Aktuálně: 5 046 inzerátů173 354 diskuzních příspěvků17 739 uživatelů

Výcvik šelmy

anonymní (neregistrovaný) 30.12.2012, 21:29:35 xxx.xxx.219.221
Dobrý den , chtěl bych se zeptat jestli se dají šelmy alespoň trochu vycvičit. Jestli zvládnout pokyny jako : nesmíš!, popřípadě i sedni! a lehni!. Osobně si myslím že ne, ale chtěl bych znát názor lidí, kteří s šelmami pracují. Děkuji za odpovědi
anonymní (neregistrovaný) 04.01.2013, 16:53:41 xxx.xxx.38.222
Šelma není pes a na podobné pokyny nereaguje, dá se vychovat, ale ne vycvičit. I tak je to ale pořád divoké zvíře a chtít po ní, aby si na povel třeba sedla, by už bylo moc. Ostatně ani domestikovaná kočka se to nenaučí, je příliš chytrá na to, aby se nechala tímto způsobem ovládat. Od toho máme pejsky:_)
anonymní (neregistrovaný) 09.01.2013, 20:38:30 xxx.xxx.153.238
Dobrý deň - pri zvolení vhodnej treningovej metódy, dostatku skúseností a rozumných kritériách sa dá "vycvičiť" každý obratlovec k tomu čo je primerané jeho fyzickým a psychickým schopnostiam. Teda ano, šelma sa dá vycvičiť k povelom sadni, lahni. Dá sa to docieliť bez akeho kolvek dotyku zvieraťa atak, že zviera to bude robiť nadšene a rado. Takýto trening ma napríklad opodstatnenie v ZOO, kde sa šelmy trenuju pre prípadné veterinárne zákroky a potom na povel ukazujú chrup, brucho, nohy a podobne. Cvik sadni, lahni, patrí v tomto prípade k tým základným povelom od ktorých sa odvíja ďalší tréning. Šelmy sa trenuju bezkontaktne - t.j. cez mreže. Skrátka - Ano, šelma sa dá vycvičiť S pozdravom ANIMALTRAININGTEAM
Obrázek
Petr Douša (neregistrovaný) 17.01.2013, 20:34:25 xxx.xxx.24.192
Asi každý člověk někdy navštívil cirkus, to, co tam se lvy a tigry provádí je výcvik, chcete li drezura pane zadavateli , pani vposledím příspěvku odpověděla perfektně věcně , ano vycvičit se dá snad vše. Některý jedinec je na to více či méně vhodný chcete li nadaný a taky záleží na zkušenostech. Třeba u cirkusáků se toto umění dědí po generace a neni tajemstvím chovatelů , že právě cirkusáky často žádají o radu pokud svého miláčka chtějí něco naučit a vyhnout se přitom zbytečných chyb
anonymní (neregistrovaný) 23.01.2013, 10:44:00 xxx.xxx.23.131
zdravim, naucit sa zviera vie vela.. zalezi kam ste ochotny zaist v metodach, na zadne ho postavite za kusok masa a bude mat z toho radost, no cez horiacu obruc preskoci skor zo strachu predtym co bude nasledovat ak neskoci a urcite to uz pre neho zabava nieje. cirkusaci vam budu tvrdit ze to zviera bavi, skuste slona naucit postavit sa na hlavu za mrkvu.. vycvik je v tomto pripade len a len tyranie.. pozrite sa mu do oci pri poveloch oci mu idu pomaly vypadnut z jamiek od strachu. cirkus je to najhorsie co moze zviera stretnut.. dik
Petr Douša (neregistrovaný) 23.01.2013, 19:06:12 xxx.xxx.24.192
Dávam vam samozřejmě za pravdu, bavíme se o výcviku šelmy nikoliv jezevčíka . Spousta plemen psů výcvik dokonce baví za pamlsek , u šelmy musíte získat respekt a nadvládu nad ní , což logicky je svým způsobem týrání , je to totiž absolutně nepřirozené . Je rozdíl naučit šelmu přijímat pohlazení bez toho aby hned použila drápy i když jen hrou, nebo naučit nějakým povelum, kouskum. Sám výcviku šelem příznivem nejsem, zastávam chovatelský zpusob, ale pokud někdo něco takového dokáže , obdivuji ho
