Aktuálně: 5 137 inzerátů172 325 diskuzních příspěvků17 714 uživatelů

Mníšek dokrmování- jak často?

Veronika (neregistrovaný) 18.02.2013, 16:10:18 xxx.xxx.68.3
Dobrý den. Chtěla bych si pořídit mládě mníška a sama si ho dokrmit. Je lepší ho pořizovat ve třech nebo čtyřech týdnech věku? Jak často se musí v takovém věku krmit a jak poznám, jak interval prodloužit? Moc děkuji za informace
Luboš Jedlinský (neregistrovaný) 19.02.2013, 21:20:41 xxx.xxx.151.22
dokrmování papoušků je opravdu náročný úkol, pokud nechováte a neodchováváte několik let papoušky ve voliérach, aby jste porozuměla základním požadavkům, stává se dokrmování riskantní. samozřejmě dokrmovat takto malého papouška od stáří 4 týdnů je sice mnohem snadnější, ale jeho význam je minimální, ideální je pokud se dokrmuje od prvního dne, nebo alespoň od jednoho maximálně dvou týdnů života. ve věku přibližně 4 týdnů se krmí dle situace cca 4 krát za den po menších dávkách ale jak jsem uvedl dokrmování od tohoto věku je skoro bezpředmětné a i tak je zapotřebí inkubátor. jiné řešení je mládě si nechat dokrmit chovatelem a až dosáhne hranice 4 týdnů vzít si ho a "dodělat ho", tam je však důležité hodiny studovat literaturu s touto problematikou jako základ, po té konzultace s chovateli a následná ukázka dokrmování chovatelem, samozřejmostí je vhodné náčiní, inkubátor, dokrmovací pomůcky, teploměry, desinfekční prostředky, základní léčiva i za předpokladu že je nikdy nevyužijete a samozřejmostí kvalitní (tudíž dražší) dokrmovací směs zakoupená v obchodě a nikoli vyráběná doma. papoušek se vždy dokrmuje v intervalech kdy má úplně prázdné volátko, pokud by v ní měl zbytek potravy mohla by zkvasit, volátko se při krmení radši naplní méně než více, pokud by bylo příliš tvrdé papouškovi to může spíše uškodit než pomoci, opět je velice důležitá správná teplota krmiva, pri nižší teplotě ji nebude chtít přijímat a při o trošku vyšší si popálí vnitřní zažívací ústrojí a následně na to hyne. Luboš Jedlinský
Orina (neregistrovaný) 20.02.2013, 14:46:48 xxx.xxx.11.192
Informace o dokrmování nestačí. Je možné, že se vám dokrmování povede, ale je taky možné, že papoušek na " extra " péči pojde. První dokrmování, ale i druhé a další je spíš takový skok z mostu. Buď se to povede nebo papoušek pojde. Většinou, když se to povede, tak je dokrmovač hrdina a chce dokrmovat další, ale pak mu to může začít chcípat pod rukama. Ono ptát se na diskutzi jak na to je trochu divné. Na diskuzi žádnou praxi nepoberete a pokud se takdy musíte ptát jak na to, tak radši nedokrmujte ono to nedělá ani dobrý dojem, když se někdo ptá jak zničit vylíhlé mládě. A nezlobte se na mě že vám to tak píšu. Je to v zájmu zdraví vylíhlého papouška.
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 20.02.2013, 17:29:06 xxx.xxx.85.66
Dobrý den. Jelikožto z Vaši otázky cítím celkovou neznalost o ručním dokrmování,být váma tak bych se do toho nepouštěl. Nejsem z těch, kteří by rezolutně zamítali dokrmování papoušků pokud člověk nemá žádné zkušenosti, ale vámi položené otázky jsou natolik základní které jste si měla dávno zjistit sama z fór, různých stránek atd, věřte není toho na netu málo co se týká ručního dokrmování a zkušeností s tím. Na druhou stranu trochu ze svého pohledu spekuluji že i 4týdenní dokrmování novým majitelem má svůj význam (za předpokladu že to zvládnete) než si jej nechat dokrmit prodávajícím chovatelem, to je ale věc názoru. V prvé řadě si sama zjištěte z různých informací na netu co obnáší skutečné dokrmování ptáčat cca do 40dne věku mláděte(obrazně papoušků) a pak se ptejte spíš otázkou např." jaká dok.směs se vám zdá výhodnější zda ta nebo ona,apod.) v opačném případě se přikláním k Orině,skončíte neštastná se spoustou i základních otázek na fórech s titulkem" pomozte můj mníšek ...." nechci vás nijak zastrašovat nebo brojit proti vám, ale pokud máte o dokrmení skutečný zájem tak to chce sama číst,sama hledat,sama zjištovat co nejvíc a pak si sama po zjištěných informacích zvážit zda budete schopna ustát vše co bude třeba
Orina (neregistrovaný) 20.02.2013, 18:34:39 xxx.xxx.10.96
Ještě pár fotek. Napřed to je takové nic do ruky.
Obrázek
Orina (neregistrovaný) 20.02.2013, 18:36:35 xxx.xxx.10.96
Pak je to trochu větší nic na dokrmovacím ubrousku
Obrázek
Orina (neregistrovaný) 20.02.2013, 18:40:27 xxx.xxx.10.96
A než to začne trochu otevírat samo zobák pro potravu, tak uteče hodně vody a vy jste pořád jako na drátkách, abyste včas připravila krmení a nic se nepokazilo. Není to legrace vzít si na zodpovědnost něčí život, i když to je život ptačí. A když se začne, není cesta zpátky, už ho nemůžete šoupnout do hnízda.
Obrázek
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 20.02.2013, 21:02:20 xxx.xxx.85.66
ale jak jsem psal výše, není třeba lomit ruce pokud máte o to opravdový zájem,je to věcí odhodlání,to riziko bude vždy,to je i u zkušených chovatelů,ale kdo je připraven, není překvapen ! věděním získaným ze čtení a nauky teorie vás na to dokáže při těchto možnostech docela hodně dobře připravit ! ale zájem musí být skutečný :-)
Verča (neregistrovaný) 22.02.2013, 07:08:20 xxx.xxx.68.3
Děkuji všem za vaše názory. Nakonec jsem se rozhodla, že si počkám na dokrmené mládě. A pro ty trochu rýpálky- napsala jsem dotaz sem, protože dva týdny v kuse jsem od rána do večera hledala na netu i v knížkách na tyto tři otázky a nic konrétně přímo k mníškovi jsem nenašla. Všechno ostatní jsem věděla, do něčeho takového bych neskočila po hlavě kdybych neměla žádné informace. Chtěla jsem je jen přímo k tomuto ptáčkovi. I tak děkuji
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 22.02.2013, 17:01:47 xxx.xxx.85.66
to není o "rýpání" :-) to je o tom, to skutečně chtít, a to že jste nenašla nic konkrétního je celkem trochu irelevantní :-) protože třeba tady na těchto stránkách : http://papousci.chovzvirat.com/clanky/aratinga-jendaj-rucni-odchov.html máte tento článek, který je krásně a funkčně zpracovaný se vším co jste chtěa vědět, to že je to aratinga vůbec nevadí, protože tito papoušci jsou odchovem takřka stejní, takže co je psáno zde je dostačující a celkem přesné i na mníška :-) přeji dobrou volbu
sunflowersman (neregistrovaný) 22.02.2013, 19:06:41 xxx.xxx.72.173
Verčo, domnívám se, že jste udělala velmi dobré rozhodnutí a ušetřila jste si spoustu nervů a starostí. Osobně se domnívám, že je to pouze pověra, že když si mládě dokrmí sám budoucí majitel, tak jedině tak k němu více přilne. Pokud je mládě dobře dokrmeno a má zdravou a extrovertní osobnost, tak se o Vás bude zajímat, ikdyž ho odstaví chovatel a Vy si ho následně odkoupíte. Vemte si, že pro mládě je již stresujícím faktorem odebrání od rodičů a změna prostředí, natož ještě změna dalšího rodiče ( dokrmovače) a dalšího prostředí. Docela často se mě ozývají lidé, kteří chtějí mlá´data na dokrmení a vesměs mají dotazy jako Vy, vždy jim radějí vysvětlím to, co Vám zde vysvětlili ostatní předemnou a slušně odmítnu.
Verča (neregistrovaný) 22.02.2013, 19:18:30 xxx.xxx.68.3
no to je moc hezké, že mají stejný chov. Ale to jsem taky nemohla vědět a nikde to napsané není. Kdybych byla nadšenec co bezhlavě koupí maličkého a pak neví co s tím a mladé zbytečně příjde o život, tak bych sem nepsala dotaz. Chtěla jsem vědět všechno než se do toho pustím a místo odpovědí jsem dostala seřváno. Teď už to ale není aktuální tak diskuze už není potřeba...
Luboš Jedlinský (neregistrovaný) 23.02.2013, 08:27:28 xxx.xxx.151.22
je pravdou že někteří chovatelé mají špatný přístup, fora jsou od toho aby se diskutovalo a zkušenější poradil těm méně zkušeným, bohužel často odpovídají začátečníci, kteří si hrají na zkušené chovatele, nebo právě ti zkušení co by mohli nějakým způsobem poradit se k tomu stavějí špatně a místo rady budoucímu chovateli dají co proto, přitom i na banální otázky se dá odpovědět slušnou cestou. měli by si uvědomit že i oni kdysi začínali a měli podobné otázky (to myslím celkově). k tomu dokrmování, je to velice náročná záležitost, vysilující a riskantní ale není k tomu potřeba speciální talent jako při vrcholovém sportu, který nemůže dělat každý, kdežto dokrmovat ano, musí se však dodržet správný pečlivý přístup a podmínky, vy jste se zeptala a rozhodla jste se že si na dokrmování netroufnete, považuji to za správný přístup. "svět dokrmování" je o jisté konkurenci, "dokrmovačů" malých papoušků je hodně a také proto mě příjde že toto téma je spíš takové tabu a účelem je možná i dalšího takového odradit (takto se k tomu jistá část chovatelů prostě staví, je dobře že ne všichni). líbí se mě názor sunflowersmana pěkně podal vysvětlení slušnou cestou a ví o čem mluví, dokrmování se věnuje již dlouho.
