Aktuálně: 5 094 inzerátů172 553 diskuzních příspěvků17 717 uživatelů

Papoušek kouše

anonymní (neregistrovaný) 24.07.2012, 21:48:44 xxx.xxx.94.190
Dobrý den! Mám doma krátce mladou samičku aymary pruhované. Byla jsem nadšena jak z její povahy, tak z hladkého průběhu ochočovaní, jí z ruky, sedá na prst, po vypuštení letá za mnou, vyhledává kontakt. Jenže začal problém s kousáním. Když sedí na rameni tak do uší, pokud mám ruku na zemi přijde a začne kousat do prstů, do předloktí a když se jí snažím jemně dát pryč spustí řev a zakousne se ještě víc. Jsem z toho nešťastná, kde se stala chyba?
t.rizek
t.rizek (6 příspěvků) 25.07.2012, 16:05:38 xxx.xxx.178.178
Dobrý den, mám nebo spíše jsem měl ten samí problém se žakem(3měsíce, ručně dokrmený) ale vyřešil jsem to tím, že vždycky když papoušek šťípnul více než normálně "přátelsky", tak jsem vztyčil prst, zvýšil hlas a naštvaným tónem říkal "tytyty Bobo tytyty". Ihned s kousáním přestal a koukal na mě. Myslím si, že to po chvilce tréningu pochopil, že to nemá dělat, protože to již prakticky nedělá. A když to udělá, tak mu to takto vyčtu a již znovu to neudělá. Nevím proč, ale mě kousal hlavně do ponožek a prstů na noze. Osobně si myslím, že mě ponožku spíš za hračku - pouze moje doměnka, protože prsty v ponožce nejsou vidět, takže nevěděl co dělá špatně, ale po cca týdnu tréningu pochopil a už mi dělá jen radost. Jsou mu zatím jen 3 měsíce a jsem rád, že to pochopil takle brzo. Rozhodně papouška fyzicky netrestat!!! protože by to bylo velmi brzo ještě horší a daleko agresivnější a zůstalo by mu to.
Orina (neregistrovaný) 25.07.2012, 18:02:24 xxx.xxx.39.224
Nevím jak funguje zvednutí prstu a *tytyty* na žaky, ale na mé amazoňany to spíš působí, že rozevřou křídla ukáží červenou barvu na ohbí křídel a ten kdo by jim strčil prst ke mřížím, tak by zle zaútočili. Myslím, že co papoušek to originál a na každého působí něco jiného. Jak vychovávat papouška nelze paušalizovat. Pokud jste už před tím papoušky měla, tak byste si měla poradit z předešlých zkušeností. On je to takový šestý smysl jak papouška vychovávat. Ten šestý smysl musí člověk v sobě mít. Musíte vycítit kdy na vás chce papoušek zaútočit a proč. Jsou různé situace. Třeba se něčeho bojí,tak tu věc které se bojí v obraně nenapadne, ale napadne nejbližší možný objekt, který se nebrání, a naopak řekne * au * a stahne se. Tak se stále víc a víc upevňuje v papouškovi vědomí, že tento objekt a tím je vaše ruka, lze v případě nějakého většího rozčílení nebo strachu napadnout bez problémů.
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 26.07.2012, 12:15:03 xxx.xxx.161.104
ano souhlasím s Orinou co papoušek to originál, co jedinec to jiná povaha a oto víc co druh to jiná povaha příspěvky některých pisatelů mi připomínají výcvik či drezůru psa a né papouška, určitě není dané, že to co platí na jednoho papouška bude platit na druhého, tak samo ani u toho daného jedince nemusí být jisté že za 1/4 - 1/2 či rok to co nyní nedělá prostě dělat bude a vy se budete moct "nahlavu" postavit a papoušek si stejně pojede podle svého pokud ho něco nepřesvědčí že to není správné ale i tak je to 50 - 50 je sice pěkné že váš 3měsíční žako (mezi námi bych řekl že 90dní je zhruba doba středně brzkého odstavu) zatím poslouchá jak vy písknete a chodí do klece pouze při ukázání piškotu, budu rád až nám napíšete své zkušenosti až mu budou 3roky, zda také skutečně poslechne na tytyty nebo na piškot tak jak psala Orina, člověk musí mýt na papoušky určitý cit a smysl, vycítit kdy se něco děje, kdy je papoušek šťastný nebo prostě jen jakou má náladu, to se většinou nenaučíte zadavatelce dotazu bych od oka radil zaměřit se nato v jakém okamžiku začne kousat, co to spustí, vím že to je jak psala když je na rameni u ruky atd. mám spíš na mysli co se týká věnování se papouškovi, zda je více puštěná, méně, v různou dobu či pravidelně v dané době, má ji sama nebo více lidí, dává - nedává ji pamlsky a spoustu těchto věcí může se stát, že papouška ač nevědomě jste na něco naučila - ukázala mu něco, a on to nyní nemá tak se snaží nato upozornit nebo to vyžaduje, papoušek nemá tolik možností jak to dát najevo a papouška fyzicky netrestat né z toho důvodu, že by se to časem zhoršilo a "zůstalo" by mu to, ale z toho důvodu, že by jste s ním ztratil nit důvěry která je mezi vámi, pokud je vše jak má být, tak má k vám papoušek důvěru, když ji jednou ztratíte, je pak velice těžké a někdy i nemožné ji získat zpět.....
anonymní (neregistrovaný) 26.07.2012, 16:12:31 xxx.xxx.178.178
Dělejte si to jak chce, ale půl roční papoušek už musí poslouchat jak hodinky pokud je ručně dokrmený a jste vy s ním trávíte skoro každý den. Každopádně pokud Vás napadají pokud jen zvednete prst, tak je někde něco hodně ŠPATNĚ...čím je papoušek starší, tím je to i větší osobnost. Vy musíte být jemu autoritou a né naopak, jinak Vám ze života může udělat pěkné peklo a věřím, že se ho rychle zbavíte.
Lenka (neregistrovaný) 26.07.2012, 20:27:49 xxx.xxx.11.157
178.178: Názor "odborníka", opravdu :) To že je papoušek dokrmený vůbec nezaručuje, že bude úžasně krotký a jak říkáte, že bude poslouchat jako hodinky. To je blbost. Tohle zvíře není na to, aby ho člověk denně krotil jako divou zvěř a neustále si ho jakýmkoliv způsobem podřizoval a povyšoval se nad něj. Papoušek sám o sobě je osobnost, kterou člověk musí tolerovat, tolerovat jeho povahu, ne ho "zlomit", aby měl povahu jinou, jen proto, že já chci. Má jít o rovnocenný vztah a partnerství, ne podřízenost! Orina vám tady odpověděla víc než dobře, stejně jako Jiří. My máme nedokrmence a horko těžko jsme ho sháněli, protože každý jen dokrmuje. Má úžasně přirozené chování, které u dokrmenců kolikrát dost chybí. Je to úžasný mazel, který má své základní povely, které toleruje. Nenutíme ho ani nelákáme za dobroty do klece. Je stanoven povel, který prostě poslechne a tomu se nelze vyhnout. Pro zadavatelku: Aymaru jsem dříve jako mazlíka měla také a měla jsem stejný problém s kousáním a štípáním. Postupem času sílu ve stisku zmenšovala. Občas jsem jí jen prstem klepla slabě do zobáčku, nebo jí ho prsty z kůže sundala. Občas stačilo lehce pohnout rukou do strany a nechala toho, protože musela současně držet balanc. Dobré je také zabavit papouška ve chvíli, kdy se chystá kousnout. Toto už na papouškovi prostě vidíte, pokud ne, asi je někde chyba. Máme většího papouška než je aymarka, ale i ji jsem dříve učila, že na rameni, za krkem nebo na hlavě nemá papoušek absolutně co dělat. Nevidíte na něj, může vám vysílat spoustu signálů ke kousnutí nebo nějakou svou nevoli, vy je nezachytíte a proto jste kousnuta. Každopádně na takovýchto místech nad papouškem nemáte kontrolu, nevidíte na něj. Proto u nás je to pouze ruka, apod. Nejde o velikost papouška, zda se na rameno vejde či ne, jde o to, aby i vy jste v danou chvíli papouškovi rozuměla, pokud se něco děje. Jak říká Jiří, může být spousta faktorů, může se starat více lidí, mohou být doma změny, ..... Pečlivě zvažte všechny možné "případy", které vám vypsal, protože je v nich možná i řešení. Mějte se a ať vám dělá aymarka radost, jsou to úžasní ptáci!
Orina (neregistrovaný) 26.07.2012, 21:05:26 xxx.xxx.89.1
pro 178.178 nepletete si výchovu papouška s výchovou psa? Ani některá plemena psů neposlechnou svého majitele po půl roce na povel jako hodinky.Chce to víc zkušeností s různě starými papoušky, které chováte třeba už 20 let. Pak můžete říct jak se chová po určité době dokrmený papoušek, jak nedokrmený, jak se chová pár ve voliéře, jak osamocený pták v kleci.A hlavně v růzmém stáří. Teprve pak můžete mluvit o papouščí poslušnosti jako o hodinkách.
anonymní (neregistrovaný) 27.07.2012, 10:05:50 xxx.xxx.94.190
Dobrý den! Děkuji za všechny rady. Přemýšlela sem a asi sem nevědomky papouškovi ukázala svou ruku jako hračku. Když mu jí nedávám jen tak k dispozici na hraní, sám tendence kousat už nemá. Budeme tedy pracovat na nenasilném odbourávání tohoto názoru. Pro Lenku: Jak tedy vysvětlit papouškovi aby to pochopil, že nesmí sedat na hlavu? A hlavně jak vysvětlujete návrat do klece? S minulým papouškem jsme s tím trochu bojovali a nechtěla bych tuto chybu opakovat.
Orina (neregistrovaný) 27.07.2012, 11:18:41 xxx.xxx.92.1
Jestliže chcete aby se papoušek vracel sám do klece, nikdy nesmí dostat potravu ani pochoutku mimo klec, tak jednoduše pochopí, že za potravou se chodí do klece a určitě tam bude zalétávat nejen pro potravu, ale i pro pití. Na hlavu si papoušek nebude sedat, když při příletu nebo jakmile uvidíte, že chce na hlavu letět, hlavu skloníte. Jestliže už tam přistane, s hlavou zatřepete. Když tohle uděláte pokaždé, nebude papouškovi příjemné hned po příletu, místo toho aby se pohodlně usadil, že se bude muset zase stěhovat, tak tenhle objekt na přistávání časem vynechá, protože tam není na sezezní klid.
Lenka (neregistrovaný) 27.07.2012, 12:05:57 xxx.xxx.11.157
Pro zadavatelku: Jak píše Orina, přesně tak to je. Učení do klece jsme učili tak, že misky jsme po "večeři" vyndali z klece a papoušek šel spát. Ráno jsme vypustili a když jsme po hodině potřebovali, aby už šel do klece, dali jsme mu do misek snídani. Pádil za nimi. Ne vždy jsme za ním okamžitě zavírali dvířka, aby to nebral tak, že jakmile se blíží k jídlu, už někdo běží, aby zavřel. Ale i tak, máme povel "pojď" na přílet, takže při zadání povelu je na ruce a nesu ho do klece. S aymarkami to bylo trochu složitější, ty takhle na povel učenlivé nebyly, ale létaly do klece samy od sebe, jen co si mimo klec dohrály. Navíc jakmile se tam naučil chodit jeden, druhý mu byl v patách. Co se týče sedání na hlavu, prováděli jsme zatřepání a papouškovi se to nelíbilo. Pak ale zjišťoval, jak se dlouho udrží a byla to pro něj zábava se držet na dlouhých vlasech. Proto vždy když přiletěl na hlavu, dala jsem mu k nohám ruku, dokud nenastoupil. I když zpočátku kousal, nepřestali jsme, za kousnutí dostal pokáráno a byl setřepaný z hlavy. Teď když papoušek létá a řádí po bytě a náhodou naletí na hlavu, sleduju ho např. v zrcadle, kdy nasedne na hlavu a okamžitě zvedá nožku, protože chce nastoupit na ruku :) Na rameno nám přestal létat už cca v 1/2 roce.
Nikola (neregistrovaný) 06.12.2015, 10:25:14 xxx.xxx.158.145
Dobry den, mám doma korelu přes 2 roky. Bohužel už asi 9 měsícu je agresivní a útočí na mně i když není ve svým ,,území" . Žádné rady z internetu nezabrali nevím co s ní. Myslím že to nebude tráveným časem s ní nebude jelikož s ní jsem až 7 hodin deně.
Julisek (neregistrovaný) 16.12.2015, 21:22:21 xxx.xxx.36.169

Ahoj,mám takový problém mám andulku(já vím není to žádný papoušek skoro)vždycky když ho chci vyndat z klece tak se rozzlobí a začne vyvádět nevím co mám dělat.Nejspíše ho prodám protože chodím na gymnázium a už na něj nemám tolik času jako jsem si původně myslela že budu mít,je to škoda mám ji moc ráda ale co mi to pomůže akorát tu stráví zbytek života v nudném pokoji ,bude jenom jíst a už mi ani nikdy nepřilét ne na ruku ☹️

Anonymní (neregistrovaný) 16.12.2015, 21:26:12 xxx.xxx.36.169

Mám doma andulku,ale už delší dobu se jí nemohu věnovat co s ní mám dělat mám ji prodat,nebo si ji mám nechat a tady ji ,,umučit" unudit k smrti vždyť to zní uplně strašně

J.M. (neregistrovaný) 16.12.2015, 21:51:00 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele anonymní z 24.07.2012, 21:48:44

Přímo s papouškem zkušenost nemám. Mám však zkušenost s báječným mládětem kavky obecné, která plnila má přání a jí přiměřené drobné úkoly téměř bez tréninku, často už na můj první povel.

Tedy můj názor a stručná rada: Domnívám se, že NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE, ABY VÁS MĚL PAPOUŠEK RÁD,  ABY K VÁM MĚL  ABSOLUTNÍ DŮVĚRU, ABYSTE BYLA S PAPOUŠKEM NEROZLUČNÝM PÁREM DVOU KAMARÁDŮ.

Moje kavka byla téměř dokonale poslušná asi proto, PROTOŽE MNE MĚLA RÁDA, A JÁ JSEM MĚLA RÁDA JI.

iva (neregistrovaný) 17.12.2015, 17:39:02 xxx.xxx.181.33
Odpověď na příspěvek uživatele Julisek z 16.12.2015, 21:22:21

Kupte jí kámošku.

J.M. (neregistrovaný) 19.12.2015, 19:54:53 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Nikola z 06.12.2015, 10:25:14

Znovu opakuji:

Papoušek (i jiní mazlíčci z ptačí a zvířecí říše) jsou individuální povahy a rozhodně je jejich "páníček" nesmí vnímat pouze jako PTÁKA nebo PSA; člověk, který takto neosobně svého domácího "mazlíčka" vnímá, tak k němu nikdy nenajde citový vztah. Papoušek je velmi citlivé a poměrně velmi inteligentní stvoření, které pozná člověka, který se k němu chová pouze jako k VĚCI. A pak se samozřejmě ten papoušek na svého necitlivého "páníčka" zlobí.  

Mohou však existovat i takoví "mazlíčci", kteří si zkrátka s "páníčkem" tzv. "nesednou", a jsou si vzájemně nesympatičtí.

Petr (neregistrovaný) 25.01.2016, 09:49:01 xxx.xxx.187.34
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 16.12.2015, 21:51:00

Přesně tak !!!

Anonymní (neregistrovaný) 25.01.2016, 19:09:32 xxx.xxx.48.30
Anonymní:

Mám doma andulku,ale už delší dobu se jí nemohu věnovat co s ní mám dělat mám ji prodat,nebo si ji mám nechat a tady ji ,,umučit" unudit k smrti vždyť to zní uplně strašně


Prodat,darovat...ideálně do chovu..

Anonymní (neregistrovaný) 27.01.2016, 22:06:06 xxx:xxx.970f:af37
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 25.01.2016, 19:09:32

Také bych ji raději dala do rukou někoho kdo bude mít čas se starat. Jestli do chovu nebo k nějakému chovateli jako domácího kamaráda záleží na tom na co je andulka zvyklá. Pokud je ochočená zkuste ji darovat do domácnosti, než ji předáte do chovu. Často se stává, že ochočením ztratí papoušek část své přirozenosti a v chovu s "divokými" andulkami by to pro něj nemuselo být příznivé. Nemusí si najít partnerku nebo může být pokud se př. jedná o samce napadán dalšími samci, kteří jej budou považovat za nezvanou konkurenci.

Martik (neregistrovaný) 13.11.2020, 18:05:00 xxx.xxx.229.129
Dobrý den, máme 4 měsíční mládě mniška. Do září byl v pohodě a zhruba od října mě papoušek napadá a je víc a víc na mě agresivní. V rodině nás je 5 včetně dětí. Tam vše v pořádku, ale co se týká mě, nelení, jen tak se rozeběhne a kousne mě. Vůbec si ho nevsimam, neprovokuji a prostě mě napadne... Děkuji za odpověď a přeji všem hezký den...

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.