Přenos nemoci na papouška

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se může papoušek (andulka) nakazit od člověka např. streptokokovou infekcí (angina, záněty v těle).
neregistrovaný anonymní neregistrovaný
Papoušek se od člověka může nakazit, stejně tak člověk od papouška. Článek, potvrzen veterinářem: http://www.poicephalus.eu/2012/05/vzajemna-onemocneni/ Neni to samozrejme vse, je to jen obecne shrnuti povedomi, ze k nejakym nakazam muze dojit. Samozrejme pokud jste nemocni, vyvarujete se logicky blizkeho a primeho kontaktu s papouskem. Nemluve o tom, ze se jim nenechate olizovat, nebudete ho krmit z ust, kaslat na nej a nechat se "pusinkovat", jak ma spousta lidi spatne ve zvyku.
neregistrovaný Lenka neregistrovaný
Jak se nemocí nakazí zda je to mazlením nebo jen když na andulku "zakašlu"?
neregistrovaný Anonymní neregistrovaný

No, nezlobte se na mě.

Veterinář nejsem, ale pokud by to bylo, jak napovídá příspěvek, asi by byla situaci poněkud dramatičtější až kritická.

Co tedy vím já a mohu pozorovat. Tělesná teplota papoušků se pohybuje někde kolem 40st. u člověka 36,5st.

Kritická - smrtelná teplota virů je někde od hranice 38,5st a výš, podle patogenu viru. Proto je prvním obranným systémem lidského těla zvýšení jeho tělesné teploty na tkz. teploty - horečky kterými tělo takto ničí viry v těle. Jestliže má papoušek. jakož i jiní ptáci tělesnou teplotu již nad kritickou hranicí přežití viru, je na snadě domnívat se, že jestliže se papoušek tímto virem nakazí nebo jej dostane do organismu. dojde k jeho zabití vlivem "vysokých" teplot.

Když se na to kouknu z praxe, tak bych tomu i věřil. Každý rok je u nás 2x ročně chřipková epidemie. Lidé padají po stovkách, tisících v nemoci (né že by umírali - ikdyž každoročně si chřipka vyžádá stovky i tisíc úmrtí) tak nevím, že by někde takto houfně onemocněli papoušci, nebo "padali" po stovkách. Kolik z nás je denně ve styku se svými svěřenci i v době když má chřipku. Tisíce virů se nachází v jednom lidském kýchnutí a kolik z vás pozoruje, že by papoušek nějak začal chřadnout ? 

Angína apod. je jinačí záležitost. Původcem chřipky je virus, kdežto angíny je to bakterie. Životnost viru ve vlhkém prostředí je tuším max. 72hodin. Životnost bakterií můžeme počítat na roky a v případě podmínek jako je zamrznutí v ledu apod. ještě delší. Obrovským problémem virů je jejich rychlá obrana v podobě mutace původního genu viru. V případě bakterií to je pomalejší, ale o to horší a to rezistence vůči antibiotikům. Při dnešním používání antibiotik i na rýmičku se těmto bakteriím dopřává zrychlené možnosti udělat se rezistentními vůči antibiotikům. Proto nám začínají antibiotika čím dál míň pomáhat a nasazují se těžší a těžší kalibry.

Každopádně nijak nezlehčuji tuto otázku. Určitě nebude vhodné provádět výše popsané úkony člověka versus papouškovi, ale určitě bych to nehrotil.

Pro pisatelku nade mnou. Je zcela jedno, zda na něj šáhnete, nebo kýchnete, účinek přenosu bude stejný. V každém případě jej potřísníte tisícem virů. Přeberte si to jako například natírání třeba židle. Je jedno, zda ji barvou nastříká, nebo nanese štětcem. Stříkáním je to pouze rychlejší.

kadukaj kadukaj 429 příspěvků
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 23.02.2017, 17:04:32

Infekce z člověka na papouška probíhá různými způsoby např.:

  1. Přenos vzduchem (papoušek vdechuje vzduch, který jste Vy vydechli).
  2. Přenos dotykem ( pohladíte svou rukou papouška po zádech, políbíte papouška na zobáček).
  3. Přenos např. slinami, když jíte s papouškem z jednoho talíře, nebo mu dáte sníst ve Vašich ústech rozkousaný oříšek a pod.
  4. Tím, že papoušek bere do zobáku věci a předměty, na kterých jsou Vaše viry a bakterie např. Váš hrneček od čaje, Váš zubní kartáček, Váš posmrkaný kapesník, Vaše špinavá utěrka na nádobí a podobně.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Takže podle posledního příspěvku tím pádem chodit ve skafandru?
neregistrovaný Jana neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Jana z 28.02.2017, 19:41:10

Ano, a to bez ironie. Na operačním sále doktoři a sestry jsou také podobně zakrytí sterilním oblečením, rouškou a rukavicemi.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

To už podle mě trochu přeháníte :-)

A co se týká operáčních sálů, tam je to zcela v jiné kategorii !

Je rozdíl na někoho mluvit, nebo se ho dotknout oproti tomu, když se chirurg za asistence vrtá v rozřezaném těle i několik hodin.

Používejte selský rozum.

 

 

kadukaj kadukaj 429 příspěvků
Odpověď na příspěvek uživatele kadukaj z 01.03.2017, 13:51:52

Jak se to vezme:

  1. V rodině může existovat člověk chronicky nemocný a nositel tj. bacilonosič velmi závažné choroby přenosné na vzácného a drahého papouška. Pak je pro takového člověka ten "skafandr" téměř nezbytný, pokud svou nemoc nechce přenést na papouška.
  2. V rodině nikdo nemocný není a chovají tam pouze párek levných andulek; pak "skafandr" nutný není.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 01.03.2017, 21:02:47

V tom případě má být takovýto bacilonosič velmi závažné přenosné choroby v karanténě na septické JIP kde se pohybují zdravotníci ve skafandrech a né doma a chovat vzácného a drahého papouška....

selský rozum

kadukaj kadukaj 429 příspěvků
Odpověď na příspěvek uživatele kadukaj z 01.03.2017, 21:50:04

To bývalo, a možná je dosud zaznamenáno v nějakých předpisech. Ale jste si v tom stejně jistý (?) i v současné době, kdy hlavní je:

  1. MOC peněz.
  2. Všestranně propagovaná tzv. SVOBODA.

Vysvětlivka: Někdo si třeba (možná) za velké peníze koupí papouška, skafandr, i tu JIP až do svého, za velké peníze koupeného domu, a to bez ohledu na "předpis". On má peněz dost na to, aby si (možná) mohl užívat bezbřehou tzv. "svobodu".

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Jak léčit když se papoušek nakazí?
neregistrovaný Hana neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Hana z 26.02.2019, 11:58:23

Jak léčit:

  1. Navštívit veterináře, aby určil diagnózu nemoci papouška, předepsal kéky a postup léčení.
  2. Nemocnému papouškovi zajisti v průběhu léčení ideální podmínky tedy např.: teplo, klid, dostatek vody, ovoce a jiného kvalitního krmiva a dodržení pravidelného podávání veterinářem předepsaného léku.  
neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 13 (celkem 13)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »