Aktuálně: 5 052 inzerátů173 461 diskuzních příspěvků17 743 uživatelů

Amazoňan žlutokrký peří HELP

pavel rosecky
pavel rosecky (1 příspěvků) 03.01.2013, 03:46:22 xxx.xxx.66.171
Před 5 měsíci jsme koupili 2letého samečka amazoňana žlutokrkého jako partnera pro Hanny, kterou máme od malička. Asi po měsíci, kdy měli voliéry vedle sebe jsme je dali k sobě. Nebyl žádný problém, neprali se a spí vedle sebe. Bayaya je z daleka, neviděli jsme ho před koupí, pouze špatné fotky. Je ale od velkého chovatele s dobrou reputací. Už když jsme ho dostali, měl oškubaný ocas a ani peří na dolní části prsou nebylo nejlepší. Přičítali jsme to dlouhému transportu v malé kleci. Jenže ocas nedorostl a pěří je horší a horší. Je ulámané, střapaté, řídne. Měli jsme strach, že je to PBFD virus, ale veterinář si to nemyslí. Mohli bychom nechat udělat drahý test, ale kdyby byl pozitivní, museli bychom ptáka zničit, je to nevyléčitelné. Kontaktovali jsme původního majitele, ale ten se nám snaží namluvit, že mu škube peří Hanny, protože ocas mu vyškubal partner s kterým u nich sdílel klec. Jenže Hanny by to musela dělat tajně, když ji nevidíme, ani jednou jsem neviděla náznak této činnosti. Že by si to dělal sám se mi nezdá, je to řídké hodně na krku. Prosím o radu, jestli se někdo s něčím podobným nesetkal, co může být důvod a jestli je nebezpečí, že by se tato anomálie mohla přenést na mláďata. Více fotek můžete vidět na tomto odkaze. http://users.tpg.com.au/zdenkar//Bayaya.jpg Za každou odpověď předem děkuji.
Obrázek
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 03.01.2013, 14:25:13 xxx.xxx.106.152
Dobrý den, tím, že peří neškube samice, jste si 100% jistí? Jak často jste s ptáky v kontaktu, kolik minut/hodin denně? Pokud by to byl PBFD virus, asi by 5 měsíců nevydržel. Ale zkušenost s tím naštěstí nemám. Určitě zkuste změnu vitamínů.
anonymní (neregistrovaný) 03.01.2013, 14:59:42 xxx.xxx.70.146
Môžem sa mýliť, ale s podobným problémom som sa stretol vo svojom chove. Jedna zo samíc A. ochrocephala bola na tom ešte horšie. V tej dobe som podával veľa ovocia zo supermarketu, hlavne dovozových jabĺk. Po konzultácii tohoto problému s priateľom veterinárom som prestal tieto jablká podávať a nahradil som ich domácimi, nestriekanými. Behom 2 mesicov sa to upravilo na nepoznanie. Príčina mohla byť v chémii, ktorú vták do seba dostával pri konzumácii tých jabĺk. Každý vták je iný a tomuto to zrejme škodilo. Veterinár mi povedal, že ho to môže svrbieť /svědit/. Možno je to i váš prípad, ale samozrejme príčina môže byť iná, napr. nedostak vlhkosti a pod.
anonymní (neregistrovaný) 03.01.2013, 16:05:57 xxx.xxx.251.134
Já bych každopádně test udělala.
anonymní (neregistrovaný) 03.01.2013, 17:35:32 xxx.xxx.85.66
předem, amazoňany jsem nikdy neměl ani nechoval, ale podle fotek bych si docela s nadpoloviční většinou tipl na fyz.problém to peří je "relativně" v pořádku, ale řídne , je poškubané a pocuchané , podobně mi to připadá když se papoušci pobijou poškádlí, nebo když s nimi něco dělám am mám vlhčí ruce přidám vám fotku pyrury z léta kdy jsem ji koukal na kroužek a můžu vás ujistit že je pták ve 100%stavu viz druhá fotka, jen prostě když se mlela tak si to peří rozcuchala u vás bych to tipl, buď po něm jede samice, nebo má on z něčeho "stres" a likviduje si to sám, ať z nudy,z cizího prostředí, ze samice, jídla nebo cokoliv jiného těch důvodu proč by to mohl on - ona dělat je spoustu, a vy určitě nejste schopen je sledovat 24hod.denně je docela možné že k tomu dochází večer když jsou spolu a spí vedle sebe může to dělat jeden z nich test na PBFD, tím určitě nic neztratíte teda kromě peněz, ale zase máte jistotu, druhá věc než přistoupit k testu zase, máte ho 5měsíců, troufám si říct za tu dobu by PBFD udeřilo určitě znatelnější silou,pokud já jsem si všiml tak jedním z prvotnějších příznaků je deformaci větších per jako ocasních letek,pokud nejsou kořínky - lůžka per zakrvená nebo s náznakem krve tak bych z tohodle vzezření papouška obavy z PBFD asi neměl, ale nikdy neříkej nikdy :-( vrchní příspěvěk ohledně krmení bych také bral na zřetel, tak jako u lidí když jednomu nevadí seno, neznamená že sousedovy také nevadí...... rozhodně bych to ale z vitamíny nepřeháněl, připadá mi dneska doba hodně nadhodnocena vitamínům, jak pro lidi,psi,kočky,papoušky žijeme jako tvorové na zemi již tisíce let tak proč teď na poput farmeceutických společností doprovázených reklamou do sebe hltat to nebo tohle protože p.Hanzlík ve svém věku stále leze po komínech .... a to samé u zvířat, pokud mu dávám pestrý jídelníček a to co má dostat proč do něj rvát něco navíc ? samozřejmě jak píše kolega výše, bohužel už neznamená že když koupím ovoce zeleninu v marketu že bude stejná jako před 30 roky nebo nebude "jedovatá" .......

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.