anonymní (neregistrovaný) 24.01.2013, 12:52:09 xxx.xxx.153.238
Pre Neregistrovaného z 23.01.2013 (10:44): Použil ste oblúbené klišé, ktoré nájdeme v každej debate o cirkusoch. Slon stojaci na hlave, tiger príp. lev skáčuci cez horiacu obruč...ešte nám tu chýba medveď na motorke a velmi často spomínané rozžhavené platničky pripevnené na nohy zvierat.Ja tvrdím, že pri zvolení vhodnej metódy - a mám na mysli výlučne pozitívne treningové metódy - je možné docieliť toho, že u zvieraťa odburame strach alebo rešpekt z ohňa a dokážeme docieliť toho, že zviera "obruč" preskočí a to dokonca s radosťou. netvrdím však, že tento cvik je pre život zvieraťa dôležitý. To, že ste niekde videli nejaké video z rumunského cirkusu, kde drezér mláti zvieratá...a zvyšok ste si k tomu domysleli...vás neoprávňuje hádzať VŠETKY cirkusy do jednoho vreca. Na zamyslenie: 1. - Horiaca obruč je väčšinou umiestnená kdesi v strede manéže, takže zviera má X možností ohňu sa vyhnúť, obruč obísť, podliezť.....200 kg leva, ktorý sa rozhodne že má strach, neprinúti nikto, aby konal proti svojej vôli. Ako je možné, že zviera cez oheň preskočí? 2. - Všimnite si výcvik policajných alebo vojenských zásahových psov, ktorí bežne skáču cez oheň. to isté platí aj o policajných a kaskadérskych koňoch. Ak sa polícia dopúšťa týrania zvierat, prečo aktivisti s rapkáčmi a transparentami nestoja pre budovou policajného zboru? Prejem pekný deň ANIMAL TRAINING TEAM
anonymní (neregistrovaný) 24.01.2013, 17:16:16 xxx.xxx.248.244
Vy se mi líbíte.Super příspěvky.Jste chovatel šelem ?
anonymní (neregistrovaný) 24.01.2013, 23:49:06 xxx.xxx.138.141
Animal training team, nevidel som ziadny rumunsky cirkus a ani nemusim. Ja cirkusantom drezuru neurcujem je to stale dookola to iste, tak preto klise. Rovnake ako argument ze 200 kiloveho leva neprinutite.. Ten lev nemal 200 kg ked zacala drezura,ale mozno 30cat a na vyber nemal ale nozno tebe sa hlasia levy same od seba, kopec volneho casu ,strava, ubytko 1krat 2 metre vacsinou vo vagone, naco pohyb, ved zaskacem si cez obruc to bude super.. A ten ohniiik, na ten sa tesim odjakziva uplne mi nahradi vsetky potreby, pri nom zabudam ze som lev.. mozem ti vlozit aj foto zivotnych podmienok seliem v cirkusoch, no pre teba to bude klise a povies ze som bol v rumunsku.. Popripade budes argumentovat vysledkami slachtitelskeho chovu psov a koni..
anonymní (neregistrovaný) 25.01.2013, 13:27:49 xxx.xxx.153.238
Rozhodne by som bol nerád keby sa táto diskusia premenila na spor dvoch slovákov, ktorí sa budú prebíjať fotkami akoby hrali mariáš. Neviem akú prax máte za sebou vy, čo ste v oblasti chovu šeliem a zvierat všeobecne absolvoval, či ste študoval etologiu alebo zoologiu a na akej univerzite...ale ak ste sa vôbec niekedy niečomu takému venoval, tak mam pocit, že ste zrejme v tejto oblasti nemal šťastie a pracoval ste v zariadení, kde ste bol svedkami krutých výcvikových metód. Bohužial ano...aj takéto zariadenia sú. Ale každý z nás má možnosť vybrať si, kde bude robiť-brigádovať-dobrovolníčiť-študovať a pod. Zrejme ste nemal motiváciu posunúť sa ďalej a "zakrnel" ste v nejakom treťotriednom cirkuse kde do manéže ešte vstupuje krotitel so stoličkou v ruke a to formovalo váš názor. Ja si vás dovolím predbehnúť a uverejňujem tie fotky životných podmienok šeliem v cirkusoch ja, dobre?