cone (neregistrovaný) 23.02.2013, 11:02:47 xxx.xxx.156.5
Osobně bych vždy nového dokrmovače, který se chystá dokrmit jen toho jednoho svého Pet mazlíčka odrazoval. Vždy se vyskytne něco co může při počátečním přehlédnutí kvůli nedostatku zkušeností ohrozit mládě na zdraví či dokonce na životě. Předpokládám ža každý nový aspirant na dokrmování papoušků se předem s důležitými fakty jako je teplota,vhodný druh - značka - krmné směsi (podle druhu a stáří dokrmovaného jedince) frekvence krmení, konzistence krmné kaše a hlavně jak má okamžitě na případné vzniklé problémy reagovat, seznámí a podrobně nastuduje,kvalitní literatury je poměrně dost a stále je dostupná, seznam vhodných knih jsem už několikrát zde na webu zveřejnil. Ale něco co se nemusí studovat dopředu a na co si může odpovědět každý sám je zda bude mít po dlouhou dobu pernamentně VOLNÝ ČAS. Je hrůza potom koukat, jak jedinec dokrmeného žaka je nabízen ve velikosti pap. konžského nebo konžák je o velikosti senegalce. Ono opravdu nefunguje systém nakrmit ráno před odchodem do zaměstnání, další krmení po příchodu ze zaměstnání ( cca za 8-10 hodin!!!)ješte jednou stihnout nakrmit před spánkem....a tak stále dokola. Pak vznikají drobní jedinci, podražení v ranném věku na krmných dávkách, na které je hrůza pohledět.
anonymní (neregistrovaný) 23.02.2013, 14:13:43 xxx.xxx.70.146
Cone úplný súhlas s vami, kdesi na fóru som videl fotku surinamca no des- trpaslíčie plemeno !
sunflowersman (neregistrovaný) 23.02.2013, 14:27:32 xxx.xxx.72.173
Také musím souhlasit s těmi trpasličími papoušky. Shrnul bych to asi tak, jak to napsal již Luboš, že pokud si člověk neprojde dlouhodobějším chovatelstvím ptáků a alespoň částečně nepozná zákonitosti jejich vývoje a života, asi by se neměl do dokrmování pouštět. Nevím, zda jste brala Veroniko i můj příspěvek jako rýpnutí, ale věřte, že mě jde o to ušetřit Vám starosti a především ušetřit i případné starosti mláděti. Nechtěl bych Vás s následujícím příkladem srovnávat, ale jen tak pro zajímavost. Včera mě volal pán, zda nemám ještě nějaké alexandry rudohlavé, které jsem dříve nabízel, poté jsme se dostali k mnoha druhům, které chovám a nevěděl prakticky co by chtěl, řekl, že je začátečník a prakticky neví co chce. O to více mě dorazil poslední dotaz, zda bych mu alespoň neprodal nějaké mláďata z budky, že si je dokrmí. Vše chce svůj čas a pokud si projdete alespoň několikaletým chovem papoušků, sám Vám rád vše vysvětlím.
Majka (neregistrovaný) 10.03.2013, 11:22:59 xxx.xxx.4.74
Jsem ráda, že sem odpovídají i takoví lidé jako Luboš J. a sunflowersman. Lidé zde prosí o radu a jsou takoví, jejichž odpovědi jsou pro člověka ponižující a rýpavé. Od toho jsou přece tyto stránky, aby se člověk (začínající, každy jednou musí začít) něco dozvěděl. Taky jsem si dokrmila mníška asi od 4-5 týdne. Ale měla jsem štěstí na chovatelku, která mi vše dopodrobna vysvětlila a já se v dokrmování "vyžívala" a měla radost z každého pokroku. Jsem v důchodu, tak jsem se mu mohla věnovat hodně. Teď je Kubíkovi 2,5 roku a je to moje zlatíčko. Majka P.S. Fotkama chci jen ukázat, že se moje zvířátka mají rádi :-)
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 10.03.2013, 11:31:25 xxx.xxx.4.74
Nejradši sedí na okně - má rozhled
Obrázek
r (neregistrovaný) 09.03.2016, 21:17:32 xxx.xxx.107.19
Odpověď na příspěvek uživatele kadukaj z 20.02.2013, 17:29:06

no to je skvělá odpověď...musíte sama zjiš´tovat, sama číst. a o co myslíte, že se právě přítomná dáma snaží? raději poraďte a neodrazujte. každý nějak začínal


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.