhu jim nyní dáváme posekanou trávu. Výběh je oplocený a zasřešený. Kohouta vzhledem k sousedům nemáme, takže se nám nejedná o odchov nových kuřátek. Rozhodně nepatříme mezi odpůrce očkování. Jsme již také v důchodu a slepičky jsme si pořídili pro radost.

Děkuji za váš čas a ochotu pomáhat začátečníkům

 

neregistrovaný Pipina neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Pipina z 17.05.2019, 16:46:10

Děkuji za reakci. Doporučuji Vám koupit "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu N2" v jiném městě (v okresním, v krajském). Nepřekrmujte trávou ze sekačky. Chovu zdar ! 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Dobrý den,

své slepice krmím převážně kompletní krmnou směsí pro nosnice, jen zřídka dávám máčené pečivo nebo zbytky jídel. Nic mě nenutí, mám obvykle jen 3 - 4 kusy. Slepice mají sice výběh, ale přesto je pouštím občas i do zahrady, aby si přilepšily. Pití mají v pítku a do vody přidávám Acidomid, aby se voda nekazila. I tak jí dolévám skoro denně. Ve výběhu hromádka s pískem, jinak standardní pelešení.

Občas se ale stane, že slepice uhynou. Přestanou žrát, jen postávají a nebo spí. Když něco vhodím do výběhu, tak laxně dojde, něco ďobne a pak zase odpočívá. Po třech dnech už začíná hubnout a to pokračuje až do konce. Už se mi to stalo u druhé slepice (před tím jsem slepice neměl).

Pitvu jsem provedl a zjistil jsem, že mají v žaludku smotek trávy. Klubko je tak velké, že vyplňuje skoro celý žaludek. Tím se vysvětluje úhyn vyhladověním.

To mám slepice mít zavřené bez trávy? Takhle to přece příroda neplánovala. 

A jde takto "ucpanou" slepici zachránit?

Předem děkuji.

neregistrovaný RK neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele RK z 22.07.2019, 13:12:27

Dobrý den. 

 1. Vaše slepice jsou zřejmě nemocné ! Já NEVÍM, proč hynou, na dálku to nepoznám a nejsem MVDr !
 2. Doporučuji Vám, abyste je nekrmil ani máčeným pečivem, ani kuchyňskými zbytky. Krmte pouze Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu. 
 3. Uhynulou slepici doneste k pitvě a posouzení veterinárnímu lékaři specialistovi. Příčina úhynu může totiž být i jiná než "ucpání žaludku trávou" , např. otrava nějakým jedovatým plevelem, TBC, kokcidióza, aj. dokonce (možná ?) i ten acidomid ? 
 4. Mladou trávu slípkám nařezejte na drobné kousky, t.j. na délku maximálně 1 cm až 1,5 cm a tu jim dejte do krmítka do výběhu.  Do zahrady je raději dočasně nepouštějte. 
 5. Hnízdo NEPODESTÝLEJTE dlouhým a tenkým SENEM, protože ho slepice žerou. Hnízdo podestýlejte POUZE neřezanou JEČNOU NEBO OVESNOU SLÁMOU, slámu slepice nežerou. 
 6.  Do výběhu přidejte nový čistý hrubší křemičitý písek. 
 7. Zkrátka pokuste se změnit všechno, co můžete. Můžete i častěji měnit pitnou vodu v napáječce ?.

Přeji Vám, aby Vaše slípky přestaly hynout, chovu zdar!

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 23.07.2019, 07:36:18

Dobrý den,

děkuji za rady, některé věci jsem zřejmě podcenil. 

Změnil jsem tedy podestýlku (měl jsem seno) a trávu jim budu dávat raději jen řezanou, abych to měl pod kontrolou. Do zahrady je pouštět nebudu, koneckonců mají dost velký výběh, rozhodně se mají kde proběhnout.

Snad se mě další úhyn už vyhne.

Ještě jednou děkuji.

 

neregistrovaný RK neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele RK z 29.07.2019, 20:24:13

Není zač. Další vylepšení: Můžete výběh pokrýt textilní sítí s drobnými oky, aby se k Vašim slípkám nemohlo dostat divoké ptactvo. Ptáci jsou zdrojem infekčních a parazitálních nemocí slepic. Pečlivě také ucpěte díry hlodavců a pokuste se výběh i kurník slepic úplně zbavit myší a potkanů.  Chovu zdar !

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

které byliny nesmí slepice konzumovat . Je pro ně aksamitník škodlivý nebo jedovatý ?

neregistrovaný mirek neregistrovaný

Chovám slepice 30 roků. Nikdy se mi nestalo, co letos. Na jaře jsem zakoupila 8 slepic. Krmíme pšenicí, pšeničným šrotem smíchaným s nakrájenými řepnými listy nebo nastrouhanou cuketou, dýní. A slepice nenesou vice jak 2-3 vejce.

