Aktuálně: 5 596 inzerátů168 318 diskuzních příspěvků17 659 uživatelů

Výchova papouška senegalského

Iveta Prokopová (neregistrovaný) 25.04.2012, 10:43:24 xxx.xxx.47.4
Dobrý den, všechny zdravím. Ráda bych se optala zkušených chovatelů na tohoto papuška. Děda si ho koupil. Jelikož je to starší generace, nemá ve zvyku si zjišťovat informace o nečem, co chce a prostě jde a koupí. A jelikož má známé, kteří chovají právě papouška senegalského, bez rozmyšlení padla volba na něj. Chodím se k dědovi koukat skoro každý den a papoušek je krásný, ale ani on a ani já nemáme ponětí, jak dělat určité věci správně, na co si dát pozor. Koupila jsem si dvě knížky rychle, ale nějsou tam žádné konkrétní informace, je to spíše souhrnné, takže člověk ví, co papušek umí, jak má vypadat, co jí, nějaké rady pro odchov apod. Papušek jí bez problému, je doma asi 14 dní, z ruky si vezme, ale jen přes klec. A já nevím, co mám dělat dál, pokud mu chci dát prst, tak mě zobne, docela zákeřně, nevím, jestli se mu může skrz klec dávat prst nebo ruku i v kleci, ale pokud zobe, tak se mu ta ruka asi dát nedá. Můžete mi někdo poradit, jaký by měl být správný postup ochočení?
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 25.04.2012, 14:13:10 xxx.xxx.161.104
za prvé to bude chtít na ochočení čas nikdo vám ovšem neřekne jak dlouho, některý jedinec to zvládne líp, jinému to trvá déle, ale každopádně nespěchat a ani po měsíci si neříkat že se nic neděje papoušek je v novém prostředí, takže potřebuje dostat nový rytmus nový řád, poznat nové lidi, zjistit si kdo se o něj stará, kdo k němu chodí či kdo přijde jen tak, samozřejmě si každého z vás "změří" a podle toho se bude k tomu danému člověku chovat, výběr partnera z lidí může padnout na kohokoli a zbylí můžou být jen v pozadí zatím (pokud kouše-klove) bych jej nechal v kleci, neboť při puštění může být problém jej dostat zpátky a pak může vlivem nahánění dostat takový otřes že si nenajde k daným lidem cestu vůbec a pak jen budete bojovat oto dostat ho alespoň do nějakých kolejí ve kterých se dá soužít ALE, je to jedinec od jedince, co platí o jednom nemusí platit o druhém byť z jednoho hnízda zatím uplácet piškoty,ovocem, komunikovat s ním skrz klec, nesmělé pohyby rukama prsty, aby si zvykal na přítomnost ruky, drbat přes klec a takové věci, pokud budete s ním, mohla by jste vycítit co by chtěl , co se mu líbí - nelíbí a s tím pracovat za druhé, číst,číst číst, brouzdat po netu a hledat, různých příspěvků ohledně domácího chovu senegalců je troufám si říct dost, jsou i na tomto fóru, stačí jen pročítat a hledat třetí varianta by mohlo být zjištění zda v blízkém okolí někdo již tohoto papouška doma nemá, ikdyž jak jsem psal je to jedinec od jedince, přímá škola a hovor z někým kdo jej má vám dá asi nejvíc :-)
cone (neregistrovaný) 25.04.2012, 15:15:32 xxx.xxx.67.3
První předpoklad pro to, co od papouška vyžadujete je pořídit jeddince ručně dokrmeného, který už na vaši či jinou ruku půjdu v době přebírání. Tento nezadnedbatelný první krok jste podle všeho neučinili, takže vám nezbývá nic jiného než věnovat ochočování spoustu času a vynálezavosti. Je to škoda, protože je nabízeno daleko více papoušků senegalských ručně dokrmených než odchovaných pod rodiči.
Lenka (neregistrovaný) 25.04.2012, 15:21:17 xxx.xxx.238.151
Doporučuji projít celý tento web: http://www.poicephalus.eu/, který se věnuje rodu Poicephalus, ze kterého pochází také papoušek senegalský. Veškeré informace jsou směřovány často na něj, protože je u nás jedním z nejčastějších. Dále doporučuji pročíst veškerá témata: http://www.poicephalus.eu/forum/ - zkušenosti s domácím mazlíkem papouškem senegalským, popisy problémů a jejich řešení, vyvarování se, atd atd atdl Základem je pořídit si alespoň tuto literaturu: - Papoušek: Inteligentní společník člověka - Papoušek u nás doma - Proč můj papoušek…? - Škola pro papoušky Knihy se zabývají povahou papouška, jeho chováním v určitých situacích vůči jemu samotnému i vůči vám, jak zacházet s papouškem v začátcích, jak učit na ruku, atd atd..... Docela mi nejde na rozum, proč si děda kupuje papouška, který bude žít přes 20let a ještě nemá jedinou zkušenost. To, že se mu papoušek líbí, je sice hezké, ale jakmile mu začne doma ječet, bude štípat a jinak zlobit, nevěřím, že si ho takhle nepřipravení lidé nechají dál doma :( Čtěte a zjišťujte. Až něco najdete sami, ptejte se k tomu. Nenechávejte si tady radit od všech, aby informace hledali za Vás a vkládali Vám je tady. Na webu toho je víc než dost, v knihách také. Hodně zdaru s papouškem.
michaela mitosinkova (neregistrovaný) 02.07.2012, 22:43:09 xxx.xxx.228.132
Dobrý den,chci se zeptat,kdy začít pouštět papouška senegalskeho z klece,je ručně dokrmeny,ale nejde na ruku,pouze si vezme pamlsky přes klec,ale ne v kleci,nechá se přes klec i pohladit,jinak je plachý.Zkoušela jsem ho pustit z klece,ale sám se do ní nevrátí,byl hladoví celý den,vynechala jsem ranní krmení ušela ho večer nalákat na pamlsky,nakonec jsem ho musela chytat,ale to nechci.Neuškodí mu,že ho nebudu pouštět tu dobu než se ochoči a půjde mi sám na ruku? Může to trvat i několik měsíců,prosím o radu,co dělat,nebo ho mám pouštět a jakým způsobem dostat do klece? Děkuji za odpověď,papouška jsme donesli domů 25.května 2012,je to miminko.
michaela mitosinkova (neregistrovaný) 02.07.2012, 22:57:32 xxx.xxx.228.132
Dobrý den,mám prosbu,mám doma ručně dokrmeneho senegala,přivezli jsme ho koncem května 2012,je to miminko,nechá se pohladit a vezme si pamlsky pouze přes klec,jinak je plachý,zkoušela jsem ho pouštět,ale nemohla jsem ho dostat zpět do klece,i když byl celý den hladový,nenalakal se na jídlo,večer jsem ho musela chytat,ale to nechci,je pak vyplašeny,mám ho nejdřív ochočit,ať jde na ruku a potom pouštět? Neuškodí mu,že ho nepustim i několik týdnů,než se ochoči a půjde na ruku? Někdy se dobývá ven,prosím o radu,děkuji
Orina (neregistrovaný) 03.07.2012, 13:14:52 xxx.xxx.50.245
Asi bude těch co vám tady poradí se senegalem hodně. Já bych k tomu jen řekla, že to, co tady popisujete a hlavně to, že píšete, že je senegalec ručně dokrmený, tak není. Ručně dokrmený senegalec se takhle nechová. Musí jít okamžitě na ruku, bez bojácnosti a problémů. Bohužel vás někdo na to, že je senegalec ručně dokrmený nachytal. Měli jste si nechat u chovatele předvést papouška jak přímo vám nastoupí na ruku. Mládě ručně dokrmené jde za každým bez problému. Takhle se ručně dokrmené mládě nechová.
cone (neregistrovaný) 03.07.2012, 14:35:28 xxx.xxx.67.3
souhlasím s orinou, zcela určitě nemáte ručně dokrmeného papouška, který je připravován na svoji roli Pet mazlíčka. Ručně dokrmeného senegalce donesete domů i v rukávu nebo kapse, max. po několika minutách MUSÍ už u chovatele být k vám kontaktní. vás tedy čeká trochu více práce s ochočováním a návykem na ruku a manipulaci, samozřejmě že s trochou trpělivosti se vám to vše povede
Obrázek
Peťula (neregistrovaný) 03.07.2012, 14:54:58 xxx.xxx.38.103
Ahoj, bohužel souhlasím s Orinou, ručně dokrmené senegalče by Vám oždibovalo prstíky i bez hladu a problém by byl se ho zbavit při odchodu z místnosti. Ikdyž je v cizím prostředí. Nezbyde Vám nic jiného než se trpělivě snažit získat si jeho důvěru. Snažte se u něj trávit hodně času, nevěnovat se mu přímo, probudit jeho zvědavost, mluvte na něj tiše, pohybujte se pomalu a třeba před ním jezte něco dobrého pro něj, ovoce, piškotky, tak aby se on sám snažil překonat svou obavu a přiblížit se k Vám. Pouštět ho můžete, ale musíte to zařídit tak, aby jste ho nemusela chytat, protože tím naprosto ztrácíte šanci na jeho důvěru a naháníte mu strach. i kdyby měl nocovat mimo klec, chuť na dobré krmení ho do ní přivede brzy, uvidíte. Nebo ho sundejte večer tak, že až se někde uloží ke spánku, zhasnete a potmě ho opatrně vezmete do dlaní a přesunete na bidlo do klece. U senegalce máte velkou šanci, že se Vám povede i nedokrmeného jedince ochočit. Tedy pokud je to opravdu mládě.
Iri (neregistrovaný) 07.03.2013, 10:33:12 xxx.xxx.123.27
ahoj, mám dotaz: máme doma malý ručně dokrmený senegalče - jsou jí cca 3měsíce,už začíná být pěkně uřvaná (nevíme co to je za pohlaví,ale chovatel říkal,že je to asi holka - tak jí to zůstalo) - jmeuje se Oliver/Olivie - prostě Oli KOLIK ČASU S NÍ DENNĚ TRÁVÍTE? vstávám o půl 7 a to jí pouštím ven na bidélko (ona nelítá - má přišmyklá křidla, my jí je necháme dorůst) buď odcházím před 7 nebo před 8, když jdu dřív,zavře jí přítel cca v 8.30 a je do 18.00 sama doma. večer jí pouštíme tak na 1,5-2 hodiny - to má volnoběžku, ťapká si po bytě, semtam dotane nějakou dobrotu, na ruku chodí spolehlivě - ale na zavolání nepříjde..a pak jí dám do mističky do klece večeři a zavřu jí - a bud tam jsme v obýváku s ní - že koukáme na tv, nebo jí zhasnu a jsme ve vedlejším pokoji..zítra bude poprvé od ranního venčení zavřená - večer jdeme do divadla a nestihnem ji pustit a vrátíme se pozdě.taky bych chtěla nastavit aby byla večer venkuz klece těch 1,5-2h.,které dokážu pravidelně splnit, nechci ji ze začátku pouštět na dýl,aby pak strádala,když bude zavřená třeba celý večer,když budem pryč... máme jí týden, ale je to šikulka - strašně zvedavá a vodomilka...doufám,že bude u nás spokojená...
Obrázek
martas.nmc
martas.nmc (1 příspěvků) 24.07.2013, 16:35:58 xxx.xxx.61.3
Ahoj mam dotaz, mam 2 roky starou údajně samičku a chci se zeptat jestli byste mi neporadili proč se najednou začala chovat jinak než před tím, začala se jakoby bát mé ruky a nechce na prst dojde mi na rameno si pro škrabkání ale jak ji chci vzít tak letí pryč nevím co mam dělat tak prosím poraděte.
Obrázek
Petr (neregistrovaný) 25.07.2013, 10:19:22 xxx.xxx.162.239
Chovám papoušky již řadu let a tak jsem si chtěl udělat radost a koupil jsem si mládě senegalce odchovaného pod rodiči.Moje největší chyba,Z mláděte se vyklubala bestie,která při proletu terorizuje širé okolí kočku a psa nevyjímaje.Již jsem si ochočil korely,papoušky kouřové i roselu penanta,ale s takovou nádobou zla jako je můj samec senegalce jsem se ještě nesetkal.Papoušky chovám cca 35 let Petr
anonymní (neregistrovaný) 26.07.2013, 21:24:36 xxx.xxx.251.134
Je divné, že s praxí 35 let se takto vyjadřájete o papouškovi. Vždyť je to mládě odchované pod rodiči.
Lenka (neregistrovaný) 27.07.2013, 08:52:39 xxx.xxx.11.157
Taky jsem si vzala mládě odchované rodiči, senegálec, samec, ve stáří 4,5 měsíce. Cíleně jsme nechtěli dokrmence, ale přirozeného jedince. Ochočený byl cca do týdne. Dnes je to po letech výborný společník, vždy to byl mazlík, dostal kamarádku. Myslím že pokud si člověk přečte něco předem, tak už dopředu ví, že u senegálce půjde o dominantnějšího jedince, z mého pohledu až skoro bez pudu sebezáchovy. Létají na cizí psy, co jsou na návštěvě, létají na jiná zvířata doma.. a to ať jsou doma první oni nebo když přijdou až později. Myslím, že se papoušek těžko narodí s tím, že "je to nádoba zla a bestie". To už je pak dost o výchově. Tenhle papoušek není korela, je třeba se mu neustále věnovat. Z vlastní zkušenosti vím, že nedokrmená korela se "sama" ochočí už jen tím, že je v kleci a v lidské blízkosti. Po tak dlouhých zkušenostech, jak píšete, mi je docela divné, že nerozlišujete druhy, jejich potřeby, apod. Hodně zdaru s takovým jedincem. To skončí buď v prodeji nebo ve voliéře.
anonymní (neregistrovaný) 28.07.2013, 13:22:45 xxx.xxx.162.239
Nejedná se o mládě od mláděte ho mám již 4 rok,je v kleci a mám sním bezprostřední styk ale,bohužel všechny výchvné metody se u něho minuly učinkem.Je to holt samorost Petr
Anonymní (neregistrovaný) 15.03.2022, 12:55:00 xxx.xxx.63.143
Máme 14 letou ochočenou samičku senegala.Je velmi milá.Pořídili jsme ji kamaráda.Je 4 letý a neochočený.Ze začátku to bylo fajn.Myslím,že se mají rádi pořàd,akorát on do ní dost často klove.Jinak si u nás dost zvykl,není už tak plachý.Na prst zatím ještě nejde!Nevím proč klove do té samičky.
Anonymní (neregistrovaný) 15.03.2022, 12:55:01 xxx.xxx.63.143
Máme 14 letou ochočenou samičku senegala.Je velmi milá.Pořídili jsme ji kamaráda.Je 4 letý a neochočený.Ze začátku to bylo fajn.Myslím,že se mají rádi pořàd,akorát on do ní dost často klove.Jinak si u nás dost zvykl,není už tak plachý.Na prst zatím ještě nejde!Nevím proč klove do té samičky.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.