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 25.01.2013, 13:37:08 xxx.xxx.153.238
Ako bonus pridávam fotku jack russel teriera, ktorý nepatrí k policajným plemenám psov takže z toho dôvodu a vôbec zo žiadneho dôvodu nebol nikdy šlachtený na prekonávanie ohňa. Ostatne podobne ako žiadne iné plemeno psa. Omluvam sa všetkým ostatným návštevníkom diskusie, že som cítil potrebu argumentovať na príspevok svojho krajana. ANIMAL TRAINING TEAM.
Obrázek
Petr Douša (neregistrovaný) 27.01.2013, 14:55:15 xxx.xxx.24.192
otázka pro ANIMAL TRAINING TEAM. Fotky hezké , i když se to ještě v ČR nevidí , ale hezké. Chtěl bych se Vás zeptat na něco , co se týče výcviku velkých šelem. Čistě teoreticky , když vezmete do výcviku např. 5 lvíčat , máte 100 procentní úspěšnost ?
anonymní (neregistrovaný) 27.01.2013, 22:34:32 xxx.xxx.153.238
Pre p. Douša - neviem či som dobre porozumel otázke. Akože máme 5 levíčat a máme ich naučiť nejaký úkon. Otázka je kolko ich ten cvik vykoná a v akej kvalite? Nejsom z cirkusu takže budem hovoriť zo svojho pohladu.Hovorím o bezkontaktnom styku, t.j. cez mreže.Bavíme sa o zvieratách narodených v zajatí, ktoré od malička prichádzali do styku s chovatelom aspoň cez mreže. Pribehnutie na zavolanie,sadni, lahni, postavenie sa na zadné - kontrola brucha, kontrola chrupu, pritlačenie zadku o mreže za učelom očkovania, prebehnutie šubrom ked sa otvorí, nástup na váhu, nástup do transportnej bedne.....vedel by som zaručiť splnenie každého povelu u každého jedinca avšak na 100% bych to nevidel nikdy, predsa len to nejsú stroje. Takisto vychádzam z predpokladu, že sa jedná o normálne chované zvieratá, teda nie nejakých plašanov ktorí nikdy človeka nevideli. Ak som niekde uviedol, že zviera sa dokáže naučiť všetko čo je v jeho fyzických a psychických schopnostiach tak by som k tomu len dodal, že ak má napr. zviera neprekonatelný strach z človeka, tak nie je v jeho psychyckých schopnostiach s trenerom vobec komunikovať a takýto trening sa stava utrpením pre zviera ale aj pre trenera. Taketo zviera nikdy nebude fungovať ochotne...ak vobec niekedy. Dobrý chovatel/trener však tieto veci vie odpozorovať a netlačí na pilu. naopak ak máme zviera s dobrým základom, troškou talentu a správne ho motivujeme, tak sa naučí spústu vecí. Razím heslo, že nie je doležité ČO zviera naučím ale AKO ho to naučím. Ak je trener dobrý a rozumný tak naučí jazdiť medveďa na motorke a medveď to bude robiť rád, pretože na rozdiel od velblouda je toho fyzicky schopný. Ak je cvičitel hulvát, tak aj triviálny cvik "sadni" bude pre jeho psa utrpením a nočnou morou. MOJ NÁZOR Pre neregistrovaného - odborník na výcvik šeliem nejsom a ani by som nechcel aby moje prispevky pôsobili že sa za niekoho takého vydávam. Píšem iba na základe svojich skúseností s prácou so zvieratami všeobecne.I ked je každemu jasné, že pri výcviku zvierat treba ku každému jedincovi pristupovať individualne a brať ohlad na jeho schopnosti, väčšina treningových metód je aplikovatelná na takmer všetky druhy zvierat. ATT
Petr Douša (neregistrovaný) 28.01.2013, 10:02:39 xxx.xxx.24.192
Dobrý den , tak to se omlouvam nerozuměli jsme si, z fotek jsme usoudil že pracujete jako drezér šelem v cirkuse, jednalo se mi o výcvik lvíčat připravovaných na vystoupení, ale nevadí i tak děkuji za odpověd. Jen se pokusim vysvětlit mou otázku. Mam známé drezéry v několika českých cirkusech a jelikož se známe něco mi o své práci i prozradí, tudíž vim , že když vezmou do výcviku např . 5 lvíčat z jednoho vrhu , jsou rádi že udělaji skupinku ze 3 . Vždy je odpad. Bud je bázlivé , nebo ruší ostatní , nebo je nadměrně útočné třeba i jen z hravosti . Timto dotazem jsem chtěl apelovat spíš na nadšence , kteří si myslí , že si domu pořídí kočičku , vycvičí si ji a bude vše ok. Ale vzpomenme na spisovatele Nerudu a jeho fejeton,, kam sním,, brali jsme to my starší ve škole. On si neveděl rady se starou matrací , do popelnice se nevešla a ležet na ulici ji nechat taky nešlo .........Kam dá nepovedené kotě rádoby cvičitel , když se mu to nepovede a více méně nadělá jako nezkušený víc chyb než užitku ? Nikam , nikdo ho hechce , možná zkončí u překupníků na kůži i to se děje. Byl bych vděčný všem , co maji s touto problematikou zkušenosti , aby psali příspěvky realisticky a nenasazovali mazlíčkářum růžové brýle. Realita je jiná a ti co s tim maji zkušenosti to dobře vědi. A Vam přeji při výcviku hodně štěstí , at se daří , určitě přispívejte vaše příspěvky jsou rozumné
ATT (neregistrovaný) 28.01.2013, 19:41:28 xxx.xxx.153.238
p. Douša - tak už sa rozumieme. Samozrejme. Ak máme na mysli cirkusovú prácu, kde sú na zvieratá kladené iné nároky, tak štatistiku 3z5 by som považoval za realnu ba až hraničiacu so zázrakom. Správne ste poznamenal, že zvyšok ktorý sitom neprejde, je "odpad". Bohužial ale tento "odpad" je často ponúkaný súkromným chovatelom za par korun. Laik si takto zaobstará zviera, síce bude argumentovať, že ho má od drezéra XY takže je to ok, ale bohužial nevie, že drezér XY sa tohoto zviaraťa zbavil pretože bolo z nejakého dôvodu nevyhovujúce. Za rok sa niekde dočítame že chovatel šeliem bol ťažko zranený svojim chovancom. povieme si možno - tak mu treba blbcovi. Ale treba sa zamysleť nad tým, aký život čaká zviera s nálepkou agresora. Eutanázia je vykúpením. Preto som za to aby sa potencionálnym záujemcom predkladali pravdivé informácie a aby podmienky, ktoré má splnať chovatel velkej mačky, boli velmi velmi prísne. Pre neregistrovaného - výsledkom cvičenia so šelmou nemusí byť iba cirkusové vystúpenie ale napríklad,ako som už uviedol, lahšia manipulácia so zvieraťom. Význam to má hneď dvojaký. Zviera je pri manipulácii disciplinované, nechá sa ošetriť, prevrieť, odvážiť na váhe a pod. a okrem toho je počas treningových lekcií zamestnávaný jeho mozog, čo už ale patrí do kategórie enrichmentu a zaslužilo by si to založenie zvláštnej témy.
Petr Douša (neregistrovaný) 28.01.2013, 20:15:24 xxx.xxx.24.192
Nelze jinak než souhlasit, každopádně bych doporučil případným zájemcum o velké šelmy nemít na očích jen růžové brýle realita je jiná a jak bylo již víše zmíněno, ne vždy kupujícímu je vše řečeno
anonymní (neregistrovaný) 29.01.2013, 11:48:58 xxx.xxx.248.244
mohu se zeptat zda pane ze Slovenska máte i nějakou šelmu a jak ji máte ochočenou,pokud ji máte.Šelmy jsou krásné, ale chov je i náročný.Mít tygra ,lva bych se bál tam vstoupit i kdyby byli od mala vymazlené a i ochočené jak píšete.Pokud chci tu šelmu zvážit,musím do vnitř.To samý pokud chci veterinárně zasáhnout.A nevím jak se šelma zachová.Já bych tam nezel>Ale viděl jsem i fotky i videa kde tak lidi dělají.Vy k šelmám chodíte,když vážite atd :? Samo,pokud je máte. Dík za odpověd
ATT (neregistrovaný) 29.01.2013, 16:34:34 xxx.xxx.153.238
Šelmu doma chvalabohu nemám ale mám to šťastie že so šelmami pracujem v jednom zahraničnom zariadení. Chov šelmy nie je sranda - toho som si plne vedomý, čo sa týka peňazí a času, takže momentálne ma ani nenapadne o niečom takom uvažovať. Avšak moje túžby našťastie ukojí moje povolanie. V bezpečnostných pokynoch v niektorých zoo býva vyslovene zakázané k šelmám chodiť a to pod hrozbou postihu za hrubé porušenie nariadení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci - uf, dufam že som to napisal zrozumitelne. Takýto výstrelok sa trestá niekedy až preradením na iný úsek. Všetko je projektované tak aby chovatel v žiadnom prípade nebol so zvieraťom v styku - samozrejme ak zabudne zatvoriť dvere alebo prevrieť si zviera do iného boxu tak sa ocitne zoči voči - viď prípad v ZOO LIberec - ale je to zlyhanie človeka, nie zariadenia. Vážnejšie veterinárne zákroky sa robia pod narkózou, kedy je zviera nastrelené uspávačkou a až ked už spí, vtedy sa k nemu ide. Váženie, odber krvi, kontrola, očkovanie, vyšetrenie ultrazvukom...ja neviem čo ešte...sa dá robiť aj pri vedomí zvieraťa a to cez mreže. Zviera však musí byť na to trénované. Dovolím si sem umiestniť dva odkazy aby sme sa chápali. V prvom odkaze je tréning hyen, vidíte, že aniž by ošetrovatel prišiel s hyenou do kontaktu, tak jej može skontrolovať chrup, brucho, dokonca ju zaočkovať - to ked sa mu pritlačí zadkom k pletivu, alebo odobrať krv - to vtedy ked ku pletivu tlačí krk so zaklonenou hlavou: Hyena: http://www.youtube.com/watch?v=Bs-tAHqGruY Lev: http://www.youtube.com/watch?v=i-rLhQN-lyk Na druhom videu vidíme tréning leva, jedná sa tam prakticky o to isté. Američania z bežnej každodennej rutiny spravili show pre návštevníkov, pustili k tomu hudbu, cviky predvádza mladá deva, podstata je však v tom, že zviera je denne trenované na takýto systém a v prípade potreby može veterinár pri menších zákrokoch zasiahnuť aniž by zviera uspal, což je pre organizmus určite výhoda. Vo videu s levom dokonca vidíme, že cviky ukazuje na váhe, to je to tmavé čo má pod nohami, vyzerá to ako koberec. takže netreba chodiť k šelme ak ju chceme zvážiť. P.S. Od vymazlenej a "ochočenej" šelmy očakávajte zranenie skôr než od nevymazlenej.
anonymní (neregistrovaný) 29.01.2013, 17:17:54 xxx.xxx.248.244
Dík takže pracujete v zahraniční ZOO ?a u šelem? dík za odpověd

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.