Jsou žravé , mají přístup k pastvě. Kde je problem?

 

 

 

neregistrovaný vera.souckova52@gmai neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele vera.souckova52@gmai z 12.11.2019, 20:41:05

Dobrý den. Osm slepic by denně mělo snést nejméně 4 vejce. Snáška Vašich nosnic je podprůměrná. Vaše krmná dávka je totiž velmi chudá na všechny živiny. Chybí např. bílkoviny, minerální látky a stopové prvky. Svým nosnicím kupte "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu N2" ; můžete v létě přidat listy zeleného salátu, nebo trochu mladé trávy na drobno nasekané na kousky asi 1 cm dlouhé (řepné listy raději vynechte).  Teď na podzim a v zimě však se snáška vlivem počasí ( t.j. krátký den) stejně snižuje i tak. Doporučuji nainstalovat do kurníku žárovku a přisvěcovat jim každý den od 16°° hod do 18°° hodin večer a ráno od 6°° hodin do 8°° hodin. V zimě přidávejte jako poslední krmivo trochu naklíčené neplesnivé pšenice. Chovu zdar.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Pane J.M., vy tady sice správně radíte lidem kupovat kompletní krmné směsi a nedoporučujete krmit nosnice pšenicí, zbytky z kuchyně a trávou ze sekačky, jenže kdybychom měli své slepice krmit dle Vašich rad, tak to si už rovnou ty vejce můžeme kupovat, protože ceny těchto směsí pro nás nejsou za stejné peníze jako pro drůbežárny. Problém není v krmení, problém je v těch přešlechtěných hybridech na prvoroční vysokou snášku, které jsou náchylné na všechno a opravdu vyžadují ty Vámi doporučované krmné směsi. Já bych lidem poradil zase z jiného konce: Místo těch drůbežářských hybridů z pojízdných prodejen si sežeňte čistokrevná původní plemena čistokrevných vesnických slepic a budou zdravé, ponesou vám více let, budou nenáročné a můžete je krmit pšenicí, trávou a zbytky. Já mám letos hybridy naposledy a již nikdy nepřekročí práh mého kurníku. Na jaře jedu pro čistokrevné plemeno.
neregistrovaný Jaroslav neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Jaroslav z 25.11.2019, 08:40:39

Pane Jaroslave,

klidně si kupte tzv. "čistokrevné plemeno" a krmte si ho čím chcete. Sám poznáte, jak se Vám to osvědčí. To všechno tu už bylo.  

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Proč tzv. "čistokrevné plemeno"? S přešlechtěnými slepicemi je to jako s čímkoli jiným. Přešlechtěná rajčata jsou náročná na přísun živin, okamžitě reagují na sebemenší výkyv v přísunu vápníku, přešlechtěné jabloně chytají rakovinu, když nemají ideální půdu jako v laboratorních podmínkách atd. Co tu už bylo? Na dvorcích bývala na chov nenáročná drůbež, která nevyžadovala specializované krmné směsi. Hybrid je drůbežářská slepice a ne na dvorek.
neregistrovaný Jaroslav neregistrovaný
Tohle jsem našel na stránkách Chováme pro radost a potvrzuje to moje slova. : Čistokrevné slepice nebo hybridní Rubriky > Čistokrevné slepice nebo hybridní Na tuto otázku je trochu složitější odpověď. Čistokrevné slepice proti hybridním slepicím ( spec. vyšlechtěné slepice pro velkochovy, které prodávají různé firmy v různém stáří, i před snáškou za celkem příznivé ceny) mají trochu menší vejce, snáška je v malochovu první rok zhruba stejná jako u nosných plemen ( vlašky , leghornky ), ale čistokrevné slepice snáší dobře zhruba 3 roky , jsou mnohem odolnější proti nemocem a nepříznivému počasí, jsou krásně opeřené a zbarvené. Je krásný pohled na pěkné hejno slepic , které jsou všechny stejné a pokud si od nich vylíhnete kuřata i ty jsou stejná jako jejich rodiče.Navíc čist. plemena slepic není nutné ve větším krmit drahou směsí pro nosnice, ale stačí klasická krmiva s přídavkem směsi, ve svém chovu používám cca čtvrtinu krmné směsi, zbytek obilí plus zelené krmení, naklíčená pšenice a snáška i líhnivost jsou vynikající. Loni jsem měl na jaře snášku od 22 vlašek rodobarvých 16 až 20 vajec a to mám hejno složené i ze čtylřetých slepic ( asi 3 kusy ) jinak každý rok obměním třetinu hejna)
neregistrovaný Jaroslav neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 201 - 220 (celkem 241)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »